Odsun

Scénář:

Rose Bosch

Kamera:

David Ungaro

Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh, Raphaëlle Agogué, Hugo Leverdez, Oliver Cywie, Sylvie Testud, Anne Brochet, Denis Ménochet, Roland Copé (více)

6. června 1942 vstupuje v platnost nové nařízení francouzské vlády namířené proti židovskému obyvatelstvu. Jedenáctiletý Joseph Weismann proto odchází do školy se žlutou hvězdou na hrudi. Přesto žijí Weismannovi v přesvědčení, že mají stále důvody k radosti. Ale jen do úsvitu dne 16. července 1942, kdy do bytu vtrhnou muži v černých uniformách. Budí celou Josephovu rodinu a ženou je do autobusu… Po největší razii v dějinách lidstva, která proběhla pod taktovkou francouzské policie, se v pařížské cyklistické aréně tísní na třináct tisíc Židů. Pět dní bez vody, bez jídla a bez zdravotní péče. Dr. Sheinbaum (Jean Reno) internovaný spolu s ostatními dělá, co může. Intenzita rasismu šířeného zdejší kolaborantskou vládou hluboce zasahuje mimo jiné také sestru Červeného kříže Anette Monod (Melanie Laurent). (oficiální text distributora)

pakobylka

----- "Kdyby se Kristus vrátil, nosil by hvězdu." ----- Začalo to poměrně nevinně ... hvězdou. Koho z nich by napadlo, jak to skončí - i kdyby je někdo varoval, kdo z nich by tomu UVĚŘIL ? Zhoršovalo se to POSTUPNĚ ... a každá fáze vypadala jako konečná - žili přece V CIVILIZOVANÉ EVROPĚ, VE DVACÁTÉM STOLETÍ ... a válka jednoho dne musela skončit - stejně jako všechny předešlé. Mrazivý snímek o událostech z historického hlediska poměrně nedávných, o dnech, kdy v podstatě Francouzi (lépe řečeno jejich představitelé) hodili přes palubu Francouze - tím neříkám, že byli výjimkou, že to ostatní národy neměly podobně. A jen tak mezi námi: Proč by se Kristus vracel ? Už jednou se nechal ukřižovat a s člověkem to nepohnulo - ani o píď. Píše se patnáctý rok jedenadvacátého století, a jak si stojí Evropa ? Kdepak, nepoučili jsme se ... nijak zvlášť. ()

laik_60

Iste súhlasím, s niektorými, sú aj lepšie filmy venované tej hroznej udalosti XX. storočia, akou bola likvidácia spoluobčanov len zato, že boli inej národnosti a viery a ktorá nebola len vo Francúzku ale v celej Európe. Ale tvrdím, že takých filmov nie je nikdy dosť. Treba takéto filmy, aby svet nevedel zabudnúť na to ako sa človek k človeku správal. ()

Juto

Veľký, smutný, dramaticky dobový epos o pochmúrnej kapitole v histórii moderného Francúzska. 7/10 ()

mortak

Bohužel se asi tvůrci filmu báli, že dané téma není dostatečně nosné a zajímavé, a proto občas tlačí moc na pilu dojetí a strunu citového vydírání. Prostřihy na dekadentně užívajícího si Hitlera s Evou jsou na hraně manipulace s divákem a i loučení dětských hrdinů s dospělými se neobejde bez patetických prohlášení (Reno) a trhání kulis (maminka a hlavní dětský hrdina). Přitom skutečnost sama už je tak drastická a úděsná, že nepotřebuje nic víc, než být vyprávěna a neustále připomínána. A tak i přes určitou rádoby-uměleckou aseptickou estetiku nepopsatelné hrůzy, jde o silný film a je dobře, že byl natočen. ()

campix

Už ze své podstaty velmi silný a nepříjemný divácký zážitek pojednávající o osudech ''francouzských'' židů za přičinění francouzské kolaborantské vlády. Téma viděné již mnohokrát a nutno říci, že mnohokrát zpracováno i daleko lépe než v tom případě. Nicméně těžko se podobné filmy hodnotí. Těžko se stravuje všechna bolest a neštěstí. Takže za mě neutrální hodnocení. ()

Radiq

No trvalo dlouho, než se tam konečně objevil Reno, na kteryho sem čekal skoro půl filmu. Bez něho to byla nuda. Ale pozor! S ním taky. Ze začátku filmu jsem měl taky hroznej zmatek z těch francouzskejch žen a matek. Všechny vypadaly stejně nebo podobně, kromě té mladé hezké nasrané. Jediny, co mě tam doopravdy pobavilo, bylo když tam řikali cosi o tom, že zdrhnou do Pičipoi, chch. No tam bych asi zrdhl taky... Všude hrozně vyčnívaly ty žlutý hvězdy, ale co už. Spíš jsem si musel tak nějak všímat toho, že scény byly točený furt na stejnejch místech (aby ušetřili), takže třeba u kolotoča nebo v Hitlerově sídle (mimochodem Adolf se v tomhle filmu jevil poměrně jako srandista a veselej člověk)... Bylo tam prostě hrozně moc věcí, který mě, jako diváka, rušily... Samozřejmě, že ten děj byl dojemnej, krutě zacházející a násilím k nevinnejm kypící. No hnus, no, ale politici, potažmo lidi, dycky byli, jsou a budou svině... Mimochodem šéf cajtů v lágru byl ten sedlák z první scény v Tarantinovejch Hanebnejch panchartech (ve kterejch byl ale teda mnohem lepší...) ()

danliofer

Film stojí určitě za viděnou... za velmi silné považuji scény z pařížského velodromu... ukočírovat takový rozsáhlý "židovský kompars" muselo být režisérsky i logisticky určitě dost náročné, a to už člověk těch filmů s tisícihlavým komparsem viděl nemálo... ()

wader

Film jako takový není špatný. Ovšem co mi bylo trnem v oku bylo ztvárnění šéfů jako Hitler a Himmler, díky kterým jsem měl pocit, že se dívám spíš na parodii "Můj vůdce". Ono vlastně celkové pojetí tohoto tématu ukazuje, že Francouzi objevili Ameriku. Tvůrci to propagují jako nějaký horor dle skutečných událostí, plný hrůzných scén. Ano, ta doba a ty činy byly hrozné a děsivé, ale děly se mnohem mnohem horší, a stejně tak byly i zfilmovány otřesnější věci ohledně holokaustu. Jen namátkově "Pianista" nebo "Schindlerův seznam" udělal na všechny mnohem větší dojem. Nebo "Šedá zóna" přímo ukazující zvěrstva z Osvětimi... Ale chápu, že pro Frantíky je zdrcující už jen to přiznání, že se podíleli na spolupráci s Němci, když dodnes tolik nesnáší je i jejich jazyk.... ()

Lopezka1982

Velmi smutný film, založený na skutečných událostech. Myslím si, že dobře natočené, působí reálně a nějaká ta slza ukápla, když si člověk představí, že se to skutečně událo. Film dává lidem nahlédnout do hrůz, které se děly během 2.světové války. ()

Johnny.ARN

Mňa tieto židovské príbehy nijak zvláštne neberú. Len trpia a vyplakávajú, do toho nás chcú filmári strašne presvedčiť, aby sme cítili strašne veľkú emóciu. Frantíci sa iby zaradili do dlhého zoznamu krajín, čo sa na deportáciách podieľali. Nič zvláštne. Velodrom bol ale spravený veľmi pekne. 2 z 5 ()

lennyd

Druhá světová válka. Některé země (a Francie mezi nimi) se stále rozhodují, zda se otevřeně postaví proti nacistickému Německu, nebo zda se smíří s nějakým tím omezením, ale vyhnou se válečnému konfliktu. A tak - po nařízení Adolfa Hitlera francouzská vláda vydá nové nařízení - desetitisíce židů jsou vyhnány ze svých domovů, a internování v táborech okolo Paříže. Jenže tím vše nekončí, ale teprve začíná. Zdravotní sestra Anette Monod ale stále věří, že přes všechny problémy dokáže židům pomoci ... Je jasné, že druhá světová válka, a hlavně odsun židů je velmi citlivá tématika, a je taky jasné, že i když film jakkoliv zpackáte, tak nemůže nedopadnout dobře. A stejné je to i s tímto filmem - první půlku filmu se se velmi úspěšně nudil (sledujete osud několika desítek rodin, ve jejichž rodinných vztazích a příbuzenství jsem se po chvilce ztratil) - jenže pak se vše začne rozjíždět - a i když je z historie známo, jak vše dopadlo, stále jsem doufal, že zdravotní sestra "něco vymyslí". Bohužel se nestalo, a tak už jen zbývá uronit slzu (a ne jednu, za citové vydírání posledních deseti minut bych paní režisérce jednu flákl (v dobrém :) )... ()

JohnSmith

Odsun židů po francouzsku. není to špatné,ale osobně mě to moc nechytlo. Jean Reno po dlouhé době v zajímavé roli,ale to je asi tak vše. ()

greetchen

Nedávno jsem viděla film Klíč k minulosti na stejné téma, ale znatelně lepší. Ani Odsun (Zátah) není špatný, snaží se působit víc na city, možná někdy trochu lacině, méně zobrazuje, co se tehdy vlastně stalo, je více příběhový. Rozhodně zapůsobí a možná z vás i vymáčkne nějakou tu slzičku. Zvažuji 3-4 hvězdy, ta 4 nakonec je za výborné dětské herce. Chcete-li se ale o zátahu Vel´d´Hiv dozvědět více, Klíč k minulosti doporučuji rozhodně spíš. ()

drackula

Zaujímavá sonda do vojnového Francúzska avšak natočená bez potrebnej dynamiky a tempa. Celý dej sa odsýpa miestami až moc nezáživne a momentov, ktoré by ma "posadili na zadok" bolo ako šafránu. Pre mňa teda priemerná záležitosť, ktorá mohla zo svojho potenciálu a celkovo z tejto tematiky vyťažiť oveľa viac, minimálne čo sa týka údernosti. Scény s Hitlerom mi vyslovene vadili. 55 % ()

Kosmik 1

Odsun je jedno z těch válečných dramat, jenž Vás nenechají ani na chvilku v klidu a pěkně prozkoumají a podrásají Vaše emoce. Je to jeden z nehezkých příběhů (jak už název napovídá) odsunu židů z Francie za druhé světové války. Avšak i v této hnusné době se našli lidé, kteří těmto pronásledovaným občanům pomohli a ukrývali je u sebe doma, čímž zachránili tisíce lidí. Samozřejmě se našli i udavači, pak ti co rádi ukazovali prstem nebo ti, co dělali, že se jich tento problém netýká. O tom všem pojednává tento film. Je plný strachu, smutku, ale také dojetí a nakonci i radosti ze shledání. 80% ()

Roseinka

Jeden z těch "jemnějších" filmů z druhé světové. Po drsnějších filmech o takovýchto tématech to bylo o něco příjemnější ve smyslu, že jsem neřvala od začátku až do konce. Ale to nic nemění na tom, jak strašné to bylo a že tam bylo pár scén, které jsem moc nedávala. Navíc musím pochválit herecké obsazení, bylo opravdu skvělé. 8/10 ()

Autogram

Kvóty na ľudí, čo mi to z dnešného sveta pripomina. A naviac aj ich premiestňovanie... Nádej v deťoch, ktoré nechápu, že idú v ústrety svojim mamám, zabolela, keď sa čerství hlavni hrdinovia ako prví dvaja postavili do radu na presun. Ale je skvelé opäť vidieť vo filme Mélanie Laurent. –––– Kdy už to začne, to představení? Závody na kolech. – To my jsme to představení. ()

sellsakul

ODSUN=Pianista+Schindlerov zoznam+akýkoľvek iný film s touto tematikou. Nič prevratné nové tu nie je, ale na druhej strane, sú tu krásne prázdne zábery do blba, otrasná hudba, a snáď ešte otrasnejší RENO a LAURENTOVÁ. Pre mňa obrovské sklamanie slabých 50%. ()

milancecil

250. Jsou filmy, které pro vnímavé diváky znamenají neradostný, tíživý zážitek, podstupují dobrovolné utrpení, aby se k nim dostaly v zobrazeních i třeba jen krátké, útržkovité vzkazy, skládající pak společně pro ně velké poučení o událostech, které by neměly být nikdy zapomenuty, zamlčovány, ani popírány a zlehčovány, naopak by se měly stát pro nás trvalou výstrahou, v co se může proměnit lidské úsilí o prosazení vlastní scestné výlučnosti, s jakou krutostí se pak dokáže člověk obrátit proti těm pro něj vyloučeným, jaká děsivá příkoří je jim schopen pak ve vlastní zaslepenosti činit, v jak velkého netvora se dokáže z lidské bytosti proměnit, kam až v sobě nechá zapadnout lidskost, to zlo je v nás stále přítomné a čeká na svoji novou příležitost, kdo mu opět dát takovou volnost, umožní se rozvinout, podnítí nenávist, chuť se mstít, i tak zhoubně se přece lze vyrovnávat s vlastní životní frustrací, s nízkým sebevědomým, s pocitem méněcennosti, s duchovní bídou, nechat se nalákat mocí, páchat zločiny s uspokojením, povznesením, s ospravedlněním, vždyť jsou to jen Židé. I když bezmocní, nepřestali to být lidé. ()

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)