Kartografický ústav, kam Jaroslav Dietl se Zdeňkem Podskalským umístili příběh situační komedie Křtiny, je typický podnik reálného socialismu. Moc se toho v něm sice neudělá, zato si všichni zaměstnanci od řadového kresliče až po náměstka užijí mnohá povyražení. Kartografka Hlívová kompenzuje nízkou pracovní morálku tělesnými půvaby, kreslič Ryzec vymýšlí rafinovanou lest, jak již v pátek dopoledne odjet na víkend, náměstek Humpl se chlubí novou sexy sekretářkou a pro komisi z generálního ředitelství pořádá hon. Jedině usedlý padesátník Čirůvka se drží stranou. Má rád svůj klid, netouží po vyšších funkcích ani po milostných pletkách. Jeho sekretářka Karolína je ovšem jiného názoru. Vmanipuluje svého šéfa do nerovného souboje o Humplovu „kočku“ a o uvolněné místo ředitele, a vůbec netuší, jaký kolotoč bláznivých dobrodružství tím vlastně spustila… Ztřeštěná komedie z roku 1981 je stále „živá“, kořeněná slovním humorem i skvělými hereckými rolemi, které autoři ušili na míru Jiřině Jiráskové, Miloši Kopeckému, Dagmar Veškrnové a Libuši Šafránkové. (Česká televize)

vypravěč

Pokus o zlidštění odcizeného světa komunistických papalášů se Podskalskému nepodařil, ani přes obsazení dvou náměstků Kopeckým a Brodským. Celek působí neutěšeným dojmem – většina postav jsou jen karikatury dobových typů a bezživotné loutkové divadlo, toporně se rozvíjející, nevede k žádnému přirozenému vyvrcholení, jen k banálnímu happyendu. ()

Tommassi3

"Ale sestra je teprve v šestém měsíci !!" - "Tak chceš se ulejt dneska nebo počkáš ty tři měsíce ??" ;) Přestaneme-li vnímat tu nepříliš vtíravou socialistickou pachuť, či ji budeme brát pouze jako velmi lehkou satiru doby, dostáváme naprosto banální crazy komedii, která díky své holé prostotě, kdy Podskalský s jistotou protřelého rutinéra vrší jedno nedorozumění na druhé pramenící z jedné obyčejné výmluvy, působí naprosto věrohodně a přirozeně, díky čemuž silně asociuje bakalářskou tvorbu, a tak se zákonitě velmi dobře pobavíte.. Mimochodem ta příjmení zásadních postav inspirovaná v říši hub na mě působila jako velmi příjemná a inteligentní scénáristická hříčka. Jistě se nejedná o žádný zázrak ani v rámci filmografie klasika Podskalského, snímek však staví na hereckých výkonech soudobé elity v čele s Milošem Kopeckým a překvapivě i Dášou Veškrnovou, která stále ještě dovede slušně pobavit, pokud ovšem zrovna nerecituje z Erbenovy Polednice, nezpívá či dokonce neblábolí svojí rodnou slepičí řečí..;) Tahle velmi vtipná, svižná a příjemně vypointovaná záležitost s povedeným hudebním podkladem Vítězslava Hádla dík své umírněné stopáži prostě nestíhá nudit, ani sklouznout k nějaké křečovité soudruhovské konverzačce.. ()

BoPo

Dokonalé zachytenie šedosti a nevkusu čias minulých. Crazy komédia, ktorej hlavnou témou je skutočnosť, že niekto odišiel skôr z práce a nemohol tak plniť plán na 120%. Zároveň dôkaz, že komunisti dokázali dok*rviť dojem zo všetkého, vrátane tela Dagmar Zatiaľniehavlovej. ()

argenson

Spíš by tomu slušel formát malé televizní komedie než celovečerního filmu. K popukání to není, ale příjemná a úsměvná podívaná jistě. Stojí to na standardních a nijak překvapivých výkonech herců starší generace (Jirásková!), zatímco ti mladší vesměs předvádějí lopotné ochotnické divadlo. Takže jako vždy to u mě totálně projel Michal Pešek. ()

Terva

Scénář : Jaroslav Dietl a Zdeněk Podskalský. Kamera : Jaroslav Kučera. Hudba : Vítězslav Hádl. Křtiny jsou v pátek, ale všichni jdou v sobotu do práce. Bojím se, že když ten film uvidím znovu ( což asi nehrozí ) snížím na dvě hvězdy. ()

fannah

Je vidět že obyčejná komedie se dá udělat tím nejlepším řemeslem, jaké český film dovede. Režie, scénář, kamera, herci. Super. ()

Praxis

Naprosto praštěná socialistická komedie, která by se dala zařadit do typické produkce normalizace. Ale některé scény a gagy jsou doslova povedené. ()

Orlau32

Bavila jsem se a vůbec mi to nepřijde, že se jedná o nějaké socialistické prostředí. Ono to je s těmi chlapy furt dokolečka a stejné. Žáden režim z nich neudělá anděly. Čím vyšší funkce, tím si více dovolují. Dobrá komedie se škálou vynikajících herců. ()

blackrain

Nejde o komedii, kdy by člověk popukal smíchy nebo smál od začátku do konce. Je to taková zamotaná oddechovka, která je postavená na různých záměnách a omylech a samozřejmě hereckých výkonech jednotlivých protagónistů. Pokud by to bylo natočeno jako malá televizní komedie ve stylu Bakalářů, bylo by to mnohem zajímavější a dalo by se z toho rozhodně více vytěžit. ()

Anglie

Kovenční!!! Snaha je, to se nedá upřít, ale přesto příliš dobové. Ani Kopecký tento film nezachrání, ale aspoň ten průměr to je. ()

Parlay

Snímek díky jeho častým TV reprízám už zřejmě mnoha lidem leze pěkně na nervy, ale na rozdíl od ostatních oblíbených filmů televizních dramaturgů nepostrádá šmrnc a vtip. Závěr snímku (vynikající opilec Svatopluk Skopal), pohodová atmosféra a sympatičtí herci v čele s jako vždy znamenitým Milošem Kopeckým si zde zaslouží lepší procentuální hodnocení. Nemohu se ubránit dojmu, že "Křtiny" jsou jedním z filmů, kde se spousta zdejších uživatelů snaží najít chyby v podobě ducha socialismu apod., což se mi zdá poněkud nespravedlivé. ()

rakovnik

Náměstci na honu či s milenkami, sekretářky, které vše ví a zařídí, zaměstnanci, kteří v pátek v poledne mizí z práce - vlastně nikdo nic nedělá - prostě idylka socialismu, na kteří právě proto mnozí tak v dobrém vzpomínají. Nejen o tom je tato komedie Zdeňka Podskalského. Sice trošku s podivem obsazená (Miloš Kopecký jako ten "hodný", Vlastimil Brodský jako "zlobivý" - ale elegánem je v každém případě), zato opravdu kvalitně. Mimo tato herecká esa je naprosto skvělá pragmatická dáma Jiřiny Jiráskové, ale i vesnický "pepík" Svatopluk Skopal. Překvapilo mě, že v drobných roličkách jsou jak profesionální herci (Vozáb, Kraus, Schránil), tak úplní laici (ženy v JZD a místní drbny - jestlipak se Zdeněk Troška jako pomocný režisér inspiroval právě tímto filmem pro své filmy...), neboť tento rozpor byť při jedné větě bije do očí. Celkem pohodová krátká oddychovka, kdy mnozí zavzpomínají na časy minulé, byť spíše s nostalgií než se smíchem. ()

Martin741

Len taky normalizacny vyplach, bez vacsej umeleckej hodnoty. Raz kdesi v telke sa to da, ale DVD by som nechcel ani zadarmo, Kopeckeho, Brodskeho, Jiraskovu a Safrankovu mam tu uplne na haku : 5 % ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová