Ve své poslední roli bezcitného gangstera se Jamesi Cagneymu podaří životní útěk z vězení.  James Cagney září v roli neurotického a emocionálně vyšinutého gangstera, který trpí padoucnicí a který se po smrti matky, na jejíž chvále je úporně závislý, rozhodne pomstít jejímu vrahovi. Působivý snímek, v němž se odráží atmosféra studené války, a jehož závěr je považován ze jeden z nejvíce strhujících ve filmové historii. (oficiální text distributora)

Rozjimatel

2,5  "Its's stuffy in here. I need some air." "Stuffy, huh? I'll give you a little air."   Gangsterky nie sú zrovna mojim obľúbeným žánrom a "White Heat" mi ani nepripadá v rámci žánru nejak výnimočný (možno vo svojej dobe bol). Film je priam nabitý akciou, čo bolo zrejme vo vtedajšej dobe niečo mimoriadne, ale dosť mi tým pripomína súčasné akčné filmy, rovnako plné akcie a násilia, ale inak prázdne a bezduché. A keď sa konečne dostavia aj nejaké dramatické scény, sú tak odfláknuté, že pôsobia skôr komicky. Zdá sa, že režisérsky štýl Raoula Walsha ide úplne mimo mňa (toto je už štvrtý film, ktorý som od neho videl a ešte u mňa nedosiahol ani len 3 hviezdičky).  "Made it, ma! Top of the world!" ()

Chajimwitz

Po dlouhé době film,který mě dostal.Sice už jsem ho viděl tak před patnácti lety,ale dneska jsem si ho pěkně vychutnal a jsem rád,že má na Čsfd tak vysokej kredit,i když žalostně málo hodnocení,přitom je to gangsterská klasika.Kdybych neviděl Cagneyho v několika jiných filmech v úplně odlišných rolích,tak bych si myslel,že to je opravdu takovej psychouš.Ale Cagney byl prostě borec,kam se na něj se . ou všechny ty dnešní polopřihřátý celebrity. ()

Mikino00

Velmi dobře natočená krimi gangsterka, kde hlavní představitel je opravdu pěkný neurotik. Napínavé až do konce. ()

Brejlil

Bohužel jsem viděl dvacet let starou, bezcitně kolorovanou verzi, takže film rozhodně nebyl noir. I tak jde o skvělou záležitost, které vévodí James Cagney, roztěkaný mezi géniem zločinu a nemocným maminčiným mazánkem. ()

glamgirl

White Heat obsahuje dve zásadné pozitíva: neuveriteľne presvedčivého psychopatického Jamesa Cagneyho a pohľad na prácu polície v 40tych rokoch. Na začiatku zaujme prepadnutie vlaku, potom vzťahy medzi zločincami, pobyt vo väzení atď., napätie je budované kontinuálne a bez prestávky a nechýba ani prelietavá ženská, ktorej napočudovanie jej zrada prejde. ()

lukano

Zatím co jsem měl možnost vidět filmy s Cagneyem, vždy jako záporný hrdina dopadl špatně. Tentokrát však dobrovolně v bílém žáru. :-) ()

Petrus1

A do třetice všeho dobrého. Po Veřejném nepříteli a Hříšných andělech, sem si dala gangstera Cagneyho ještě jednou. A taky je to Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete, takže pohodička. :-) Zmlsaná filmem prvním a lehce otrávená z poselství filmu druhého, sem byla žádostiva, co mě čeká teď. Tak oslnivá gangsterka jako první zmíněná, to určitě není, ale jedná se o velmi zdařilé krimi - prostě Cagney to jako zločinec umí na všech možných frontách, i když tady už je mírně postarší a pupkovatější :-) Taky je silně závislej na své matce a též trpí psychickou nemocí - je to prostě psychouš. Navíc se jeho stará tahá s jeho "obchodním partnerem", což nikdy nevěstí nic dobrého. Po vyloupení vlaku se banda schovává v High Sierra (ten film sem už taky viděla, heč :-)) a když je vhodná příležitost, přemístí se někam jinam...jenže synáček rád čerstvé jahůdky a to docela zamíchá celým dějem. Cody nakonec dobrovolně nastoupí do vězení a jeho vůdčí roli v gangu převezme jeho máti. A paxe to celý rozjede ještě víc - tajnej polda, smrt milované maminky, záchvat šílenství, útěk z basy, plánování další akce, pomsta...což je v důsledku docela dobrá jízda. Jen to sledování působí dnes tak trochu komicky, stejně tak jako megavelký vysílačky...prostě se jen projevil rok vzniku. Ale jinak to šlape docela svižně :-) "Cody v nesmrtelném podání Jamese Cagneyho ztělesňuje základní rozpor, který přivádí na dno filmové gangstery: neuvěřitelně samolibé sobectví a sny o vlastní nepřemožitelnosti ("Já to dokázal, mami, jsem na vrcholu světa!") podrývané až příliš lidskými závislostmi a zranitelností." ()

tragos

Skvěle natočený předobraz dnešních krimi filmů, který s časem snad ještě získal. No, no, noir bych v tom neviděl. ()

