Epizody(7)

Adaptace nedávno vydaného a záhy velmi populárního románu Sussany Clarck. Odehrává se v Anglii na počátku devatenáctého století, kde již po staletí nepraktikovanou magii hodlá zpět na světlo světa uvést mág Mr. Norrell. Poté co šokuje všechny teoretické mágy co jich Anglie má a podmaní si celý Londýn až po nejvyší politické kruhy, získává nadaného žáka Jonathana Strange. Mladík ovšem záhy svými schopnostmi předčí mistra. Jenže magie je dobrý sluha ale zlý pán. A tak dochází k souboji mágů, který nás provází napoleonovskou Evropou přes Itálii a Španělsko zpět do Angliie k magickému vyvrcholení. Příběh, v němž nechybí magie, láska, intriky a fantaskní světy. (catr)

SamanthaM.M

Vždy som túto knihu milovala a vždy som verila, že seriál/film nemôže byť lepší ako kniha. V tomto prípade sa to tvorcom takmer podarilo, až na posledné dva diely, ktoré sa tak absurdne a zbytočne odklonili od literárnej predlohy, až mi takmer pokazili dokonalý zážitok. Ale našťastie iba takmer, lebo len ťažko by ste hľadali niečo lepšie o mágii. ()

Ergon

Po dlouhé době jsem viděl kvalitní fantasy seriál, který má vše, co má takový seriál mít. Kouzla s parádními efekty, slušný příběh, hlavní postavy, které jsou osobnostmi. Nejvíce se mi však líbily scény ve Férii, jež jsou vizuální pastvou pro oči. Po shlédnutí tohoto seriálu dokonce zvažuji přečtení knižní předlohy S. Clarkové. ()

DarthFailord

Britský seriál, který si umí získat pozornost. Po pozvolném začátku, kdy jsem přemýšel, že seriál vypnu a půjdu sledovat něco jiného, se plynule proměnil ve skvělou jízdu plnou magie. Celý koncept seriálu je přímo skvostný a alternativní minulost, kde je magie součástí světa je nezapomenutelná. Je vidět, že do série, která má jen sedm dílů, byly zainvestovány nemalé prostředky. Ale rozhodně se vyplatilo a na světe je originální seriál, který vás pohltí svou magií. Škoda jen tak komplikovaného názvu...název seriálu jsem si zapamatoval až po třetím dílu.. ()

Tosca

Televizní adaptace rozsáhlého a dějově komplikovaného románu, který se mi velmi líbil - i když tento žánr jinak skoro nečtu - se mimořádně povedla, samozřejmě v mezích televizní minisérie. Ale jsem rád, že to takto dopadlo, protože 7 hodinových dílů dalo možnost obsáhnout celý děj, do filmu by se to prostě nevešlo. Samozřejmě došlo k několika zjednodušením a zkrácením, ale nijak výrazným a škodlivým. Herecké obsazení se mi zdálo velmi dobré, stejně jako výprava i triky. A jedna osobní perlička: herec Marc Warren, představitel gentlemana/elfa, je neuvěřitelně podobný majiteli nakladatelství Alman, které u nás vydalo román Susanny Clarkové jako první v roce 2007 (letos vyjde druhé vydání v nakl. Omega se seriálovou obálkou). 90 % ()

zzuba

Fantasy kniha s poznámkovým aparátem převedená na obrazovky. Náhodou je to báječný. Trochu mě rozčilovaly dlouhé nehty Gentlemana s vlasy jako chmýří bodláčí, ale to je volovina. Ta výprava je prostě parádní. Kostýmy, interiéry, exteriéry a ta angličtina. JO. Díky královně s očima jako kaleidoskopy za zapůjčení knihy a Tomu Haynesovi za natočení této báječné adaptace, která knihu báječně doplňuje. Teď mi přijde, že jsem si to celé při četbě nějak takhle představoval. ()

Sparky

Velmi příjemné překvapení. Celková produkční kvalita (režie, herecké výkony až po muziku a masky) je poměrně vysoko. Určitě pro plné 4 hvězdy. Pátou je pro mě jemný britský humor, který je téměř všudypřítomný, ale přesto nekoliduje s přostředím viktoriánské Anglie ve válce. ()

akashisko

Knížku jsem nečetla, ale už pro ty čáry máry, severský přízvuk a milovaný York je to parádička. bej bej sej je nej. Long live the Raven King! ()

Sutiman

Priamy dôkaz toho, ako sa dá výborna kniha rovnako výborne zadaptovať do podoby televízneho seriálu. "Can a magician kill a man by magic?" "I suppose a magician might, but a gentleman never would." ()

MyrnaAlec

Po přečtení knihy mě ani nenapadlo, že by se to dalo nějak snesitelně zfilmovat. A ono to jde! Mix dobové kostýmovky/magie/legend o elfech si vzala do parády BBC. Román lze číst různě, jako střet mezi vědomostmi skrytými v knihách /Norrell/ a intuitivní touhou po kouzlech /Strange/ oslava šílenství coby spojení se s Vyšším vědomím atd. Triky byly skvělé, obsazení taky, kamera, hudba, všechno promyšlené, nemám co ubrat ani přidat. ()

Simo16

Vyrastal som na Harrym Potterovi,ale predsa len, s pribúdajúcimi rokmi sa zmenil aj moj pohľad na mágiu.Keby tej mágie bolo viac, zmenilo by to aj moje hodnotenie, niektoré časti sa vlečú, popravde koniec býva najzaujímavejší, ale stále to má svoje grády,má to svoju atmosféru a preto hodnotenie ostáva na štyroch. ()

IZFNP

Dobová britská miniséria o kúzelníkoch. Keď to poviem nahlas, až ma udivuje, že som seriál nezhltla v momente, ako vyšiel. Pojatie seriálu ma najskôr prekvapilo, no už po prvom diely som bola úspešne lapená do čarov tejto skvostnej fantasy. Nič tu nevyčnieva a neohuruje, ale i tak som si každý diel púšťala čoraz nadšenejšia. Obsadenie je kvalitné a postavy sú napísané (či prevedené z knižnej predlohy) veľmi vierohodne. Atmosférou i hudobným podkladom sa však seriál dostáva za hranice priemeru, pri čom BBC rozhodne siahlo po schopnom tvorcovskom tíme. Seriál nie že predčil moje očakávania - on ich úplne zboril svojou osobitosťou a originalitou. Tempo bolo občas síce slabšie, no celý seriál krásne splýval za závojom tajomna, kreativity a hravosti, čo spolu s vysoko kvalitným pojatím rozhodlo o zaslúžených 90%. ()

mArtinko5MB

Prve casti vo mne vzbudili zmiesane pocity, no koniec miniserie ma nadchol. Minimalne za skusku to stoji, u mna prijemne prekvapenie a spokojnost. 1. seria: 85% ()

nemer

Přestože nemám ráda fantasy a obvykle nesnáším čaroděje (Harry Potrata nevyjímaje), zde se zrodilo něco pohádkově mimořádného. Kouzelná atmosféra vás snadno pohltí, herci jsou přesvědčiví, záporák úžasný. Pro mne zcela nečitelnou a nudnou knižní předlohu se povedlo přivést k životu. Uvítala bych víc dílů. ()

Khare

Po dvou zhlédnutých dílech zatím naprostá spokojenost! Na adaptaci jsem se těšila měsíce a zvědavá jsem byla především na ústřední duo - a to nezklamalo. Úžasně ztvárněný pan Norrell i Strange, perfektní a zároveň odpudivý gentleman s vlasy jako chmýří bodláčí. Childermass, Vinculus, lady Poleová i Arabella, ti všichni jsou pro mě jako z knihy vystřižení. Za mě jako čtenářku předlohy jednoznačně palec nahoru. A nemůžu se dočkat příchodu Krále Havrana. ()

Uccueta

Dopozeral som šiesty diel a čoraz viac musím na hodnotení pridávať kontúry tej piatej hviezdičke. Jonathan Strange sa stal úžasným príkladom šialeného pokroku, resp. šialenstva, ktoré so sebou prináša pokrok a Mr. Norrell, hrá úžasne škrupulózneho zabednenca, ktorého motívy ste však ochotný chápať. Čítal som predlohu a s výnimkou Drawlighta všetko super, ale aj jeho postava je upravená, len pre účely seriálu, lebo asi by bolo veľmi trápne vidieť leva salónov, zrazu sa klepať ako osika. ()

papadropolis

Nikdy, NIKDY nejsem spokojená s filmovou adaptací oblíbené knížky. Vždycky mám hromadu přípomínek jak se mohlo udělat tohle a tamto líp a jak vybraní herci naprosto nekorespondují s popisem v knížce. Tady mám připomínky jen dvě.Jednak proč seriál nemá víc dílů a proč se tvůrci rozhodli vynechat událost uzdravení anglického krále, která v knize byla podle mě hodně důležitá a na kterou jsem se prostě hrozně těšila. Ale tyhle nepatrné připomínky vyvažuje kvantum pozitiv :) Už jen samotný casting mi vyrazil dech. Jako by vzali moji představu o všech postavách a přesně takovou přenesli na plátno. Stejně věrně jako casting pojali tvůrci i styl vyprávění, který sani v v knize příliš nechvátá. Nejvíc oceňuji, jak v pouhých sedmi dílech dokázali vybrat přesně ty momenty z celé knihy, díky kterým i divák, který předlohu nečetl získá naprosto jasnou představu o charakteru a povaze obou hlavních postav. Například dopátrat se pravé tváře pana Norrella je v knize poměrně obtížně. Prostě a jednoduše...za mě je to nejlepší filmová adaptace oblíbené knížky, jakou jsem měla možnost vidět! Nicméně na mém přesvědčení, že kniha je vždy lepší než filmové zpracování se nic nezměnilo. A proto pokud se vám seriál líbil, rozhodně sáhněte i po knize, budete nadšeni :) ()

whimsy

obsahuje spoilery. veľa spoilerov. Zadaptovať túto knihu je problém, pretože tu neide len o samotný príbeh dvoch samozvaných čarodejníkov, ktorý dokážu vykonávať praktickú mágiu v Británii počas napoleónskych vojen, ale práve o tú špecifickú atmosféru, ktorú autorka dosiahla precíznym rozprávaním ako z historickej knihy, doplneným početnými odkazy pod čiarou vysvetľujúcimi historické alebo spoločenské pozadie tohto sveta. Susanna Clarke vytvorila úžasný obraz Anglicka, ako miesta historicky zviazaného s mágiou. (mágia v tomto svete je vedný odbor so všetkým, čo k nemu patrí. Je prepracovaná a môže byť neustále rozvíjaná – či už na základe individuálnej predstavivosti čarodejníka, empiricky alebo ako výsledok podrobného štúdia doterajších poznatkov o nej z kníh (a ako málokde sa tu podarila syntéza všetkých týchto prístupov..) ..a v závere sa dostaneme až k vyextrahovanému šialenstvu vo fľaštičke!) Výsledkom je teda štandardne dobrá (alternatívna) historická adaptácia od BBC, ktorá ma určite potešila. Ale kniha je vždy lepšia! (akokoľvek otravne tá veta môže znieť..) Akoby sa tu v niektorých podstatných scénach úplne zmenil charakter Jonathana Strangea v porovnaní s jeho postavou v knihe. Je to postava s ironickým úškrnom, ktorú ale v tomto prípade až príliš často premáhajú emócie. (a to práve na miestach, kde mal pôsobiť logicky a cieľavedome, lebo Strange je postavou, ktorá napriek zanietenosti svoje emócie dokázala potlačiť do úzadia, ak pred sebou mal úlohu, ktorá stála za preskúmanie). No a potom tu je ešte aj to nešťastné rozhodnutie, v úplnom protiklade k všetkému, čo postavy Strangea & Norrella reprezentujú, že sa z neho stal teoretický čarodejník. Výrazne zmenená oproti knihe je tu aj scéna s britským kráľom, čo je škoda, lebo Strange v nej predviedol asi jedno z najpôsobivejších kúzel v celej knihe a prvýkrát v nej dokázal prekvapiť postavu čarodejného gentlemana. Dej sa sústredí výsostne na britskú vyššiu vrstvu – chýbali mi tu obrazy špinavých a zanedbaných miest (a som zvedavá, či niekedy vyjde knižné pokračovanie, ktoré sa práve v nejakom takomto svete malo odohrávať..). O to viac vynikla postava ako je John Childermass, ktorý je dominantný v každej svojej scéne. verný a spoľahlivý sluha/námorník/bývalý vreckový zlodej/čarodejník držiaci sa v úzadí, no súčasne stojaci v opozícii a napriek jeho postaveniu realizujúci svoje úlohy so značnou mierou svojvôle a nezávislosti. Sklamal ma koniec, v ktorom postavy Norrella & Stragea prenikajú do Lost Hope. To, že dokázali chápať mágiu, ktorú robia, narušilo moju predstavu, ktorú som mala pri čítaní, že boli v záverečnej časti vlastne celý čas zatvorení v knižnici (v temnote a zastavenom čase), bez toho, aby mohli na vlastné oči vidieť výsledky kúziel, ktoré v nej urobili, a bez ich vlastného vedomia tak zmenili postavenie mágie v Anglicku, a prispeli k naplneniu proroctva, ktoré kedysi predpovedal a napísal the Raven King (toho som si predstavovala tiež akosi osobitejšie, ako je to zobrazené v tejto adaptácii - aj keď toto je skôr len moja pocitová vec, ako skutočná chyba adaptácie..). V tejto minisérii ich úloha pôsobí oveľa akčnejšie, premyslenejšie a cieľavedomejšie, čo je možno dobré pre filmové rozprávanie deja, ale stratilo sa v tom práve to čaro náhody a súčasne osudovosti, ktoré som si uvedomovala v knihe. A to, že išlo celý čas o proroctvo, na ktorom sa Strange & Norrell len nevedome podieľali, keď ich mágia bola namierená iným smerom, tu musí doslovne zaznieť z úst Childermassa. No a hlavná „záporná“ postava. V tomto prípade platia podobné výhrady ako o postave Jonathana Strangea. Akoby sa tu stratil charakter celej postavy. Je to fairy (elf? škriatok?). Postava s úplne iným chápaním morálky a hodnôt ako majú ľudia. V tomto prípade pôsobí až príliš uhladene, zákerne, nahnevane, akoby zosobnenie zla.. Takmer vôbec sa tu neprejavuje jej rozmarnosť, túžba vlastniť krásne veci tu síce je, ale mám pocit, že trochu tlmená (žiadna izba preplnená najrôznejšími pokladmi nevyčísliteľnej hodnoty), jej agitovanosť alebo prestrašenosť v závere som tiež akosi výrazne nevnímala. A rozdiel medzi našim svetom a krajinou, ktorá už predstavuje Faerie tiež nie je veľmi výrazný – čo sa zobrazenia exteriérov alebo interiéru brugh-u týka.) Pôsobia ako ten istý známy svet, nie úplne iná až snová dimenzia (čo však skutočne krásne ilustrovalo atmosféru cudzieho, tajomného a osamelého miesta boli The King`s Roads – tie sa autorom veľmi, veľmi podarili ..človek má chuť sa na nich stratiť a preskúmať ich všetky možné aj nemožné tajomné zákutia) A celá linka so Stephenom Blackom... kde boli všetky tie čarovné stretnutia - na zasnežených uliciach, kde sa zastavil čas alebo v cudzine - , na ktoré ho zobral Gentleman with the Thistle-down Hair a zvuky zvonov? V tomto prípade skutočne pôsobí skôr ako nepodstatný vykonávateľ všetkého možného a nie ako jedna z najpodstatnejších postáv. Chýbala tu aj moja obľúbená hláška - Stephen had never seen a landscape so calculated to reduce the onlooker to utter despair in an instant. "This is one of your kingdoms, I suppose, sir?" he said. "My kingdoms?" exclaimed the gentleman in surprize. "Oh, no! This is Scotland!” a ešte odkaz na celkom pekné súvisiace obrázky http://www.jimkay.co.uk/concept-work-and-sketches-2/ () (méně) (více)