Peklo je nerozdělilo, nepřáteli se stali až v ráji. Britsko-americký film Bounty z roku 1984 vychází z knihy Richarda Hougha Vzbouřenci na Bounty a popisuje průběh plavby, která vyvrcholila proslulou vzpourou části posádky proti autoritativnímu kapitánovi lodi, námořnímu poručíkovi Williamu Blighovi... Bounty vyplouvá den před Štědrým dnem roku 1787 z anglického Spitheadu, s cílem přivézt z Tahiti sazenice chlebovníku. Situaci na palubě však komplikuje zvolená riskantní trasa, nepřízeň počasí a především spory mezi mužstvem. A také mezi kapitánem Blighem a jeho zástupcem Fryem, který je nakonec ve funkci nahrazen Blighovým přítelem Fletcherem. Po doplutí na Tahiti dlouhý pobyt na ostrově posádku demoralizuje, a když se má loď vydat na zpáteční cestu, opět riskantní trasou, situace se vyostřuje a vše směřuje k nevyhnutelné konfrontaci... V hlavních rolích excelují Mel Gibson a Anthony Hopkins, výrazný herecký výkon podává rovněž Daniel Day-Lewis a také tehdy začínající Liam Neeson. Postavu Fletcherovy milé ztvárnila Tahiťanka Tevaite Vernetteová, která se už potom před kamerou nikdy neobjevila. (Česká televize)

HorrFi

Po takovýmhle filmu jsem dlouho toužil, protože tohle je přesně ten typ dobrodružnýho/historickýho filmu kterej miluju.. prvotřídní dobrodružství uprostřed oceánu, skvělej Anthony Hopkins i Mel Gibson a za zmínku stojí i Liam Neeson ve vedlejší roli.. v 80. a 90. letech se točily nejlepší filmy a Bounty neni vyjímkou bez ohledu na zdejší hodnocení.. ()

Sabrewulf

Jako děcko jsem ten film přehlížel, ale až zpětně ho doceňuju, jak dobře se na něj dívá (každá rekvizita jako pergamen či sklenice s vínem tam má své místo) a skvělá je nejednoznačnost a nečernobílost postav (kterou jsem v dětství taktéž přehlédnul) kdy obě strany jednají správně i zbytečně agresivně, nejde tak fandit vyloženě jedné z nich. Hudba, byť minimalistická, sem dobře pasuje. Hopkins samozřejmě výborný. ()

Decker

Skvely film, ktery mi misty pripomina 1492, ale to je jen nejspis tou Vangelisovou hudbou ;-)) Vedle zminene hudby od tohoto genia je velkym plusem filmu skvele obsazeni a vyprava. Srazim jednu hvezdicku jen a pouze za to, ze misty tento film ztraci trochu dech. ()

hans500

Tato verze příběhu vzpoury na Bounty není o moc horší než ta s Marlonem Brandem (1962). Scénář je kvalitní a dost propracované jsou charakrery hlavních i vedlejších postav, navíc s perfektním castingem, Gibson se ve své roli může směle rovnat Brandovi, Hopkins jako kapitán taktéž předvádí skvělý výkon, z vedlejších postav zaujmou Liam Neeson a především Daniel Day-Lewis (ve své první větší filmové roli); Laurence Olivier má pouze malou roli. Výprava je velkolepá, i když ne tak jako ve starší verzi. Výborná kamera a střih a excelentní Vangelisova hudba. ()

wafc

Zajímavý příběh. Výborné ztvárnění. Unikátní obsazení. Šokující hodnocení, které například taková I-kvocientní kapacita jako je Gimli, kterému se ''málo co vyloženě nelíbí'', ospravedlňuje tím, že je to špatné i na televizní film, lebo zde není žádná akce. Ano, v Superstar jí je tam habaděj, ty šmoulo trojhvězdný. EDIT 2021: Je zcela k nevíře, že tenhle skvost, včetně naprosto dokonalýho soundtracku, je stále jen mezi modrýma filmama. Styďte se, neznabozi. ()

andrii

Fletcher Christian potřetí. Svůdce "havaje" na Tahiti. Pirát v ráji, pekelně se touhami ohání. Vlaječka je nahoře, pro spoře oděné, bouří moře. Spouští sirény. ()

Mrkvič

Výborní herci a i přes svou délku film ani na okamžik nenudí. Pohledů na situaci má divák tolik, že si může názorů na "vzbouřence" udělat hned několik. Kapitán Bly snad jen nemusel být tak přehnaně nepřátelský. ()

adams89

V duelu se Vzpourou na Bounty je pro mě verze z roku 1984 nepatrným vítězem. Hopkins a Gibson to mají ve srovnání s kolegy Howardem a Brandem nesmírně těžké, nicméně Hopkins se do role poručíka Blighe vžil opravdu dobře. Výprava se sice nedá srovnávat se starším velkofilmem, ovšem téměř dokonalá podobnost s historickými fakty a především Vangelisova hudba dělají z filmu něco navíc. Právě skvělá hudba dodávají Bounty jakousi mysterióznost a exotičnost pro nás Evropany tehdy málo prozkoumaného Tichého oceánu. I díky hudbě je depresivní závěr tak výborným momentem. Bounty je pro mě jeden ze symbolů dobrodružného žánru a zárověň neprávem podceňovaný film. ()

honz

V kinech za totality byl tento film opravdu zážitkem, na plátně skutečně podívaná. Anthony Hopkins a Mel Gibson hráli úžasně. I při dlouhé stopáži až do konce napínavý a poutavý příběh. Výborné byly scény, ve kterých se prolíná atmosféra vedra, které Angličané v tomto klimatu těžko snášeli a k tomu dusivé ovzduší jako předzvěst blížící se vzpoury. ()

