Příběh se odehrává ve válkou zničené Čečně. 12 porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Porotci: rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Režisér Nikita Michalkov patří mezi špičky ve svém oboru a jeho dalšími filmy jsou např. Lazebník sibiřský nebo Unaveni sluncem. (oficiální text distributora)

haushinkaa

Úžasný film... Nemám, co bych tomuhle filmu vytkla... Všechno bylo velice půspbivé, od prvního okamžiku mě to vtáhlo do děje a já jen s napětím sledovala, jak to dopadne... Celkem mě vyděsilo, jak rychle dokážou lidi rozhodnout o něčím životě nebo jeho smrti, aniž by o tom přemýšleli... Co všechno dokážou předsudky... Naštěstí se ale většinou objeví někdo, kdo popřemýšlí a domyslí důsledky... A dobrou argumentací a pár vhodně položenými otázkami může zasadit semínko pochybností, a to klíčí a klíčí až donutí přemýšlet dalšího, pak dalšího a dalšího... V průběhu filmu si vyslechneme nejeden životní příběh, zažijeme nejednu vyhrocenou situaci a přitom ani nemusíme opouštět tělocvičnu... Kromě výborněho zpracování příběhu a skvělých hereckých výkonů musím vyzdvihnout i kameru a především hudbu... Hudba v tomhle filmu byla něčím okouzlujícím a nezapomenutelným, něčím, na co nikdy nezapomenu... Třeba hudba při Umarově lezgince - opravdu úžasné... Tleskám panu Artemjevovi, dechberoucí zážitek... Stejně jako celý film... ()

capák

Pro mě po dlouhé době obrovské překvapení. Michalkov dokazuje, že k natočení dobrého filmu není zapotřebí nákladná výprava, kostýmy nebo speciální efekty. Stačí jedna zaprášená tělocvična a dobrý scénář. Nepamatuju si snímek, ve kterém by se sešlo dvanáct vynikajících a navíc tak prožitých hereckých výkonů. Každá postava má ve filmu prostor, kde ukazuje, že ruská herecká škola má rozhodně co nabídnout. Na závěr navíc přijde režisér a herec v jedné osobě s trumfem v podobě nečekaného zvratu, který najednou dává filmu nový smysl a podnět k zamyšlení. ()

Sfinkter

Filmově dokonalé s průhledným poselstvím, které odkrývá slabosti ruské společnosti i člověka jako takového. Michalkov za kamerou, Michalkov před kamerou - obojí na jedničku. ()

plechulka

Tenhle film a jeho volná hollywoodská předloha by se daly vedle sebe promítat jako příspěvky k nějaké diskusi o rozdílu ruské a americké duše.... Být Rus(ka), sledování nekonečně dlouhé Michalkovovy verze by mi přišlo jako čirý masochismus - čímž nechci říci, že to není úžasný film - právě naopak! ()

Tosi

Tělocvična, dvanáct porotců, zdánlivě jasný proces, víc než únavná délka a dokonalý slovní ekvilibrismus. 75% ()

gjjm

Michalkovův remake předčí předlohu - asi proto, že se nesnaží napodobit její hlavní kvality a volí zcela odlišnou cestu. Metafory, symboly a formální dokonalost (nesmírně působivé scény rekonstrukce zločinu za pomoci tělocvičného nářadí), přízemnost kontra poetičnost, abstraktnost kontra konkrétnost, fraškovitý humor kontra smrtelná vážnost, typicky ruský příběh o zákonech, právu, svobodě a státu. Rychlý spád, povídky různých vypravěčů a především skvělá atmosféra. Mladík neprávem souzený v cele počítá kroky v čečenštině. Působivé, leč demagogické projevy taxikáře. A tam bude ležet tvá mrtvá žena. Válečné scény, primitivní vtípky a stupidní básničky o milence ředitele hřbitova, nožový tanec, podprsenka zapomenutá na záchodě. To všechno je dnešní Rusko (apropó vtíravá otázka - já chcu něco podobného odsud). A to všechno uměl Michalkov vyjádřit se sobě vlastní dokonalostí. Pět hvězd bez debaty. ()

