Černé moře

• Velká Británie Black Sea (více)

Jednoho dne dostane kapitán Robinson (Jude Law) nečekanou nabídku. Má sehnat ponorku a posádku a plavit se na Černé moře vyzvednout z potopené nacistické ponorky zlaté cihly. Avšak pod hladinou moře ve stísněném prostředí ponorky začíná mezi posádkou obcházet nedůvěra, pochyby a smrt. Dostane se kapitán Robinson k vytouženému pokladu, nebo bude muset obětovat úplně vše? (Bontonfilm)

luka4615

Skvělý ponorkový thriller, který nejvíce připomíná filmy jako U-571 či The Hunt for Red October. Snímek Black Sea nastiňuje drama, frustrace a pochyby posádky pod hladinou moře, v ponorce, kde Vás nikdo jiný kromě Vašeho svědomí neuslyší. Film v první polovině spíše směřuje k jakési mutaci snímku Ocean's Eleven v ponorce na dně moře, nicméně od poloviny filmu se písek začne přesýpat k dramatičtějším a emočně vyhrocenějším břehům. Celé to pak rámuje skvělý výkon všech zúčastněných, zejména pak Juda Lawa, který po roli ve filmu Dom Hemingway a The Grand Budapest Hotel opět sáhl po atraktivní a vyzrálé látce. Black Sea je filmem, který je až trestuhodně podhodnocený. Myslím si, že takovéto syrové a emočně vyzrálé dílo by si zasloužilo být v červených číslech. „I lost my family because of this job.“ ()

JASON_X

Tak tomu říkám silnej chlapáckej příběh, "plnej zrady, krve, pěstí, závisti a nenávisti"... a spousty nazistickýho zlata! Přesně ten film, kterej potěší srdce každýho správnýho chlapa. Vrací se unavenej a sedřenej z fachy, zaparkuje svou starou feldu před barákem, ztěžka vyleze po schodech, zalehne k telce s šiškou lovečáku a tuctem rohlíků ve svých mozolnatých prackách, pustí si Black Sea... A v mžiku je někdo úplně jinej, někdo, kdo se plaví ve starý zrezivělý ponorce pro hromadu zlatejch cihel, nad hlavou mu rejdí ruská černomořská flotila, má málo kyslíku a musí si dávat bacha na nože a sekery svejch pochybnejch kumpánů, ale on statečně zvládne všechny nástrahy přírody, osudu, i těch kancelářskejch šmejdů nahoře, který s ním celej život furt jenom vyjebávaj, ale tentokrát ne, tentokrát on vyjebe s nima a už si představuje, za co by utratil ty milióny a milióny doláčů... Ale tvůrci pořádně zatlačili na pilu, takže nečekejte žádnej pitomej nasládlej hepáč, takhle to v životě nechodí holenkové... Příjemným překvapením je pro mě Jude Law, který je skoro stejně skvělý kapitán, jako byl třeba Ed Harris v Abyss. A protože tu nevěřícně vidím tenhle parádní oldschoolovej dobrodružák v modrých číslech, hážu s pohrdáním i pátou hvězdu. ()

Morholt

Rusko-anglická posádka na cestě za nacistickým zlatem. A že to mezi Rusy a Angličany začne skřípat je jasné ještě před naloděním a je na kapitánovi, aby to ukočíroval, což zrovna moc nezvládá. Když se k národnostním strkanicím přidá ještě chamtivost a odhalený komplot, všechno se začne rozpadat. S příběhem bych neměl problém, byť se nejedná o nic světoborného. Potíž je v tom, že začátek nepokojů víceméně stojí na tom, že jednomu z členů posádky bez většího důvodu hrábne. Tady scénárista moc nepřemýšlel a to se pak odrazilo na celém filmu. Kromě děravého scénáře a ne zrovna promyšleně napsaných postav, je film místy strašně nezáživný. V ponorce se sice pořád něco děje a vypjatá scéna střídá scénu ještě vypjatější, ale to platí bohužel jen pro oko režiséra. Pro mě to byla nuda a nejenže mi bylo šumafuk, jak to s posádkou dopadne, ale občas jsem měl problém porozumět tomu, co se tam vlastně děje. Ani snažící se Jude Law to nemohl zachránit. Zatím nejhorší Macndonaldův film. 35% ()

Lacike

Zboznujem ponorkove filmy. Ta atmosfera krehkej ponorky, ktora by sa mohla kedykolvek rozpadnut vdaka utoku z vonku ma neskutocne fascinuje. Bohuzial v tomto filme sa o ziadnu hrozbu z vonku nejedna. Parta skrachovancov sa vydá hladat staru ponorku plnu zlata a scenarista sa zmohol jedine na to, ze sa postupne posadka rozhada kvôli podielom zo zlata. Nic viac sa v tom nedeje. Co je velke sklamanie. Typovo boli herci vybrani fantasticky. Kazdemu jednemu som veril, ze je ostrielanym clenom ponorky. Ale ich charaktery boli na facku. Postupne sa stali uplne neznesitelní a to vsetci, takze som nikomu nemohol fandit a vsetkym som prial smrt. Takze vysledok je ponorkovy film bez atmosfery s imbecilnou posadkou, cize strata casu. 4/10. ()

Terva

CITÁT - Nechápu, že tě vyhodili........... Já vůbec nechápu, jak taková idiotská posádka ponorky vůbec mohla vzniknout. Vůbec jsem jim nefandil. CITÁT - Svoloč......... Velmi podprůměrný příběh, špatně natočený, s nevýrazným hudební doprovodem a z absencí logiky. Jen jako výplň na nudný zelený čtvrtek. Měl jsem jít raději na pivo. ()

DEXTER099

Black Sea je pro mě zatím v roce 2015 jeden z nejpodařenějších snímku i když má rok vydání 2014.Film nás zavede do života kapitána Robinsona,který je po mnoho letech vyhozen ze služeb námořní společnosti kde měl na starosti ponorky a jelikož se už údajně ponorky nevyužívají tak jak by si přál nejspíš i sám Robinson tak musí od válu.Jeho život ponorky ovlivnily natolik,že kvůli neustálému pobytu na moři přišel o ženu a dnes již 12 letého syna.Proto rád přijme nabídku bývalého kolegy ,aby dal dohromady tým a vyzvedl ze dna černého moře nacistickou ponorku,která měla převážet zlato jako půjčku od SSSR.Je si jist,že takovým bohatstvím získá rodinu zpět.Vyzvednutí zlata,ale není tak snadné jak se zdá a když k tomu připočtete ,že posádku tvoří Rusové,Angličané a 18 letý kluk ,který ani neví,že ponorka nemá okna tak máte o zábavu postaráno.Ano filmů z tohoto prostředí je natočených už dost,ale zde mě dostala opravdu věrohodná atmosféra,která je místy tak hustá,že se dá krájet,dále jsem měl pocit,že pořád nemám tušení jak to celé dopadne a tím mě film držel v napětí téměř dokonce.Takže pokud máte rádi filmy z tohoto prostředí a nebo jen máte rádi výborné výkony Juda Lawa tak budete jistě spokojeni tak jako já.Za mě celkově 85 % a pět hvězd. ()

maddy

We're sinking! We're sinking! What are you sinking about? We're sinking about Black Sea. Long Time, No Sea! Zručne natočený oldschoolový ponorkový thriller/dráma, ktorý trochu zaspal dobu a vypadol akoby z deväťdesiatych rokov, no zabudol priniesť čokoľvek iné, nové alebo inovatívne. Počas civilného úvodu to síce vyzerá na netradičnú drámu umiestnenú do ponorky, s takmer až mafiánskou podzápletkou a hrdinami s poznačeným osudom z nižších sociálnych vrstiev. Úvod je však len povinným oboznámením sa s aktérmi a zámienkou, aby sa do tej ponorky vôbec išlo. Ďalej je už Black Sea tým najtypickejším podmorským thrillerom s honbou za pokladom, ktoré sa hlavne v deväťdesiatich a začiatkom dvetisícich rokov objavili na plátnach kín, prípadne aspoň na televíznej obrazovke. Pár tmavých, prípadne červeno osvietených miestností v ktorých sa pohybujú postavy a postupuje sa podľa tradičnej dejovej stavby. Tu je potrebné zaučiť nováčika, hneď na to sa niečo pokazí, vedú sa dlhé minúty debát, opäť sa niečo pokazí, ďalšie minúty debát, jeden výstup z ponorky do šíreho tmavého oceánu, ďalšie minúty debát, klesá sa ku dnu a dramatický koniec. Chápem, že v týchto stiesnených priestoroch sa už asi nedá vymyslieť nič objavné a Kevin MacDonald ani ten „ponorkový štandard“ nenatočil nijako novátorsky. Napriek dlhým minútam debát sa divák o postavách dozvie len minimum, väčšina z nich je iba obyčajné mäso na porážku u ktorých je vopred jasné, že sa im pri situáciách s opravou ponorky musí niečo stať, aby to zdramatizovalo dej. V popredí celého filmu je akurát solídne hrajúci Jude Law, ale ani jeho postava za celý film nijako neprirastie k srdcu. Black Sea síce má pár efektných scén (napríklad výstup z ponorky po zlato), slušne napätú záverečnú pätnásť minútovku s valiacou sa vodou a nie zase až tak úplne predvídateľné vyústenie s preživšími postavami, ale celkovo vo filme nejde o nič iné ako o to, že sa sto minút pohybuje pár Rusov a Angličanov v uzavretých miestnostiach starej zhrdzavenej ponorky a naťahuje medzi sebou bez výrazného ozvláštnenia, či už z režisérovej strany, zo stránky scenára alebo hercov. Ako dráma to kvôli úplne nevýrazným vedľajších postavám nezaujme, keďže ich osud nemá na diváka žiaden dopad a ako thriller to začína fungovať až vo samotnom závere, ktorý to celé slušne vyburcuje, ale to mi prišlo na tie zdĺhavé predošlé minúty, kedy hapruje nie tá ponorka ale hlavne tempo filmu, dosť málo. Ako taká jednohubka sa Black Sea dá bez problémov stráviť, podobné ponorkové thrillery sa dnes už toľko netočia takže medzi všetkými tými sci-fi komiksovkami to pre niekoho môže predstavovať osvieženie, akurát tu nečakať nič viac ako dobre natočený, ale len ten najtypickejší ponorkový thriller/drámu so známymi situáciami a odhadnuteľným vývojom deja. Režisér má po technickej stránke remeslo v malíčku, ale s takýmto scenárom, ktorý pravdepodobne ležal niekde v šuplíku bez jedinej zmeny takmer 20 rokov tu nič viac ani natočiť nešlo. CELKOVO: 3* (6/10) ()

MartinezZ

Bohužel přesně podle příručky "Ponorkové drama v pěti krocích": 1) Hrstka chlapů hluboko pod vodou a nesmí se prozradit. 2) Soudržnost skupiny se rozpadá. 3) Zdaleka ne všichni přežijí do závěrečných titulků. 4) Když se to může posrat, tak se to posere. 5) Hrdinství. ~~~ Naprosto neinovativní, pokud tedy nevidíte vzpruhu v tom, že se to odehrává za současnosti a ne za WWII. Jenže je to všechno právě podle té příručky. Jakmile začíná nějak jít do tuhého nebo je dlouhý záběr na něco nepodstatného, je vám jasné že TEĎ se něco stane a taky že jo. Dokonce dokážete i odhadnout co přesně a to ani nemusíte vnímat v podstatě úvodní představování postav, u kterých je vám taky hned jasné, jakou úlohu budou v ději odvádět. Navíc se objeví zvrat, který, pro mě za mě, klidně mohl být vystřižen, protože je naprosto nepodstatný a nic neměnící. Kdyby alespoň pod tou vodou u cíle bylo nějaké překvapení... Dvouhodinová nuda z pera seriálového pisálka. ()

agentmiky

Tento film si podle mě zaslouží alespoň červené pozadí(tím mám na mysli hodnocení nad 70%).Je to sice amatérský film,ale to nic nemění na tom,že je výborný.Prvních pár minut je docela nudných,možná i třicet minut,ale pak to začalo být daleko svižnější a nabralo to vzrůstající tempo.Kdyby hlavní roli nezahrál Jude Law,tak asi dávám tři hvězdy,ale on ten film svým výkonem držel.Bylo vidět,jak skvělý herec to je.Líbilo se mi nepřátelské napětí mezi ruskými a britskými členy ponorky.Film skončil tak,jak to asi skončit mělo.Hodně překvapivý snímek letošního roku.Za mě dávám 75% ()

numi

Rutinní žánrovka, která neurazí ani po technické, ani po příběhové stránce. Epizodní postavy fungují, klaustrofobie je cítit z každého zǎběru a děj se posouvá dostatečně rychle na to, abyste neměli čas přemýšlet nad tím, jestli dává smysl. ()

kaylin

Jako drama je to dobré. Jsou tu výborné vyhrocené momenty, které jsou skvěle herecky zvládnuty. Jenže to je tak všechno, co ve mně něco zanechalo. Příběh je takový nijaký, v podstatě mi přijde, že šlo jen o to, aby se chlapi ocitli na nějakém místě, kde to je za pár dní na palici. Tohle se skutečně podařilo, ale chybí v tom city, něco víc. Tohle je prostě jen další film v ponorce. ()

peiton

Univerzálny JUDE LAW v dobrodružnej výprave za zlatom v hlbokých vodách Čierneho mora.Za mňa osobne a možno zaujato tu Jude Law dokazuje svoje kvality aj ako herec a v samotnom snímku i ako vodca skupiny novodobých/moderných podmorských pirátov rôznych národností.Zatvorení v obmedzenom priestore bez možnosti úniku s ľudmi ,,hladnými" po zlate je riziko samo o sebe.Skúste si len tipnúť ako táto prekérna situácia môže skončiť.Musím sa priznať,že viac ako trocha ma otravovali všetky tie odborné výrazy zo sveta fungovania ponoriek atd.(a bolo ich nie málo) predsa len nie som odborníčkou na ponorky.Zo snímku sála strašne veľa testosteronu a ku koncu som bola i celkom rada,že to skončilo.Tento snímok by som možno mohla označiť typickou mužskou záležitosťou. ()

Aljak

Skvelý námet, no prvé tri štvrtiny filmu mi prišli dosť nezáživné a skôr to pôsobilo dojmom psychologickej drámy ako napínavého thrilleru. Ale potom v závere sa to aspoň začalo otáčať na ten vytúžený thriller, a treba uznať že v tomto prostredí bola tá thrill-atmosféra naozaj veľmi žiadúca. Kiežby sa v nej niesol celý film... ()

Martin741

Slaby ponorkovy film, o vysinach takeho The Enemy below moze film len snivat, reziser MacDonald /Posledni Skotsky Kral/ sliapol vedla. 25 % ()

Rodriguez

Jakmile jde ve filmu o nějaký nacistický poklad, tak je mě jedno jestli je to ve vzduchu, na zemi nebo hluboko pod vodou. Ale když se sejde nesympatická posádka, kdy jeden vypadá, že bodne toho druhého dřív než vyplujou, tak to začne teprve vypadat zajímavě. Pokud ale nemáte rádi staré sovětské ponorky, které vypadají nebezpečně ještě v přístavu, tak se rozhodně téhle plavby nezúčastňujte! 75% ()

Juto

Film je napätý a klaustrofobický thriller s dobrým príbehom a skvelými hereckými výkonmi, ktorý zdôrazňuje Judea Lawa. Väčšina scén je úchvatná a záver perfektný k zápletke. 6/10 ()

majo0007

Kevin Macdonald už má síce za sebou aj lepšie filmy - The Last King of Scotland alebo State of Play, ale kto má rád "ponorkovú nemoc", nebude určite sklamaný. ()