• Nach
  ***

  Ač hodnotím průměrem, jde o velké zklamání. Lekár umierajúceho času byla výborná minisérie, která dokonale představila svět Rudolfínské éry a počátku třicetileté války. A to včetně charakterů, nikoli jen Jesenia, ale i řady dalších současníků počátku 17. století. Svědek umírajícího času se snaží být tím čím je slovenský originál na poli 1/4 času. To se prostě podařit nemohlo. Děj se samozřejmě nyní zaměřuje pouze na Petra Čepka bez všech těch odboček. Vše je podáváno zkratkovitě a myslím, že i osoby, které neviděli původní slovenskou verzi musí dojít k závěru, že zde zřejmě byl exkluzivní filmový materiál sestříhán do opravdu ohavné podoby, která nedává většině scén žádný smysl. Vedlejší charaktery, co se zde mihnou nikdy nejsme schopní pochopit, protože scény, které je charakterizují, jsou na podlaze střižny. Řád tomuto chaosu se snaží dodat hlas vypravěče, ale i bez něj bych hodnotil stejně. Miroslav Luther natočil jeden z nejlepších televizních počinů v historickém žánru. Bohužel, rok 1990 dokázal tento počin naprosto kvalitativně zadupat do země. Výsledek je jen kostra, která snad motivuje podívat se na celou slovenskou verzi. 60%(1.10.2017)

 • martins
  ****

  Pokud se na to budeme dívat, jen jako běžní diváci, jde o skvělou historickou podívanou, s plejádou českých a slovenských hereckých hvězd v ponuré době před a po bělohorské, ale jako historik musím bohužel snížit hodnocení o některé nepravdivé momenty. Petr Čepek zde dostal jednu z mála hlavních rolí v období normalizace a skvěle zosobnil Jana Jesenia z Jesena.(3.2.2015)

 • Master19
  ***

  Sestříhání ze seriálu je bohužel více než patrné. Každopádně dobová atmosféra je zachycena velmi uvěřitelně a notoricky známé postavy a události Rudolfínské doby jsou zobrazeny bez zbytečných kudrlinek (nehodnotím historickou věrohodnost). Zejména morová epidemie a poprava českých pánů jsou pojaty velmi syrově a dokáží zaujmout. Herectví Petra Čepka je hluboké jak středověká beznaděj, ale na vyšší hodnocení jako celek to u mě není.(22.9.2017)

 • Mikino00
  *

  Filmu se podařilo naštvat jak mou filmovou tak i historickou duši, naprosto zmatkovitě a nesourodě sestříhané střípky ze života Jesenia, kde chybí jakákoliv spojovací linka či silnější moment, většinou se jedná o komorní nepodstatné záležitosti (do defenestrace, pak už to smysl i děj má). Film má silně potemnělou atmosféru, to asi aby zakryl nedostatek financí, který bije do očí, ona ta nesourodost je jistě dána tím, že je to sestříháno ze seriálu, který jsem neviděl, ale věřím, že tam bude vše mnohem více rozvedeno a dán tomu smysl. Dalším špatným prvkem filmu je Čepek, který se do role nehodí. Z historického hlediska se jedná o poněkud smyšlenou záležitost, hlavně v první polovině filmu, točící se kolem Rudolfa II. (stačí si přečíst i to málo co je na wikipedii), nebo třeba defenestrace, kde jsou sice vyhazováni ze správného okna, ale padají úplně někam jinam. Jsou to drobnosti, ale když u filmu trpíte, tak tyhle maličkosti neodpustíte.(8.12.2013)

 • Autogram
  ****

  Urobiť zo seriálu celovečerný film nie je vždy dobrý nápad, ale v pripade Jeseniovho životopisu to nedopadlo vôbec zle. Len nedávno som videl seriál a film mi prišiel dokonca pochopiteľnejší. Veľkým plusom je aj to, že je v češtine a herci v hlavných postavách tak majú svoje vlastné hlasy. Nie ako ten hlasový guláš, ktorý kvôli slovenčine vytvorili v seriáli. Pri scéne s defenestráciou mi napadla myšlienka, či by sa v dnešnej dobe neoplatilo obnoviť túto bohumilú formu trestu pre nepoctivých politikov. –––– Pamatujte na Platona: Lepší je křivdu trpět, než ji činit. –––– Bohatého lumpa pustí, a poctivého chudáka pověsí. –––– Tam jsou! Svědkové umírajícího času. Dívají se na nás.(23.3.2018)

 • - Původní pětidílný seriál byl natočen v roce 1983 pod názvem Lekár umierajúceho času. Po sedmi letech byl materiál znovu zpracován, upraven na metráž celovečerního filmu, opatřen českými dialogy a pozměněným názvem. Do kin byl uveden v únoru 1991. (hippyman)

 • - Krytý most, ku ktorému vojaci dovezú Jesénia (Petr Čepek), je Hrabový most v obci Lenora. (hollci)