Elementál

Vynikající kousek. Musím se tedy přiznat, že předlohu jsem neviděl, ale "12" mě celkem zlákala. 12 průměrných mužů, 12 různých profesí a nátur, 1 nespravedlivě obviněný.... Velice zajímavý byl postupný přerod filmu od v podstatě humorného úvodu (u kterého přesto mrazí, když se zamyslíte, v jakých rukou by se teoreitcky mohl ocitnout váš život...) až po emocionálně napnutý závěr. A k tomu se přidávají přiměřené herecké výkony a velice drsné a syrové válečné flashbacky. Průběžné také zjišťujeme "o čem to celé je", protože ze začátku nevíme de facto nic, později se nám odkrývají významné důkazy a skutečnosti a divák se dozvídá kdo je vůbec odsouzen, jak se to stalo... Většinou u těch "soudních" příběhů spíše nejdříve dojde k nějakému zločinu, který je posléze vyšetřován a my o něm dopředu víme - tady na to musíme přijít z mozaikovitého rozboru "našich mužů". No...a co dodat? Film asi není na čistých 5* - ať už se jedná o určité struktury ve scénáři (mělo se spíše argumentovat, než vyprávět dojemné osobní příběhy), či třeba postavu byznysmena (ten byl v podstatě karikaturou sama sebe). Ale ani tyhle drobné chybky neubírají tomuto filmu nic z jeho celkových kvalit... ()

rudeboy

Nech si každý hovorí o tomto filme čo chce, podľa môjho názoru šlo o skvelý filmový zážitok, pri ktorom som sa ani sekundu nenudil a keby tento film trval aj o ďalšie dve hodiny dlhšie, tak by mi to vôbec neprekážalo. Táto snímka je plná skvelých hereckých výkonov a prehovorov postáv. Vážne sa tu občas mieša s komickým, ale nie bezducho (ako napríklad u Jakubiskovej Bátoryčky), ale veľmi citlivo a premyslene. Na vymyslenom súdnom prípade sa tak divákovi ukazuje sonda dnešnej ruskej spoločnosti. Pre mňa veľmi pútavé aj napriek tomu, že som veľa momentov vo filme predvídal (a to som ani nevidel Lumetových 12 rozhnevaných mužov). ()

danoo

Hovoriť o remaku pôvodných 12 Angry Men by bolo neadekvátne, pretože 12 v podaní Nikitu Michalkovova bol úplne nový film, len rámovaný lumetovskými kontúrami. Porovnanie oboch verzií nám ale môže čo to povedať o mentalite a kultúrnych rozdieloch oboch národov. Amerických 12 bolo prísne realistických, s idealistickým podtextom Michalkov pridal emócie i štipku ruskej metafyziky, ktorá v kombinácii s klipovým techno strihom zanechá hlboký dojem. ()

elanius

(49/2014) / Krásny remake. Viac ako o čokoľvek iné tu ide o herecké výkony. V pôvodných 12 rozhnevaných a takisto aj v tv verzii z 1997 tiež, samotná idea filmu nepovoluje nić iné, ale ruská verzia sa viac koncentruje na životný príbeh každého z porotcov. Na záver ešte prichádza jemný zvrat, ktorý pekne vyšperkoval záver. (9/10) ()

hanagi

Když se v Rusku rozhodnou "posedět, popít, něco zajíst a podumat", je jasné, že to bude nadlouho a že mě to bude stát poměrně velké úsilí dobrat se nějaké smysluplné myšlenky. A tak se stalo i tentokrát. Než jsem se dopracovala k tomu skutečně podstatnému, byla jsem tak unavená, tak strašně unavená, že mi osud čečenského chlapce byl úplně ukradený. Michalkov je prostě megaloman, který musí mít všeho moc - slov, emocí i stopáže. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

swe

Kritika ruské společnosti na pozadí konverzačního dramatu, ve kterém dvanáct mužů s rozdílnými názory rozhoduje o osudu čečenského chlapce. Ale chraň nás bůh, jestli takhle ve skutečnosti vypadá rozhodování soudní poroty. 75% ()

dANo

Nuž, najradšej by som dal 4 a 1/2*, ale nakoniec zaokrúhľujem na 5*, lebo Michalkovovi sa podarilo spraviť ten remake tak, že aj taký divák, ktorý veľmi dobre pozná originál, si v tomto filme nájde niečo nové. A tým nemyslím len prekvapenie na záver v podaní samotného Michalkova - herca, ale aj rozšírenie postáv o postavu súdeného chlapca, či ďalších pekných záberov... Osobne som nečakal, že ma 2 a pol hodinová verzia filmu, ktorý dôverne poznám, bude až tak baviť, a že ma až tak vtiahne do deja, akoby som to celé videl prvý krát. ()

fefee

Nazval by som to paródiou na 12 Angry Men po rusky. Slabé, komické a neustále sa snažiac pôsobiť dojmom že ide o vážnu pointu príbehu vyrozprávanú príbehmi protagonistov pôsobiac trápne a umelo. 2/5* ()

blackJag

Strhující (pokud se to tak o bezmála 3 hodinovém filmu dá říct) soudní drama jednoho z nejlepších současných (ale i vůbec) ruských filmařů. Michalkov dokáže být na neuvěřitelně dlouhém prostoru naprosto precizní, herecky i z režisérské židle. Rozehrává hru, která snad ani nemá vítězné předpoklady, o to ale více svou kompaktností překvapí a uhrane. Výborné výkony zbylého hereckého souboru celkově absolutní pocity jen krásně doplňují a skutečně se skláním před člověkem, který byl odpovědný za casting. Jeden z mála hodnotných remaků filmové historie. II Scénář: Nikita Mikhalkov, Aleksandr Novototsky, Vladimir Moiseyenko. Hudba: Eduard Artemyev. 100% ()

jitrnic

Srovnání s originálem se zkrátka žádný remake nevyhne. Dvanáct rozhněvaných mužů je filmový klenot, kde každá promluva má svoji logiku a vrhá na případ nové světlo, herci jsou dokonale vybráni, sladěni a dominuje jim charizmatický Fonda. Michalkov promluvy rozmělnil do sáhodlouhých historek ze života, které jsou jednou vypointované celkem slušně, podruhé o dost hůře. Herci předvádějí teatrální výkony, které se s herectvím Fondy, Voskovce a spol. nedají srovnávat (občas se také třeba roztančí, aby film působil dostatečně rázovitě). A zatímco originál nakládá s patosem velice střídmě, Michalkov to řádně přehnal a tklivé klarinety jsou slyšet na konci snad každé promluvy. A je to opravdu neúměrně dlouhé. 30% ()

Kurikmoon

Film to bol zaujímavý, ale žiaľ videl som jeho predchodcu. A ten film bol uveriteľnejší a atmosferickejší. Myšlienky tu boli fajn, herci sa snažili, len... Neuveril som im ich zmenu názoru. Možno keby som nevidel 12 angry men(10mesiacov dozadu), hodnotil by som inak. Vyššie. ()

Dreadd

Pořád jsem nemohl pochopit, kde vyhrabali těch 12 exotů, kteří mají rozhodovat o osudu mladého chlapce. Místo aby pracovali, radši běhají po tělocvičně jako malé děti, divoce gestikulují a bezmyšlenkovitě plácají kraviny. Prvních dvacet minut je každá druhá věta nesmyslná (že by to byla vina dabingu?). A ta stopáž je přepálená, těch 153 minut se táhlo jako půl dne. Skvěle jsou však natočené scény z válkou zmítaného Čečenska a v druhé polovině se konečně rozhodnou něco dělat a dialogy začínají dávat smysl. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech