Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

maverick10

Holý příběh plný prázdných frází zabalený do specifických obrazových kompozic. Místy skvělá stylizace, která ovšem z plátna nesleze a po čase nudí, na úkor holého příběhu bez možnosti cokoliv vyprávět. ()

M.i.k.e

u Normalu zcela jasně vítězí forma nad obsahem.Kňažko jako masový vrah je opravdu působivý.Atmosféra filmu je na české poměry také nadprůměrná,ale tomu celému jako by něco chybělo.Vše sice vypadá opravdu stylově,ale jako celek je to studené a zbytečně odosobněné.Na druhou stranu co se týče české filmografie posledních let,zaplať pán bůh za filmy jako právě Normal,nebo Herzova T.M.A.V záplavě rádoby komedí a stupidních rádoby dramat je to celkem příjemné osvěžení... ()

HappySmile

Wow, tohle že byl český film? Vůbec českou produkci nepřipomínal a velmi se blížil světovému formátu. Ten styl, jakým to bylo natočené, se mi velmi líbil. Ten namodralý obraz skvěle vykresloval ponurou atmosféru a působil na člověka stísněně a dodával napětí, které by vlastně příběh sám o sobě nevyvolal. Myslím, že takovýto thriller jsme ještě v českých vodách neviděli a taky dlouho neuvidíme. ()

Morloth

Stylisticky vybroušené, možná přebroušené. Ovšem k samotnému příběhu mi ono pojetí vlastně sedělo. Vždyť vizuální manýra se poměrně zajímavě doplňuje s duševními stavy všech zúčastněných. Navíc herecké ztvárnění jednotlivých postav bylo velmi kvalitní, ač Dagmar Veškernová-Havlová jako femme fatale působí jako trochu přezrálá. Co bych však velmi vyzdvihl, jsou velmi dobře napsané charaktery a dialogy, které sice působí velmi často divadelně, ale na atmosféře snímku to rozhodně neubírá. ()

Caminzind

Vizuálně laciné "kafkovské" klišé vyvažuje námět a Kňažko jako H. Lecter. Ti zbylí dva tam byli snad jenom do počtu. 55% ()

rakovnik

Film, kde forma totálně převážila nad obsahem. Téma masového vraha podat tímto sylem u mě nepřineslo kýžený efekt, potažmo úspěch. V podstatě nulový děj roztahaný krásnými obrazy do rozplizlého ničeho. Srovnání s "Hannibalem" silně pokulhává a to díky slabému scénáři. Jeho úroveň se projevuje už tím, že aškoli má film všehovšudy 90 minut, utápí se v dlouhých záběrech, které jsu sice hezké, ale děj nikam neposouvají. Závěr se tváří nadmíru vážně, ale je stejně bezobsažný a nudný, jako celý film. ()

MrPierc

Normální tento počin není ani trochu, zvláště na české filmové scéně. Hodně tady čtu, jak je film prázdný a jednoduchý. Vůbec ne ! Srovnání člověka-vraha s velmi vzdělaným obhájcem, který nechápe, jak se může člověk takto chovat, protože byl vychován v NORMÁLNÍ rodině, kde neřešil realitu, sexualitu ani problémy přežití. Obhájce, který žije ve své ideové bublině postupně začne chápat, co to je vyrůstat v takové rodině jako vrah. Vrah je citově prázdný a vyrůstal v tom = považuje to za normální. Film je plný nádherných efektů, ale hlavně kamery a stylizace v té době. Některé záběry jsou velmi šokující a dosti odvážné i na tuto dobu. Některé scény jsou nepříjemné hlavně kvůli tomu, že se nikam nespěchá = jsem zvyklí z poslední doby, že nepříjemné věci jsou ve filmu rychle smeteny, tady ne. Kamera se v nich přímo utápí. Neokoukaná tváře jako Pavel Gajdoš, který hrál velmi dobře, dodává filmu svěžest. Byl jsem rád, že v takové roli nevidím Lišku nebo Trojana, kteří jsou už tak otravní. Milan Kňažko byl charismatický vrah a Dagmar Veškrnová tímto oslaví určitě velký návrat = byla skvělá ! Tento film konečně dokazuje, že se zde dokáže natočit pěkný film, který má úroveň a není to blbá komedie ! Musím také říct, že hudba ve filmu mě donutila sedět v sále až do konce titulků ( J.P. Muchow ). ()

bourec

I přes umělecký vyznění filmu jsem se ani tolik nenudil.Trio Kňažko,Veškrnová-Havlová a Gajdoš zvládlo svý role dobře a potěšila mě hudba P.Muchowa,ta se tam dost dobře hodila.Ke svýmu překvapení musim dát alespoň 50%. ()

Langy10

Na to, že je to český film je to dost pěkný..hodnotim na tom , že jsi pan Julius Ševčík pohrál s filmem, který dopadl, jako americký film, což se mi moc líbilo. Kdybych viděl dva takovýhle Thrillery a jeden z nich byl Normal a druhý nějaký americký, tak bych vubec nepoznal, že je nějákej český!... Opravdu to stalo za to vidět.., i když něco se mi prostě na tom nelíbilo ..... ()

Streeper

Nejprve k hercům, kteří jsou naprosto úžasní. Těšila jsem se hlavně na Dagmar Havlovou, ale překvapil mě výkon Milana Kňažka. Samozřejmě mladý herec Pavel Gajdoš byl také skvělý, ale přeci jen mě to táhne k těm zápornějším postavám. Role Petra Kurtena byla zajímavá leč trochu zvrhlá, ale hodně mi přípomínala Hannibala a dokonce i pár záběrů na herce mi ho přípomínalo. Musím uznat, že film mě nutil přemýšlet i po skončí. A i když nejsem fanynka českých filmů (hlavně těchto nových), tak se musím klanět, jelikož jde o mimořádné a v Česku nové dílo, které zde takové ještě nebylo, nebo jsem ho jen neviděla. Zvrhlé, ale přesto dokonalé. ()

zette

Pro me velke zklamani. Kdyz jsem znal namet a herecke obsazeni, nemohl jsem se dockat, az film pujde do kin. Nevim, jak by Normal dopadl bez Milana Knazka, ten byl genialni a A. Hopkins s Hannibalem ma velkou konkurenci:-). Knazko tento film tahl neskutecne (vcetne jeho trefnych dialogu a poznamek) a ja se tesil na kazdy jeho zaber. Pak uz jsem jen u zklamani, at z ostatnich hereckych vykonu (Dagmar Veskrnova pusobila strasne neprirozene, stejne tak Jan Vlasak), modreho filtru a snaha o to, aby forma zpracovani byla nad scenarem. Vyprava filmu take spatna, nebo spise zadna... ()

lakikaki

Pre tuctového diváka nestráviteľné (asi preto tá modrá), pre univerzálneho diváka prinajmenšom dobré a pre ľudí, ktorí majú artové filmy vyslovene radi, je Normal splnením sna o dokonalom splynutí umenia a dynamiky. Ja som to tak úplne nečakal, ale inak spokojnosť nesmierna. P.S.: S komentárom od kiddo, týkajúcim sa toho, o čom Normal je, sa stopercentne stotožňujem. [93%] ()

kusper

Jeden z nejodvážnějších českých filmů poslední doby na mě velmi zapůsobil. Vizuální zpracování je na jedničku. ()

Lindiště

Typický případ, kdy vizuální stránka drtivě převládá nad obsahovou. Přesto, že ty záběry jsou vesměs okopírované, je vidět, že si na nich dal kameraman opravdu záležet. Také barevná stylizace byla podle mého povedená. To je ovšem z toho pozitivního všechno. Z obsahové stránky zde není moc co vyzdvihnout, vlastně vůbec nic. Děj nemá gradaci, pokud se o ději dá mluvit, spíše by se toto dalo vystihnout jako výčet spáchaných bestialit, podpořených naturalistickými (by rádo) scénami, směřující k jedinému závěru - popravit či nepopravit (jako by to nebylo jedno). Snaha o vyjádření fascinace obhájce osobou vraha ve stylu Mlčení jehňátek zde vychází naprázdno, neboť je vše prošpikováno povrchními až slaboduchými dialogy a monology a ani zmíněné záměrně brutální scény a snaha šokovat, tomu nepomáhají. Téma vlivu dětských traumat na jednání v dospělosti a tím také odpovědnost jednotlivce x společnosti za spáchané zločiny bylo také ve filmech řešeno již mnohokrát. A většinou lépe než tady. ()

MarekT

Rok 2009 byl ve znamení velkého množství kvalitních filmů a řadí se mezi ně i tento nejen na české poměry úchvatný počin. Kdykoli se v uplynulých letech u nás natáčely thrillery či horory, jedním z pravidelných nedostatků byla nepřesvědčivost, například v hereckém podání, kdy některé, v angličtině či jiných jazycích běžně znějící věty působily komicky, to stejné platilo i o gradaci scén, nemluvě o okaté inspiraci úspěšným zahraničním kouskem... Minimálně to první zde není. Milan Kňažko místo düsseldorfského vraha připomíná spíše Hannibala Lectera, svým psychopatickým herectvím se však vyrovnává takovým stěží překonatelným mistrům, jako byl právě "Lecter" Hopkins, Jack Nicholson nebo Max von Sydow, po výše zmíněné (ne)přesvědčivosti nejsou ani stopy (nejčistším příkladem budiž Kürtenovo nadsazené vyznání se z deviací - "Víš, co jsem dělal ve dvanácti letech?"), ačkoli i tady bylo těžké si zvyknout na češtinu. Moji nejistotu ale nesetřásl jen Kňažko, ale i Dagmar Havlová ve své životní roli (oproti druhořadým komediím je její femme fatale potěšující změna), ucházející byl i nepříliš známý Pavel Gajdoš. Mimo zvládnutého filmu jako celku potvrdil Julius Ševčík i své mistrovství v oblasti vizuálu, pokud ve filmovém nebi snímek viděli pánové Murnau s Langem, určitě jde modro-fialové zbarvení potěšilo. Nechci se pouštět do zbytečných sporů, ale rozhodně bych tuto součást filmu nenazýval jako nějaké přehánění, navíc takto vyjadřující se pisatelé pak většinou chválí hůře zpracované zahraniční filmy (Zack Snyder apod.)... Vzhledem k totožné tematice se nabízí srovnání se známým snímkem Fritze Langa "M", nicméně bych se nedohadoval o to, zda je lepší starší pre-noirové pojetí, nebo tento, mnohem větším okruhem snímků ovlivněný koncept. Oba jsou v něčem jedinečné - u Langa to byla atmosféra, zde zase metaforická stránka a hodnotím je tak stejně. Na místě jsou určitě výrazy jako "středoevropský zázrak", nicméně nebýt Protektora, bylo by rozhodování o českém filmu roku jasnější. 90% ()

Wormboy

Tak toto ma teda veeelmi prekvapilo. Knazko v ulohe ladovochladneho masoveho vraha je skutocne vynikajuci a nikdy by som nepovedal, ze postavu takychto rozmerov v nasich koncinach niekto naozaj zahra. Dalsou velkou devizou filmu je brilantne chladny vizual, o ktorom mozem opat len konstatovat, ze na toto som pri filmoch z nasich zemepisnych poloh skutocne nie zvyknuty. Prevelika skoda, ze sa autori prilis zamerali na lyricku vizualizaciu, kedze obsahovo a hlavne myslienkovo toho mohlo byt vypovedane ovela viac a v podstate len nadskrtnutie myslienky "normalnosti" ma neuspokojilo. Tematicky tento predmet ponukal vyrazne sirsie pole posobnosti, ktore by sa mohlo realizovat aj prave cez Knazkovu postavu, pretoze priestor aj schopnosti tam jednoznacne boli. Po sledovani filmu som vsak zostal nadmieru spokojny a moje hodnotenie je pre take ake je. ()

Juto

Film je zaujímavo poňatí už tým že kamera má filter ,ktorý umocňuje pocit zklučenosti . Milan Kňažko hrá fakt dobre. 6/10 ()

c.tucker

Očekával jsem od toho úplně něco jiného a velmi mile mě to překvapilo. Vyprávění prolínající uměleckou a duševní (myšleno na zamyšlení) stránku je opravdu zajímavé a poutavé. Stylizace do formy noir je pro film přínosem. Herecky klidně zahraná postava "úchylného" člověka, který v jedné chvíli vypění a rázem se uklidní jen, aby se něco dozvěděl o svém zastupujícím, je ze strany Milana Kňažka solidně odvedená. Pro potěchu pánského oka se zde také mihla Zuzana Kajnarová. ()