Životopisný film HOFFA zachycuje kariéru legendárního odborářského vůdce, který byl ve třicátých až šedesátých letech výraznou osobností americké politické scény. Vzpurný, nápaditý a charismatický James R. Hoffa vybudoval nesmírně silný odborový svaz, jehož základ tvořili řidiči kamiónů. Politický a společenský vzestup Hoffy byl ovšem provázen i temnými, neobjasněnými stránkami, především spojením s podsvětím. Proto byl Hoffa také odsouzen do vězení. Po předčasném návratu z výkonu trestu se pokoušel získat zpět ztracenou moc. 30. července 1975 zmizel za dosud neobjasněných okolností...

Scénárista D. Mamet se výrazně odchýlil od reality jednak vytvořením fiktivních postav Hoffova pobočníka Ciara a Carola DX Allesandra, jednak "domýšlením" konce Hoffova života - to znamená předvedeným atentátem. Vše ostatní je údajně autentické. DeVito se pokusil natočit realistické drama, inspirující se formálními postupy kinematografie 40. a 50. let. Příběh se odvíjí ve velkém časovém rozmezí v rozsáhlých retrospektivách. Jednotlivým sekvencím chybí jasné časové i místní určení, takže se v nich český divák jen těžko orientuje. Obdiv si nesporně zaslouží herecký výkon Jacka Nicholsona v titulní roli, i když nese určité známky přílišné sebestřednosti. (oficiální text distributora)

Paldiny

Danny DeVito je lepší herec než režisér. Vychádza zo zložitejšej orientácie v deji čo je na škodu, rovnako to, že život otca odborov, ktorý zjednotil takmer dva milióny robotníkov, nedokáže patrične strhnúť. DeVitova práca mi vo veľa ohľadoch pripomínala De Nirovu pri historkách z Bronxu. Obaja točili so zápalom a snahou zanechať vlastnú stopu, no rukopis zostal viacmenej na papieri. Nič to, ale nemení na pravde, že ide o film aký stojí za pozornosť, stretne sa v nich hneď niekoľko skvelých hercov či už je nimi budúci predstaviteľ Gottiho, alebo John C. Reilly, ktorému podobné postavy sedia. Nehovoriac o predstaviteľoch oboch hlavných rolí. Najsilnejšie momenty patria súdnemu pojednávaniu a vôbec obom rozhovorom medzi mladším Kennedym a Jimmym Hoffom čo majú pikant na rozdávanie. Záver tiež kráča presne tým smerom, kde to sicílske zákony najradšej a ja len s ťažkým srdcom siaham po priemernej známke. ()

Luk Skywalker

Irčan se mi líbil více, proto jsem se rozhodl doplnit si "vzdělání" tímto filmem. Jelikož je smrt neobjasněná, tak ani jeden snímek neukazuje, jak Hoffa skutečně zemřel, ale oba snímky ukazují, že poslední místo kde byl, je motorest. Jelikož je to bez roků, kdy se co dělo, tak je to zmatečné, ale dá se to. Já měl nejdřív Irčana a Hoffu, ale dá se doporučit i opačný postup, pro toho koho zajímá, kdo že to byl "americký otec odborů". DeVitova role je fiktivní, ale je uvaděčem/vypravěčem příběhu a jeho průvodcem. Nicholson je skvělý, ale oproti Irčanovi je zde Hoffa méně magor a nevyplývá, proč se ho chtěli mafiáni zbavit. U mě snímek smysl splnil. ()

Pasifae

Zajímavý a opomíjený kousek americké historie, famózní Nicholson a DeVito, který za ním nijak nezaostává - a bohužel slušná porce demagogie jako nášup. Mohl to být strhující příběh (nebo možná, jak se tak dívám na ostatní hodnocení, to strhující příběh je a mně něco uniklo), ale v záplavě hesel bezděčně vykrádajících Bezruče - dojde i na "přijde den" - a nemalé naivity, protože se nemůžu zbavit dojmu, že i utopickým socialistům by tohle chvílemi přišlo jako ohromná sranda, obojím navíc rozbředlým v přehnané stopáži, se milý příběh rozředil jak prvotřídní červené přeslazenou colou. ()

Stíba

Hoffa byl kontroverzní osobou, pro jedny hrdina, pro druhé gangster a v tomhle trochu volně inspirovaném zpracování je vyobrazován především jako ten, který bojoval za práva pracujících. Je tu také dobře vidět, že to byl muž se silným přesvědčením jdoucí si za svým cílem což je vidět na jeho projevu a jednání. Film má ale trochu strnulou výpravu nicméně tenhle životní příběh je opravdu hodně těžký na uchopení. Působí také poměrně dost syrově což ukazuje i tempo, které je po celou dobu lineární a někoho by tak mohlo nudit, mě osobně ale i přes délku a způsob zpracování většinou docela sedělo ale z filmu jako celku mám takový neúplný pocit. ()

KUFI odpad!

Az doted jsem netusil, ze nejakej film ve kterym hraje Nicholson muze bejt taky spatnej.. S ocekavanim, ze se to nejak zlepsi, jsem to vydrzel prvnich 30 minut. Kdyz jsem ale i nadale koukal na nudnej boj nejakyho odborare, tak to slo z disku. Fujtajbl. ()

Melandrix

Životopisný snímek od Dannyho a ještě s Jackem?Sakra proč né.Dost se zde mluví,ale má to šťávu od začátku až do konce.Výborná hudba.Dost mne uchvátila scéna se stávkou. Jack je ( jako obvykle) v hlavní roli,tj.v roli egoisty, jenž si jde tvrdě za svým cílem,fantastický.Film,který váš mozek nenechá odpočinout,neboť se u něho musí přemýšlet (takové já rád) a navíc vás částečně zasvětí do americké politiky a historie. ()

Stejšn

Na tohle musíte mít náladu, rozhodně se na to nejde dívat kdykoliv. Ale když už jí máte, je to skutečně pěkně natočené drama. Nicholson a De Vito v nejlepší formě. ()

pestak

Film volně mísí fakta s fikcí dobře přibližuje divákům atmosféru doby. Jacka Nicholsona v roli Jimmyho Hoffy jsem málem nepoznal. ()

Ernie_13

Ide o veľmi zaujimavý príbeh, ktorý stačilo dobre zrežírovať a dať mu solídny scenár. Mne osobne moc nevyhovoval retrospektívny štýl v tomto prípade a určite to mohlo byť zaujimavejšie, keby sa réžie ujal niekto iný. Po hereckej stránke super. Nicholsom potvrdzuje, že je extra trieda. ()

gotham

Velmi svižně natočený politický thriller stojí a padá s výkonem Jacka Nicholsona. Hoffa tu určitě není zobrazen jako kladný hrdina, při kterém byste vždy stáli, ale především jako mocná charismatická osobnost, která využije veškerých dostupných prostředků k dosažení svého cíle. 80% ()

muti

Kto videl the Irishman tak vie kto bol Jimmy Hoffa. Našťastie som to videl v správnom poradí a teda som vedel kto je kto, ale ináč by to bolo trochu zložitejšie ()

Tomulka

Danny DeVito si zaslouží pochválit za dokonalou režii (a nejen za ni jeho role je skvostně pojatá), David Newman za velmi trefnou hudbu a maskéři za dokonalou masku Hoffy, ale největší uznání si zaslouží Jack Nicholson. Ani jsem nečekal nic jiného od J.Nicholsona už na začátku filmu než famozní výkon a také jsem jej dočkal. Jeho herectví je naprosto mistrné a v tomto filmu dostal obrovský prostor to potvrdit. ()

KcarlosK

Slušelo by se poznamenat, že alespoň konec je fiktivní. Jinak jde o průměrné drama o kontroverzní osobě. Ale víc než Nicholson mě zaujal výborný DeVito. Nicméně koule měli oba. "Seru na tebe i na tvýho bráchu." ()