Pokud se na to budeme dívat, jen jako běžní diváci, jde o skvělou historickou podívanou, s plejádou českých a slovenských hereckých hvězd v ponuré době před a po bělohorské, ale jako historik musím bohužel snížit hodnocení o některé nepravdivé momenty. Petr Čepek zde dostal jednu z mála hlavních rolí v období normalizace a skvěle zosobnil Jana Jesenia z Jesena.(3.2.2015)

Je to zajímavá sonda do Rudolfínské doby a počátku třicetileté války. A Čepek hraje jako vždycky skvěle. Vladimír Körner, který je autorem scénáře k seriálu, napsal posléze i stejnojmennou novelu, která je dle mého názoru ještě o kus lepší než film. Možná proto, že celá řada scén (morová epidemie v Praze 1609, poprava českých pánů...) je v knize mnohem působivější. Hvězdička dolů za to, že původní seriál je při pětinásobné délce výrazně lepší než tahle sestříhaná verze.(12.4.2007)

Zostrihanie televízneho seriálu do podoby celovečerného filmu sa mi nikdy nezdal ako šťastný nápad. V seriáli majú scény istú logickú následnosť, postavy sa chovajú podľa toho, čo sa odohralo napríklad v minulej časti a tak podobne. Vo filme Svedok umierajúceho času tak má divák občas problém identifikovať, prečo sa deje to, čo sa deje, kto je kto a prečo sa zrovna vynoril zo scenára. Postavy sa tak objavujú a miznú s časovými titulkami, mierny chlad a určitý emocionálny odstup je ešte umocnený pre film nie príliš šťastným komentárom. Svedok ako televízny zostrih od diváka chce, aby históriu poznal a podobné veci tak nemusel riešiť. Ja si myslím, že zámerom tvorcov by mal byť pravý opak. Ale ako okliešťená hodina a pol histórie obstojné.(11.2.2014)

Výborný životopisný historický film dějově se týkající klíčového období historie českého národa. Hlavní postavu, tehdejší významnou osobnost lékaře Jana Jesenia naprosto vynikajícím způsobem ztvárnil P. Čepek. Ve filmu dále figuruje spousta dalších důležitých historických postav, zejména Rudolf II. fenomenálně zahraný R. Hrušínským, hrabě Thurn ztvárněným L. Kostelkou, Zimní král z Falce skvělého J. Bartošky a nebohý hrabě Šlik v podání J. Kačera stojí za zaznamenání. Ve filmu rozhodně oceňuji velkou pestrost postav, šířku dějové linie a neuvěřitelnou přirozenost a moudrost v projevu P. Čepka. Závěrečná dramatická poprava českých vlastenců se rovněž odrazila v celkovém hodnocení a nemohu jinak než 5.(19.4.2012)

• Mikino00

Filmu se podařilo naštvat jak mou filmovou tak i historickou duši, naprosto zmatkovitě a nesourodě sestříhané střípky ze života Jesenia, kde chybí jakákoliv spojovací linka či silnější moment, většinou se jedná o komorní nepodstatné záležitosti (do defenestrace, pak už to smysl i děj má). Film má silně potemnělou atmosféru, to asi aby zakryl nedostatek financí, který bije do očí, ona ta nesourodost je jistě dána tím, že je to sestříháno ze seriálu, který jsem neviděl, ale věřím, že tam bude vše mnohem více rozvedeno a dán tomu smysl. Dalším špatným prvkem filmu je Čepek, který se do role nehodí. Z historického hlediska se jedná o poněkud smyšlenou záležitost, hlavně v první polovině filmu, točící se kolem Rudolfa II. (stačí si přečíst i to málo co je na wikipedii), nebo třeba defenestrace, kde jsou sice vyhazováni ze správného okna, ale padají úplně někam jinam. Jsou to drobnosti, ale když u filmu trpíte, tak tyhle maličkosti neodpustíte.(8.12.2013)

• Petr Čepek

• - Původní pětidílný seriál byl natočen v roce 1983 pod názvem Lekár umierajúceho času. Po sedmi letech byl materiál znovu zpracován, upraven na metráž celovečerního filmu, opatřen českými dialogy a pozměněným názvem. Do kin byl uveden v únoru 1991. (hippyman)

• - Krytý most, ku ktorému vojaci dovezú Jesénia (Petr Čepek), je Hrabový most v obci Lenora. (hollci)