Kdysi populární pestrobarevná krychle se do názvu televizní hry nedostala náhodou. V příběhu ji sice zahlédneme jen v roli ozdobného přívěsku ke klíčům, tvůrce však zřejmě zaujala spíš jako symbol hlavolamu, jehož každou jednotlivost je nutno přísně logicky umístit tam, kam patří, stejně jako fakta v detektivce... Začátek příběhu se odehrává na letišti a v mezinárodním rychlíku, kterým cestuje německý občan Otto Lang (J. Tomsa). Průvodčí (O. Pavelka) a jeho přítelkyně (V. Freimanová) řeší problém společného bydlení a zdá se, že průvodčí přišel k velkým penězům. Večer proběhne v blízké hospodě rvačka dvou mladíků. Druhého dne se poblíž trati najde mrtvola jednoho z nich. Vyšetřovatelé (R. Brzobohatý a K. Hlušička) však v lese narazí na další mrtvolu, tentokrát jde o neznámého muže. Snaží se vypátrat jeho totožnost a vztah mezi mrtvými. Začnou vyslýchat lidi, kteří měli tu noc v rychlíku službu. Narazí i na několik hotelových podvodníků. Pak se objeví další stopa – heroin nalezený u jiného německého občana. S každým novým faktem se pátrání zdá obtížnější… (Česká televize)

arcticsky

Zde působilo kouzlo nechtěného humoru...Srandovně švihlé postavy "zločinců" hrané Přeučilem, Pavelkou, Novým si herci rozhodně nedají do rámečku mezi top desítku svých rolí... ()

mh.mail

40% — Taková průměrná (až mírně podprůměrná) televizní detektivka. Vyšetřovatelů je tam jako psů, takže se nakonec pravdy doberou. Finta s titulní rekvizitou je zajímavá, závěr filmu v dosud nedostavěném paneláku sice téměř hororový, ale trošku přepísknutý. ()

MickeyStuma

Překvapivě dobře napsaná detektiva a je velice škoda že právě pro televizi. Filmové zpracování s větším rozpočtem by tomu slušelo daleko více. Takhle napínavé části a pokusy o akci padají do ztracena a některé situace vypadají spíše komicky. Radoslav Brzobohatý jako kapitán Vízek tradičně ve skvělé kondici. Nelze však opomenout ani Karla Hlušičku v roli kapitána Škváry, který tu sice vynikl dobře, ale v tomto Tv zpracování nějak celkově nevyužitě. Přesto se na to dobře dívá a to i přes tu protivnou televisnost. ()

Schlierkamp

Československý kriminální film, v němž se vyšetřuje vražda bohatého Němce vyhozeného z vlaku. Během pohřbívání Germána s kufrem obsahujícím údajně milion marek pod železničním náspem byl pachatel vyrušen náhodným opilým kolemjdoucím, a i ten byl odstraněn. Vyšetřováním záhadné dvojnásobné vraždy byli pověřeni kapitán Škvára (K. Hlušička) a kapitán Vízek (R. Brzobohatý), kteří systematickými výslechy nakonec dospěli k usvědčení vraha a jeho komplice. Velmi důležitou výpověď poskytla paní Machková, dáma lehkých způsobů (E. Hudečková), jejíž připravené nepravdivé svědectví bylo odhaleno díky přívěsku na klíčích ve tvaru Rubikovy kostky, jež se navzdory jejímu tvrzení nevešla do poštovní schránky. V rolích mužů na špatné straně zákona se objevil P. Nový a elegantní hotelový recepční J. Přeučil, jenž svého komplice v závěru shodil do výtahové šachty. K úspěšnému splnění vražedného plánu napomáhal za jistý finanční obnos i zaměstnanec československých drah O. Pavelka, jenž svým činem ohrozil život své partnerky V. Freimanové. Nemohu se ubránit dojmu, že pachatelé a zejména drsňák P. Nový se v závěru chovali dosti diletantsky, neboť se těsně před dopadením pokoušel v dramatické scéně zbytečně umlčet Pavelkovu milou, která o totožnosti vrahů neměla ponětí. Na začátku filmu se v malé roli vesnického rváče objevil i Sagič, jenž byl omylem považován za podezřelého z vraždy onoho náhodného svědka odklízení oběti, neboť s ním měl spory. Ačkoli jsem u pana režiséra J. Svobody zvyklý na vyšší standard, domnívám se, že můžeme toto jeho dílo s klidem zařadit mezi nesčetné průměrné televizní krimifilmy, které se točily v 80. letech. ()

BigBang

Čeksl jsem to horší. Pěkně odsýpalo. P. Brzobohatému bych zatleskal vždy, když přušel na scénu: byl zde suverénní. P. Pavelka hrál bezcharakterní jedince tak přesvědčivě, že jsem trpěl, jakmile se objevil. ()

Pitryx

Obyčejná detektivka nepřinášející nic zvláštního, kromě dvou nelogických věcí. V závěru jsem se již nepokrytě bavil, i když se herci moc snažili, aby z toho nevznikla komedie. Podprůměrný snímek. 240920118110/8348 ()

ostravak30

Tohle je taková klasická osmdesát ková kriminálka typu sešitových Magnetů. Pachatelem je zápaďák, který nám sem navíc vozí heroin. Ten přitom nefiguruje v kriminálce jako žádná zase tak objevná věc, i když je třeba říct, že i samotná přítomnost této drogy je v roce ´84 celkem novota. Další pachatele navíc vytuší i průměrně inteligentní divák, když jsem to zvládl já, protože já většinou vraha neodhalím. Závěrečné drama by snad i mohlo být dramatem, kdyby si to pánové nevyříkali na chodbě v mezipatře a tím neodpověděli divákovi na zbývající otázky. ()

Lish84

Proč většina detektivek Jiřího Svobody musí mít tak nepřehlednou strukturu, kdy místo abych napjatě sledoval, co detektivové odhalí, tak napínám mozkové závity, abych se v ději neztratil? Rubikova kostka v tomto ohledu vyniká. Navíc: opravdu muselo být členů vyšetřovacího týmu tolik? Snad to byla snaha o reálnost, ale pro film samotný to žádné plus nepřináší - jen to vnáší další zmatky a zabraňuje vžít se do děje. Česká televize v červenci 2007 zkrátka do nedělních odpolední zařadila ty méně povedené televizní detektivky a kriminálky a toto byla jedna z nich. ()

baxz

Televizní detektivka, která vyžaduje místy vlastní logické domyšlení děje, ale i tak je zábavná a napínavá až do konce. Nejvíce mě zaujali lehce mrazivé scény, kdy je V.Freimanova sama v prázdnem bytě na rozestaveným sídlišti, nebo když je přepadena na ulici a po té telefonuje z budky…Jinak slušný herecký výkon O.Pavelky, J.Přeučila, R.Brzobohatého, zmiňované V.Freimanové a především P.Nového v roli psychicky labilního zločince, která mi hodně připomíná jeho postavu ztvárněnou v kriminálce Řetěz (1981) . ()

PetrJulian

Z mého pohledu opravdu solidní detektivka. A že vyžaduje zapojení divákových mozkových závitů? To je spíš dobře, ne? ()

Max Q.

Začátek ještě ušel, ale jak se do toho zamíchaly drogy, úroveň rapidně klesla. Nevím, kolik cigaret bylo vykouřeno nereálným množstvím detektivů, ale minimálně kamión proletěl plícemi. ()

Eire

Phobos & Deimos. Dozvedel som sa ze za Sociku sa zuby plombovali amalgamom... Vole... 25% inscenacia poplatna dobe Realneho Komunizmu, ktory sa ktovie preco nazyval SOCIAlizmom... hmm... ()

rigby

Slušná televizní detektivka, která nemá moc složitou zápletku, ale přitom se na ni dá celkem dobře dívat. Možná je tam až moc osob, zejména lehce chaoticky jednajících policistů. A trochu hysterická Freimanová. Ale to je asi tak vše. Na jedno podívání to stačí, podruhé bych do toho už nešel. ()

Winster

Kdyby raději pulka policistů vyšetřovala proč je k tomu tak agresivní hudba :D Herecky velmi dobře obsazeno a podle hudby máte pocit, že vás někdo sleduje a před barákem praští do hlavy, nebo Vás přepadne ve vlaku. ,,Je tady trošku bordel, no právě! Kvůli tomu jsme tady :D :D .. Trošku nechápu tolik policajtů, to vyšetřuje víc lidí, než ve 4 jinejch detektivkách dohromady. Novej hraje zase správného padoucha, který i když ho drží 5 policajtu pořád vládne po baráku. ()

evangelik

Na můj vkus se na tohle dalo docela dívat. Ten ideologický nános nebyl zase až tak do očí bijící (s tím heroinem v Praze poloviny 80. let to ovšem přehnali), děj mě ale celkem pohltil. Policajtů tam byl ovšem dost velký nadbytek a Jan Přeučil v roli (jak jinak) slizkého padoucha.... ()