Miloš Forman: Co tě nezabije…

• angličtina Milos Forman: What Doesn't Kill You... (více)

O Milošovi Formanovi před rokem 1989 točil Jaromil Jireš pro Němce, Věra Chytilová pro Belgičany a po sametové revoluci vznikl konečně český dokument Drž se toho snu v režii M. Šmídmajera. Zachytil Miloše Formana při jeho putování na kole z Paříže na MFF v Karlových Varech a právě jízda na kole tvořila symbolický motiv k jeho životním a tvůrčím peripetiím. Za posledních 15 let došlo ve Formanově životě k velkým změnám a i jeho profesní kariéra prošla určitými zvraty a peripetiemi... Miloslav Šmídmajer se tak opět vrátil k tomuto stále vzrušujícímu a inspirativnímu „tématu“, aby zachytil současný život i myšlení této velké osobnosti a díky osobnímu vztahu i kontaktu otevřel i některá intimní zákoutí Formanova života, která se stala inspirací pro jeho filmovou tvorbu a s neobyčejnou hloubkou a v nečekaných souvislostech zazněla v jeho filmech. (oficiální text distributora)

Snorlax

Jak vlastně hodnotit? Jako dokument tenhle film totiž nestojí za nic, nemá absolutně žádnou koncepci, nevěnuje se ani práci, ani soukromí Miloše Formana, jen opatrně našlapuje před svou modlou. Naštěstí je Forman hodně silná osobnost s mimořádným vypravěčským talentem, takže Šmídmajerově totální filmařské impotenci podává Viagru v podobě svých vzpomínek na leccos. Přiznávám, že nehodnotím dokument jako takový, ale primárně Formanovo vyprávění. ()

Šakal

VYSERME se na operu, pojďme do plzně :o) Co dodat, toto je moje srdeční záležitost. Miloš Forman patří k mým nejoblíbenejším režisérům a uznávám ho zejména jako ČLOVĚKA. Jeho Přelet nad kukaččím hnízdem řadím mezi nejlepší 3 snímky všech dob a hned v těsném závěsu následuje Amadeus. Přečetl jsem o něm 2 biografie, takže mě tento Šmídmajerův dokument nemohl jentak něčím překvapit, přesto jsem s výslednou podobou spokojen. Tento dokument je totiž stejný jako samotný hlavní představitel. I přesto čím si prošel, je plný radosti, pohody a nesmírné chuti po ŽIVOTĚ s velkým důrazem na tradici rodiny a zázemí, což se mimo jiné odráží i v bonusech s rozhovory s jednotlivými herci, jejichž vzpomínky na natáčení s Milošem se vzácně shodují. Přiznávám, že nehodnotím ani tak samotný dokument a zásluhu Šmídmajera jako spíše samotného Miloše Formana. Co tě nezabije.....je pohodový, příjemně plynoucí dokument o radostech a strastech života, lásce k filmařskému řemeslu a o tom, jak zůstat " svůj " i přes vzrůstající slávu. Nic víc, nic míň. Ne nadarmo se říká.... hlavně se z toho NEPOSRAT. ()

swamp

Vzhledem k mé neznalosti minulosti Miloše Formana nemůžu tento vzpomínkový dokument ohodnotit jinak, než maximem. Šmídmajerovi se podařilo z mistra dostat informace velmi lehkým způsobem a i střih se záběry z různých předávání cen apod. je také velmi povedený. Výborně! ()

nascendi

Veľmi som bol zvedavý na dokument o Formanovi a veľmi som bol spokojný. Teda spokojný som bol do chvíle, než som sa dozvedel, že existuje dlhšia verzia, ktorú by som si pozrel ešte radšej. Miloša Formana mám ako jediného "domáceho" režiséra medzi svojou desiatkou najobľúbenejších, tri filmy z českého obdobia (Černý Petr, Hoří, má panenko a Lásky jedné plavovlásky) sú v stovke mojich najobľúbenejších českých a slovenských filmov a rovnako tak tri filmy (Amadeus, Hair a One Flew Over the Cocoo´s Nest) mám medzi stovkou mojich najobľúbenejších zahraničných filmov. Miloš Forman je nielen vynikajúci svetový filmový režisér, ale aj mimoriadne zaujímavý človek, za ktorého úspechom stála okrem jeho pracovitosti aj potreba nadchnúť sa pre film, ktorý ide nakrúcať. Samotný dokument ho priblížil nielen ako umelca, ale aj ako človeka a bolo dojemné, ako o ňom hovorili herci, ktorí s ním pracovali. Že úvodná časť, v ktorej sa vracal k svojim koreňom a detstvu bola pre niekoho problémom je mi vcelku jedno, pretože na silný zážitok nepotrebujem aby akcia striedala ďalšiu a to všetko bolo podporené hudbou a pyrotechnickými efektmi. Skôr ma osloví Formanov údiv na tým, že ako český režisér sa v Čechách nemôže so svojimi synmi rozprávať po česky. ()

WANDRWALL

Možnost seznámit se s režisérem českého původu, M.Formanem. A pro ty, které zajímá jeho život víc, tak mohu jen doporučit knihu o něm, kterou mu pomohl sepsat i další člověk z česka žijící v U.S.A. Jan Novák. Kniha je především dokladem o době v zemi, kde strávil M.Forman kus svého života. Po přečtení si této knihy jsem si řekl: Kdyby nevyšla, nebyla napsána, nebyl M.Forman, tak by byl můj život rozhodně ochuzený. ()

Slarque

Miloš Forman je vynikající vypravěč, což je vidět jak na jeho filmech, tak v různých dokumentech. A i když jsem si myslel, že toho o jeho filmech vím hodně, dozvěděl jsem se pro mne spoustu úplně nových (a občas i překvapivých) informací. Pro filmové fanoušky rozhodně doporučeníhodná podívaná! ()

Rocky62

Po shlédnutí neprodloužené verze jsem hodnotil 4*, nyní po projekci verze režisérské neváhám s plným hodnocením. Pan Forman mě dojal nejen svými geniálními filmy, ale dojal mě i tím, jaký je člověk, a za to si ho nesmírně vážím. 95% ()

raroh

Typické formanovské žoviální vzpomínání, které nemá žádnou korekci. Např. tvrdit, že Werich byl začátkem 50. let zakázané jméno, je samozřejmě nesmysl, ještě povrchněji mluví o E. F. Burianovi. Je samozřejmé, že to jsou představy, které charakterizují mluvčího, tak je chce vidět v době, kdy se to točilo, ale autoři snímku by neměli prostě nechat Formana jen se opájet svým hlasem a barvitostí nutně a notně zkreslených vzpomínek. ()

marhoul

Pan dokument o Panu režisérovi, nenormálním sympaťákovi, zábavném vypravěči, jehož humor neopustil ani po naprosto příšerných životních fackách, o kterých zde mluví s noblesním nadhledem, však vnímavý jedinec i nejednu slzičku uroní. Ironie osudu, absurdní náhody i nehody, neoplatitelná pomoc od lidí, od kterých by to člověk nečekal a tolik talentu, proměněného ve filmové skvosty... Já toho krásného chlapa zkrátka milovala! Tento parádní dokument se výborně doplňuje s velkou knihou Barrandov Pavla Jirase, edice Nezapomenutelní, díl Miloš Forman. Jo, stála majlant, ale když jsem si ji pořídila, nesla jsem se, s ním pod paží, celým městem jako hovno na lopatě. HRDOST! ()

jojinecko

Veľmi podnetný dokument, vyvážený čo s týka pohľadu do súkromia aj na filmy... Forman má charizmu, počúvať jeho "prúpovídky" je zaujímavé a mne by nevadilo, keby mal dokument aj hodinu naviac... ()

honajz

Dokumentární průměr, dokonce ani nenastavovali zrcadlo. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/milos-forman-co-te-nezabije.html ----- Producent Miloslav Šmídmajer a od loňska i režisér (Peklo s princeznou) využil návštěvy Miloše Formana v Praze (který v Pekle hrál čerta) a natočil s ním retrospektivní dokument.   Návštěva Prahy je nejen dobrým důvodem k setkání se syny z prvního manželství v jedné restauraci (záběry odtud se dokumentem neustále prolínají), ale třeba i k tomu, zajet na základní školu v Čáslavi, kde se Forman učil, a samozřejmě také zavzpomínat na natáčení jednotlivých filmů. Kromě ukázek z těchto filmů jsou zde i rozhovory s herci, ale třeba i s Martinou Zbořilovou, nyní Forman, a nesmějí chybět ani Formanovi druzí dva synové.    Na jednu stranu typická struktura dokumentu, na druhou by člověk čekal poněkud víc, některá témata, jež jsou běžnému divákovi a obdivovateli Formana třeba neznámá. Kromě rodinného zázemí mi třeba i přišlo, že nezbylo moc místa na Formanovy koníčky (s výjimkou bicyklu) a jeho názory. Ne nutně na politickou či svěovou situaci, ale třeba na lidi kolem sebe, na sebe samého, jak nese svůj věk apod. Samozřejmě se mohly i více rozebrat důvody odchodu Formana z republiky a jak na něho situace dopadla.   Nedozvíme se vlastně kromě pár historek víc, než co už vyšlo knižně nebo se objevilo v jiných dokumentech, což je určitě škoda. Celkový dojem je pak takový chladný, chybělo mi něco lidského (kromě toho, že je Forman otcem a manželem, ale to byl také už jednou v 60. letech), něco, čím by vynikl jako člověk, nejen jako vynikající režijní stratég a umělec, filmová ikona a osobnost. Disk načíná protipirát, následně máme na výběr české, nebo anglické menu. Pokud jde o chyby disku, pak v menu Nastavení chybí tlačítko Zpět. Pod odkazem Partneři v hlavním menu se nachází  zhruba dvanáct reklam. Samotný dokument má divně pojaté podtitulky. Anglické jsou jen u česky mluvených pasáží, ale ne u anglických, a pokud si nedáte české titulky pro neslyšící, tak zase ta první sada českých titulků ignoruje česky mluvené pasáže. V titulcích jsou sem tam chyby, např. obligátní shoda přísudku s podmětem, a to i v titulcích u bonusů, ale není toho zase tolik.   Samotné bonusy jsou skutečně bohaté. Obsahují rozhovory se čtyřmi 'formanovskými' herci - F. Murray Abraham (14:32), Annette Bening (16:05), Louise Fletcher (20:23), Woody Harrelson (8:05) - v podstatě o svých rolích a o jejich vztahu k Formanovi, všechny s CZ titulky, poté trailer česky i anglicky (1:29), dokumenty Šedesátiny Formana v Gagu z roku 1992 (40:45 - sice bez Formana, ale např. s Pištěkem, Landovským, Mahlerem, Ondříčkem...), premiéra Amadea v roce 2002 v pražském Stavovském divadle (4:23 - ilustrační záběry podložené jen hudbou), Narozeniny 2007 (2:20), Příjezd na Peklo (1:53 - myšleno na natáčení filmu Peklo s princeznou) - všechno už žel bez jakýchkoliv titulků, dokonce i bez anglických, zbývají už jen fotogalerie fotosek z filmu a filmografie Formana a Šmídmajera. ()

rikitiki

Solidní portrét, o tom, jak si s člověkem zahrává paměť, i o tom, že některé věci moc napravit nejdou. A taky dost zajímavostí o známých filmech. /28. 12. 2010/ ()

Roman.Ticka

Dokument jsem viděla před časem a to čistě náhodou bez valného zájmu. Teď jsem se připojila k oslavě režisérova života v čase krásného jubilea. Je lepší oslava života než nucený zájem o někoho až po smrti, to už je stejně pozdě a jemu je to jedno. Mám čerstvě nakoukáno dva z jeho nejslavnějších filmů, a jsem ráda, že jsem se s Milošem shodla v podstatě Přeletu, no já jen pochopila, jistě.☺Pravda je, že do jeho filmů je potřeba uzrát. Je dobře, že člověk, který prošel fašismem i komunismem v rodné zemi, může své pocity šířit dál do světa, a jak jinak nejlépe, než přes filmové médium. Neméně zajímavou je jeho zkušenost pokrytectví v cizině, v období před a po Oskarech...Na zdraví. ()

claudel

Poutavě natočený dokument líčící mnohdy nelehké osudy našeho předního režiséra. V něčem s ním hluboce nesouhlasím, v něčem se mu upřímně divím, přesto uznávám jeho nesmírný přínos českému a světovému filmu. ()

MeanWhile

Musím říct, že jsem poprvé nevěděl, jestli se na tento dokument podívat. Sám nevím proč, ale byla to veliká blbost nepodívat se, takže jsem se hned rychle vzpamatovat a vylítnul jsem zasednout k televizi. Nejvíce jsem se těšil na pozdější scény z natáčení a ve společnosti Nicholsona, Douglase, Harrelsona, Carreyho a spoustu dalších. Je to výbornej dokument o životu Miloše Formana, největšího z českých režisérů. Jeho filmy jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Muž na měsíci a další, to je prostě neodolatelná podívaná. ()

villon17

Těšila jsem se, co se dozvím, a nakonec jsem se celkem nudila a často mu ani nerozuměla, jak mumlal, nebo jak to bylo natočeno. ()

prkalil

Děvčátka a chlapci, jistě není pochyb o tom, že Miloš Forman je veliký vypravěč, a to nejen filmový. Stačí, když líčí, jak si jeden „husák a jeho paní husáková“ asi dodnes myslej, že je jejich housátkavrah. To ovšem uvidíte pouze v režisérské verzi (rozdělené na rozumné 4 hodinové díly), spolu s mnoha dalšími klenoty, které při stříhaní stodesetiminutové kinoverze spadly pod stůl. Kdo si chce pošmáknout i literárně, může si ještě přečíst autobiografii, kterou Forman sepsal s Janem Novákem - "Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda?", a to přepracované a doplněné druhé vydání z r. 2007. Je to napínavější než detektivka. ()

Krissty

Není pochyb o tom, že Forman je náš největší režisér. Bylo to celé dobře zpracované, milé, nenásilné.. Dozvěděla jsem se toho hodně o jeho životě, ale bohužel trošku méně o jeho tvorbě.. Ovšem ty skoky z dokumentu do filmů byly vynikající. Tenhle dokument je jednoznačně přínosem (a myslím, že nejen pro mě).. Ale tomu Formanovi bylo někdy tak špatně rozumět.. To je ale jen detail :) ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží