Děti

• Velká Británie The Children (více)

Důmyslný nízkorozpočtový horor britské provenience má ve svém klaustrofobním režisérském pojetí, jež mnohé nechává na divákově představivosti, ty nejlepší předpoklady stát se kultovním. Vyvolá vzpomínky na veškerou krvelačnou drobotinu svých předchůdců, od Městečka prokletých po Barbarellu, přesto si dokáže uchovat jedinečnou příchuť. Dvě středostavovské rodiny tráví vánoční svátky s příbuznými v odlehlém venkovském stavení, ale ani veškeré objímání a demokratičnost vzájemných vztahů nedokážou zakrýt skutečnost, že se mezi rodiči a jejich třemi dětmi vyvíjí znepokojivé napětí (jako když dívku v pubertálním věku začne fyzicky přitahovat její strýc). Už druhý den je v chování dětí něco opravdu podivného, nastupují první záchvaty zlostného násilí, které postupně vyústí až ve vraždu. Když se rodiče zdráhají děti za cokoli potrestat, natož aby uvěřili, že jsou schopny zabíjet, situace se dále zhoršuje. [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

Litsarch

Když člověk za celý film nepochopí, proč se děje to, co se děje, tak je něco myslím špatně. Ano, bylo řečeno že děti jsou asi nějak nemocné, ale co to způsobuje apod. Nic, bez vysvětlení, ale asi to byl záměr tvůrců. Budiž. Jinak to ale nebylo zpracované až tak špatně. I když nad některými hereckými výkony, spíše jednotlivými scénami, zůstává také rozum stát. Opravdu nepochopím proč, když chlap jedoucí na saních vidí 15m před sebou překážku, která by mu mohla ublížit, z těch saní prostě nespadne když je pod ním sníh, ale se vší parádou to do té překážky naboří. Za další jsem moc nepochopil, proč Casey musela chodit volat, kvůli signálu, kdoví kam, ale když volali z domu záchranku (která stejně nepřijela), tak najednou signál byl. No nic. Dost se mi líbila kamera, děti to zahrály také dobře a dramatické to vcelku i bylo, leč s nic moc koncem. Je ale jedna věc, která mi na filmu velice chyběla a to všudepřítomný strach v divákovi, co dělá horor hororem. Pár "lekaček" nemohu upřít, ale jinak to byl spíše thriller s vraždícími dětmi. 3+ P.S.: Děti jsou ale stejně celkově děsivé. ()

fishki

Ja som vždy hovorieval, že deti sú zlo. Do tej krátkej stopáže sa nahustilo naozaj veľa. Príjemná idylická polhodinka a atmosférická vyvražďovačka po zbytok filmu. Mám slabosť pre horory, kde je sa záporná postava vymyká tradíciam. Takže Shankland má pre jeho zručnosť plných 80%. A Hannah Tointon treba viacej sledovať. V kútiku duše dúfam, že sa vo filmovom biznise nestratí. ()

Terva

CITÁT - Přál bych si mít dalších deset dětí......... Z toho všeho ječení kolem bych začal vraždit i já. Kameraman se z kamerou skoro mazlíkuje a tak například záběr okolo 43 minuty je skoro umělecký. A příběh? Dvě rodiny se sejdou na konci roku k jeho oslavě, ale kdo se konce dožije je ve hvězdách, tedy v dětech. CITÁT - Jste zrůdy!!!......... Nejlepší ze všech je Casey (Hannah Tointon) fandil jsem jí. A konec? No prostě dobrej, vyberte si. ()

villon17

Kvalitní britskej horor, kterej ale v podstatě nic nevysvětlí, takže celou dobu se člověk bojí a ani se nedozví proč. Pak mi ještě vadil zmatek v dětech. Nevěděla jsem, čí je kdo, a musela film stopnout a vrátit se na začátek, kde byli rodiče s dětma, než se to všechno smíchalo dohromady. Na druhou stranu oceňuju otevřenej konec, kde si každej může jen domejšlet, jak to dopadne. I když, jak asi po předchozích zkušenostech:)... ()

corpsy

Horor, v ktorom sa to pekne stupňuje a vie ísť aj na doraz, keď si to situácia vyžaduje. Nečakal som nič, ale ani nedostal nejaké malé hororové prekvápko. Každopádne, toto sa svojím spôsobom podarilo. ()

sidzej

Uff. Čakal som ďaleko lepší horor ak sa to hororom vôbec dá nazvať. Predne odporúčam pred pozeraním zaobstarať si paralen od bolesti hlavy. Decká sú totižto neskutočne ujačané a otravné, príbeh pozostáva z množstva klišé a dialógy sú prakticky o ničom. Réžia a herci sú priemerní, atmosféra nijak extra mrazivá. Napínavé scény väčšinou vyšumia do prázdna vďaka chaotickému strihu. Rodinný domček počas zasnežených vianoc skrátka nedokáže navodiť atmosféru strachu a beznádeje. To, čo fungovalo v 80. rokoch (prelínanie rodinného filmu s hororom) v dnešnej dobe nefunguje. Film tak viac menej stojí na samoúčelných, no miestami efektných ľakačkách a záverečnej 15 minútovke. ()

ledzepfan

Na začátku film funguje neuvěřitelně dobře-budování atmosféry pomocí vynalézavé kamery, lehce nepředvídatelného( až nervózního) střihu a na první pohled divných dětí je dovedena na velmi nadprůměrnou úroveň-S dětmi je něco špatně-divák to cítí,vidí ale nemá se čeho chytit..Běžné dětské dovádění a protivné trucovaté pištění se stále stupňuje a stupňuje a divák si už ukousal všechny nehty na rukou i nohou....Potom se děj náhle přesune do druhé svižné části,kde se děti hezky vybarvujou-Tady už ale začíná něco skřípat..Atmosféra upadá a divák občas převrátí oči v sloup nad dementním chováním postav....Další fáze,kdy už jsou děti zcela vybarvené :) začíná atmosféricky a logicky upadat přímo volným pádem a čím blíže je děj konci tím víc připomíná dno filmovožabích sraček...Ke konci už jsem si opravdu říkal: Proboha kdy už ta kravina skončí ...a když skončila řekl jsem si : No konečně kurva! ()

hous.enka

Povedeny britsky horor o tom, ze nektere deti jsou sladci andilci a jini jsou mali dablikove. Film ma spoustu slepych mist (zvraceni, uplne posledni posledni zaber?), a proto nedosahuje na vrchol. Lec! Lec atmosfera je hutna, lekacky lehke psycho, takze prumerne prumerny horor o detech (ano, v nich je skryty nemaly potencial a je treba jej vytezit) je na svete. PS: Mala Leath je vyborna. Verim, ze ji jeste v dalsich hororech uvidime. ()

jarkolar

No to nám tedy byl zase jednou pěkně hloupoučkej horůrek. Banda malých parchantů, jejichž průměrný věk je zhruba 10 let díky jakémusi syflu zterorizuje své dospělé. . . Díky tomu, že mezi staršími převládá naprostá demence, chybí normální úsudek a náznak logického uvažování, tak se jim to i (kupodivu!) podaří. Já osobně děcka v hororech v 99% nesnáším a tohle se zařadí s přehledem mezi to, co bych rád co nejdřív vymazal ze svý paměti. No a rozhodně to není jen tím, že se to točí kolem dětí, protože mám spoustu oblíbených hororů točících se kolem dětí (Orphan, Eden Lake) , ale tohle bylo něco neskutečnýho. Exekuce v podobě dětí byly tak směšný, jako když by měly dospělýho člověka utýrat veverky, ale sestříháno by to bylo tak chaoticky, že byste to málem i snědli. Být to pořádně seříznutý do komedie, možná by to i bavilo, ale tohle je pro mě totálně neuchopitelný. ()

agentmiky

Když jsem dokoukal Děti,tak jsem si vzpomněl hned na Klauna,kterého jsem viděl docela nedávno.Oba filmy jsou zaměřené na děti a oba oplývají brutálními scénami.Nápad musím určitě pochválit,neboť aby byly Děti hlavními zabijáky dospělých,to jsem ještě neviděl.Atmosféra filmu špatná nebyla,ale působilo to na mě nijace.V ničem kromě nápadu ten film nevynikal.Některé momenty mi připadaly nedomyšlené..Trochu jsem čekal nějaké monstrózní finále,ale spíše jsem se dočkal rozporuplného konce.Za mě dávám 60% ()

CBD

Tak tohle bylo opravdu neuvěřitelně ujetý... Shankland ukazuje, že ty nejgeniálnější nápady spočívají v jednoduchosti. Proč vymýšlet zmutované zabijáky, když stačí nevinné, sladké dětičky, které budou rodiče objímat i potom co se je pokusily oddělat? Celý film bych popsala asi jako něco mezi Osvícením a Pavučinou Snů (atmosféra). Bylo zde pár hodně sick záběrů a přehršel svěžích nápadů. A toho jekotu bylo vážně dost - režisér ho mohl rovnou vyměnit za hudební složku. To bychom se pak dostali ještě o stupeň hororových experimentů dál. PS: po projekci (na MFF Varech) jsem pana Shanklanda potkala cca dvakrát a pokaždé jsem bojovala s nutkáním potřást mu rukou a pogratulovat k tomu, jaký je magor. Doufám, že to udělal někdo za mě. ()

Sandiego

Že by Britové začali přebírat otěže od španělských hororových mistrů? Trochu zmatený začátek bohatě vyvažuje vzrůstající napětí a hlavně velmi zajímavé postavení rodičů k probíhajícím jatkám. Konec je silně zneklidňující. ()

IllIlIlIIl

Lehce nadprůměrný horor. Bohužel nenabízí žádnou originální a překvapivou myšlenku, která by tento horor ještě více pozvedla. Taktéž je nutno říci, že i když si nepotrpím na zcela logickém chování postav, tak zde je iracionální chování hlavních hrdinů někdy zarážející až leckdy úsměvné. ()

Thomassi

Angláni filmy podobného ražení prostě umí. Vzpomenu třeba na Jezero smrti. Tady se ale setkáváme s poněkud mladší generací. Tady jsou to opravdu děti, které dokáží to, co jsme viděli a nutí k zamyšlení. Na absenci napětí si teda nemůžu stěžovat. Byl jsem napjatej až k prasknutí, a nejen to, pořád jsem se u toho všelijak kroutil. A pak jsem si uvědomil, že to není z toho, že bych nevydržel sedět na místě, ale že to se mnou dělá ten film. Takový parchanty bych doma nechtěl mít ani náhodou. Navíc jsem se nejednou docela brutálně lekl, kamera byla taky velmi dobrá. Možná ten konec byl takový, který jsem nečekal. Ale jinak žánrová pochotka. 70%. ()

Murrro

Hororová parafráza na posúvanie hranice medzi detstvom a dospievaním? Oveľa údernejšie by pôsobila bez prvoplánových ľakačiek a nezmyselných detailov na statické predmety, ktorým sa väčšinou nedarilo navodiť hrôzostrašnú atmosféru, pretože jednoducho hrôzostrašné neboli. Silnou stránkou príbehu nie je ani logika (žubrienky v UK uprostred zimy, navyše schopné zabiť svojho žabieho rodiča!) a tak skutočne oceniteľným je len všadeprítomné a slušne gradované napätie, podporené presvedčivými hereckými výkonmi tých... hnusných okatých malých netvorov! ()

Chatterer

73% kritiků v UK dalo filmu pozitivní recenzi. Musím dát také, ačkoliv příběh se mi zdál hodně nedotažený, tak vraždící děti naháněli opravdu hrůzu. Teď když vidím, že nějaké dítě bere do rukou pastelku. Radši beru nohy na ramena. 75% ()

AlistairMir

Nečekal jsem nic a dostal bombu. Tohle byl masakr ! Dvě navzájem příbuzné rodiny se rozhodnou spolu strávit svátky jelikož se mají rádi no a dětičky si spolu alespoň pohrají no ne? Všichni se tedy skvěle baví, až na Casey, která se chtěla bavit úplně jinak a jinde, ale jelikož je to děvče pěkné a moderní, tak se přizpůsobí a z nedostatku jiných možností začne balit alespoň svého strýčka a hrozící incest vystrkuje růžky. Jenže balení bude násilně přerušeno jelikož zbylá dítka se začínají chovat čím dál tím více divně. Po první vraždě, která nebyla úplně v plánu se jejich vražedná posedlost už nedá zastavit. Nikdo z dospělých ale nechce věřit, že jejich děti by mohly vraždit a tak jediná osoba, která mrazivou skutečnost pochopí a s hrůzou přijme je Casey. Ale uvěří jí vůbec někdo? Film má skutečně mrazivou atmosféru a některé scény vás přinutí hryzat si ret a budete cítit neklid v žaludku. Děti hrají na svůj věk skvěle a z jejich strnulosti a skelného pohledu bez emocí jde vskutku strach. Závěrečná scéna už jen udělala nádhernou tečku za skvělým hororem a postarala se o velmi intenzivní mrazení v zádech. Podle mě nejlepší horor o vraždících dětech trumfující i pro mnoho lidí kultovní Who can kill a child. ()

grogodil

Nehovoriac o kozmetických detailoch (do ktorých mi ale nedá si nezadrapnúť), že pointu som odhdalol niekedy v polovici filmu, že hlavná hrdinka zasluhuje uznanie skôr za otužilosť, než za herectvo, keďže všetci naokolo cválajú po lese zachumlaní v bundách, ale naša hviezda pretŕča svoje chodúle v minisukni, alebo, že som sa v tom rozliehajúcom sa neutíchajúcom detskom kriku nemohol skoro pol hodinu zorientovať ktoré dieťa patrí ktorému majiteľovi, alebo že polícia volaná pri prvom morde sa neukáže do konca filmu, tak samotné chovanie postáv už tak ľahko prekusnúť nejde. Pretože napriek tomu, v akej šialenej situácii sa rodičia ocitli, ich konanie a vzájomné osočovanie sa a hulákanie po sebe pôsobí občas prinajmenšom nevierohodne. Napriek tomu, samotní malí špunti s kudlami v rukách to nakoniec vytiahnu na celkom napínavú rezničinu, kde zhruba v polovici nefunkčné ľakačky začne dopĺňať aj nejaká dusnejšia atmosféra. ()