PetrPan2

Nechápu proč tomu ostatní dávají tak nízká hodnocení, podle mě je to zatím jednoznačně nejlepší zpracování vzpoury na Bounty. Duel Hopkins - Gibson nemá chybu... no možná pár nepatrných hrubek :o) ()

pursulus

Loď Bounty a film.¬         Podávám shrnující stručnou zprávu o třech významných mnou shlédnutých provedeních vzpoury proti kapitánu Blighovi proběhlé r. 1789 na lodi britského královského námořnictva Bounty, kterými jsou (1) Vzpoura na lodi Bounty (1935), (2) Vzpoura na Bounty (1962) a (3) Bounty (1984).¬                 Provedení příběhu Bounty z r. 1935 je klasicky dobře zpracováno a skutečnosti, jak je zaznamenána v historických dokumentech, se drží na v jádru dobrodružné zpracování dosti věrně. Kapitán Bligh je vylíčen coby tyranský, nesmlouvavý a sobecký velitel a v protějšku k tomu je vzpoura vlastně ospravedlňována. Poznámka: Tomuto pojetí odpovídá i románové zpracování příběhu ve své době známým tlumočníkem románů do podoby pro děti a mládež, Vátězslavem Kocourkem, jehož "Vzpoura na lodi Bounty" vyšla v r. 1962 ve Státním nakladatelství dětské knihy v oblíbené řadě Knih odvahy a dobrodružství (KOD).¬                 Podobně, i když poněkud méně ploše, tomu je i v provedení z r. 1962, snímku už barevnému a natočenému i na panoramatický 70 mm formát. S přihlédnutím k rokům výroby vidím kvalitu obou "dobrodružných" provedení (r. 1935 i r. 1962) jako rovnocennou, starší zpracování má své "černobílé" kouzlo, mladší zase svůj "Technicolor".¬                 Naposled natočené provedení z r. 1984 se od obou starších dosti liší, a to jak ve způsobu zobrazování časového sledu událostí, tak i pojetím Blighta a vzniku vzpoury. Blíže pravdě je toto provedení nejméně ploché ze všech tří zmiňovaných, za což platí úbytkem na dobrodružnosti a posílením v dramatické oblasti. Znatelně lepší v obecné rovině toto provedení ale není, opět tedy jde o snímek dobře natočený a hodný chvály.¬                 Shrnuto, všechna tři provedení jsou v obecné rovině stejně kvalitní, dobrá. Pokud má na výběr, ať si divák vybere to z nich, které bude více seděti jeho povaze, zájmu, okamžité náladě či snad oblíbenosti herců… ()

Pedross800

Velká nostalgie, toto jsem viděl jako malé klučina ještě za komančů na rakušácích a nemohl se vynadívat na ty nádherný polonahý tahiťanky a ty jejich tanečky :))) tuším, že od tý doby u mě blondýnky prohrávaj na celé čáře. Ale zpět k filmu, Hopkins je opravdu vynikající, bez něj by byl film sotva poloviční. Svou atmosféru a exotičnost to má i po letech. A navíc ty nádherný domorodkyně, za ně jedna hvězda navíc. ()

Autogram

Veľa hereckých mien a výsledok je len vlažný. Nielen, že som nevedel, komu držať palce, ale nechcelo sa mi ich držať nikomu. Tak som sa sústredil hlavne na krásne domorodkyne hore bez a príbeh som nechal plávať. Doplával do konca s nejasným výsledkom aj bez môjho záujmu. ()

JohnSmith

Vzpoura na Bounty s úžasným Marlonem Brandem sijako remake zasloužila něco mnohem lepšího. Ač je film výborně obsazen, tak herci nemají co předvést a když už ano, tak děsně přehrávají. ()

Ravi

Gibson a Hopkins jsou trochu jiné kafe, než Brando, ale zato ve všech směrech stravitelnější. Tato Bounty není sice tak nabytý dějem, ale zase má napětí. Těžko říci, která verze byla lepší, je třeba vidět asi obě. 75% = 4/5 ()

pávek

Tento film jsem poprvé a naposledy viděl před rokem 1989 va FILMOVÉM FESTIVALU PRACUJÍCÍCH. Bez kecání, usnul jsem.Co víc dodat. ()

Maynard.

Celkem příjemná plavba... Když se člověk podívá na herecký obsazení, tak je do jedna hvězda vedle druhý. Bohužel, ale tyto hvězdy nedokázaly předvíst strhující výkony a to ani Hopkins. Co ale mrzí ještě víc, tak Daniel Day-Lewis, který dostal až příliš málo prostoru na ukázání svých kvalit. Film samotný je hezky a řekl bych jednoduše natočený, na nic si nehraje, není to žádná ukázka pravé filmařiny, na druhou stranu ani žádný propadák. Prostě klasický 3*. Když se vžívám do námořníků, kteří pluli najít ráj, tak bych asi taky rebeloval a účastnil se vzpoury. Páč kdo by nechtěl strávit zbytek života v ráji s polonahými divoškami :o). Víc k tomu nemám... ()

klúčik

Novšia verzia filmu, ktorý je výborne natočený s M.Brandom. Táto verzia je omnoho kratšia, ale aj menej výpravná. Herecké obsadenie je úchvatné, hrá tu mnoho svetových hviezd. Mne sa najviac páčil výkon Anthonyho Hopkinsa. Ja mám rád filmy o námorníkoch , preto dávam 70%. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis