Zajímavé období, které v posledních letech nikdo nefilmuje, proto je potřeba podívat se na něco staršího. Tenhle sestřih původního seriálu shrnuje život Jesenia, borce, který nebyl poblázněn božskou mocí, ale věřil v rozum a medicínu. Škoda, že ty události byly shrnuty dosti stroze, ten seriál to mohl rozvést lépe, ale ten jsem bohužel neviděl...(21.10.2018)

Urobiť zo seriálu celovečerný film nie je vždy dobrý nápad, ale v pripade Jeseniovho životopisu to nedopadlo vôbec zle. Len nedávno som videl seriál a film mi prišiel dokonca pochopiteľnejší. Veľkým plusom je aj to, že je v češtine a herci v hlavných postavách tak majú svoje vlastné hlasy. Nie ako ten hlasový guláš, ktorý kvôli slovenčine vytvorili v seriáli. Pri scéne s defenestráciou mi napadla myšlienka, či by sa v dnešnej dobe neoplatilo obnoviť túto bohumilú formu trestu pre nepoctivých politikov. –––– Pamatujte na Platona: Lepší je křivdu trpět, než ji činit. –––– Bohatého lumpa pustí, a poctivého chudáka pověsí. –––– Tam jsou! Svědkové umírajícího času. Dívají se na nás.(23.3.2018)

Poté co mne zklamalo Bůh s námi (2018) s Dobrým, tak jsem si chtěl připomenout něco lepšího z československé filmové historie o době okolo bitvy na Bílé hoře. Tento film je sice točený na obstarožní filmový materiál, ale dějiny českých stavů vs. Habsburkové na pozadí života doktora Jeseniuse, autora první pitvy v Praze ukáže lépe. Atmosféra doby, kostýmy, výprava, skvělé obsazení vykouzlilo lepší tři hvězdy. PS: Co jsem si nejvíc zapamatoval, byla mrazivá scéna, když odváděli panstvo na popravu ( strhali šaty, uřezali límce a svázali ruce... určitě lepší zpracování než v Bůh s vámi ). Koneckonců tohle je asi životní role Petra Čepka, kde má hlavní roli.(15.5.2018)

Neprávem pozapomenutý český film, který líčí život a pád císaře Rudolfa II. se všemi jeho důležitými rozhodnutími a s jeho obtížnou dobou vlády. Protitureckou válku, vzestup českých stavů a dobu Interregna s vyvrcholením při pražské defenestraci v roce 1618, která v podstatě započala celou Třicetiletou válku, nebýt nerozhodnosti stavů v době kdy jejich armáda v podstatě stála před branami Vídně v čele s vojevůdcem s Matyášem Thurnem mohly se události kolem roku 1620 ubírat zcela jinou cestou. Historické skutečnosti těchto drsných let i s ohledem a "krásným" exkurzem například události pražského moru z počátku 17. století v Praze, nabízí právě tento historický exkurz do krvavé doby konfesních sporů v Evropě. Výborný Petr Čepek coby doktor Jesenius, který je přímím, či militantním účastníkem těchto událostí, provází celou dekádu na úrovni šlechtického lokaje ve službě nejprve Habsburkům, později českým protestanským pánům. Doporučuji všem historikům, i lidem s amatérským zájmem o české dějiny pro obeznámení s málo opakovanými událostmi naší historie. Vše končí na Staroměstském náměstí, kdy pro Čechy nastali dobré i špatné časy, ale pro Evropu ty nejhorší od počátku křesťanského pohledu na svět. A hlavy jejich, dlouho visely nad Prahou na paměť všem "nepapežencům". A rejtar jede dál vstříc novým ukrutnostem dlouhé války. "Cuius regio, eius religio"(27.10.2017)

Ač hodnotím průměrem, jde o velké zklamání. Lekár umierajúceho času byla výborná minisérie, která dokonale představila svět Rudolfínské éry a počátku třicetileté války. A to včetně charakterů, nikoli jen Jesenia, ale i řady dalších současníků počátku 17. století. Svědek umírajícího času se snaží být tím čím je slovenský originál na poli 1/4 času. To se prostě podařit nemohlo. Děj se samozřejmě nyní zaměřuje pouze na Petra Čepka bez všech těch odboček. Vše je podáváno zkratkovitě a myslím, že i osoby, které neviděli původní slovenskou verzi musí dojít k závěru, že zde zřejmě byl exkluzivní filmový materiál sestříhán do opravdu ohavné podoby, která nedává většině scén žádný smysl. Vedlejší charaktery, co se zde mihnou nikdy nejsme schopní pochopit, protože scény, které je charakterizují, jsou na podlaze střižny. Řád tomuto chaosu se snaží dodat hlas vypravěče, ale i bez něj bych hodnotil stejně. Miroslav Luther natočil jeden z nejlepších televizních počinů v historickém žánru. Bohužel, rok 1990 dokázal tento počin naprosto kvalitativně zadupat do země. Výsledek je jen kostra, která snad motivuje podívat se na celou slovenskou verzi. 60%(1.10.2017)

• Petr Čepek

• - Původní pětidílný seriál byl natočen v roce 1983 pod názvem Lekár umierajúceho času. Po sedmi letech byl materiál znovu zpracován, upraven na metráž celovečerního filmu, opatřen českými dialogy a pozměněným názvem. Do kin byl uveden v únoru 1991. (hippyman)

• - Krytý most, ku ktorému vojaci dovezú Jesénia (Petr Čepek), je Hrabový most v obci Lenora. (hollci)