Reklama

Reklama

VOD (1)

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

castor 

všechny recenze uživatele

Byla to neveselá doba. Dostáváme se totiž do chladných ulic Belfastu, ve kterých začíná lehkomyslný mladík vést dvojí život. Chytila ho britská policie, přičemž jeden agent tajných služeb v něm vidí ideálního donašeče na organizaci IRA. Má k ní neutrální vztah do doby, než maskovaní hošani právě z irské republikánské armády prostřelí jeho kámošovi kolena. Souhlasí a roztáčí se tak kolotoč událostí. Mezi ním a zmiňovaným agentem vzniká netradičně silné pouto, do toho řeší soukromý život korunovaný neplánovaným těhotenstvím. Že by mě ale tyhle linie nějak chytnuly, to se říct nedá. Celkově snaha o syrovou výpověď nic moc. Jim Sheridan je někde jinde!! ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Přesně na hraně tří a čtyř hvězdiček. Nahoru zaokrouhluju za přesné herce (Kingsley dlouho nehrál líp, Sturgess tradičně fajn), syrovou atmoféru, krvavé výslechy IRA a závěrečných 30 minut, které mě poslaly emocionálně do kolen a utvrdily v tom, že úvod Veřejného nepřítele č. 1 saje. I s odhaleným osudem se dá totiž hrát velká partie. Byť protkaná mnoha žánrovými klišé. 7/10 ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Filmy o informátorech mají ten problém, že můžete zlámat dvacet tužek nad scénářem a stejně vám vyleze to samý, co už tady bylo v jinym filmu tohoto typu. Ten postup je vždycky takřka totožný - chlapík nesouhlasí, pak teda jo, vypadá to žůžově, zamiluje se, někdo začne něco tušit, žena začne něco tušit a kapitální průser. Fifty Dead Men Walking vsadilo na sychravý Severní Irsko a nasranou IRA, což u mě funguje vždycky (mám rád tematicky evropskou guerillu). Je šedivo, občas se dá ohřát o hořící auťák, úzké cihlové uličky a všudypřítomné ploty a vojsko s L85A1 v rukou (jedna z nejkrásnějších zbraní vůbec). Funguje to a člověk je schopný opustit i tu hopsa hejsa kameru v dramatických scénách. Fifty Dead Men Walking funguje - je zpracován precizně, režie nepadá do rutiny a paranoidní inferno druhé půle skvěle graduje. Spokojenost. ()

Sheldra 

všechny recenze uživatele

Nejenom že je to zajímavý a drsný, ale dokonce je to i chytrý. Skogland se nespokojil s přestělkama a boxováním "zrádců", ale zavedl nás i do zákulisí organizace a vysvětlil, jak v tom chodit. Skvělej Sturgess (co máš, Malarkey?), skvělej Kingsley, skvělej film. Z toho, co mě teď napadá, je lepší už akorát Hra na pláč a Ve jménu otce. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Taky mohli sehnat někoho, kdo má vlasy, a nedělat z Kingsleyho takovy pako. Nebo ho nechat holyho. To bylo tak jediný, co mě v tomhle filmu znásilnilo. Jinak není co vytknout: příběh, dobové vyobrazení, seznámení diváka s irským problémem a s tím, co se ve skutečnosti dělo. K tomu irsky charismatickej Jim Sturgess, kterej po letech dotáhl na plátna kin knír pro hlavní postavu. A i když Natalie Press je taky pěkná a sympatická holka, na Rose McGowan vzhledem teda neměla (ach, ta rudovlasá bohyně - jsem na film koukal před spaním a pak se mi o ní zdálo, chch) ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)
  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama