Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

honajz

Když po deseti minutách koukám na hodinky, kolik chybí do konce filmu, není něco normal. A že má pravdivý příběh o masovém vrahovi look komiksových zpracování á la Sin City - což je prostě jiný žánr a jiná kategorie - to taky není normal. --------------- Ano, má to něco z Lynche, má to něco z Fritze Langa nebo Wieneho, ale právě že od každého něco a celkově nic. Střídání obrazů a nálad, jak když kouzelník tahá králíky z klobouku - obraz depky (nevinnost neexistuje), pak najednou hned nevinná krása sněhových vloček, a okamžitě na to brutální nesmyslná rvačka s otcem jedné z obětí... http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/normal.html ()

claudel

Znamenitý začátek, dále se ovšem děj jen tříští, jako by scénarista neustále hledal temná zakoutí a slepé uličky, z nichž není úniku. Zaujaly mě výkony Milana Kňažka a Pavla Gajdoše. Příběh samotný nelze hodnotit vzhledem k tomu, že se jedná o skutečnou událost. Kamera a hudba zaslouží potlesk, přesto dojmy zůstávají rozpačité. ()

Ištván87

Tak jsem tedy trošku na vážkách. Nejsem si jistý, jestli hodnotíte české filmy špatně už ze zvyku, nebo se necháváte příliš ovlivnit recenzemi? Já tomu vážně nerozumím. Nechápu, co jste od Normalu čekali. Co víc byste chtěli od scénáře, od režie nebo od herců (o kameře a hudbě je vcelku zbytečné se zmiňovat). Skvělý Pavel Gajdoš, výborná Dagmar Havlová a famózní Milan Kňažko. Co byste chtěli víc? 100%. ()

duklak2

Oceňuji odvahu, že se autoři pokusili o český trihller. V našich končinách to je přeci jen velmi neobvyklé. Kňažko předvedl herecký koncert. To samé Gajdoš, z kterého jsem měl zpočátku trochu obavy, ale nakonec vůbec nezklamal. Sestřenice říkala, že je to pěknej klučík:-). A herecký výkon Dáši? Podle mě tato herečka zraje jako víno. Atmosféra byla působivá a mě tento film mile překvapil a myslím, že si právem zaslouží 80 %. ()

MáŠa

Stylizace dobrá, atmosféra se buduje taky celkem fajn, ale jinak mě to nějak moc nevzalo. Takové trošku psychodrama ()

Gwaihir

Není sporu o tom, zda tento snímek je či není perfektní po stránce filmového řemesla, ať už jde o kameru, střih, zvuk nebo herecké výkony. To, o čem se vždy povede diskuze, souvisí s tím, zda jsme od tohoto filmu očekávali strhující emocionálně vypjatý thriller se závěrečnou gradací, při kterém běhá mráz po zádech, nebo psychologické drama vnitřní rozpolcenosti plné odkazů na to, čeho jsou "normální" lidé schopni. Také moje očekávání vyplývající z traileru byla z velké části v rozporu s tím, čeho jsem se dočkal na promítacím plátně. Nicméně, musím uznat, že ani přesto jsem neodcházel z kina příliš zklamán. Není to však úplně to, co by mě dokázalo hlouběji zasáhnout nebo donutilo k významnějšímu zamyšlení. 75% ()

BoPo

To že máme drahú kameru z nášho filmu ešte neurobí niečo extra. Na to bohužiaľ Ševčík zabudol. Nudil som sa. Strata času. ()

Johny_fork

Konečně jsme se v Čechách dočkali vizuálně zajímavého žánrově vyhraněného filmu, skvělé herecké výkony, pozvolné tempo a lyrika se k takovému příběhu hodí skvěle. ()

Terva

Zurčení krve, její měďnatá vůně a temná barva mi způsobovaly velmi příjemný pocit. Na ten pocit jsem si vytvořil silnou závislost. : PETR KURTEN - SPASITEL. Film, natočen v temném prostředí z absencí barev ( jen snad červené rty první dámy ) nám klade otázku, zda se rodí zrůdy nebo je vytváříme. Spousta citátů z úst " normala " Kurtena nám navodí pocit, že to dělá z láskou a rád vraždí. Milan Kňažko jako Peter Kurten...spasitel a normal....zvládnul svou roli z přehledem a uměním jemu vlastním. Někdy jsem si kladl otázku, zda byl Petr Kurtel opravdu takový, jak ho Milan Kňažko zahrál. Jsem rád, že jsem se nenechal odradit od kritiky a , že jsem se na ten film sám podíval a udělal si svůj názor. Dám tři hvězdy, ale myslím tak na 70%. ()

Dale

Kňažko ako český Hannibal Lecter... Zaujímavé vizuálne stvárnenie, niektoré kamerové zábery sú fascinujúce, občas ale pripomínajú taká malú exhibíciu. Škoda, že taká zaujímavá téma nedostala lepší obsah. Neustále preplietanie súčasnosti so spomienkami na minulosť a do toho snové výjavy, to nemá dobrý vplyv na tempo a atmosféru filmu. Ale zaujímavý počin na domácej scéne, ktorý stojí za pozornosť. ()

moviesfan

Pokud česká kinematografie upadá, tak Normal určitě není tímto příkladem. Líbila se mi atmosféra, některé herecké výkony a nemyslím si, že by měl film nějakou vyloženě slabou stránku. Konečně se podařilo natočit další český thriller (a že jich moc není) na úrovni. ()

El Pistolero

5/10. Na český film po vizuální, tematické i atmosferické stránce je „Normal“ precizním, ojedinělým počinem, obsahově však Ševčíkovo dílo více či méně pokulhává. Snaží se šokovat, ale je to spíše póza. Pochvalu si určitě zaslouží herci v čele s charismatickým Kňažkem (který je zde takovou zvláštní směsicí Hopkinse s Nicholsonem), stále půvabnou Veškrnovou-Havlovou a nadějným Gajdošem. P.S. Doporučuji kOCOURův komentář. ()

F.man

Až na pár momentů výborné technické zpracování, docelá ucházející nápad, ale poměrně katastrofické převedení. Ač jsem prahnul po nějakém vizuálně ucházejícím českém filmu, v Normalu toto vizuálno zabilo příběh. Obrazovost sice navazuje afmosféru ťřicátých let, ale mnohdy funguje jen na efekt. Je škodou že Julius Šefčík dá přednost spomalenému záběru deště před nějakou tou stavební větou. Zajímavý nápad s přesahovou myšlenkou tak potom vyznívá do prázdna. Takže - jen tak dále. Obrazovost by šla, teď ještě doplnit dobrým příběhem a budu spokojený. Každopádně se na dalšího Ševčíka těším ()

Marsik

Nuda. Nepobírám to. Čekal jsem mnohem mnohem víc !! Nevím, co k tomu dodat. Nevyvolalo to ve mě nic ! Ani paní Dagmar mě nezvedla ze židle :) 30%. ()