The War on Democracy

Dokumentární

Velká Británie / Austrálie, 2007, 96 min

Jako dokument mě to tedy nepřesvědčilo, což nic nemění na tom co si myslím o mocných tohoto světa...(11.9.2017)

Škoda, že posledných dvadsať minút stratilo na intenzite toku informácií. Prevyšovali rozhovory s obyvateľmi o kvalite života. Zabilo to atmosféru ktorú si film budoval prvú hodinu. Čo sa týka obsahu som veľmi spokojný. Doplnil som si informácie o imperializme USA v latinskej Amerike ktoré som mal načrtnuté iba veľmi povrchne. Hodnotím iba štyrmi hviezdami kvôli tomu zvoľnenému koncu.(12.6.2016)

Velmi dobry dokument, ktery nastini politickou situaci v Latinske Americe od cca konce druhe svetove valky. Film muze vypadat jednostranne, ale pokud zde nekdo zminuje konspiracni teorie, tak uz by si mel konecne vytahnout tu hlavu z prdele a trochu zacit vnimat souvislosti... Skoda jen, ze se tvurci nevenovali jen urcite oblasti, protoze do 100 minut pulku Ameriky proste nedostanete!(18.4.2016)

• ORIN

Ani není problém, co dokument sděluje, ale jak to sděluje. Svoji pravdu divákovi předává stejně neochvějně jako ti, které dokument kritizuje. A to je zásadní problém. Je takové dílo důvěryhodné? Těžko říct. Pilger svými naprosto vyhraněnými názory, ze kterých neuhne ani o krok, připomíná Olivera Stonea. Trochu konspirace nikdy neuškodí, ale pokud je na ni postaven celý dokument, musí si tvůrci být jistí, že doloží dostatečný počet podložených tvrzení. Bohužel War on Democracy se často omezuje "pouze" na nikdy nekončící pronikavý Pilgerův hlas, který s jistotou sobě vlastní předává svá moudra omámenému divákovi. Děkuji, ale ne.(31.3.2016)

• Randy_Marsh

Škoda, téma je super, ale to zpracování je strašně tendenční. John Pilger tlačí na pilu až moc a tváří se u toho, jako by odhaloval nějakou konspiraci, jeho slovy skrytou zamlčovanou historii. Věřím, že je to nebezpečný pohled. Kdejaký liberálně konzervativní pedagog vám v prváku na politologii bez uzardění vyloží o podpoře Pinochetovy diktatury ze strany USA a spoustě dalších krvavých důsledků jejich politických doktrín. No a proč ne? Pokud zastávám nějaký světonázor, přece nemůžu předpokládat, že vše s ním spojené je inherentně dobré? S tímhle přístupem pak debata hloupého konzervativce a hloupého socialisty může probíhat v rámci vzájemného přebíjení úspěchů, počítání mrtvých, vršení zločinů a chyb, spojování nespojitelného s absencí metodologie i měřítka. A pak vznikne jakýsi utopos (to si půjčuju z Order of things), kde vedle sebe stojí na jedné straně Lenin, přídavky na děti, bezplatné školné, Rusko, Pol Pot, snowboard a na druhé straně stojí Kolonialismus, Královská botanická zahrada, iPhone, Havel, Atlasova vzpoura nebo cokoli dalšího. Pokud přemýšlím o institucích je dobré o nich přemýšlet, jako o institucích (hluboké, že? :)) a ne jako o lidech. Na to může pomoct malý myšlenkový experiment, zkuste si představit sebe, jak v různých situacích jednáte za svoji instituci (ať jste technik na stavbě, nebo vš pedagog, pravděpodobně máte po čase působení ve své instituci sadu pravomocí), máte shodné zájmy se svou institucí (de facto se stáváte institucí, když jejím jménem jednáte)? Nebo máte řadu dalších motivů jednání o, kterých jiné části instituce nevědí, jsou v rozporu s cíli apod.? Mezitímco část vedoucích institucí podílejících se na nadinstituci zvané USA, v zahraniční politice skutečně kalkuluje s přírodním bohatstvím, a s tím, co z toho budou mít, tak "smutnou" pravdou o zahraniční politice USA je, že je často vedená idealistickými strategiemi. A když je dnes v roce 2015 někomu jasné, že politika vývozu demokracie v posledních letech nemohla fungovat, ať se zkusí zamyslet nad povalečným hospodářským zázrakem Japonska a Německa. Nevyšla jim tehdy poválečná obnova velmi dobře? Nezůstala tahle zkušenost součástí jejich představ o zahraniční politice? Samozřejmě nepopírám zločiny, kterých se USA dopustily, ale moc dobře vím, že státy páchají zločiny z definice. Mít svůj oblíbený stát, kterému budu bez výhrad věřit a podporovat ho za každých okolností je bezbřehá naivita. Tím nechci nabádat k nějakému cynickému pragmatismu. Vražda je vždycky vražda a je potřeba ji kritizovat, bojovat a chtít lepší svět. Jen je dobré si uvědomit, že žijeme v reálném světě a s institucemi - které ve chvíli, kdy dosáhnou určité komplexity a nemohou nebýt v nějaké míře zločinné - je třeba také spolupracovat. Hugo Chavez a témata s ním spojená si jistě zaslouží kvalitní zpracování, pravděpodobně i revizi převládajícího obrazu. Myslím však, že politika, která by byla realizovaná na půdorysu kolektivního prohlédnutí USA jako zlého zavrženíhodného impéria by byla minimálně kontraproduktivní, když ne vyloženě nebezpečná. Zlo je něco mnohem hlubšího než jeden stát. PS ten rozhovor Pilgera a Chaveze (cca kolem 12 minuty) musel být skutečně udělán, tak že to vypadá, že spolu nejsou v jeden čas na stejném místě? Když Vám tvůrce "lže" v tomhle, proč by vám nelhal v...(12.1.2016)

V roku 2002 sa Venezuelská opozícia za asistencie Bushovej administratívy pokúsila zvrhnúť vtedajšiu hlavu štátu - Huga Cháveza. Tretí najväčší dodávateľ ropy Spojených štátov sa totiž rozhodol, že nebude viac podporovať veľmoc, ktorá vďaka svojej politike rozkráda krajiny s nerastným bohatstvom. Keď už sa kapitalisti po celom svete radovali z víťazstva, na druhý deň nastal ohromný zvrat. Chudoba bez zbraní v rukách vyšla do ulíc, aby naspäť do kresla dosadila pôvodného prezidenta. Nato, aby človek pochopil, čo sa to vlastne v mnohých krajinách, kde politika USA, pod rúškom boja za slobodu tamojšieho ľudu, alebo ochrany vlastného národa pred hrozbami okolitého sveta, naozaj deje, musí nahliadnuť do dávno nedávnej minulosti, ktorá je vďaka určitým udalostiam, posiata faktami, usvedčujúcimi aroganciu politiky Bieleho domu vo Washingtone. Výborným no zato smutným príkladom sú krajiny ako Guatemala, Kuba, Salvador, Chile či Bolívia, ktorých národy boli v mnoha prípadoch vystavené porušovaniu ľudských práv. Toto je jeden z najlepších dokumentov, ktorý sa venuje forme prevratu v iných krajinách, pod rúškom nastolenia slobody tamojšiemu národu, či ochrane vlastného ľudu pred hrozbami z iných krajín, ktoré "reálne" ohrozujú Amerických občanov. Kým prvá polovica opisuje vyslovene situáciu v Guatemale, druhá viac menej okrajovo v iných krajinách latinskej Ameriky, kde zasiahli "vyššie" sily z bieleho domu. No rozhodne nie Iraku, Iránu, či Libanonu, ako je zverejnené v obsahu. Je to drist.(11.12.2015)

Nic není černobílé a jednoduché, jak se bohužel snaží Pilger naznačit. Pak se dopouští toho samého, co kritizuje - manipulace.(15.11.2015)

Dokument mi nesděluje nic zásadně nového. John Pilger je bezesporu velmi inteligentní člověk, který se nedá opít rohlíkem, a který rozhodně sleduje a analyzuje dění kolem sebe. Liší se ode mně a od totální většiny obyvatelstva tím, že se se současnou situací snaží něco dělat. Upřímně, moc času na této planetě už vymezeno nemá, takže těžko ho podezírat z nějaké neupřímnosti či prospěchářství. Dokument je zpracován zcela nevtíravým způsobem. Spíše, než aby se snažil někoho oblbnout, tak servíruje přímé argumenty, čistá fakta a nebojí se jít na přímou zteč s názory opačné strany. Právě posledně zmíněné tento dokument výrazně odlišuje od většiny podobných kousků. Co pro mě však nového bylo, tak rozhodně pozvání mezi chudší obyvatelstvo několika států Jižní Ameriky. Rád jsem nahlédl na tamější život a rád jsem si vyslechl verzi příběhu přímo z úst místního obyvatelstva. Rozhodně se chystám i na Pilgerův další kousek. Tohle se mi líbilo a myslím si, že každý by tomuto dokumentu určitě mohl obětovat 96 minut svého života.(12.8.2015)

Výborný dokument.Pro člověka,co neuvažuje stádně a nepodléhá tlaku lživých médií u nás a na západě,to sice není nic nového,ale stejně je dobré ho vidět.Je dobré slyšet a vidět co říká starý agent CIA o tom,že na pár mrtvých vlastně vůbec nezáleží,hlavně že není ohrožen americký způsob života...Rozhodně doporučuji všem,co neuvažují jako stádo ovcí.(31.5.2015)

Kontraproduktivně emotivní dokument poukazující na to, co je čiře logické, že USA, ač hlásnou troubou demokracie, jsou jen další imperiální velmocí prosazující veskrze své vlastní zájmy. Co zde nezazní, je, že existuje nejen dlouhá řada států, které americká vláda srazila na kolena, ale také takové národy, které před absolutní zkázou zachránila. V tomhle se dle mého jednoznačně liší od Ruska, které je ve svých zájmech ještě bezohlednější. Jenže Spojené státy si to komplikují tím, že své kroky schovávají za roušku obrany demokracie a pak když se ukáže, co CIA provádí, o to hůře to reputaci USA zasáhne... Tenhle dokument je jednoznačně anti-USA, což beru, protože, alespoň v západních médiích, jsou kroky USA protěžovány jako ty správné. Kritika existuje, ale kdykoliv se schýlí k debatě o jednání USA, jsou její kritici nařčení z rusofilie. Debata je důležitá, i když upozorňuje na věci, které se nehodí do našeho vidění světa. Jako evropan říkám - díky Bohu za Spojené státy. Ale je potřeba sundat růžové brýle.(22.3.2015)

Tohle ani nepotřebuje komentář. Ale i tak...no vlastně je, co napsat. Docela by mě zajímalo kolik nám v médiích za posledních 20 - 30 let pošpinili ´´diktátorů´´ a kolik opravdových diktátorů či krutovládců bylo velebeno. Člověk, když posbírá za život už nějaký ten rozum a přehled, občas nevěří svým uším a očím, co že si to na nás zas elity vymyslely za překvápka.. Aneb...za vším hledej dolar. Ale to neni novinka ani pro mě, ani pro miliony dalších, jen si říkám, co ještě chceme zažít a vidět, abychom konečně dali jasně najevo, že v Evropě (ani jinde na světě) Američany nechceme! PS: Mimochodem, ten převrat ve Venezuele, něco mi to připomíná....(11.3.2015)

Konečne som pochopil"PREČO" USA tak velmi záleží na "ich demokracii" v latinskej amerike! Je to preto lebo sa boja, boja sa ľudí ktorí vyjdú do ulíc! Ale obyvatelia Južnej Ameriky do ulíc vyjdú na rozdiel od nás ob(v)čanov Európy!!!94%.P.S.Potrebujeme viac Chavezov, Madurov, Moralesov či Mujicov!!!(15.1.2015)

Fucking USA!!!(25.6.2014)

• legatio

Lidi proberte se. Nenechte si zmást hlavu asi stopadesátým dokumentem o tom, jak je Amerika a Evropa zlá, a myslete sami.(6.5.2014)

"Tento film je o zápase lidí toužících se osvobodit z novodobé formy otroctví. Richard Nixon, prezident USA, kdysi o Latinské Americe řekl: "Lidem je tohle místo úplně ukradené". Mýlil se. Velkolepý projekt USA jako novodobého impéria čerpal z nadějí celého kontinentu, pohrdavě také přezdívaném jako "zadní dvorek". Pozoruhodní svědkové v tomto filmu popisují svět jinak, než jak ho rádi vidí američtí prezidenti (jako užitečný nebo postradatelný). Popisují sílu odvahy a lidskosti mezi obyčejnými lidmi, kteří nemají vůbec nic. Vrací obsah slovům jako demokracie, svoboda, osvobození, spravedlnost, a brání tím základní lidská práva nás všech ve válce, která je vedena proti nám všem." John Pilger. Dozvíte se také leccos o organizaci demonstrací, státních převratů ze zahraničí i o úloze a fungování odstřelovačů na nich. S mrtvými se počítá, lidský život nemá pro organizátory převratů žádnou cenu. V době, kdy podobně probíhal kyjevský majdan, považuji tyto informace za velmi užitečné.(6.4.2014)

• Vitex

Áno: Fíha! Pilger tu poukazuje na dôležité, zásadné a šokujúce udalosti a činy americkej diplomacie, CIA, FBI a ďalších zaujímavých vtáčkov. Rozpráva o veciach, ktoré zostávajú kdesi za závojom verejného povedomia. Investigatívny dokument, ktorý proamericky orientovaným ľuďom môže rozlepiť oči, zatiaľ čo vyznávači konšpiračných teórií budú zívajúc súhlasne pokyvkávať hlavou. Nie: Fúha! Takto škaredo čiernobielo by to nemalo byť. Biela strana je zobrazovaná iba ako tá trpiteľská, odvážna, dobrá a správna (Hugo Cháves že nemá za ušami? Ha,ha.). Čierna strana ako utláčateľská, sledujúca iba vlastné záujmy a nesprávna. Obzvlášť dokumentárny film, by nemal ponúkať takto oklieštenú výpoveď. Film je audiovizuálne dielo, útočí na viac zmyslov súčasne, obraz ide za obrazom, niekedy nie je čas na premýšľanie o tom či tom, pretože nasledujú ďalšie podnety, ktoré treba vnímať. Mal by sa čo najviac približovať objektívnosti (ak len pravdaže nejde o autorský zámer). Toto dramaticky znižuje hodnotu celého filmu, stále sa však oplatí naň pozrieť.(14.1.2014)

na jedné straně působí objektivně a pravdivě....na druhé straně tam prostě chybí "tvrdá fakta", která by byla zaštítěna nějakou skutečně důvěryhodnou organizací (typu OSN, WHO ap.). Jakkoliv to vůbec nevypadá, že by si Pilger vymýšlel nebo jakkoliv se pokoušel manipulovat....co když prostě pravdu nemluví? Nic, co prostě přednáší jeden novinář....nemůže mít skutečnou váhu a informační hodnotu. Proč si tam nepozval respektuhodné a světoznámé lidi (různé profesory z univerzit, představitele organizací typu Amnesty International, Červený kříž apod.), kteří by to před kamerou odkejvli, že je to pravda a nic než pravda (tj. nijak nezkreslená, nepodaná jednostranně)? I tak ovšem, zvláště v první části filmu, jsou ty výpovědi a záběry z kamer natolik přesvědčivé, že nezbývá než blít... Celkově: 85%(24.8.2013)

Jedna výtka, a to použitie emocionálnych pesničiek uprostred dokumentu. Inak skvelé, miestami naťahované, silu to však malo. Práca s informáciami nadpriemerná, rovnako konfrontácie v rozhovoroch.(31.3.2013)

Dokument, který může v jistém ohledu otevřít oči těm, kteří ještě mají nějaké iluze o šíření demokracie pány z Washingtonu.... "Budeme zasahovat kdykoli, kdy se rozhodneme, že je to v našem národním bezpečnostním zájmu, a když se vám to nelíbí, zvykejte si."(27.1.2013)

<< předchozí 1 2 3