Kurz negativního myšlení

• Norsko Kunsten å tenke negativt (více)

Geirr má tridsaťtri rokov. Pred dvoma rokmi mal autonehodu a od tej doby nemôže chodiť a je impotentný. Jeho žena Ingvild v snahe zachrániť manželstvo pozve na návštevu svojpomocnú skupinu telesne postihnutých, ktorých vedie agilná psychologička Tori. Doposiaľ samodeštruktívny milovník Johnnyho Casha a vojnových filmov sa vzbúri proti nevítanej invázii "pozitívnej" energie a za pomoci miestami až brutálnej úprimnosti sa pokúsi ovládnuť situáciu. V priebehu jednej noci tak prichádza k zúčtovaniu s falošnou úprimnosťou, dusivým súcitom, i zdanlivo osvedčenými metódami liečby duše...Debutujúci režisér spojil známu formulu škandinávskej psychologickej drámy so sarkastickou čiernou komédiou. Originálnemu výsledku pridáva na atraktívnosti hudobný sprievod pre rockových fajnšmekrov (Steppenwolf, Johnny Cash, Nina Simone...). (RTVS)

BMAJTZ

Pro fanoušky hodně divného humoru naprostá povinnost. Pro ostatní jde o hodně divnou podívanou, který rozhodně nebude všechny bavit. ()

Matts

Nejčernější komedie, jakou jsem kdy viděl. Nicméně - je to nesmírně citlivý a příjemný film. Skandinávská produkce opět dokazuje, že má co nabídnout. ()

chef

Kurz negatívneho myslenia ponúka alternatívny pohľad na život ako je dneska všeobecný trend a vysmieva sa "hyper-pozitivizmu" čo ja osobne považujem za civilizačnú chorobu :). Negativizmus je vo všeobecnosti chápaný neprijateľným spoločenským postojom, "keďže sa na nás pozerajú z obrazoviek TV iba krásni a šťastní ľudia". Myslím si tiež, že na pochopenie tohoto filmu v sebe človek musí mať kúsok toho negativizmu :) "Nikdy sa nedostaneš k jadru svojich problémov, keď neprejdeš kurzom negatívneho myslenia" ()

Tjaden

Klasická ukázka skandinávské kinematogrfie. Ne každému musí být po chuti. Mně se to celkem líbilo, ale čekal jsem více černého humoru a srandy. Tohle bylo spíš drama, které je u filmu uvedeno až na druhém místě. ()

bari68

Škandinávia znovu nesklamala.U mňa je to jedna z najlepších čiernych komédií s poslaním a hlavne: humorom sebe vlastným.Film si obľubujete, protagonisti vás bavia,ale rovnako z ich typologických postáv máte zmiešané pocity.Každopádne si myslím, že toto je materiál s potenciálom, ktorý u diváka môže stúpať navrch po x-tom zhliadnutí. ()

GeorgeHans

Film, ktorý sa z vtipnej drámy vyvinul až na plnohodnotnú bláznivú komédiu rozhodne prekvapil, skvelo pobavil a... pre 79-minútovú dĺžku toho už viac nestihol. Ono to však rozhodnenie je málo, ak sa naviac jedná o takto kvalitný čiernočierny humor neberúci si servítky. Ďalšie plusové body za skvelý soundtrack a pár mínusových za škaredý chladný digitálny obraz. Jednoznačne kvalita, len netreba čakať film s presahom. 80% ()

noctambule

Pravá severská černá komedie. Úžasná! A jaké je z ní ponaučení? Nekoukejte na filmy! Protože je přeci tak smutné koukat sám na film, když se ostatní venku baví:-) ()

janik.sk

Áno, presne takto to funguje. Kto chce pochopiť človeka, ktorého život je neznesiteľný a beznádejný, musí sa naučiť myslieť negatívne. A namiesto falošného pozitivizmu prijať realitu. Bez výčitiek, bez predsudkov. ()

korndaddy

Něco tomu chybělo a lehounce z podprůměru to vytáhlo až posledních deset minut snímku. Geirr a soundtrack byli výborní. ()

purekritik

Černej humor, aneb když si tělesně postižení vyloží karty na stůl a podívaj se skrze falešnou upřímnost a přehnanej soucit sami sobě a svým blízkým do tváře. Místama se to trošku zvrtává, zvlášť když se přidá špetka hašiše, alkoholu a jinejch látek. Párkrát sem se celkem slušně zasmál, né že né. 70% ()

Zagros

Ač mám velmi rád pozitivní přístup k životu, občas všeho moc škodí, a když už vám rupnou nervy s podobnými přístupy, pusťte si Kurz negativního myšlení jako já. Jde o norské drama s výrazným černo humorným nádechem. Buďte však připravení na drsný způsob humoru, kdy často padají sprostá slova a tělesně postižení jsou jednoduše kriplové. To naštěstí není jen prvoplánová snaha o zviditelnění, ve filmu to má smysl a pevné místo. Celou dobu jsem se obával, zda film nesklouzne k dramatickému závěru bez vtipu, nebo naopak ke křečovitému humoru. Naštěstí se tak nestalo a ačkoli je film po příběhové stránce lehce předvídatelný, má několik silných scén a také (i vzhledem ke stopáži) uteče jako voda. ()

Autenticita

K většině filmů jsem s postupem času kritičtější, ale tenhle patří k těm světlým výjimkám, které mi připadají čím dál lepší. ()

Teg

Sympatický norský snímeček, který mě ale mírně po vysokém očekávání zklamal. Nevadí, nory mám rád, tak snad příště. ()

kolemjdouc

K tomuhle filmu musíte mít vlastní duševní rozpoložení ve stavu pobrat nevážně vše vážné.Potom pochopíte co chtěli tvůrci sdělit..A potom se pobavíte.Není to dělání si legrace z postižených za každou cenu ale je to o tom, že vykecat se do nějakého pytlíku zkrátka nestačí.A té skupině poslal Geirra sám Bůh.Herci byli vynikající,režie velmi dobrá ale ta rozkomíhaná kamera to je hnus.Protože když je film pouze otitulkovaný a ještě vám záběr lítá před očima to je fakt psycho.Vyzdvihuje se hudební doprovod ale ten v tom filmu byl řádně upozaděný takže vůbec "nevyčníval" ()

dormouse

Velmi černá komedie (a slovo komedie by mělo být nejspíš v uvozovkách) o vozíčkářích a postižených lidech. Hlavní hrdina si při úrazu poškodí míchu, díky čemuž je odkázán na vozík a je impotentní. Přestože je finančně zajištěn a má milující ženu, život mu připadá nesnesitelný, čemuž není tak těžké uvěřit. Musí vydolovat psolední zbytky naděje a optimismu hluboko na dně své duše. To se mu podaří s pomocí skupiny podobně postižených a několika velmi nesnesitelných byť zdravých lidí. Přestože je bezvýchodnost životních osudů drtivá a sugestivní, ve filmu je několik míst, kde jsem se smála velmi nahlas (a nejen já). ()