Zkrocení zlé ženy

• Itálie

La bisbetica domata

The Taming of the Shrew

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

Skrotenie zlej ženy

William Shakespeare's The Taming of the Shrew

• Austrálie

Franco Zeffirelli's The Taming of the Shrew

Komedie / Drama / Romantický

Itálie / USA, 1967, 117 min

Oscar 2 nominace: Výprava, Kostýmy(14.4.2004)

Dnešním "emancipovaným" slečnám a ženám tato Shakespearova klasická komedie sice příliš radosti neudělá, ale to nic nemění na faktu, že Richard Burton i Elizabeth Taylorová se svých rolí zhostili výborně, přesně s takovým vtipem jaký jejich postavám Mistr kdysi vtiskl. Pánům se sklony k masochismu lze tento film doporučit i jako návodný materiál ke svádění krásných dračic:) I když někdy stačí i Lvice;)(22.3.2003)

V porovnání s adaptacemi jiných Shakespearových románů je tahle poněkud "jiná". Hvězdné herecké obsazení sice zaručuje určitou kvalitu, ale ta nakonec nedosáhne očekávané výše. Zdá se mi, že scénář nebyl dostatečně propracovaný a ona změna Kateřiny ze zlé saně na milující manželku proběhla tak nějak "náhle", jinými slovy, nějaké příčiny proměny jsou sice ukázány, ale nezdá se mi jich být tolik, aby zásadně změnily povahu člověka. Ale to už zabíhám do detailů. Za podívání tenhle film asi stojí, třeba jen kvůli tomu, že jde o zpracování klasické divadelní hry asi nejznámějšího autora všech dob.(26.12.2002)

Rozpočet $4miliónyTržby USA $8,000,000Tržby Celosvetovo $12,000,000(23.4.2010)

No nevim me osobne tado adaptace zname Shakespearovi hry prilis radosti neudelala. Zklamala me i jindy nadprumerna Elizabeth Taylor.(30.7.2002)

• Gimli

Film není divadlo, takže to přehrávání a afektované herectví mě zde celou dobu rušilo. Zejména Richard Burton byl dost otravný. Pár vydařených scén a vtípků jsem zaznamenal, ale v kostce jde o takovou prostinkou kravinu. Třeba Deset důvodů, proč tě nenávidím, což je volnější adaptací této Shakespearovy hry, mě chytlo víc.(28.10.2017)

Vsadím se, že tu fúrii nemusela Liz ani moc hrát. A italské manželství si tayky vymýšlet nemuseli. Asi nejlepší verze Taming of the shrew, co jsem kdy viděl. A mnohem mnohem lepší, než když jsem si tohle Zkrocení zlé ženy četl v knize. V knize je prostě jenom mluva, a všechno ostatní si člověk musí domyslet, což není zase tak jednoduché, protože ta mluva jede zatraceně rychle.(31.1.2006)

Hehe. Další film, kam nechala dvojka Burton-Taylorová prosáknout leccos ze svého reálného života, ale tady se tomu člověk na rozdíl od Kdo se bojí Virginie Woolfové s chutí zasměje. Jediný problém je, že si ti dva ukradnou snímek pro sebe a své kolegy nechají s bídou statovat, ale kdo by se o to staral, že.(25.7.2007)

Nejen Shakespearův šovinistický sen v Zeffirelliho výpravném podání. Co může duši muže potěšit více než pohled na dříve nesnesitelnou ženu chválící svého muže, který za svou péči o ženu nechce než trochu lásky a uznání. Nelze v tom nevidět i trochu té politické agitky za moc krále vůči poddanému, ale když je to zabalené v hávu manželského soužití, člověk musí slevit ze svých revolučních nálad a docenit některé metody krocení zlé ženy jako nebývale funkční a přitažlivé i po čtyřech stech letech.(4.1.2013)

• Morien

Problém, který mám s tímhle filmem a obecně některými shakespearovskými adaptacemi, je ten, že tvůrci příliš lpí na originálním textu. Bojí se škrtat. Mně nedělá problém dívat se na film dlouhý tři hodiny a klidně víc, pokud se tam témata nezačínají opakovat. A to se tady děje. Kateřinina vzteklost, Petruchiova neotesanost, potroublost těch ostatních přisluhovačů, naivita Blanky a Lucentia, to jsou všechno zdroje zábavy, ale když se potom zejména vzteklost a neotesanost neustále opakují, už mě to bavit přestává. Tolik inovativní ty manželské hádky zase nejsou a nemůže tomu pomoci ani rozjívené renesanční prostředí. Navíc se ani tady herci nevyhnou afektovanosti projevu, která v divadle může být působivá, ale na plátně mě většinou spíš rozčiluje.(17.6.2009)

Herecky excelujúci predstavitelia hlavných úloh publiku nedávajú vydýchnuť a film sa púšťa od začiatku z jednej absurdnejšej scény do druhej. Trošku ma zarazilo excentrické herecké vyjadrovanie Elizabeth Taylor. Prerod jej postavy Kataríny by sa predsa len dal uchopiť trošku presvedčivejšie. Vo filme ju totiž vidno ako zlú mrchu alebo milujúcu manželku. To dôležité medzi tým sa jej do postavy vkomponovať nepodarilo. Dialógy sú ale vyšperkované ľubozvučnou vravou vtedajších mravov, ktorá má takú frekvenciu, že sa rozhodne nebudete nudiť už len z dôvodu sledovania textu. Nudiť sa však nebudete ani z hľadiska dôvtipu jednotlivých situácií a celkového feelingu filmu. 80%.(15.2.2014)

Na tento film vzpomínám jako na jeden z mimořádných zážitků. Sloučení dramatického a specifického filmového pohledu, doplněné o skvělé herecké představitele, možná prozrazuje o biologických limitách lidství více, než by komu bylo milé. Tento fakt však lze pocukrovat konstatací, že má svou odvrácenou, rubovou tvář. Tedy také krocení muže ženou, jak naznačují např. mnohé dramatizace a zfilmování JANY EYROVÉ či PÝCHY A PŘEDSUDKU. Vedeni tímto poznáním jsme s to zážitek, který nám již před lety nabídl velký Ital, vychutnat o to bezprostředněji a sladčeji. Vždyť nezralost je jen jedna a týká se lidstva jako celku. V Shakespearově dikci tato skutečnost získává ještě cosi navíc. Píši-li cosi, míním tím hodně. Není to totiž jen okamžitý zážitek, ale trvalé obohacení.(20.2.2011)

Chápu, že tehdejší doba byla jiná a postavení ženy i muže ve společnosti je od současnosti odlišné a taky to v téhle hře tak beru. Už jen kvůli Richardovi a Elizabeth stojí zato, se na tento snímek podívat. Herecký a hlavně zábavný koncert manželského páru, jenž zastínil všechny ostatní, a to i květnatou řečí plných kudrlinek a básnického spojení. Nicméně ta proměna divé saně v poslušnou ženušku byla až moc náhlá. Čekala jsem větší drama, větší souboj vychytralosti jednoho pohlaví nad druhým, postupnou krotkost a zamilování se Kateřiny do svého chotě. Nějak mi ten konec nesedl. Stále jsem očekávala nějaký chytrý a nápaditý tah v závěrečné řeči a ono nic.(9.10.2016)

V nedávné době jsem se inspirovala inscenací Divadla na Vinohradech a zaujala mě kritická debata, kterou bych nečekala. Předpokládala jsem, že u autora jako je Shakespeare, se nedivíme mnoha věcem. Například u hry z konce 16. století neočekáváme pokročilou emancipaci a genderovou rovnost. Konečně, volební právo žen pozvolna přišlo až na přelomu 19. a 20. století. Tato Zeffirelliho adaptace patří mezi slavné a oblíbené z mnoha důvodů. Navykli jsme si, že jeho adaptace Romea a Julie, Hamleta, nebo konečně i Jany Eyrové patří k tomu nejlepšímu, co dokázaly tyto předlohy inspirovat. Tato verze Zkrocení zlé ženy je také praktickou ukázkou manželského hereckého koncertu Elizabeth Taylorové a Richarda Burtona. Nemám tento páreček sice raději, než Mary Pickfordovou a Douglase Fairbankse, kteří hráli Kateřinu a Petruccia v roce 1929, ale je milé mít možnost sledovat tolik barev jejich vztahu.(21.1.2017)

Hodnocení č. 1414 tohoto filmu, mé v pořadí 2222. Williame, jsi génius. Opravdu skvělý příběh. Vtipný, se skvělým koncem. Petruccio je opravdu velký hrubián. Ale úspěch své ovoce sklidil, a to se mi moc líbilo.(11.3.2012)

Úvod ma veľmi nechytil a tie básnicky kvetnaté reči mi spočiatku vadili. dal so filmu šancu, či sa rozbehne a urobil som dobre. Od "pytačiek" sa film úžasne rozbehol a R. Burton šikovne uhýbal všetkému, čo po ňom E. Taylor hádzala. Od tohto momentu mi nevadili ani básnické dialógy, pretože som sa začal baviť. Prvú polovicu filmu kývala ona s ním, druhú polovicu on s ňou a bolo sa no čo pozerať...Aj na E. Taylor, ktorá bola za mlada pekná kočka. 80%.(31.1.2012)

Skvostné, slavný manželský pár hraje vášnivý pár ve slavné hře před kamerou...(2.12.2010)

Myslím, že takhle nějak si to Shakespeare musel představovat. A jestli ne, tak by stejně byl určitě spokojený.(16.2.2011)

Velice pohodová záležitost která rozhodně neurazí ale spíše pobaví . Film je koukatelný i když je skoro 50 let starý. Shakespeare prostě věděl jak na to. :) Za mě 80%(17.9.2014)

Shakespearova hra o tom, jak se ze ženy, která se v podstatě provinila jen tím, že má jiný názor na to, jak se má chovat, než její okolí, a proto musí být co nejdrastičtějším způsobem umravněna, mi nikdy k srdci nepřirostla. Nepodařilo se to ani tomuto Zeffirellimu filmu. Jeho zpracování Romea a Julie je neoddiskutovatelně nejlepší, které kdy bylo natočeno, včetně verze od mého oblíbeného Baze. Nemluvě o tom, že Taylorka je mi krajně nesympatická.(28.3.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7