GMVajgl

Vidět Bláznivou Střelu 33 a 1/3 a až potom tenhle film je jako vidět Scary Movie a až potom Vřískot nebo vidět Žhavé Výstřely a až potom Top Gun. Je to dobrý silný poctivý příběh, ale neustále se mi připomíná Frank Drebin jako Nick Sekáč Magor, Rocko Dylan, jeho blonďatá manželka-sexbomba a matka, která nejde pro ránu daleko. ()

mi-ib

Málokdy se povede snímku tzv. Film-Noir mě pobavit. Ale pokaždé, když tomu tak je, mě to příjemně překvapí. Bílý žár je perfektně napínavý a na svou dobu i povedeně akční. Tvůrcům se podle mého povedlo i obsazení. Navíc je tam ten prvek vězeňského prostředí, které ve filmu snad funguje vždy. Ale 5* je 5* a dle mého tomuto snímku k mému plnému hodnocení něco malinkého chybělo. Rozhodně k němu měl tento film opravdu blízko. ()

Stíba

Poklidně se rozjíždějící gangsterka, přes úsek procházejícím vězením postupně nabírá silné tempo, které krásně vrcholí závěrečnou scénou. Nečekejte mohutné přestřelky ani příliš silných gest, Cody je svůj a Cagneyho Bílý žář je celkově úplně jiná gangsterka než třeba Muniho syrová řežba ve Scarface. Obě ale patří ke klenotům a klasice žánru a k filmům na které se nezapomíná. ... Made it, Ma! Top of the World!!! ()

Killingjoke

No páni, kolik že už je tomu filmu? 64 let? Neuvěřitelné! Bílý žár se vůbec nemusí bát účasti v pěstním souboji s kteroukoliv novějším gangsterskou. Pokud by souboj nevyhrál, minimálně by byl velmi důstojným soupeřem. Perfektní je rozehrání myšlenky, že i ten nejodpornější gangster má někde svou milující matku, která by pro něj udělala cokoliv. A že je gangster Cody v podání Jamese Cagneye případ pro celé oddělení psychiatrie je jasné už od prvopočátku. On je to totiž pěkně neurotická a zákeřná svině, trpící náhlými záchvaty nesnesitelné bolesti hlavy a láskou k jahodám, což je kromě jeho matky a sebe sama jediná věc, ke které chová nějaké city. Cagney je pro podobné role prostě zrozen, stačí se podívat na jeho ksicht a dalších slov netřeba. I zde svého gangstera hraje s velkou bravurou a zbytek hereckého obsazení se zdá býti trošku dopočtu. Film nemá nijak zvlášť komplikovaný scénář, i přesto se jedná o promyšlenou hru na četníky a zloděje, ve které je radost pozorovat nesourodost charakterů nebo použití na svou dobu moderních policejních sledovacích metod a prostředku. Navíc je film velmi živočišný a nenajdeme snad jediný okamžik, kdyby se nedělo něco zajímavého… Rozhodně bych každému doporučil vyhnout se dobarvované verzi. Ty vyblité barvy jsou zlo, které trestuhodným způsobem podrývají kvality snímku. Já viděl obě varianty a na tu původní, krásně černobílou nedám dopustit… ()

Kubeska

James Cagney velký asi jako Joe Pesci, ale rovněž předvádí "nebezpečný" a strach nahánějící výkon. Skvělá ponurá atmosféra s nádechem chladnokrevnosti. Tenhle film bych zařadil do top 10 film noir. I s minimem prostředků se daly natočit skvosty. ()

junxi91

Pořádně akční gangsterka s naprostým minimem hluchých míst – film prostě šlape od začátku do konce! Hlavní postavou je pošahaný psychopat a zločinec, vůdce svého vlastního gangu jménem Arthur „Cody“ Jarrett. Není však úplně typickým gangsterem – je plně závislý na své matce „Ma“, která jej ve všem podporuje, a také trpí padoucnicí. Je sice ženatý s krásnou Vernou, ale matka je mu mnohem bližší. Děj začíná přepadením poštovního vlaku v pohoří Sierra Nevada, při kterém Cody a jeho lidé zastřelí čtyři členy posádky. Jeden ze členů gangu schytá pořádnou spršku přehřáté páry, zatímco se jim povede ukrást 300 tisíc dolarů. Následně gangsteři slaví u něj doma, ale Cody dostane záchvat, a máma se o něj musí postarat. Po chvilce jej to však přejde a s mámou si dají panáka a přidávají se k ostatním. Po oslavě úspěšné loupeže se gang rozděluje a opařený chudák zůstává opuštěn, ale dostane balíček cigaret, který poslouží jako vodítko pro vyšetřovatele. Cody, Ma a Verna společně přebývají na motelu, kde je díky informátorům a vychytanému stopování auta, které řídí Ma, najde policie. Při zatýkání Cody postřelí a zraní vyšetřovatele Philipa Evanse a uteče. Nyní má Cody náhradní plán – přizná se k menšímu zločinu, který spáchal jeho společník ve Springfieldu v Illinois, který se stal během přepadení vlaku. Tím získá falešné alibi a nižší trest. Jeho máma je překvapena tím, že se chce Cody sám udat. Je odsouzen na jeden až tři roky ve státním vězení. Ve vězení je s ním však také tajný agent Hand Fallon (krycí jméno Vic Pardo). Ten má za úkol najít „Obchodníka“, který pro Codyho pere špinavé peníze. Venku se šéfem gangu stává „Velký Ed“ Sommers, Codyho pravá ruka. Dokonce se k němu přidá Verna, která zradí svého manžela. Ed zaplatí jednomu vězni jménem Roy Parker, aby zabil Codyho. Během práce v dílně se na něj pokusí Roy shodit těžký kus nějaké mašiny z jeřábu, ale Hank jej odstrčí a zachrání mu život. Tím si konečně získá Codyho důvěru. Máma navštěvuje Codyho ve vězení a přísahá mu, že se postará o Eda, i když se jí od toho snaží Cody za každou cenu odradit. Cody se přestane kamarádit s Hankem a dozví se, že jeho matka byla zavražděna, z čehož se totálně psychicky zhroutí a začne dělat bordel v jídelně. Velký Ed ví, že Verna zabila Codyho mámu, a využívá toho k tomu, aby si držel Vernu při sobě. Cody je na ošetřovně diagnostikován jako „vražedný psychotik“ a je doporučen k převozu do blázince. Při svém pobytu ve svěrací kazajce se dohodne se svým krmičem, aby mu donesl bouchačku. Díky ní se mu podaří zajmout doktora a s dalšími mukly uprchnout. Dobrovolně s ním jde Hank, ale Parkerovi se moc nechce. Cestuje v kufru od auta a když chce vzduch, tak mu jej Cody poskytne – prostřílí víko kufru několika kulkami. Mezitím se Velký Ed a Verna bojí toho, až se vrátí Cody. Verna chce utéct, ale v garáži jí překvapí Cody. Verna nakecá Codymu, že jeho matku zabil Velký Ed, a tak jej Cody odpráskne. Gang uvítá uprchlé vězně, včetně Hanka, a společně plánují další mega loupež. Gang se skrývá v odlehlém domě, a zde je navštíví jistý „Kupec“ jménem Daniel Winston. Toho se však Hank bojí, protože Kupec jej zná. Codyho plán další loupeže se inspiruje starověkými Řeky a jejich obléháním města Trója. Přijedou do chemické továrny schovaní v prázdné cisterně s cílem ukrást peníze na výplaty pro dělníky. Hank potají namontuje na podvozek vysílač signálu a po cestě nechá na toaletě na benzínce vzkaz na zrcadle, která se dostane k Evansovi. Policie díky tomu ví, kde se cisterna pohybuje a připravuje se na akci. A tak začíná závěrečná část filmu, ve které nechybí akce, policejní obklíčení, jedno odhalení, slzný plyn, přestřelka a Codyho grandiózní finále, při kterém se dostane na vrchol světa. Jak jsem psal, byla to povedená gangsterka a hlavní hrdina byl celkem vyšinutý a nevypočitatelný psychopat, jehož reakcemi si nemohl být nikdo jistý. () (méně) (více)

Toxie

Cagney se v roli psychopata docela vyřádil. Hodně surový film s ohledem na dobu vzniku. Dodnes toto dílo nezestárlo ani trochu. ()

Gortyna

Tak to byla výtečná klasika, na které se ani 63 let od vzniku příliš nepodepsalo. Jen hudba působila trochu archaicky - ale mile. Někdo tu přidal hvězdičku za postavu gangsterovy matky, s čímž lze jen souhlasit. Taky jsem měl štěstí, že zapůjčená kopie nebyla obarvená, ale v původním černobílém provedení. Část filmu se odehrává ve Springfieldu. Pořád jsem čekal, zda lupičům nebude komplikovat jejich plány Homer Simpson. ()