Únos vlaku 1 2 3

Únos metra 123

Krimi / Thriller / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 2009, 102 min

• Lateef

Vlak, který vyjíždí ze stanice Pelham v 1:23 pm. Lateef, který vychází v 9:10 pm z kina a po cestě domů si vzpomene jenom na výbornou Money Run Harry Gregson-Williamse. Asi bude něco špatně. 50% 100 miliónů dolarů(rozpočet)/101 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(11.9.2009)

Pětašedesátiletý veterán Tony Scott o sobě dává po třech letech opět vědět, ale.. Navázání na poslední snímky Muž v ohni a Déjà Vu nefunguje dle představ, protože příběh, orámovaný údernou hudbou, tentokráte není natolik nosný jako v případě starších bratříčků a na vizuálních orgiích film stavět nelze. Řada scén nemá co říct, jen exhibuje v režisérově zběsilém tempu, nicméně musím uznat, že tentokrát mi Scottův styl tolik nevadil.. Lehce zaměnitelný remake snímku Josepha Sargenta z roku 1974 (poklona Walteru Matthauovi za jméno hlavního hrdiny) je tak jen nijakým obtiskem v nabídce akčního žánru letošního roku. Žádná přidaná hodnota předhozena není, každopádně alespoň potěší snaha o pečlivější vykreslení hlavního grázlíka (příjemně vyšinutý John Travolta) i nedobrovolné spojky pro policejní tým (usedlý dispečer Denzel Washington). Adrenalinová jízda se bohužel nekoná, rukojmí z vlaku newyorského metra jsou za pomoci vizuálních vychytávek osvobozeni a my můžeme jít v klidu na kutě. Kromě velmi slušného hereckého obsazení je těžké hledat důvod, proč to vidět. Ale zapomenout na to nebude až tak těžké. Scottovo nové videoklipové „maso“ je kupodivu špatně propečené..(16.8.2009)

Hollywoodsky blábol o belzebubovi z Wallstreetu a počestnom čiernom mliekarovi. Matroš jasný direct-to-recycle bin, ale ... ale pre mladšieho Scotta mám slabosť a veľkú. Hltám každý záber, každy strih, každý švenk. Chalan vizuálne zraje každým filmom a ja si to užívam sním. 85%(10.1.2010)

• Hellboy

Nudný "thriller", který se Scottovi fakt nevyvedl. Akce se nekoná, napětí neexistuje. Mnoho nechtěných vtipů, příšerně rozklepaná kamera... já nevim, asi jsem nějakej staromilec, ale fakt mám rád a dokážu ocenit, když se tempo filmu a atmosféra buduje i jinak, než jen rychlým střihem! Takle to vypadá, jako kdyby Tony Scott prostě nevěděl jak na to, jak filmu dodat požadované napětí a švih. Tak prostě zrychlil střih, dodal blbou hudbu a točil to s hnusnym vizuálem, jakoby digitálně. A to nemluvím o tom, že jsou do děje poněkud násilně vloženy automobilové honičky / bouračky, jen aby tam byla nějaká akce. Jinak tam není nic! V zásadě je to konverzační thriller, který mohl mít pekelně hustou atmosféru, kdyby si s tím režisér uměl poradit. Asi nemá cenu fantazírovat o tom, jak by to zmákl třeba Hitchcock:) A Travolta příšerně přehrává (vzpomněl jsem si na Operaci Hacker:), ale asi je to chyba i těch debilních dialogů, no a Washington to má v podstatě stejné. Hloupé motivace postav, blbé dialogy plné nevtipných vtipů a patosu. Asi to není dokonalé srovnání, ale vzpomněl jsem si na nadprůměrnou Telefonní budku, která má některé momenty skoro totožné, ale celkově je prostě...kdyby nic jiného, tak zábavnější. Což je možná dané i tím, že není od prvních minut naprosto předvídatelná, jako tento snímek, a také je výrazně kratší. Tady to vypadá, jako by se lidi báli tomu dát nízké hodnocení, protože to bylo řemeslně docela zvládnuté, ale tohle byl skutečně nepovedený film, na který divák velmi rychle zapomene.(31.8.2009)

Docela zábavnej film s tradičně průměrnym Washingtonem a tradičně přehrávajícim Travoltou v hlavních rolích. S originálem ze 70. let se to nedá vůbec srovnávat. Na originál je tu sice spousta odkazů, ale oba filmy jsou v podstatě úplně jiný. Tohle má chvílema blízko k nějaký bezduchý akční blbině. Dost mě sral občasnej zběsilej střih a různý rádoby akční nájezdy kamer ála Uwe Boll. Holt zase jeden remake, kterej zůstal ve stínu originálu. Kdo originál neviděl, možná bude hodnotit líp než já. 55%(27.11.2010)