Únos vlaku 1 2 3

Únos vlaku 1 2 3

Únos metra 123

Krimi / Thriller / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 2009, 102 min

Mám rád filmy, kde je jednou z postav město, zde prodávané na třech úrovních (metro-ulice-obloha). Silná herecká skvadra Washington-Travolta-Turturro-Gandolfini sice kvůli průměrnému scénáři nemá moc co hrát, ale aspoň to túruje Scott svým dravým vizuálem. A tak to celkem rychle uteče až k uondanému finále. Takže za stejnou známečku jako originál.(15.2.2010)

Nad trasou metra stáhnul se mrak, v New Yorku kdosi unesl vlak! * Kterýpak to drzý hajzl Denzelovi vláček čmajzl? * Travolta s pisklavým hlasíčkem, mluvený Pájou Trávníčkem. * Únosce je velmi podlý, rukojmí se marně modlí. * Hrudní koš kulka prostřelí, vedlejší hrdina v prdeli. * Slovy se však plýtvá více, z nudy kolabují plíce. * Denzel kecá, Johnny ječí, film se zmítá v dlouhé křeči. * Na hovno akce v závěru, Tony, ztrácíš mou důvěru. * Býval jsi machr a to se cení, budu doufat v Tvé polepšení. * 55%(30.4.2013)

Neviem prečo som si myslela, že to bude film podľa skutočnej udalosti (možno som si to pomýlila s niečím iným), ale čím viac sa to prepracúvalo ku koncu, tým viac mi bolo jasné, že toto teda žiadny skutočný príbeh nie je. Kde bol najprv úsudok a kompetencia, tam odrazu odborníci robili neuveriteľne stupídne veci resp. neurobili nič (konkrétne po úteku zločincov z vlaku) a zdanlivo rozumný chlap sa hral na hrdinu z ľudu a plietol sa do cesty skúseným zloduchom... Ach jaj. Okrem za vlasy pritiahnutého záveru mi najčastejšie vadila šialene rozmykaná kamera, prípadne točiaca sa okolo starostu na ulici tak dlho, až som dostala závrat... Ale inak to bolo príjemne napínavé. Tri hviezdy sú akurát dosť.(20.12.2009)

Žádné zklamání se nedostavilo, protože jsem si vědom faktu že s Tonym Scottem to začíná jít pomalu z kopce. Už jeho snímky Domino a Deja Vu mě moc neoslovily. Kde jsou doby Spy Game, Nepřítele státu nebo Muže v ohni. Tony Scott nám v Únosu vlaku servíruje dost nezvykle pomalou jízdu, která je založena na dialogu dvou mužů na opačných stranách barikády. John Travolta mi nepřipadal ani trošku charizmatický, jak by se na záporáka slušelo a tak se jeho návrat do první ligy na čas odkládá. Denzel Washington zase hraje pod Tonym Scottem tolikrát až z toho už začíná jít hlava kolem. Měl by si už taky Tony vybrat jiného dvorního herce. Ostatní postavy včetně Turturra jsou již krajně nezajímavé. Konec nám odpoví na otázku kdo z dua Denzel/John vyhraje. PS: Měl jsem možnost sledovat osekanější verzi, která trvala 105 minut, je možné že delší verze by v mém hodnocení dopadla hůře. 60%(26.10.2009)

Z ozvláštněné žánrovky, na které je patrné, že byla natočena po 11/9 a která může posloužit jako svodidlo hněvu v době ekonomické recese, se v závěru stane óda na středostavovský způsob života. Nejslabší scottovka za poslední roky, které chybí inteligence a vyhrocenost morálně problematických hrdinů jeho předchozí pětice filmů, ale agresivní styl rytmizující dění nikoliv. CSI-like styl plný figurativních momentů a jasně vymezený deadline udržuje diváckou pozornost, ale z okázale liberálního blockbusteru prohazujícího role se nakonec stane další pravicový sebepotvrzující počin. Stále ale nadprůměrný.(3.9.2009)

• - Rooseveltův tunel, který Ryder (John Travolta) využil k útěku z metra je součástí tajné dráhy 61 (track 61). Dráha spojuje vlakové nádraží Grand Central Terminal a pětihvězdičkový hotel Waldorf Astoria a zařizuje tak přejezd mezi oběma budovami. Nejprve jej využíval generál John J. Pershing a později prezident Franklin Delano Roosevelt, aby skryl fakt, že je na invalidním vozíku. Stanice pod hotelem Waldorf ale není nijak vyzdobená, jak tomu bylo ve filmu. Je zde provizorní nástupiště, ke kterému přijel vlak s obrněným vagonem (vagon se stále nachází na kolejích pod hotelem), ve kterém byl prezident Roosevelt i s autem a ochrankou. Z vagonu se poté všichni přesunuli do výtahu (i s autem) a vyjeli tak nikým nespatřeni nahoru do hotelu Waldorf. (Maulincio)

• - Postava Denzela Washingtona se původně jmenovala Zachary Garber, ale jako poklona Walteru Matthauovi byla jeho postava přejmenována na Walter Garber. (TomikZlesa)

• - Spoiler: Ryder (John Travolta) nosí dvoubarevnou pistoli SIG-Sauer P229R. Bashkim (Victor Gojcaj) používá pistoli SIG-Sauer P220 a pušku SIG SG 552. Delgado (Ramon Rodriguez) nosí samopal Intratec TEC-9. Puška, kterou zastřelí Ramose (Luis Guzmán), je SIG-Sauer SSG 3000. (Maulincio)