Reklama

Reklama

VOD (1)

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

Sheldra 

všechny recenze uživatele

Nejenom že je to zajímavý a drsný, ale dokonce je to i chytrý. Skogland se nespokojil s přestělkama a boxováním "zrádců", ale zavedl nás i do zákulisí organizace a vysvětlil, jak v tom chodit. Skvělej Sturgess (co máš, Malarkey?), skvělej Kingsley, skvělej film. Z toho, co mě teď napadá, je lepší už akorát Hra na pláč a Ve jménu otce. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Filmy o informátorech mají ten problém, že můžete zlámat dvacet tužek nad scénářem a stejně vám vyleze to samý, co už tady bylo v jinym filmu tohoto typu. Ten postup je vždycky takřka totožný - chlapík nesouhlasí, pak teda jo, vypadá to žůžově, zamiluje se, někdo začne něco tušit, žena začne něco tušit a kapitální průser. Fifty Dead Men Walking vsadilo na sychravý Severní Irsko a nasranou IRA, což u mě funguje vždycky (mám rád tematicky evropskou guerillu). Je šedivo, občas se dá ohřát o hořící auťák, úzké cihlové uličky a všudypřítomné ploty a vojsko s L85A1 v rukou (jedna z nejkrásnějších zbraní vůbec). Funguje to a člověk je schopný opustit i tu hopsa hejsa kameru v dramatických scénách. Fifty Dead Men Walking funguje - je zpracován precizně, režie nepadá do rutiny a paranoidní inferno druhé půle skvěle graduje. Spokojenost. ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Film príliš nevybočuje z rady IRA drám, ale je ich slušným zástupcom. Predovšetkým vďaka Sturgesovi a Kingsleymu a ich skvelo napísaným postavám. V poslednej tretine trochu prestrihať, zrýchliť vpád do finálneho zdramatizovania, a mohlo to byť na silnejšie štyry hviezdy. Ona je celkovo film rozprávaný s menšou dravosťou, než mohol byť. I tak ale podmanivá a silná dráma. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Filmoch o IRA vzniklo mnoho, mimochodom aj film Hlad som zhliadol iba týždeň pred týmto filmom. Za najlepšie čo na túto tému zatiaľ vzniklo si dovoľujem označiť filmy Michael Collins ,V mene otca a trocha nepriamo aj Krvavú nedeľu. Z hromady snímkov o tejto problematike sa Štvanec IRA k týmto spomínaným kultom priblížil najviac. Najväčšiu zásluhu na tom má netradične pojatý uhol pohľadu a to zo strany zradcu IRA, ktorý je zase z pohľadu britskej strany hrdinom. Najlepšie momenty filmu sú zbližovanie a nutná vzájomná dôvera medzi zradcom a prostredníkom britskej strany v podaní vynikajúceho B.Kingsleyho, ktorý sa po dlhšej dobe opäť objavil v dobrej úlohe. Škoda čiastočne prezradeného záveru v úvode, ak by film plynul chronologicky mohol sa záver lepšie vygradovať. 80%. ()

salalala 

všechny recenze uživatele

S čím kdo zachází, s tím taky schází. Tak to prostě je, což potvrzuje i příběh Martina McGartlanda. Ten si ze začátku myslel, že to bude legrace stát na obou stranách, jenže potom se stalo něco, s čím nepočítal - založil rodinu a najednou nešlo jen o něj. Po velmi chaotickém a nepřehledném začátku se film rozjede a my sledujeme, že dějiny Severního Irska jsou opravdu velmi násilné. Výborně nasnímáno, syrově natočeno a celé to působí velmi realisticky. Výborná kamera se nevyhýbá žádným scénám a ukazuje praktiky IRA v celé své brutalitě. Do toho tady jsou dva jedinečné výkony - mladého Sturgesse, který se role zhostil báječně a uvěřitelně a o generaci staršího Kingsleyho s nastřelenými vlasy, kterého jsem viděl po dlouhé době v dobrém filmu výborně zahrát. Rozhodně to není film, na který bych koukal každý den, ale za opakované vidění stojí. Navíc je tu úžasně zachyceno špinavé a drsné prostředí nebezpečných ulic v Belfastu, kde není bezpečno. Kolem a kolem, nebýt pomalého a zmateného začátku a být to tak o dvacet minut kratší, je to za pět, takhle dávám čtyři a slušných 75%. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)
  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)
  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama