Stopa Růžového pantera

Trail of the Pink Panther

Stopa Ružového pantera

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1982, 93 min

Pocta Peteru Sellersovi, nebo sprosté ždímání peněz? Pro obojí se dají najít argumenty. Nepoužité scénky z "Růžový panter znovu zasahuje" se starají o dobrou zábavu v první půli filmu, zatímco tu druhou drží nad vodou snad pouze Herbert Lom plus ona geniální pasáž s Clouseauovým tatíkem. Už jen kvůli ní by byla škoda nechat si film uniknout. Hluchá místa obstarává jen pár scén z minulých dílů, která snad jen měla za účel přetáhnout stopáž nad oněch obligátních devadesát minut. Vezmu-li v potaz okolnosti vzniku, tak před tvůrci smekám, jak statečně se s tím vypořádali. Dějová linie snaživě drží film jakžtakž pohromadě, ale při scéně s navrátivším se Davidem Nivenem se nemůžu zbavit dojmu, že jako celek by film lépe obstál ve formě fiktivního dokumentu. Ale co. Vlastně se mi to zamlouvalo víc než poslední regulerní díl se Sellersem a nakonec jsem se dobře bavil. Kdyby to tímhle skončilo, čas by Edwardsovi určitě odpustil.(22.2.2015)

První půlka filmu, natočená ještě dříve s živým Peterem Sellersem a sestavená z nepoužitých scén a záběrů nemá chybu a je (dokonce i svědomím, že je to vlastně filmový odpad) dokonalá...pásmo retrospektivních scén v druhé půlce jde kvalitativně o několik řádů dolů a kazí dojem z filmu. Řada lidí vyčítá tvůrcům, že tenhle film vůbec vznikl a jaký že má vlastně jeho vznik (mimo finančních důvodů) smysl. Já jeden vidím - byla by obrovská škoda, kdyby se geniální scény vytříděné dříve jako nepoužitelné či nepoužité (kupříkladu ta s ,,mesáží" či bazénem plným želé) nedostaly k divákům...(29.9.2007)

No, přestože jsem přemýšlel nad komentářem uživatele MarekT, stejně tento film budu brát když ne jako poctu, tak alespoň jako vcelku důstojné rozloučení s Peterem Sellersem. V první půlce je to docela solidní zábava a nenudil jsem se u ní, v půli druhé mě ovšem pobavily pouze výstupy Herberta Loma, a to bylo asi tak vše. Ve výsledku bych to viděl na průměr.(1.1.2011)

Myslím že zdejší hodnocení je trošku předpojaté. Minulý díl byl rozhodně slabší a důvod je hlavně ten, že Stopa Růžového Pantera se z poloviny skládá z gagů, které se nevešly do 4. dílu, který byl výborný. Clouseau u sebe v kanceláří zápolí s ohněm, v hotelu si objednává vzkazy a hlavně cestuje v přestrojení od hlavy až k patě v sádře letadlem. Prostě úroveň scének vysoká, bohužel film tím pádem nedrží tolik pohromadě. V druhé polovině nastupují vzpomínky jednotlivých důležitých postav. Líbily se mi závěrečné titulky. Vzdávají poctu jednomu z největších šéfinspektorů všech dob.(29.12.2010)

Tohle se nedá brát jako typický díl z mozaiky růžovopanterovské série. Ale je to zajímavá pocta a vzdání holdu hereckému představiteli vrchního inspektora pařížské policie Jacques Clouseau (Peter Sellers) po jeho smrti. Dotváří se celková legenda o francouzském hrdinovi a největšímu detektivovi všech dob. Film se skládá z částí vynechaných v dřívějších dílech, z částí slavných scén minulosti a investigativního dotváření osobnosti výkonného nešiky od jeho dětství. Zvědavá novinářka Marie Jouvet (elegantní Joanna Lumley) neúnavně a neohroženě odkrývá Clouseauvskou legendu za rozhovorů jeho blízkých. Z dalších rolí: vrchní inspektor Charles Dreyfus (Herbert Lom), konečně si upřímně oddychne, se svým asistentem seržantem Francois Duvalem (André Maranne), již starý Clouseauův protivník Fantom - Sir Charles Litton (David Niven) se svou ženou Simone (Capucine), bývalá Clouseauva žena, Clouseauův otec (Richard Mulligan), opilec z povolání, hlava francouzské mafie Bruno Langois (Robert Loggia), který ztratil svého největšího protivníka, profesor Auguste Balls (Harvey Korman), Clouseaův osobní dodavatel převleků, Clouseaův osobní sluha Cato Fong (Burt Kwouk), kterému najednou scházela každodenní nebezpečná útočná rutina a laškování, a bývalý Clouseaův policejní asistent Hercule Lajoy (Graham Stark). Stále zábavné, nevšední a zajímavá pocta legendě. A snad navždy se zachová.(31.3.2012)

• - Natáčelo se ve stejný čas jako film Kletba Růžového pantera (1983).

• - Film byl věnován (a je vlastně celý jeho vzpomínkou) Peteru Sellersovi. Doslovně zní věnování v českém překladu takto: „Věnováno Peterovi, jedinému pravému inspektorovi Clouseauovi.“ (mar48)

• - Jediný díl, ve kterém můžeme spatřit manžellku inspektora Charlese Dreyfuse (Herbert Lom). Paní Dreyfusová (Madlena Nedeva) je zmíněna již v prvním Růžovém panterovi (1963), kdy jí odmítne manžel přijmout na telefonu. (doktofaust)