Legenda o sovích strážcích

• USA Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (více)

Hlavní postavou je mladý soví kluk Soren, který je okouzlen historkami svého otce o strážcích Ga’Hoolu - mýtické skupině okřídlených bojovníků. Ti bojovali proti zlým Čistým, jak si sami říkají, ve velké bitvě za záchranu všech druhů sov. Zatímco Soren sní o tom, že jednoho dne se přidá ke svým hrdinům, jeho starší bratr Kludd se té představě jen vysmívá a touží jen po lovu, létání a být otcovým oblíbencem místo Sorena. Kluddova žárlivost má ale hrůzné následky - oba soví sourozenci vypadnou z hnízda na vrcholu stromu přímo do spárů Čistých. Teď je na Sorenovi, aby se pokusil o odvážný únik s pomocí dalších mladých soviček. Společně letí přes moře i skrze mlhy, aby našli Velký strom - domov legendárních sovích Strážců Ga’Hoolu, jenž jsou jedinou nadějí na vítězství v bitvě proti Čistým a na záchranu sovích království. (oficiální text distributora)

havLord

Heorická fantasy nemůže mít stopáž televizní inscenace ČT - že by bylo k převyprávění příběhu zapotřebí dvakrát tolik času je zjevné ze všech aspektů Strážců, ploše vykreslenými charaktery počínaje, zkratkovitou cestou od jednoho zlomového bodu k druhému konče. ()

Praxis

Dementní rozkol Zacka Snydera. Tak hele chlape, ujasněme si to... má to být rodinná fantasy s přiblblýma ukecanýma sovama nebo to má být temna fašo fantasy, kde to do sebe sovy drápy perou až digitální peří lítá? Jako řekni mi to. Já to nevím. Ale za tu fantastickou animaci a několik opravdu vlhkých scén dvě hvězdy. Jinak další propadák letošního roku... ()

mysiak

Problém je v nejednoznačnosti filmu..Zack Snyder má talent, vie urobiť krásne a podmanivé zábery (špeciálne v HD to musí byť paráda), ale chcelo by to jeden žáner a nie mix...ináč je to veľmi pekná rozprávka ()

GodComplex

Tak se mi zda, ze se ze Zacka Snydera stava cim dal tim vetsi patlal a kdyz se podivam na jeho budouci projekty, ocividne ma v planu v tom pokracovat. Legend of the Guardians mohlo byt vyborne seriozni fantasy, misto toho je to nesoustredena detska nuda, ze ktere jeji pravy potencial jen obcas problyskne na povrch. 4/10 ()

O.Peta

Největší plus tohoto animáku je jednoznačně vizuální zpracování. Sovičky jsou fakt hezký. Potom se mi ještě líbila hudba, jinak ale průměr. Zaujala mě první polovina, potom to upadalo. 60% ()

Riddick77

Mohlo to dopadnout lépe? Dle mínění velké většiny obecenstva zřejmě ano, očividně širší veřejnosti nepostačuje jednoduchý a trefný příběh o dualitě dobra a zla, základních lidských hodnotách a základech morálky. Až se mi tomu nechce uvěřit, když se podívám co se na naší planetě děje, protože to skoro vypadá, jako by lidé ještě nechápali ani základní morální a společenské hodnoty a základy (ať již ty západní nebo jiné). Podle mě to Snyder naopak naprosto trefil, jeho vizuál je opět naprosto dokonalý, přičemž přichází s podobným poselstvím jako Cameronův Avatar (hodnoty, morálka, vina, svědomí, čest). Na tom není celkově nic špatného, protože ač je příběh jednoduchý, tak mu to nic neubírá na dynamice a poutavosti. Já vidím krásnou pohádku postavenou na jasně vymezených charakterech a rozdílnostech, která přináší kouzelný příběh dobra a zla ve formě, která se musí líbit jak dětem tak dospělým. Analogie s WW2 a totalitární ideologií nacionálního socialismu je trefná a dokumentuje fakt, že některé věci je dobré si připomenout a hlavně o nich inteligentně poučit i ty nejmenší. Nevidím důvod nedat "full house"! 10/10! ()

Freemind

Chtěl jsem se na to podívat víceméně z donucení, abych byl v obraze, a prvních 20 minut jsem se ještě nervózně ošíval, po prvních dvou dynamičtějších scénách jsem se ale nechal svést. Austrálie (opět!!) + velmi propracovaný fantaskní svět ("ježíš, svět sov? co ten Snyder kouří?") + temná atmosféra (kdy na rozdíl od klasického rodinného filmu skutečně nevíte, co čekat) a nakonec úžasná animace a vůbec celý design každé jednotlivé sovy a sovičky. Užil jsem si to jako desetiletej klučina. ()

Macejko

"Jediné, čo oddeľovalo tento film od toho, aby sa stal nezabudnuteľnou animovanou klasikou, je scenár." Toto mi preblesklo hlavou pri sledovaní ultranadupaného a dokonalého záverečného dejstva, ktorý po predchádzajúcej, otrasne skratkovitej hodine a niečo pôsobil ako vystrihnutý z iného filmu. Po nudných a nezaujímavých kecoch s chabými postavami sa dostavil nefalšovaný epický feeling, kde aj sovy, ktoré mi boli dovtedy maximálne ukradnuté, začali pôsobiť ako skutoční hrdinovia. Ga'Hoole je skutočne premárnená šanca, avšak vďaka nádhernej animácii a Snyderovým vizuálnym čarom predsa len neľutujem tých deväťdesiat minút pri ňom strávených. ()

buldock

Režisér Zack Snyder si u mě znovu hodně šplhnul a tímhle animákem mi během sledování přivodil nejeden audiovizuální orgasmus! Nezastírám , že mám pro Snyderovy snímky a jeho umění velkou slabost , ale mi v tomhle dobrodružství chyběl jen lepší scénář (je pravdou , že příběh je dosti jednoduchý) a větší prostor pro vývoj některých postav , ovšem se zbytkem snímku jsem spokojen. Shlédnuto v 2D HD domácí projekci. Film: 72% ()

Tirion

Tento snímek doplácí na obrovskou zkratkovitost a krátkou stopáž. Ve skutečnosti rozsáhlý epický příběh je zde nahuštěn do devadesáti minut a proto nám pak připadá, že věc postrádá logiku a chování a impulsy jednotlivých charakterů vyznívají velmi lacině. Pokud bych si však zacpal uši (i díky nicmoc českému dabingu), tak bych si liboval. Po stránce vizuální je to totiž masterpiece. Absolutní špička. Každé peříčko má svou fyziku a to je jen špička ledovce obrazové dokonalosti. Dohromady to však tvoří jen průměrný a snadno zapomenutelný film, který svým pojetím zaujme jen dětské mysli. ()

blackrain

Sovičky byly perfektně naanimované. Hýbalo se na nich každičké peříčko. Jako malé dítě bych byla z příběhu ještě více unesená než jsem. Akorát si nejsem jistá, jestli se sova dokáže snést střemhlav k zemi jako to dělá třeba sokol, aby získal dostatečnou rychlost. Ale je to pohádkový příběh a v těch je přece možné všechno. ()

SarumanKo

Po ostrej kritike a komerčnom prepade som bol pripravený na to najhoršie a on je to nakoniec celkom milý animák. Lenže ostáva jedine pri tom, je to jednorázová pochutina a jednorozmerná epic fantasy pre malé deti. Legenda o strážcoch mala šancu stať sa klasikou žánru a dielom oslovujúcim i milovníkov Pána Prsteňov. Je to síce absolútne konvenčené, klišé sa hromadí s pátosom, ale táto archetypálnosť, ak by bola podaná inak, by mohla vydať na fakt zaujímavý snímok. Takto je to niečo, čo som už videl niekoľkokrát a síce mi táto variácia nevadila, nechala ma chladným. Jedinou novinkou je, že ľudskí hrdinovia sú nahradení sovami, čo je trochu nešťastné riešenie, lebo je ťažšie s nimi sympatizovať a fandiť im - najmä na tak malom priestore -, keď už sa pohybujeme v nejakej vyššej rovine, než len na úrovni blbého animáku pre deti. A tam je kameň úrazu - v scenári. Verím, že knižná predloha môže byť hutná, lenže všetok ten - predpokladám niekoľkozväzkový - materiál je vtesnaný do 90 minút a to je na epický veľkofilm aj so všetkými atribútmi, ktoré zahŕňa, zúfalo málo. Tým pádom film The Owls of Ga'Hoole stojí za jediné zhliadnutie. A nepomôže mu úchvatný vizuál ani fakt, že film režíroval Zack Snyder, ktorý je po remeselnej stránke vo svojom odbore proste špička. (65%) ()

gogos

Vizuálně úžasně zpracované epické dobrodružství s fantastickou choreografií, animací, fyzikou. Děj perfektně graduje, nechybí mů dávka vtipku, dávka temnoty, dávka akce... Prostě správná animovaná fantasy. Zacky Snyder se předvedl a já mu mohu vytknout snad pouze přílišnou krátkost a zhuštěnost a možná lehce odbytou hudební stránku. Taktéž mě mrzí, že jsem film neviděl ve 3D... Ale i tak si Soví strážci určitě své 4* zaslouží! ()

ABLABLABLA

Naprosto dokonalá animace, jen děj za ní bohužel pokulhává. Nápad se sovami se mi líbí, to tu pokud vím, ještě nebylo, i námět příběhu - legenda o královském stromu sovích strážců a samozřejmě tu musí být i zloduši - je nápaditý. Ovšem to je vše. Prostě tomu něco chybí, nějaká jiskra příběhu. Ale jinak pěkné pokoukání, některé scény jsou úžasné - především ty bojové, nebo když Soren prolétává skrz bouři či oheň (ty zpomalené záběry berou dech) -, ústřední písnička je chytlavá, skvělý animák pro děti (a nejen ty). ()

kaylin

Není moc animáků, na které by člověk slyšel někdy dokonce ódy a jindy naprosté zatracení. "Legenda o sovích strážcích" je přesně takovým filmem. Jsou hlasy, co ji zatracují, a další, co ji naprosto velebí. Já se přidávám spíš k těm pozitivnějším, protože snímek mě docela bavil. Není to nijak nový příběh, ale je podán s láskou k animovaným filmům a dětem. Tohle se mi zamlouvalo. ()

movieband

Výborná vizualizace soviček, a samotného Ga’Hoolu. Děj mě opravdu překvapil. Nevěděl sem totiž do čeho jdu. Čekal jsem pohádku pro děti, ale Snyder mě vcelku překvapil temným dějem, kde je nadřazenost tím nejvyšším bodem společnosti. Trochu rasismus co? Kdy sovy pálené utlačují zbytek druhů a sami sebe považují za "čisté". Mě se film vcelku líbil a myslím, že zrovna vizuální stránka je tím největším tahounem tohoto filmu. Stejně jako hudba, která byla taky velice povedená. Děj je jednoduchý a myslím, že zaujme i starší diváky. 75% ()

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Kdo se ujme Supermana?

Kdo se ujme Supermana?

06.10.2010

Kandidátů na režii nového Supermana byla spousta (Tony Scott, Darren Aronofsky...), nakonec ale studio Warner podepsalo smlouvu se Zackem Snyderem. Je to překvapivý tah, zejména když přihlédneme k… (více)

Kdo zastaví 3D šílenství?

Kdo zastaví 3D šílenství?

04.02.2010

Asi až diváci, kteří se někdy v blízké či vzdálenější budoucnosti tímhle fenoménem nasytí a přinutí Hollywood, aby se nesnažil servírovat jim všechno trojrozměrně. Nebudeme se vracet k tomu, kdo to… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)