Legenda o sovích strážcích

• USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

Morzael

Skvělý vizuál i soundtrack, ale příběhově se jedná o předvídatelný a klischoidní počin. Jasně, je to pohádka pro děti, tam člověk moc přesah čekat nemůže. Problémem bylo asi pojetí Zacka Snydera, který se z toho pokoušel udělat částečně politicko-etický příběh pro dospělé, nebo mi to tak alespoň přišlo. Což vedle dětské naivity linie hlavní postavy působilo skoro směšně. ()

Martrix

Snyder posunul animaci zase o krůček dál a připomenul tak, že největším omezením u této techniky, je pouze fantazie tvůrců a čas. Skvělá práce s detaily, se světlem...dynamika pohybu je kompaktní...po technické stránce jde o výjimečný počin. Jenže pořád je stěžejní příběh a způsob, jakým je vyprávěn. A tady to skřípe. Pokud se napřáhnete k ráně pěstí a v poslední chvíli si řeknete, že dáte raději jen facku...bude z toho jen nedůrazný dloubanec. Příběh i s jeho postavami dával možnost stvořit temnou, divnou fantazy, která by si jistě našla spoustu nadšených příznivců...ale nejspíš by se nezaplatila. Nápad, že se budou malé děti, speciálně holčičky, které mají otevřenou pusu i u Zvonilky, bavit sledováním války mezi sovami...ten asi někoho stál místo. Škoda...ten příběh má vcelku solidní základy...ale pro malé děti udělaný není. A aby byl opravdu zajímavý pro dospělé...na to je zase místy příliš jednoduchý. ()

c.tucker

V českém znění: Matouš Ruml - Jim Sturgess (Soren), Lucie Pernetová - Emily Barclay (Gylfie), Michal Holán - David Wenham (Hrabík), Petr Neskusil - Ryan Kwanten (Klud), Karel Gult - Anthony LaPaglia (Šedozrak), Zdeněk Maryška - Hugo Weaving (Grimbl), Jana Altmannová - Miriam Margolyes (teta Plitivera), Dana Syslová - Helen Mirren (Nyra), Pavel Vondra - Angus Sampson (Jutt), Lumír Olšovský - Leigh Whannell (Jatt), Dagmar Čárová - Essie Davis (Marella), Pavel Šrom - Hugo Weaving (Noctus), Ladislav Županič - Sam Neill (Alomer), Anna Nemčoková - Adrienne DeFaria (Eglantinka), Aleš Procházka - Richard Roxburgh (Boron), Petra Jindrová - Deborra-Lee Furness (Baran), Dalimil Klapka - Bill Hunter (Ježura), Alena Procházková - Sacha Horler (Strix), Martin Zahálka - Geoffrey Rush (Krutoleb), Jitka Moučková - Abbie Cornish (Otulisa) +++ Graficky je to naprosto perfektní a precizní. Sovy jsou skutečně jak živé až je to někdy trošinku zarážející. Jen příběh je trošinku uspěchaný a jsou zde divné přeskoky. Další z problémů je, že neví na jaké publikum se zaměřit - pro dospělé je to moc lajdácké a pro děti je tam málo zábavy a když to tam je, tak se tam prolíná dost nevhodně a kazí to atmosféru. ()

campix

Další Snyderův film, který je zase naprosto jiný nežli ty předchozí. Jediné v čem Snyder stále boduje je audiovizuální stránka snímku, která je opět jedinečná. Ovšem když se podíváme Legendě o sovích strážcích pod ten její zlatavý obal, tak už to tak slavné není. Snyder nenatočil animák pro děti, to je jasné, ale nevyvaroval se mnohým klišé a určitým idealizovaným pasážím (viz. rychlokurz létání). Když temno, tak úplně. Osobně si myslím, že LotG není špatný film, to vůbec ne, průměrný trošku temnější animák se zajímavým prostředím a super fighty v oblacích. Není to zas takový průser jako Snyderovi Watchmeni. ()

Jermann

Nádherně animované do posledního peříčka, zvláště zpomalené scény podbarvené hudbou Dead can dance jsou krásná podívaná. Sovy jsou přesně tím, čím se zdají být, ale podobně jako v daleké budoucnosti á la FUTURAMA je tu té havěti nějak moc. Kromě jedné au pair hadice samá sova, což je jednak divné a druhak poněkud matoucí .. i když podle velikosti a hlasu jsou vcelku rozeznatelné. Smůla jen, že je příběh mířený spíš na mladší ročníky, ne-li přímo na holátka a cynismem mírně ošlehnutého dospěláka za srdce nechytí. Zkrátka mi byly všechny ty roztomiloučké sovičky tak nějak ukradené.. včetně těch opravdu ukradených. ()

WolfR

Nedotažený fantasy flák o soví mytologii, který je místy nudnější, místy epický úžasný, ovšem povětšinu neví, co chce a komu se chce vlastně zavděčit. Nicméně animace je naprosto úžasná a vlastně celá audiovizuální stránka filmu je na velmi vysoké úrovni. Bohužel, scénář byl takový jaký byl, 3 hvězdy. ()

mortak

Efektní a co se týče technického provedení dechberoucí pouťová atrakce, u které bohužel chybí smyslplný příběh. Odněkud vyleze ježek, řekne, že jsou tým, a zase zaleze, načež do konce filmu už skoro jako tým nebojují, protože se hned nato objeví jiná postava, která převezme Sorenův výcvik. Je tu ta had, která má dvě věty na začátku, pak se náhodně objeví, prolétne se se sovičkami, a...a nic. Nemá to žádnou hloubku, jde o spletenec nejrůznějších provařených kliše, a zabíjející se sovičky ve zpomalených záběrech to nezachrání. ()

KajusaK

Rozhodně zase něco jiného, naprosto jiný příběh než tu kdy byl,zajímavé, pěkně animované , ale nedotáhnuté. Mohlo se z toho dát vytěžit víc. ()

animaxis

No,je to snad vizuálně nejlépe udělaný animák,jaký jsem viděl.Ono je to trochu logické,když na tom měl vysoký podíl Zack Snyder.Bylo to trochu vtipné,hodně vážné a extrémně dobrodružné.Když se bratr hlavního hrdiny rozhodl,že se přidá ke zloduchům,tak mi to už doopravdy začínalo připomínat hlavní zápletku seriálu Naruto Shippuden:D Vizuální efekty super,komedie nic moc,dobrodružné na maximum a příběh podle mě trochu převzatý,ale to je stejně jedno. ()

tomeek

Dal bych i tři, ale za ten vizuál přihazuju jednu hvězdu. Buď stárnu a začínám blbě vidět, nebo nám v kině pustili 3D DivX, protože tak prapodivně rozplizlé detaily a barvy jsem v kině ještě neviděl. Příběh mě osobně ničím nepřekvapil, sice to bylo celkem originální, ale ta šablona příběhu (někdo v něco věří, nikdo jiný ne, nakonec se ukáže, že měl pravdu a je z něho hrdina, dobro, zlo, bratr u protější barikády, zrádce) jakoby už někde předtím byla... Navíc většina slow-motion záběrů byla v traileru a věřte, že v něm to působí mnohem bombastičtěji. Oproti traileru nemá ani jediná scéna filmu takový feeling. Absence totálně husinoidní hudby!!! Owl City v titulkách byl můj konec. Ale abych jenom nekritizoval: vizuálně nejlepší 3D animáč, který jsem kdy viděl. Neskutečně fungující fyzika, anatomie a živly, všechno o několik levelů dál, než jste zvyklí. Skvělá práce se světlem. Prostě lahoda pro oko. Pokud existuje temnější verze bez "dětské" cenzury, SEM S NÍ, proboha!!! ()

bartias

Snyder se nemůže rozhodnout, jestli chce točit vážně míněnou pohádku nebo vyloženě seriózní alegorii. Obojí je předem odsouzeno k nepochopení. Těch pár příznivců subžánru fantasy, ve kterém jsou hlavními hrdiny mluvící zvířata, by si ale mohlo přijít na své. Zvlášť díky akčním scénám. Snyder je jedním z mála režisérů, kteří rozhodně umí dramaticky (a efektně) zpomalené scény využít ku prospěchu věci. 7/10 ()

wendelin9

Co mě opravdu oslovilo hned na začátku filmu, je skvělá animace, díky které jsem měla pocit, že prožívám dobrodružství s opravdovými sovami. Bohužel děj už tak úchvatný není. Jak už bylo níže několikrát zmíněno, film hapruje mezi žánry a neví jakým směrem se má vydat. V jedné chvíli na nás kouká malá huňatá roztomilá sovička, hned na to nás čeká doupě plné zabijáckých opeřenců, několik vtipných hlášek a nakonec obří bitva.. Tato směsice Shreka, Čísla 9, Doby ledové a Jak vycvičit draka není špatná, ale ještě má hodně co dohánět. ()

Pája=)

Perfektní zpomalovačky a makra, tak jak jsme u Snydera zvyklí. V dnešní přehlídce jednoho hloupého animáku za druhým si musíme vážit, krásného čistého příběhu o dobru a zlu :) ()

tom88

Trailerové očakávanie bolo až príliš vysoké. Po prvých ohlasoch nadšenie mierne upadalo. Nakoniec som bol s filmom spokojný. Po obsahovej stránke síce dosť dobrý film, detský aj dospelácky, ale predsa len mierne sklamanie. Postavy boli fajn, sovičky boli skvelé a pôsobivé. Dialógy mi nijak nevadili, vtipu pre mladšie publikum bolo málo, starším vtip zrejme nič nehovorí. Príbeh celkom ušiel, nie je príliš zložitý ani rozťahaný, ale hlavne že nenudí. Čo treba ale hlavne povedať o filme je že forma víťazí nad obsahom a v tomto prípade viacnásobne. Nevídaná a bezkonkurenčná animácia, nádherne prepracovaná grafika, skvelé zábery, detailné sovy aj okolie. Na animák veľmi veľa akcie. Za svojich skromných 80 miliónov dolárov dokázal Zack Snyder takmer nemožné. Nízke celosvetové zárobky ma mrzia, filmu by som doprial oveľa väčší úspech. Navyše je tu dobrá hudba a vcelku fajn atmosféra. Videl som na veľkej Plazme TV v 2D, ale vskutku veľká radosť. Väčšia radosť by bola určite v 3D kine, teraz trochu ľutujem, že som to v kine prepásol. Tak či tak je to obrovský audio-vizuálny zážitok, ktorý neostane pri jednom pozretí. 80% ()

Radiq

Kdo čekal stejnej nášup, jako ve Snyderovejch předchozích filmech, tak byl asi zklamanej. Ale já teda ne. Animačně jeden z nejlepších filmů všech dob - nejen v létání a přirozenejch ptačích pohybech, jak při boji, tak v míru... ale i detaily jako peří a všechno - nevšiml jsem si jediné chybičky. Příběhově to teda žádná sláva není, ale taky to není blbá trapná slátanina jak Sucker Punch. Velmi u mě převládlo nadšení a většinu času jsem se bavil... ()

panMartin

Obrovský potenciál, po technické a vizuální stránce moc pěkné, ale v konečném součtu jsem byl zklamaný. Co se mi nelíbilo je děj. Škoda příběhu, být to trochu delší a víc fantasy, je z toho animák roku, ale takhle je to jen nádherná podívaná. Největším problém je zmatenost v postavách, skoro všechny sovy vypadají stejně a když už se trochu orientuji v první skupině, objevují se další a další. Chyběl mi i nějaký vtip, rád se u animáků zasměju. ()

SeanLSD

Vždy som vedel, že sovy majú svoj vlastný svet...ale nie že je ním pompézna mytológia rozsahovo porovnateľná s PÁNOM PRSTEŇOV! Sova pálená (Tyto alba) = plamienka driemavá, najrozšírenejšia sova na svete a vôbec jeden z najrozšírenejších vtákov vôbec, žijúca na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy a všade mimo polárneho pásma, tropických dažďových pralesov a Sahary, je rozhodne obdivuhodný tvor a súčasne symbol obyčajnosti, pre ktorý sa zrejme stala hrdinom tohto diela celkom v zmysle tradičnej hollywoodskej rétoriky – a bohužiaľ aj spracovania. Tento fantasy výplach pre deti je neskutočne premakaný a nekonečne nádherný v obraze, ale zásadne nedotiahnutý vo všetkom ostatnom – a vtedy nepomôže ani Snyderov drajv a rozmáchlosť prezrádzajúce tvorcu 300 a STRÁŽCOV. ()

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Kdo se ujme Supermana?

Kdo se ujme Supermana?

06.10.2010

Kandidátů na režii nového Supermana byla spousta (Tony Scott, Darren Aronofsky...), nakonec ale studio Warner podepsalo smlouvu se Zackem Snyderem. Je to překvapivý tah, zejména když přihlédneme k… (více)

Kdo zastaví 3D šílenství?

Kdo zastaví 3D šílenství?

04.02.2010

Asi až diváci, kteří se někdy v blízké či vzdálenější budoucnosti tímhle fenoménem nasytí a přinutí Hollywood, aby se nesnažil servírovat jim všechno trojrozměrně. Nebudeme se vracet k tomu, kdo to… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)