Na západní frontě klid

• Německo Im Westen nichts Neues (více)
Německo / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

arch_stanton

Neviem, čo som to práve videl. S iným názvom a o hodinu kratšou stopážou by som to bral (taký priemerný vojnový film za 3*), ale ako filmová adaptácia knihy "Na západe nič nové" to je neprijateľné. S knihou to malo spoločné len mená postáv a niekoľko drobností, inak to bolo dosť mimo. K záveru filmu sa radšej detailnejšie nevyjadrujem, bolo to smiešne a smutné zároveň. ()

Hexx

Totálně trefná ukázka naivity mladistvých, kteří chtějí vstoupit do války a bojovat v ní, těší se, jsou veselí, zpívají si... avšak do té doby, než se v ní skutečně ocitnou a jsou do této reality vrženi a poznávají skutečné peklo. A pane Bože, že to peklo opravdu bylo! Do puntíčku vymazlené detaily zákopů, bojů, strachu. A také ukázka absurdity velitelství aneb vlítneme na ně "za pět dvanáct" než bude ve dvanáct příměří. Za mě nejlepší letošní válečný film! ()

alienable

Knížka je geniální a fakt silná. Bohužel tohle s ní nemělo moc společnýho. Můžu říct, že jsem viděla solidně zpracovanej válečnej flm, kterýmu chybělo vykreslení psychologie postav a kterej místama zbytečně plejtval naturalismem. ()

Hugo_Stigliz

Za mě výborný prvoválečný biják. Pozor, budou brojlery…éé .. spoilery.. Od počátku hutná a zlověstná atmosféra, kde jedince symbolizuje akorát nová záplata na prostřeleném válečném mundúru. Šicí stroj coby připomínka vodou chlazeného MG, gymnaziální profesor sršící nacionalismem v plamenném projevu, který zřejmě někde z koutku sledoval a později obšlehl Adolf - rodák z Braunau na Innu (včetně gest i dikce) a pak rychlé vystřízlivění původně nadšených patriotů – maturantů. Pro mě velké plus, že to bylo v němčině, kterou celkem vládnu. Nemůžu si pomoct, ale když koukám na válku z německé strany, jakýkoliv jiný jazyk mě tam ruší a kazí dojem. Německy štěkané rozkazy pro špičaté helmy prostě sedí jak prdel na hrnci (tady na kládě). Řemeslně je film výborný, výbuchy granátů vypadají jako výbuchy a ne jako pšouky papírových výbušek, kulometem kosení vojáci se nechytají teatrálně za srdce a neklopýtají do míst, kde se jim pěkně spadne, voják propíchnutý nožem neumírá v okamžiku dotyku žabikuchu, ale zalyká se krví z plic a smrtka si dá na čas. Samozřejmě dojde i na proslulé polní lopatky, šnečím tempem neodvratně se blížící tanky zvící velikosti obytňáku Winnebago a zabijácky dvousečné Flammenwerfery – jo, občas se někdo do té natlakované flašky na zádech Mauserovkou trefí. Kontrast všudypřítomného bláta, vody a krve s přepychem a hostinami krvelačného Ludendorffa (nezazní to tam, ale myslím si to podle toho fancy kníru) i pižlání končetin bez anestézie v polním lazaretu. Pravda, je to hodně volná adaptace původního románu a to spousta lidí asi nemůže překousnout. Já byl spokojen – i proslulý vagón u Compiegne byl a bystrooký vojín Frederick Zoller nakonec tu kapitulačku podepíše. Pěkných 85%. ()

petisebesta

toz jsem to pretacel jak porno.. jestli je pro nekoho zajimave ze venku je blato a zima, jestli je pro nekoho zajimave ze mlady clovek muze umrit zbytecne v blate a zime tak si ten film uzije. Jinak tam asi neni nic. Ani ta predloha. Starship Troopers. ()

hypnos11

Chtělo to ještě víc ždímat emoce na té protiválečné struně, mohlo to být ještě trochu drsnější. Např scéna s plamenomety mluví sama za sebe - drsná a krutá, ale pokud chcete natočit protiválčnej biják, tak je to to pravé, co do něho potřebujete dostat. Co to rozhodně nechtělo, je větší zaměření na osobní příběhy protagonistů, to sem vůbec netahejte a radši sledujte Ulici, tam si osobních příběhů o ničem užijete dost. Technicky výtečné, herecké výkony dobré, hudba mohla dostat více prostoru, ale chápu, že autoři ji chtěli použít jenom jako zlověstný podklad pro klidnější scény. Těch tam ale bylo zbytečně mnoho. ()

Ladas70

Četl jsem předlohu, viděl i předchozí filmová díla a mohu jen říct, že tento film je celkem vše možné, ale rozhodně není Na západní frontě klid od E.M.Remarqua, tedy možná tak asi z 10 %. V postavách jsem měl docela zmatek, nikdo nebyl moc výrazný a vše se odehrávalo docela zmatečně. Takže tento film hodnotím jako celkem slušný prvoválečný příběh z pohledu německých vojáků a s ukázkou bezohlednosti velitelů, kteří vojáky berou jen jako čísla, což není zas nic nového pod sluncem. ()

martingazo

Na západní frontě klid mám velmi rád. Stojim si za tím, že kniha patří k jedné z těch nejlepších vůbec a starší adaptace mám taky rád, a nová adaptace se chlubí převážně svou technickou stránkou, kdy není fakt nic, co bych vytknul. Jednotlivé záběry a zvuková stránka, ve kterých jde jasně cítit silná péče, jsou super. Hlavně na dnešní poměry je to surový tak, jak to je potřeba. No, teď to špatný.. je to lichá adaptace. Necháptejte mě špatně, nedělá mi problém, že spousta věcí je úplně jinak a konec má úplně jinou myšlenku, ono málo koho by bavilo koukat na to stejné napotřetí. Jenže problém je v tom, jak jednotlivé postavy působí strašně.. no, ploše. I ty hlavní působí jako by měly vyplnit prostor. Jasně, určité motivy tu jsou, jenže jsou vždycky jen nastřelený a pak se to nikam nerozvine, aby to vyvolalo jakékoliv emoce, a je očividný, že se o to se právě tvůrci dost snažili, proto ten výsledek zklamává. Ve finále jsem asi spíš spokojený, ale mohlo to být mnohem, mnohem víc. A to je škoda. ()

lex85

Jeden z nejlepších válečných filmu po hodně dlouhé době. Tady je jak akce tak i atmosféra a především vyprchání iluzí o válce. ()

Pohanka.T

Když se řekne Na západní frontě klid, většinou se nám vybaví epické, naturalistické, protiválečné dílo. To tento film v žádném případě není. Pasáže knížky, které se čtenáři vryly nadosmrti do paměti, jsou tu jen plytké nebo úplně vynechané. Hlavní postavy vám dost možná přijdou jedna jako druhá, ale o to možná nakonec jde (ve válce je člověk jen číslo). Když ale zapomenete na předlohu, uvidíte velmi slušný válečný film, který tolik nezaostává třeba ani za 1917. ()

1234Horymir

Podle mě to pořád vystihuje původní knižní předlohu, i když to autor odvyprávěl ne zcela stránku po stránce. Stále tam je nejprve propagandou zpracovaná parta studentů, stále je tam neskutečná hrůza války a úvodní scéna s prádelnou je opravdu zajímavá. ()

stuj

Ucházející adaptace, i když některé věci z knihy (lazaret, dovolenka atd.) ve filmu nejsou. Nevím proč, protože by mu rozhodně neuškodily. Celé mi to přijde jako pohled na válku jako celek. Řešení myšlenkových pochodů hlavního hrdiny je odsunuto trochu stranou a možná i proto je on sám takový nemastný, neslaný. Frontové boje jsou ale natočeny dobře a některé scény jsou silné. ()

megacik

Tento film je spracovaný vskutku fajn, ale utvrdzuje ma len v tom, že nemám rád žiadne filmy pokrývajúce 1. svetovú vojnu. Nie sú tu žiadne moje obľúbené technológie, žiadna budúcnosť, žiadny zmysel, žiadne pozitívne vyhliadky pre obe strany, je to skrátka len číré zúfalstvo a beznádej pre všetkých, a kde dopredu viete, že nikto nevyhráva, len zbytočne umierajú ľudia. A také nezmyselné plytvanie vojenským potenciálom a životmi, to ma vždy deprimovalo. Hlavní vojenskí velitelia a vládcovia oboch táborov by si zaslúžili zavesiť na 4 roky za gule do prievanu, aby trpeli za to, čo spôsobili. A ja nemám rád takéto filmy. Celá 1. svetová vojna mi pripadá, ako keď Rusi v Stalingrade vysielali proti hlavniam guľometov všetkých dostupných vojakov...a teraz si predstavte, že by tých vojakov vysielali 4 roky v kuse....a celé sa to odohráva v dvoch zákopoch. A tu je to tak isto, len raz posiela na smrť ľudí jedna strana a raz druhá strana. Depresívna nuda....každý, kto trochu pozná históriu, vie posúdiť, že aké asi bolo utrpenie tých vojakov na oboch stranách, keď ich také veľké množstvo zomrelo(10 miliónov+), v tak malom priestore a za taký krátky čas........tí vojaci sa museli cítiť ako besní škrečkovia v malej klietke. A preto si myslím, že nie je treba tvoriť takéto filmy...lebo nám nič nedajú, nič nové nepovedia, iba čo mám z toho filmu zbytočne nervy a depku. ()

Enon

Po technické stránce velmi poutavý film, který ovšem selhává na scénáři a na nezajímavých postavách. Akční scény jsou téměř perfektní, kostýmy úžasné, prostředí skvělé, střih poutavý, ale prostě postavy se zkrátka nepovedly. Vidíte, že se autoři snažili, myšleno tak, že je zde pár emocionálních momentů, které mají působit srdceryvně, avšak nějak to nestačilo. Další dost velké mínus je délka, ten film mohl mít klidně o půl hodiny méně a ničemu by to neuškodilo, jsou zde celkem nepotřebné záběry na stromy, na krajinu a příliš dlouhé scény, kdy se ani nemluví, postavy jen stojí a koukají a jelikož herecké výkony také nejsou nic úžasného tak není potřeba se snažit hledat umění tam, kde se žádné nenachází že. Konec nebyl nijak zajímavý a celkem předvídatelný. 63% ()

davidh76

Vynikajici. Zejmena druha polovina absurditu valky ukazuje naprosto presne a brutalne. Knihy se film drzi volne, ale zakladni myslenky jsou divakovi predlozeny stejne. Postavy jsou anonymni jako vojaci ve valce a hlavni roli  ma strach, smrt, beznadej… Presne vystizeni podstaty valky. Anonymni smrt vsude. 90%. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou