Slušný film s plno zápory. Největším záporem filmu je šíleně přepísklá stopáž 151 minut, vůbec by neuškodilo film o 30 minut zkrátit, dále objevují se zde dvě velké Akce a to na začátku a na konci, ale bohužel nepůsobí vůbec drsně a nemají správnéj Wild West Drajf, vypadají spíše jako laciná parodie za doprovodu nevhodné hudby a tudiž jsem si to nemohl na plné koule užít. Velkým kladem je však vynikající, slizký záporák Butch Cavendish, který nedostal tolik prostoru, jak jsem si přál, ale budiž. 3* si tenhle lehce nadprůměrný film zaslouží. 60%(6.10.2013)

Malý velký muž kouří halucinogenní dýmku míru s Piráty z Karibiku a němou groteskou. Film, který vypadá, jako by ho vyprávěl senilní bláznivý indián... protože ho vypráví senilní bláznivý indián, který se navíc rád poslouchá. Střední pasáž trochu hluchá, ale jinak jsem se výborně bavil. Verbinski se občas utápí v milovaných odkazech, ale jeho "meta-westerny" jsou chytřejší než většina žánrové konkurence. Ten chlap není tonto.(2.11.2013)

No jasně, taky bych byl rád, kdyby se celý film jmenoval "Toto na mašině" a adekvátně tomu byla pozměněna i obsahová náplň. Ale že by mě Osamělý jezdec v této podobě nudil, to fakt říct nemůžu. btw. Mám pocit, že ta část amerických kritiků, která žehrá, jak postava Tota naplňuje obehrané koloniální stereotypy, zřejmě přehlédla, že tato skutečnost je ve filmu otevřeně reflektována. Většina filmu je přece pojata jako očividně zkrášlené a přibarvené vzpomínání zestárlého Tota, jenž je doslova (!) výstavním exponátem stereotypu 'ušlechtilého divocha'. (Následuje mírný SPOILER:) Když navíc John Reid nabyde přesvědčení, že jednání jeho společníka s vránou na hlavě je běžným projevem indiánské mentality a kultury, je (spolu s divákem) vzápětí usazen náčelníkem kmene, který Tota prohlásí za blázna, jenž se ohání indiánskými pohádkami pro děti.(12.7.2013)

Verbinski stratil súdnosť. Neviem prečo by mal mať každý drahý blockbuster automaticky viac ako dva a polhodiny. Stráca tak na atraktivite, otáčkomer klesá, nemá to spád a má tendenciu začať nudiť. Potom sa ku koncu rozbehne, pretože si myslí, že diváka zaujíma len finále, ale to je omyl. Nejeden divák sa počas tých dlhých nudných minút zdvihol zo sedačky. Garantujem však, že pokiaľ máte trošku viac trpezlivosť ako priemerný konzumný divák a prečkáte ten útlm v strede filmu, tak vás záver patrične odmení. Akčné sekvencie teda splnili účel a ja som sa popcorňácky bavil. Depp si pomaly zvyká na filmy bez Jacka Sparrowa, ale prečo by si mal lámať hlavu a vymýšľať nový charakter, keď môže svojmu indiánovi prepožičať overený pirátsky. V inom prípade by som to netoleroval takto si uľahčovať zarobenie si miliónov dolárov, ale Tontova maska a tupý výraz všetko zahladili. Viac ako Deppov výkon by som však chcel vyzdvihnúť ikonický záporácky výkon Williama Fichtnera. Jeho zločinecký šéf bandy sa približoval k fenoménom westernového žánru. Bez neho by som šiel možno ešte nižšie, čo je škoda, lebo potenciál mal film veľký. Takto je to len originálno-tuctová vychytávka. 70%.(7.9.2014)

To je přesně film, o kterém řeknete, že je to galimatyáš. Na jednu stranu přináší neskonalou zábavu, kvalitní záběry, vtipné situace, překrásné exteriéry, napětí a akci, a na druhou stranu nudu, klišé, nesmysly, trapnost. naštěstí to není půl na půl a to dobré převládá, takže až vyjde nějakej direktor kut, kde to bude přestřihaný ze 150 na 90 minut, pak to teprve bude něco. Každopádně, Jack Sparrow is bek akorát nejede na mlýnském kole, ale na vláčku.(6.10.2013)

• - Trik s ptákem v kleci, který Cole (Tom Wilkinson) ukazuje chlapci, funguje na stejném principu jako optický klam, jež předvedl Ichabod Crane (Johnny Depp) ve snímku Ospalá díra (1999). (Geriel)

• - Kostým a make-up postavy Johnnyho Deppa byl inspirován obrazem amerického umělce Kirby Sattlera s názvem "I'm a crow", tedy "Jsem vrána". Vrána na hlavě indiána je však pouze chybný výklad obrazu. Vrána totiž nesedí indiánovi na hlavě, ale letí v dáli za jeho hlavou. (Dr Lizal)

• - V předloze je Tonto jen pomocníkem, Depp z něj ale udělal hlavního hrdinu. (jenik71)