Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

teutates

Pri niektorých scénach som umieral aj ja... nudou, avšak ako celok je Elegy príjemným umením, v ktorom padne nespočet myšlienok, ktorých podtext by mohol byť ďaleko hlbší... 6/10 ()

Ant

Standardní drama, které nijak nepřekvapí. O lidech, kteří se v jisté fázi života ucitnou v krizi. Už to tady bylo hodněkrát, starší muž a o hodně mladší milenka a jak to asi dopadne. Výkony herců jsou sice procítěné, ale žádnou hloubkou mě neomámily. Trochu ubrat na citovém vydírání a film by nemusel zůstat v takové šedi. ()

nascendi

S Isabel Coixet mám v pamäti spojené dva vynikajúce filmy (Môj život bezo mňa a Tajomstvo slov). Veľké očakávania pri vkladaní DVD do prehrávača boli teda prirodzené. Elegy je zaujímavý pohľad na zdanlivo bezchybné súkolie života niekoľkých postáv vo chvíli, keď sa zasekne a od toho času už nič nie je ako predtým. Láska študentky k profesorovi mohla vyznieť banálne a tuctovo, nebyť Isabel Coixet, ktorá opätovne dokázala, že v psychológii postáv je doma. Penélope Cruz ma konečne presvedčila, že nie je iba peknou bábikou a charizmatický Ben Kingsley si strihol jej uveriteľného partnera. Klavírna hudba filmu svedčala a tak moje drobné výčitky smerujú iba k epizódnym postavám, ktoré nedokázali nahradiť absenciu Consuely v druhej polovici filmu. ()

Tomco

1982 - Gandhi. 1993 - Schindler´s List. 2008 - Elegy. Valcovačka v podaní Bena Kingsleyho. Do úzadia tentoraz odsúvam aj tie božské Penélopkine titties. ()

Slarque

Výborné obsazení hraje parádně, ale převést romány Philipa Rotha do filmové řeči se prostě dlouhodobě nedaří. Není divu, jeho texty se těmto pokusům vyloženě vzpírají. Film Umírající zvíře sice je lepší než Lidská skvrna, ale k vyššímu než mírně nadprůměrnému hodnocení to stejně nestačí. ()

Happens

Tento film mi otevřel oči. Není to ledajaké otevření a la styl važ si toho, co máš a nečum tak blbě na svůj život, ale je to Satori (to pravé nakopnutí). Láska, co je víc...? ()

dopitak

Celkové zhodnocení 1. filmové noci - Brno.____Ben Kingsley, Ben Kingsley, Ben Kingsley - od začátku až do konce jenom Ben Kingsley. A pak taky nečekaně hodně dlouhých pohledů na svlečenou Penélope Cruz. AngelAngie: Asi jsem naivka, ale u hereček formátu a třídy Penélope nahota zase tak normální není, ještě ne. Celkově a stručně dvojslovně moje pocity zhodnotil kolega 2-Xtreme - dokonalý film. ()

Chrustyn

Inteligentní pohled na život osamoceného, stárnoucího profesora, který si začne románek s krásnou mladou ženou, která změní jeho pohled na svět kolem sebe. Vyprávění je chladné a pomalé, ale Kinglsey je uhrančivý, jako málokdy a právě na něm film stojí. A je to vlastně dobře. ()

jojinecko

4,5*/5... Veľmi pekný a citlivý film, plný skrytých právd a "archetypálnych" múdrostí. Penelópe je tu BOŽSKÁ- presne ten typ osudovej ženy, pre ktorú sa človek dokáže pobiť, nespať kvôli nej a z ktorej "cítiť sex" na všetky strany, aj keď nie je vulgárne vyzývavá...Skrátka anjel mixnutý s diablicou (poznám jednu takú!:) V predchádzajúcom komentári som napísal, že Ben Kingsley je pre mňa antiherec..ok, beriem späť, tu zahral vynikajúco a civilne presvedčivo. Elegy je filmom, ktorý sa vie dostať "pod kožu" a vyvolať celú škálu pocitov, pričom to robí prirodzene a nenásilne... A to celé má na svedomí ženská, ktorá má svet mužov asi fakt zmapovaný... ()

Flego

Starnúci profesor je sukničkár, ale jeho nový zárez do pažby sa mení v niečo silnejšie. Aj mladá ženy cíti, že jej vzťah je oveľa viacej obohacujúci so starším mužom. Lenže strach muža zo vzťahu je silnejší než láska... Banálny príbeh je vyrozprávaný s jemnocitom a pochopením pre obe vekové kategórie. Dostať do vzťahového filmu toľko pokory a ľudskosti sa dalo jedine absolútne sústredeným výkonom hlavných predstaviteľov ( Cruz je výborná, ale Kingsley famózny ) a citlivým prístupom režisérky. Výborný film. ()

Roman.Ticka

Bylo to jako když si někdo koupí falešné zlato a věří, že je pravé. Nebo sice krásný obraz, na který se dá do alelujá dívat, ale nemá duši. Přesně tohle se vyklubalo z tvůrčí dílny, která podala snímek vizuálně bez jakékoli dynamiky charakterů, i když si o to scénář přímo žádal. Dvě tři scény od okamžiku posledního telefonátu až do Silvestrovské noci mezi hlavními hrdiny a první povídání po dvaceti letech šukání, měly potřebnou gradaci, která ovšem sjela dolů jak sinusoida. Pro celkové divácké uspokojení a lepší hodnocení je to bohužel žalostně málo. "Because in my head nothing is changed." ()

poz3n

Elegy má našlápnuto k něčemu velkému, ale nikdy do těch míst nedojde. Jakoby se Coixet nemohla rozhodnout, co vlastně chce vyprávět, jakou emoci chce upřednostnit a čím diváka rozdrtit. Výsledek je pak rozpačitý. Chvílemi jsem už cítil Almiče a jeho thrillerově vášnivé napětí, jindy zase trochu z Chabrolovy Nevěrné ženy a hlavně jejího remaku. Když se mi však nedostalo ani jednoho, zkoušel jsem Elegy uchopit jako neobvyklé drama o stáří. Bohužel i tahle rovina je tisíckrát rozmlácená na padrť a mně prostě nezbývalo než si zkusit vzít ode všeho trochu, což však není úplně ta nejvděčnější cesta, jak si podobný film užít. 6/10 ()

AlfaNumerO

Film o ničem a přitom o všem. Velice zajímavé, psychologicky poutavé, přesto místy šíleně nudné. Ač mě film nějak extra nebavil, musel jsem se na něj i přesto dál dívat. Nějak moc protikladů na jednom místě, ale víte jak je to ve světe fyziky (ale i v běžném životě), protiklady se přitahují, tak to bylo i se mnou a tímto snímkem. 76% ()

Sofia

Isabel Coixet si libuje v tragických příbězích, ale mně osobně se více líbily její dva starší filmy. Elegy plynula hodně pomalu a některé dialogy mi přišly hodně vycucané z prstu (nebo z pera Philipa Rotha). Z hereckých výkonů vynikl především Dennis Hopper; Penelope Cruz dokázala své postavě přidat i rozměr vnitřní krásy. Film mě naplnil smutkem, ale na konci i jakousi nadějí, vyústění se dá chápat i jako happyend. Nelíbil se mi motiv vztahu otce-syna a příliš tklivá hudba. ()

claudel

Velmi zdařila adaptace románu P.Rotha. Samozřejmě, že téměř nikdy se žádnému režisérovi nepodaří přenést celý děj z knihy na plátno, takže tady také schází některé pasáže a některé dosti naturalisticky líčené. Ale do pojetí Isabel Coixet by takové scény asi ani nezapadly a působily by rušivě. Ostatně, celá kniha je založena na úvahách a vnitřních myšlenkových pochodech hlavního hrdiny, což by z filmu zcela vymazalo ostatní postavy. Tento snímek vyznívá v konečném důsledku jako oslava Penélope Cruz a jejího éterického vzezření. Nezaujímám negativní postoj vůči Benu Kingsleymu, ale on se mi do role Davida vůbec nehodil a trochu mě to celou stopáž rozčilovalo. Isabel Coixet ostatní herce zvolila náramně dobře - Sarsgaard, Clarkson i Hopper jsou výteční, o Penélope nemluvě, ale Ben Kingsley měl být nahrazen někým jiným, například Anthony Hopkinsem, Al Pacinem, atd... ()

Beastmaster4

Melodrama o naplněné touze, stárnutí a strachu z neviditelnosti s hořkými osudy. Sexuální klišé v harmonickém podání a se skvělými herci. Lolitovský příběh v lidštější podobě a bez předsudků. Krásná podívaná, i když chvilkami dost nudná, ale to už u těhle příběhů s podobnou atmosférou tak bývá :-) ()

Kimon

Příběh začíná vyprávěním: "Myslím, že to byla Betsy Davisová, kdo řekl: "Stáří není pro sraby". A určitě to byl Tolstoj, kdo řekl: "Největší překvapení v lidském životě je stáří". ......... "Stáří, ... to vás zaskočí. A z ničeho nic se ptáte sami sebe, i já se ptám sám sebe, proč se stařec nemůže chovat úměrně věku. Jak je možné, že se i já stále dokola zúčastňuji živočišné stránky lidské komedie. Protože v mé hlavě se nic nezmění. ....................... Jmenovala se Consuela Castillová. Byla to moje studentka .........." ()

Morholt

Nádherné vztahové drama. Profesor-proutník David Kepesh vzplanul láskou ke své studentce Consuele, která jeho city opětuje. David si ovšem uvědomuje úskalí vztahů s vysokým věkovým rozdílem, takže mu dělá problémy Consueliny projevy přijímat. To vede k neodvratnému konci. Ta míra sebereflexe stárnoucího muže v podání Bena Kingsleyho a vlastně i Dennise Hoppera se mi strašně líbila - tenhle film bych povinně pouštěl všem staříkům, kteří se pouštějí do vztahů s o generaci či generace mladšími partnerkami - přijde mi to nepřirozené a do určité míry i trošku nechutné a je mi jedno, jestli jsem tím někoho urazil. Oba výše zmínění pánové navíc odvedli výtečné výkony, přičemž Benu Kingsleymu skládám hlubokou poklonu. Penelope Cruz a Patrici Clarkson pak tomu dodaly ten správný mladistvý půvab i nezaměnitelný šmrnc zralých žen. 90% ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008