Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

mm13

Kingsley sa snaží, robí čo môže, ale postava, ktorú tu hrá, mi prišla trápna. Nijako som tohto po uši zamilovaného profesoríka nedokázal pochopiť, uveriť mu. Nepožadujem od postáv aby mi boli sympatické, ani rozumieť im nutne nepotrebujem, naopak, mám rád, ak pochádzajú tu a tam zo spektra pováh môjmu vnímaniu vzdialenému. Ale potom je nevyhnutné, aby boli ďaleko plnšie charakterizované, detailnejšie vykreslené, než ako sa to podarilo tvorcom tohto prepisu. Tento do typickej mužskej povrchnosti a sebaľútosti ponorený senilák mi však bol ukradnutý. Nič iné, než že je "frajerkár", som sa o ňom nedozvedel. Nevzbudil teda vo mne najmenší záujem o komunikáciu či porovnanie si postojov. Jeho mladučký ženský náprotivok, nech je jej predstaviteľka aká chce krásna, tá tiež nenaplnil predstavu plnokrvnej femme fatale, kvôli ktorej stratí hlavu hoci ten najväčší cynik (ktorí, ako vieme, ju inak veľmi často strácajú prví). Skrátka ma ich ten románik neoslovil a môj pocit, že niečo tu zúfalo chýbalo následne potvrdil Marigoldov komentár. Tak ak je kniha aká on píše, potom je všetko jasnejšie, ešte aj ten melodramaticky záver by mohol byť v poriadku. Vo filme otrávil, pôsobil lacno. ()

PROROK14

Hmm, neviem čo to bol za pokus ale na mňa nezafungoval. Rozťahané, nudné a u mňa bez emočnej odozvy. Na konci filmu som mal taký istý výraz tváre ako asi keď sa dozviem, že na druhý deň píšeme písomku. ()

Tommassi3

"Máš nejkrásnější ňadra světa.." - "Líbí se ti ??" - "Uctívám je !!" Nedokázal bych nesouhlasit..;) Rozhodně ne s adorací ňader Penélope Cruz !! Stejně jako nedokážu pochopit ty, které tohle Umírající zvíře nepohltilo, byť tedy scénář Nicholase Meyera Rothův skvostný román velmi silně redukuje a zplošťuje, nehledě na skutečnost, s jakou příběh zhruba v polovině posouvá od ironického románku k hutnému žalozpěvu, v němž Ben Kingsley hraje jako o život s takovou samozřejmostí, až se tají dech.. Španělská režisérka, mně doposud vlastně zcela neznámá, Isabel Coixet to v těch dramatických pasážích dává fantastickým způsobem, a tak nakonec její lehce žánrově schizofrenní, byť zjevně zcela cíleně, snímek platí za opravdu skvostný kousek, přes všechny jeho zcela zřejmé nedostatky.. [ Dabing 2/10 ] Poměrně velká tragédie Studia Budíkov.. ()

bouncer

Pomalu plynoucí, ale působivé drama o sexu, vztazích, lásce i smrti. Největším kladem jsou asi předváděné herecké výkony, Ben Kingsley opravdu exceluje a s věkem je snad stále lepší herec. Penelope Cruz je zase okouzlující a pro roli byla vybrána skvěle. ()

Avalon820

Příběh filmu není tím faktorem, kvůli kterému bychom se na něj měli podívat - netvrdím, že je špatný či předvídatelný, nicméně nepřekvapí a v dnešní době jde o lepší standart. Oč tu kráčí je naprosto dokonalý střih, skvělá vypoentovanost každé situace a síla každého momentu - to je důvod, proč si tento snímek pustit. Osudy lidí se vás dotknou a stejně tak situace, do kterých se dostanou. A nejzvláštnější je na tom to, jak snadno se tytéž problémy mohou dostat k nám. ()

Terva

Za všechno je zodpovědný člověk...Thomas Morton: Chceme lásku v každém věku!!!!!! Penelopé Cruz je nádherná žena, co by chlap neudělal pro její lásku...ale pozor na žárlivost, to je pěkná mrcha. Krásné ženy jsou neviditelné, vidíme jen krásnou skořápku a ta nás nepustí hlouběji. Chování hlavního hrdiny je zbabělé, jeho volba byla horší než volba jeho syna. A George? No, to už se někdy stává, smrt je nám v patách. Nikdo nic nikomu nedluží. Litujete svého života a zmařeného času? Podívejte se na tento snímek a otevřete oči!!! Krásný a smutný snímek, a čas letí, když máte zavřené oči. To na konci byla LÍTOST, nebo LÁSKA??? ()

Hismael

Velmi dobré herecké výkony, v detailech povedená režie, ale bez větších dějových zvratů s trochu utlumeným příběhem, který působí příliš dlouze. Umírající zvíře je citlivě a zároveň pevně pohromadě držící romantické drama spíš pro intelektuální diváky. ()

Nick Tow

Kľúčom k celému filmu je veta jednej z postáv: "Krásne ženy sú neviditeľné". Namietnete: "Ale veď krása ako taká je viditeľná až to kričí". Isteže. Ale čo tá žena, skrytá za ňou? Čo ten človek sám o sebe? A môže byť vôbec reč o láske, keď za ňou nevidíme človeka? Tento film je presne taký, ako kaviarensko-intelektuálske bonmoty: napríklad ten citát z prvej vety tohto komentu. Najprv vás len tak jemne omámi svojou frivolnou ľahkosťou a zdanlivým protirečením, vydávaným za múdrosť. Ale keď ho nenecháte vyvanúť ako bublinky šampanského a dovolíte mu rozležať sa v hlave či rozložíť na atómy, môže to pokojne rozložiť aj vás. (Nás, starnúce umierajúce zvieratá určite!) ()

Ajinka126

Nádhera! Strašně jsem si přála nahlédnout do mužské duše a když se mi to povedlo a já jsem jásala, zjistila jsem, že to točila žena. Tak proto je to tak něžné a dojemné. Asi je mi to podání velmi blízké tou ženskou rukou. No ale to nic nemění na tom, že Ben Kingsley v roli staršího milovníka byl skvělý. A Penélope se mi konečně zalíbila. Asi jsem ji neviděla v lepší roli. Vřele doporučuji :)). ()

Philippa

To ,źe jste starší není zárukou ,že máte méně času než někdo třeba i výrazně mladší. Chvíli se nedíváte a čas vám uteče. Škoda ,že většina z nás se trápí minulostí a bojí budoucnosti ,a natolik se tím zaměstnává ,že přítomnost si nedokáže užít plnými doušky. Ono totiž i když se jen otočíte ,čas uteče. Ač byl Elegy velmi smutný ,rozlil se po něm v mých žilách životní optimismus a sama sobě dala(všimněte si minulý čas) slib ,že žít budu(budoucí čas:-o) , takže pardon znovu, že jdu žít TADY A TEĎ. ()

katasta

Z toho filmu mám velice rozporuplné pocity. Asi tak celou první polovinu, možná i dvě třetiny filmu sem se docela nudila. Na životě Davida mi nepřišlo zrovna nic zajímavého, zvláštního. Starý pán co pořádně neví co se životem a střídá jednu milenku za druhou, až se nakonec na stará kolena zamiluje do studentky. Film začal být zajímavý až když se začaly pořádně rozebírat pocity Davida. Strach ze svého stáří, z toho, že ho v životě už nic pořádného nečeká, nechá si kvůli stáří odejít i svou jedinou lásku. V tomto ohledu je Elegy velice zajímavý film. Ač nemám ráda Penélope Cruz, tak výkon Bena Kingsleyho mi to nahradil víc než dost. Film se líbil z půlky, hodnocení tudíž bude také poloviční. Kdo má rád těžká dramata si zde ale určitě přijde na své. ()

mysiak

Vynikajúca dráma...parádne herecké výkony....hudba, ktorá bola fenomálna...avšak trochu došiel dych...ale stále skvelé a rozdielne od tých všetkých mozaikových drám... ()

GodComplex

Filosoficke vztahove sex drama. Uz z popisu zanru vam je hned jasne v cem bude problem. Ano, tusite spravne - je to nuda k uzoufani. To bohuzel prebiji vsechny potencialni trumfy, ktere by jinak film mohl nabidnout. Co je pak platne, ze jsou zde docela schopni herci jako Ben Kingsley, nebo Dennis Hopper, kdyz u toho umirate nudou a nemuzete se dockat az to skonci. Tohle bohuzel nepromijim. Navic Penelope Cruz, kterou jsem mel vzdycky docela rad, me posledni dobou zacina pekne stvat a tady to jenom potvrdila, vubec mi nesedla a to same plati pro Patriciu "this is pure fucking" Clarkson. Libily se mi vsechny Kingsleyho piano sceny, ktere plynule prechazeli do samotneho piano soundtracku. Elegy zaroven poskytlo pomerne zajimavy podklad na nasledne premysleni o zivote s durazem na starnuti, vekove rozdily, tragedie atd. Vazne skoda, ze se toho tematu nechopil nekdo schopnejsi, kdo by to podal zajimavejsim a hlavne zazivnejsim zpusobem. 4/10 ()

Jillen

Málem mě to unudilo k smrti...knihu bych si přečetl rád, to téma je zajímavé a poutavé,ale ta forma filmu... ()

Freemind

Tři hvězdičky - a to jsem ještě hodný! "Tajemství slov" (2005) se sice povedlo, ale jinak mám na Isabel Coixet trochu alergii, protože je ztělesněním špatného stereotypu tzv. "ženské režie", nachází se tedy na opačné straně hřiště než například Sofia Copolla. Nemyslím si, že by to byl chladný kalkul, podle mne tenhle příběh režisérku opravdu dojal a chtěla jej předat dál - to ale nemění nic na tom, že je to vlastně telenovela oblečená do filmového hávu. Ukecané, unylé, natažené drámo, v němž jsem postupně přestával věřit všem hercům i ten nos mezi očima. Mnoho tvůrců si myslí, že když fláknou do děje smrt a rakovinu, tak všichni diváci půjdou do kolen - ono je ale snadné překročit hranici mezi dojemným životním příběhem a uslzenou fraškou, zvláště pokud ani příběh, ani profily postav nemají hlavu ani patu (respektive polovina z nich se chová schizofrenně a druhá šablonovitě). Ještě horší a trestuhodnější je ale natočit příběh na kontroverzní a vážné téma tak, že u toho diváctvo usíná nudou. ()

kaylin

Velmi lidský příběh, který je podán s emocemi, ale přesto jsem měl místy pocit, že je to až příliš prvoplánové, že Isabel Coixet po nás chtěla, abychom uronili slzu. Není se však čemu divit, protože ten příběh je krásně dojemný. A také přímočarý. Postupně zjišťujete, že život prostě někdy dokáže být hodně obyčejný. Právě takový příběh, který je tak trochu obyčejný, i když má neobyčejné prvky, se snažili tvůrci zachytit. Profesor se zamiluje do své studentky. Je krásná, proč by se nemohl zamilovat, když žije sám, navíc je celkem nonkonformní. Je to umělecký kritik, proč by měl být nezajímavý? Ona v něm také najde zalíbení, on má pochybnosti, protože je na ni starý. Dojde ke zlomu a pak jen čekáme. Ten příběh skutečně není nijak závratně drtivý, místy je jednoduše obyčejný jako život sám. Co z něj dělá něco neobyčejného, to jsou herecké výkony. Ben Kingsley zde předvedl, že nemusí hrát jenom záporáky, ale že má pořád na to, aby utáhl i vážnou roli. Tady se mu to daří, pravda je to hodně i tím, že mu sekunduje skvělá Penélope Cruz, z které už je jednoduše skvělá herečka. Navíc je krásná a nebojí se to ukázat. Dokonalý pár, který se k sobě absolutně nehodí, ale přesto mohou vytvořit dvojici, která k sobě pasuje dokonale. Možná až moc dokonale. Něco se musí zvrtnout, to je jasné. Film je krásný, není vlezlý, nesnaží se vás dostat za každou cenu, ale přesto se mu to sem tam daří. Je hodně civilní a je hodně lidský. Přesto se místy snaží tlačit na pilu. Davidův (Kingley) nejlepší přítel dostává infarkt ve chvíli, kdy má být nejšťastnějším, David přijímá hovor od Consuely (Cruz) ve chvíli, kdy už to nečeká. Alespoň konec není prvoplánový, i když jakýsi happy end zde přesně je. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/umirajici-zvire-4-vanoce-slunce-seno-2.html ()

Remedy

Elegantní, lidské, hypnotizující a velmi dobře zpracované drama o mezilidských vztazích. Ben Kingsley se své role duševně stále čilého profesora, který si však svůj věk plně a velmi bolestivě uvědomuje, zhostil s veškerou ctí a herecký výkon v tomto filmu řadím k jeho nejlepším. Penelope Cruz dokazuje, že kromě své vizuální atraktivity je i poměrně dobrou herečkou. Skutečnost, že scénář není kdovíjak „hluboký“ a v určitých situacích se nejde až na dřeň emocí (což bývá v hlubokých a vyhrocených dramatech žádoucí), je v tomto případě paradoxně spíše výhodou, protože celý snímek spíše obstojí jako elegantní komorní drama, jehož důvěryhodnosti je docíleno právě Kingsleyho soustředěným herectvím či celkovým oparem uhlazenosti, jehož je dosaženo pečlivou prací s obrazem za použití ladných tónů klavíru. Žánrový bonbonek – netuctové, zároveň ne nijak průlomové, přesto velmi dobré a sympaticky osobitým způsobem podané. ()

PogoJoe

One man show Bena Kingsleyho na téma stáří a umírání. Možná, kdybych byl tak o 50 let starší, film by mi dal mnohem více. Takhle mě příliš nezaujal. Příběh není nijak výrazný, silný, originální či více zajímavý. Vše stojí a padá s excelentním výkonem Bena Kingsleyho, což je vlastně téměř jediné a hlavní pozitivum celého snímku, který není podle mého názoru ani příliš dobře zrežírovaný. Zažil jsem tak mírné zklamání. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008