Multižánrovka jako pocta filmovému století? Nejryzejší western s nejklasičtějšími vaudevillovymi gagy? Ale ano. Velká vlaková loupež a lehký holky, který by si nevymyslel ani Méliès. Aneb Hell on Wheels optikou comicsového hrdiny a pokroku, který nezastavíš ani v roce 1933 (právě tehdy se mohlo hrát s popisky tak, aby se Tonto stal slovutným divochem). Generál Custer si za každých okolností hlídá svého narcise, ta nejošklivější Jana Eyrová Ruth Wilson trochu dospěla, Armie Hammer je důstojným pokračovatelem Lone Rangerů (již od rozhlasových seriálů z 1933, románů, comicsů and more) a samozřejmě Tom Wilkinson a Helena Bonham Carter jsou naprostými klasiky. A Hans Zimmer se nestydí narvat do soundtracku celou (!) William Tell Overture i s jejím finále. #čsfdprojekce(4.7.2013)

To je přesně film, o kterém řeknete, že je to galimatyáš. Na jednu stranu přináší neskonalou zábavu, kvalitní záběry, vtipné situace, překrásné exteriéry, napětí a akci, a na druhou stranu nudu, klišé, nesmysly, trapnost. naštěstí to není půl na půl a to dobré převládá, takže až vyjde nějakej direktor kut, kde to bude přestřihaný ze 150 na 90 minut, pak to teprve bude něco. Každopádně, Jack Sparrow is bek akorát nejede na mlýnském kole, ale na vláčku.(6.10.2013)

Vzpomínky zmateného indiána Tonta mi podezřele zvedaly náladu, stejně jako jeho pohrdavé ksichty, kterými častoval "hrdinného" osamělého jezdce i "zázračného" koně a dokonce i krmení mrtvého havrana jsem si celkem užil. Kromě těchto atributů a vynikajícího závěrečného vlakového pošťuchování toho snímek zase tak moc nenabídl, ale já jsem se velmi slušně pobavil po celé délce zlehka přemrštěné stopáže.(28.10.2013)

Teraz by mi mal niekto vysvetliť, čo som to vlastne videl. Western? Komédiu? "Fantasy"? Akčný film? Drámu? Romantiku? Klišé kritiku železničných korporácií a vojen s Indiánmi? Ja sa v tom totiž trochu strácam. A to som sa vlastne celkovo aj bavil. Tak kde sa stala chyba? No, tých je, úprimne, viac. Ako prvá vám padne do očí prehnaná stopáž - dva a pol hodiny je skutočne príliš, Verbinskemu sa však podarí tam natlačiť obsahu na dva filmy a ešte stíha naťahovať, naťahovať a naťahovať... aspoň že sa popri tom divák nenudí, ale je rozhodne čo vystrihovať. A to je vlastne ďalší bod, teda "preplácanosť". Bolo skutočne nutné toto všetko tam dať? Jasné, postavy a herci sú výborní (a Fincher ako slizký záporák tradične skvelý) - i keď Depp už príliš nevie obohatiť tie svoje bizarné postavičky niečím novým - lenže miestami je to až otravné. Akcia je vynikajúca a plná bombastických efektov, ale to najlepšie tvorcovia vyplytvajú hneď v úvode a potom celý film zbierajú sily až do explozívneho grande finale. Pomedzi to súkajú plnotučný western, ktorý funguje až prekvapivo dobre, haldu vtipov a gagov, ktoré však fungujú s pravdepodobnosťou 50 na 50 a zvyšok je takmer trápny, a spolu to všetko až taký skvelý kompaktný celok nevytvára - okrem toho ani scenár priveľa rozumu nepobral, čo by ani nevadilo, ale zasa je tu tá preplácanosť, naťahovaná dĺžka a len napoly funkčný humor. A rozhodne to nezachráni upravená skladba z Vtedy na východe, ani väčšie výbuchy, a výsledkom je mainstreamový gýčovitý blockbuster, do ktorého bolo naliaté až toľko peňazí, že sa ani nezaplatil. Stálo vám to za to, chlapci? 60%(28.2.2014)

"Horse is dead..." Na úvod musím povedať, že postava divného a vtipného indiána Deppovi nenormálne sekla a so všetkých pošukov, ktorých stvárnil, ho mám asi najradšej. Vždy, keď je na plátne, bola zábava a to aj v prípade, keď sa nič mimoriadneho nedialo. Stačí gesto, pohyb ruky, či očí, jednoducho tento indián so zdochnutým vtákom na hlave je super. Hudba i záporáci sú rovnako skvelí, no film má jeden problém a to, že nevie kedy dosť. Minimálne 2-3-krát som si myslel, že film sa blíži ku koncu a stále sa to darilo naťahovať, navyše akcie je niekedy až priveľa, miestami zbytočne prehnaná. Film je príjemný a vtipný práve v momentoch, keď je na plátne Depp sám, alebo s jeho maskovaným parťákom. Najvtipnejšie mi prišli scény s "výmenou". Niečo za niečo - tak hovorí komančský zvyk. Film má zopár chýb, najviac určite prestrelená stopáž, ale Depp to dokázal vyvážiť. Trochu skrátiť, pridať humor a možno by som dal i plný počet. Takto "iba" 70%.(30.7.2013)

• - Vo filme sa John Reid (Armie Hammer) pýta Tonta (Johnny Depp), či vie, čo znamená jeho meno v španielčine. Doslovný preklad je hlúpy. (toi-toi)

• - Kostým a make-up postavy Johnnyho Deppa byl inspirován obrazem amerického umělce Kirby Sattlera s názvem "I'm a crow", tedy "Jsem vrána". Vrána na hlavě indiána je však pouze chybný výklad obrazu. Vrána totiž nesedí indiánovi na hlavě, ale letí v dáli za jeho hlavou. (Dr Lizal)

• - Premiéra byla kvůli vysokým nákladům oproti původnímu plánu odložena. (Pir.z.Ka)