Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

zdeny99

Krásně převedený Dickensonův román z viktoriánské doby do animovaného filmu. Celé je to precizně propracované, jak animačně, tak příběhově. Není to klasický vánoční příběh, je tam troška něčeho hororového, takže to není jen pro děti, nýbrž i pro dospělé. A Ebenezer Vydrigroš, tak to je postavička. Jednou takový a pak takový. No překvápko samo o sobě. [16529. hodnocení, 635. komentář, 74%] ()

Bozvav

Pro menší děti nemylitelně drastické, ovšem pro starší a dospělé jednoznačně lahoda pane Jahoda. skvěle vizuálně provedeno, atmosféra úžasná, prostě dokonalé. Snad jen místy trochu zdlouhavé. Hezká hudba. Za mne nadšených 90%. ()

Vodny

Není co řešit. Vizuálně nejpovedenější film pro 3D, parádní zpracování jedné z nejznámějších pohádek Charlese Dickense, úžasná postava zapšklého Scrooge, který nenávidí svět, obzvláště o Vánocích. Atmosféra od začátku maximálně hutná. Berte na to děti jen v případě, že zvládnou Čelisti či Freddyho Krugera. Není to krvák, ale hutná atmosféra spolu s dospělými dialogy není nic pro malá děcka. Nejenže to nepochopí, ale nebude je to bavit. ()

Puol

Zemeckis hlavne využíva 3D na plné gule (videné v IMAXe). Atmosféra je síce vianočná, ale i patričné temná. Deti môžu ostať dosť zaskočené. Po technickej stránke vidno mierny pokrok (v porovnaní s Vianočným expressom alebo Beowulfom). Jim Carrey je perfektný, ostatní herci už na mňa pôsobili tak nejak viac renderovane. Doporučujem v 3D kine, parádna predvianočná zábava. ()

Darkslayer

Na Vianočnu koledu som šiel hlavne kôli 3D zážitku (v 3D som videl len nejaké dokumenty ešte pár rokov dozadu, keď bola technológia v plienkach). Keďže koleda bola vytváraná s jasným 3D úmyslom tomu niet čo vytknúť a čo sa toho týka môj zážitok bol skvelý. Na druhej strane, dejová stránka nie je najsilnejším aspektom filmu. Boli chvíľky kedy som sa trošičku nudil a niektoré dialógy mi prišli mierne detinské aj na rozprávku. Tu by som chcel tiež podotknúť, že snímok určite nie je určený tým najmladším. Hlavne druhá polovica filmu ma temnejší nádych. K spomínanému lietaniu hlavného hrdinu musím povedať, že mi to až tak neprekážalo a vianočnú náladu vážnejšie neskresalo. Nie plné 4* , ale skôr 70-75%. ()

brunnerka

Myslím, že se to Zemeckisovi povedlo :) Viděla jsem to sice ve 3D, ale bohužel s českým dabingem, takže doufám, že budu mít ještě možnost zhlédnout tento film v originále. Tu pravou předvánoční atmosféru si představuji přesně tak, jak byla vyobrazena ve Vánoční koledě. ()

FilmWave

Určitě lepší než "Polární expres", ale pořád je to víc efektní 3D demo pro IMAX než romantická vánoční podívaná (jako umí třeba Burton). Nicméně průlety kamerou po Dickensově Londýně jsou skutečně nádherné. Velká škoda dabingu, Jim Carrey mluví hned několik postav. Po druhém zhlédnutí mnohem lepší, posouvám ze dvou na tři hvězdy... ()

Hapretor

Tohle téma je hodně profláklé, dostkrát zfilmované a pan Zemeckis nám nabízí jen velmi zajímavou a povedenou podívanou po stránce animace, a to bacha, ve 3D modu. Styl animace se mi velmi líbil, obdivuju výkon v dabingu Jima Carreyho. Pohádka je to však více hororová, než vtipná - malí caparti z toho nejspíš budou strachy srát, než se za bránici popadat a konec mi přišel zbytečně utlý. Když už film je celovečerák, vypadá skoro jak film "hraný", proč ho nenatáhnout o půl hodiny a završit doznění kouzla vánoc v rodině Scroogova bratrance, kde by šok z proměny byl nejvýraznější. Filmu tímto ubírá na celkové atmosféře a myšlence. Více poučné, než vtipné. - Prachy se maj vydělávat, aby si je člověk užil a dělal radost nejbližším. Ne, aby jen skrblil a hromadil. Prostě pohádka, no. ()

J. T. Kirk

Mám radši hrané filmy, ale animace je tak úžasná, že je opravdu těžké poznat, že nejde o hraný film. Stejně jako Vánoční koleda z roku 1999 je tento film skvěle udělaný, no a mluvit o příběhu si myslím nemá ani smysl, protože každý ví co je ta povídka zač. Každopádně stojí tento skvělý film za podívání. ()

Axident

Hodně temně pojatá věc, sotva určená dětem. Ještě dotaženější animace z Polárního expresu. Osobně mě to moc nevzalo. ()

Mary19

Vánoční nálada a atmosféra je z Vánoční koledy cítit na míle daleko... A to nejen z temného úvodu, kdy se s "Vydřigrošem" teprve seznamujeme, ale také ze závěru, kdy se z tohoto skrblíka stává úplně jiný člověk, jenž je plný síly a radosti do života... Vizuálně a technicky dokonalé, hudba u osvědčeného Silvestriho je také skvělá a jen podtrhuje pečlivě vybudovanou kouzelnou atmosféru ... A za zmínku určitě stojí i povedený český dabing, který ve výsledku Vánoční koledě na kvalitě neubírá... 90% ()

Olík

Kdysi před dávnými lety, ještě než k nám na obrazovky vtrhly Kačeří příběhy, Gumídci nebo Rychlá rota a pro téměř všechny byl Walt Disney pouze Mickey Mouse, kačer Donald a pes Pluto, dostal jsem k vánocům krásně animovanou dětskou Disney knížku. Jedním z příběhů v knize byla i dnes už notoricky známá Vánoční koleda. A to je přesně to místo kam tento příběh patří - na celovečerní film je toho zkrátka málo! Oč je příběh jednodušší o to více Zemeckis exhibuje vizuálně, nedbaje na starého dobrého "méně je někdy více" díky čemuž je k vyvolání vánoční atmosféry sakra daleko!!! ()

Faila

Chvílemi děsivé víc než ledajaký horor, vtipné víc než leckterá rádoby komedie, napínavější než kdejaký thriller no a ten konec byl jeden z těch nejmilejších happíků. Moc povedené! ()

Wargoo

Príjemný film s peknou pointou a vernou animáciu ala Zemeckis. Je to ale stále len animácia, a tak vzťah divák(ja)-film je trošku ochladený. Stále ale môžem povedať, že Carreyho ksichty boli prenesené vcelku verne, a to ostatné okolo toho bolo tiež viac než priemer. Slušné 4**** a 70,103% ()

Heroine

Začala jsem se dívat s velkou skepsí, ale nakonec mne film vyloženě mile překvapil. I když nejsem fanynka Jima Carreyho, a už vůbec ne animovaných filmů, tenhle opravdu má své kouzlo. Je zábavný pro děti i dospělé, vizuálně zajímavý, místy dojemný, má příjemnou hudbu, a hlavně si nic nepřikrášluje, což by bývalo mohlo celé to nesmrtelné Dickensovo dílo totálně pohřbít. Je to celkem příjemný film, který se k vánocům vyloženě hodí. ()

Adm.Nelson

Miestami je to celkom slušný horor s tajomnou atmosférou starého Londýna, ktorú miestami pochováva úplne zbytočná akcia, akokoľvek efektná, ale vcelku to má celkom inteligentné poňatie, veľmi dobrého Ebenezera Scroogea, a originálne stvárnených troch duchov, takže ja som bol spokojný. 8/10 ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli