Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny

(TV film)
  • Velká Británie Wuthering Heights

Sirota Heathcliff je vychovávaný bohatou rodinou Earnshawovcov z Yorkshire, no neskôr práve tejto rodine prisahá pomstu.
V prvej časti dvojdielneho snímku prichádza Catherine (Rebecca Night), napriek varovaniam svojho otca Edgara Lintona (Andrew Lincoln), aby neprekročila hranice šľachtického pozemku, do odľahlého sídla, kde sa zoznámi s očarujúcim, ale chorľavým bratrancom a mužným Haretonom (Burn Gorman). Obaja sú opovrhovanými a zneužívanými synmi bohatého Heathcliffa z Earnshawu (Tom Hardy). Heathcliff bol vychovaný ako najlepší priateľ Cathy (Charlotte Riley) jej milým a veľkorysým otcom, pánom Earnshawom (Kevin McNally). Po jeho smrti sa jeho syn a následník vrátil z internátu, oženil a Heathcliffa degradoval na úroveň chlapca zo stajní, len aby mohol zostať so svojou milovanou Cathy. Tá sa však po náhodnom stretnutí s elegantným gavalierom Edgarom Lintonom zamiluje a na Hindleyovo potešenie táto správa zdrveného Heathcliffa vyženie zo sídla.
V druhej časti uplynuli tri roky a Heathcliff sa vracia s dostatočným majetkom na to, aby mohol odkúpiť sídlo, práve deň potom, čo sa Cathy vydá za Edgara. Zaháji svoj plán pomsty, ktorý však namiesto uspokojenia prinesie všetkým iba utrpenie. Po smrti Cathy a neskôr Edgara jeho nenávisť zasiahne ďalšiu generáciu, ktorá sa však spojí za účelom bojovať za ušľachtilejšie a trvalejšie hodnoty. (Incantator)

blondboss

V tomto prípade sa bavíme o jednej z najvydarenejších a najlepšie poňatých adaptácií románu Búrlivé výšiny, ktorý je notoricky známy väčšine divákov. Veľmi dôležitú úlohu tu zohráva Tom Hardy, ktorý tomuto snímku dodal neskutočnú realistickosť a naturálnosť. Film plný smútku, emócií a polemík. Ja som bol spokojný a aj napriek tomu, že sa už jedná o xy-tú verziu, tú štvrtú hviezdičku pridám. 70 % ()

saillor

Perfektní britské zpracování, o mnoho povedenější než starší verze s Binoche a Fiennesem z roku 1992 (bohužel mi ještě chybí zhlédnutí nejstarší verze z r.39, ale budu se to snažit doplnit). Knihu jsem četla před pár lety zmítána prudkou porozchodovou depresí, se kterou atmosféra Větrné Hůrky skvěle korespondovala. Sledování jakéhokoli film. zpracování je tedy pro mě tak trochu masochistickou záležitostí. Brečím v podstatě od chvíle, kdy Catherine prohlásí: "I am Heathcliff!" Tohle televizní zpracování skvěle odpovídá knižní předloze, dokonce i hlavní představitelé splňují má očekávání - démonický Heathcliff, divoká Cathy i sladký Linton. Vždycky bude pro nás přitažlivější chlap s temnou duší a pohledem démona, protože láska je mrcha bolavá, Bronteová to dobře věděla... ()

AlenkaAja

Krása,krása,Hardy opět na 100%Hned jsek si film koupila.Na dvd je na 2 díly.Ta vášen mezi těma dvěma je hmatatelná!!!!Nejlepší je na tom to, že jí přenesli i do realného života. ()

Sofia_Straw

Búrlivé výšiny sú dnes považované za viktoriánsku klasiku. ..a právom. Spracovanie z roku 2009 je síce najpodrobnejšou adaptáciou, ale tiež má svojich pár chybičiek krásy. Kto čítal knihu, vie o čom hovorím. Kto nemal to šťastie a kniha sa mu zatiaľ nedostala do rúk, tomu ju vrelo odporúčam. Koncom 18. storočia sa začínalo v Anglicku rozvíjať ženské hnutie a toto dielo poukazuje aj na postavenie žien vo vtedajšej spoločnosti i keď skôr tragicky, než komicky či kriticky. Verzia je zrejme dosť zostrihaná, pretože niektoré situácie postrádajú logiku. Sú to ale detaily, ktoré si nemusíte všimnúť...napr. osudy Lintona. Atmosféra viktoriánskeho Anglicka, v ktorom boli jeho obyvatelia skúpi na city je vystihnutá primerane. Podobne tiež vzbura Cathy proti týmto nepísaným pravidlám doby. Kniha je postavená na charakteroch postáv, tie sú v popredí pred dejom a tohto sa snažil držať aj film. Len Heatcliffovo šialenstvo na mňa pôsobilo trocha nasilu. Nepochybujem o veľkej snahe Toma Hardyho vcítiť sa do svojej úlohy, ale najmä povaha zaostalého grobiana a šialenca bola pre mňa v jeho podaní ťažko uveriteľná... Postava vyznievala veľmi zložito na stvárnenie, plná rozporov v podobe lásky až za hrob, šialenstva, závislosti, nehy a zároveň stupňujúcej sa nenávisti a v konečnom dôsledku vlastne tragického konca. Ale nebola to len postava Heatcliffa, rovnako Edgar Linton nebol veľmi uveriteľný a to hlavne v čase keď zomieral. Iné to bolo u Cathy, tá bola naopak stvárnená fantasticky. Charlotte Riley som uverila každý pohyb, každé slovo, každý prejav šialenstva. Románová Cathy bola predsa len trochu iná, no to, čo mala Charlotte Riley stvárniť na obrazovkách, sa jej mimoriadne vydarilo. Po druhom zhliadnutí pridávam piatu hviezdičku a opravujem svoj názor na Hardyho a Lincolnove výkony, ktoré boli tak bezchybné ako len v nevydarených a hrozných maskách mohli byť ... Obsahová stránka filmu je prispôsobená dnešným predstavám diváka, v knižnej predlohe klasická romantika skôr chýba... Román je tiež písaný veľmi podrobne a vo filmovom spracovaní nebol priestor pre zachytenie verného obsahu. Avšak spracovanie z roku 2009 je jednou z adaptácií, ktoré sa oplatí vidieť viackrát, v mojom prípade to bolo nutné pre zžitie sa s hranými postavami. ()

PenelopaW

Předlohu jsem nečetla a měla jen mlhavé povědomí, o čem kniha je. Přestože jsem se opravdu moc snažila s Heathcliffem sympatizovat, pořád mi to hatil. Tom Hardy ho zahrál charismaticky a uvěřitelně, ostatní herci a jejich postavy mu zdatně sekundovaly. Na konci sice byly slzičky, ale přesto jsem úplnou katarzi necítila. Atmosféra slatin nezapomenutelná... jdu si otevřít okno a doufat, že mi do bytu zavane vítr z vřesoviště. ()

Koffe

Nemůžu než souhlasit s názorem uživatelkou jane1106.Ústřední dvojice mi vadila a to co dostali si zasloužili. Cathy byla blbá hloupá husa a Heathcliff omezený kretén. Možná jsou to silná slova ale při sledování filmu, ve mě odpor k nim rostl a rostl takže jsem to sem prostě musela vypustit. Asi nechápu viktoriánskou klasiku či co já vím. ()

HarryB

Loved it, As much I liked Ralph Fiennes in 1992 adaptation - Much credit for the success of this version goes to Tom Hardy as Heathcliff. You see what a great man he could have become if not for Hindley's torturous treatment of him and Cathy's snobbish refusals. Hardy's deep voice and stealth mannerisms give you the impression of a tiger waiting to strike. I like that Cathy isn't portrayed like such a flaky thing but rather a wild child and as much in bondage as Heathcliff. The score, the cinematography, the secondary characters were also very good in this version. I didn't like cathy in 1992 version but I could relate with her in this version. Charlotte Riley's portrayal gives Cathy a likable earthiness that we can identify with even as she makes dreadful choices. ()

Lilith-ell

V knize mi Cathy a Heathcliff byli vždy hodně nesympatičtí. Jsou pro mne prototypem sobecké a zlé lásky, transgeneračního traumatu, které zlomí až láska Catherine a Haretona. Ti jsou tou pravou ústřední dvojicí románu. Možná proto by se mi film neměl moc líbit, jelikož dost zanedbal vznik vztahu mezi mou oblíbenější dvojicí. Jenže i když mi láska mezi Cathy a Heatcliffem přijde pořád zlá a sobecká, tak jsem pochopila, jak je opravdová, bolestivá a ano, sobecká a malicherná. Kdyby jen se obě postavy chovaly trochu jinak... Cathy nebyla rozpolcená a hysterická. Heathcliff nebyl pomstychtivý a krutý (asi nejvíc k Isabele!). Celým filmem je protkáno koncentrované zoufalství, které je dost nakažlivé. Ale Tom Hardy a především krásná Charlotte Riley jsou ve svých rolích perfektní. Moc nechápu, že by některé divačky chtěly mít "svého Heathcliffa". Stokrát radči bych brala "svého Haretona". ()

JimmyMcNulty

Temný, smutný, osudový a tragický film. Herecké obsazení úžasné a především z Hardyho roste hvězda první velikosti. Heathcliffa jsem mu bezezbytku sežral. Je vidět, že se pro podobně temné role snad narodil. Ale abych nezapomněl, Hindley, Edgar a Cathy za Hardym nijak nezaostávají, všichni hrají skvěle. 4 hvězdičky za film, ale díky hercům musím dát za 5. ()

Korra

Příběh je tak silný, že snese i špatné obsazení, jakým pro mě Tom Hardy v roli Heathcliffa je. S Charlottou Riley tvořili docela pěkný pár, ale tu sebezničující posedlost, kterou dokázali předvést Juliete Binochet a Ralph Fieness ve verzi z roku 1992, jsem jim nevěřila. ()