Stopa Růžového pantera

• slovenský

Stopa Ružového pantera

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1982, 93 min

Naštěstí jsem tento poslední díl shlédl po delším časovém odstupu od dílů předchozích, takže mě to tak strašné nepřišlo. První polovina je naopak naprosto skvělá a božský (a hlavně ještě živý ) Sellers předvádí své úžasné komediální umění. Druhá polovina již jen těží s podstaty a zábava začíná značně pokulhávat. Nicméně nemůžu říci, že by tento film byl zbytečný. Každé nezveřejněné scény s Peterem Sellersem je škoda. Ale největší škoda je, že tento úžasný herec zemřel tak brzy….(22.9.2010)

Až po prečítaní niekoľkých recenzií mi dáva zmysel ten zlepenec, ktorý sa plne prejaví až od druhej polovice filmu. Keď je na plátne Sellers je sa na čo pozerať a aj nudnejšie pasáže potiahne svojou charizmou. Veľmi ma však sklamala druhá polovica filmu, kde sa opakujú a recyklujú scény z predchádzajúcich dielov. Zaberá to pomerne veľa času, takže je to neodpustiteľné. Aj preto tri hviezdy. Sellers bezchybný ako vždy. 60%.(9.3.2014)

Tohle se nedá brát jako typický díl z mozaiky růžovopanterovské série. Ale je to zajímavá pocta a vzdání holdu hereckému představiteli vrchního inspektora pařížské policie Jacques Clouseau (Peter Sellers) po jeho smrti. Dotváří se celková legenda o francouzském hrdinovi a největšímu detektivovi všech dob. Film se skládá z částí vynechaných v dřívějších dílech, z částí slavných scén minulosti a investigativního dotváření osobnosti výkonného nešiky od jeho dětství. Zvědavá novinářka Marie Jouvet (elegantní Joanna Lumley) neúnavně a neohroženě odkrývá Clouseauvskou legendu za rozhovorů jeho blízkých. Z dalších rolí: vrchní inspektor Charles Dreyfus (Herbert Lom), konečně si upřímně oddychne, se svým asistentem seržantem Francois Duvalem (André Maranne), již starý Clouseauův protivník Fantom - Sir Charles Litton (David Niven) se svou ženou Simone (Capucine), bývalá Clouseauva žena, Clouseauův otec (Richard Mulligan), opilec z povolání, hlava francouzské mafie Bruno Langois (Robert Loggia), který ztratil svého největšího protivníka, profesor Auguste Balls (Harvey Korman), Clouseaův osobní dodavatel převleků, Clouseaův osobní sluha Cato Fong (Burt Kwouk), kterému najednou scházela každodenní nebezpečná útočná rutina a laškování, a bývalý Clouseaův policejní asistent Hercule Lajoy (Graham Stark). Stále zábavné, nevšední a zajímavá pocta legendě. A snad navždy se zachová.(31.3.2012)

• dopitak

Nejhorší na tom celé je, že v tomhle dílu nasadilo AB Barrandov do dabingu stejné lidi jako v předchozích dílech, ale do jiných rolí (a to ani nemluvě o klasické české nemoci, kdy Antonín Sajc či Vladimír Vrabec hovoří každý asi deset různých postav, to je potom ve filmu takovej bordel, že se nestačíte divit, za koho se ten a ten ve filmu převlékl, když mluví svým hlasem, a o no jde samozřejmě o naprosto jinou postavu, no fuj).(22.12.2011)

Na jednu stranu zklamání z pouhé rekapitulace předchozích dílů, na druhou stranu však rovněž i pochopení nad tím, že výsledný film měl vlastně vypadat úplně jinak, avšak nečekaný zvrat okolností (smrt Petera Sellerse) zapříčinila změnu původních plánů a prakticky stavění a vytváření snímku za odlišných podmínek. Člověk tak sice nedostane příliš nového, avšak i tak se místy zasměje, protože určité vtipy se zkrátka neomrzí. Pro určité opakování však a jistou nucenou křečovitost ale dávám 3/5. Je to škoda, ale chápu to a akceptuji.(6.2.2019)

• - Jediný díl, ve kterém můžeme spatřit manžellku inspektora Charlese Dreyfuse (Herbert Lom). Paní Dreyfusová (Madlena Nedeva) je zmíněna již v prvním Růžovém panterovi (1963), kdy jí odmítne manžel přijmout na telefonu. (doktofaust)

• - Film byl věnován (a je vlastně celý jeho vzpomínkou) Peteru Sellersovi. Doslovně zní věnování v českém překladu takto: „Věnováno Peterovi, jedinému pravému inspektorovi Clouseauovi.“ (mar48)

• - Čtvrtá manželka Petra Sellerse Lynne Fredericková (v té době už vdova) úspěšně žalovala producenty filmu pro neoprávněné použití vystřižených záběrů. (Pierre)