8 hlav šílenství

8 Heads of Madness

Životopisný

Česko / Slovensko, 2017, 107 min

• HonzaBez

"Myslíš, že někdo tady z těch potřebuje poezii? Království za trochu vody, ne za Puškina..." Trošku mě překvapilo, že už to tu někdo hodnotil, když do filmové distribuce to jde až v říjnu. Tematicky mě to rozhodně láká. A doposud velmi nízké hodnocení od zhruba 15 uživatelů vůbec neodrazuje. Nevěřím, že by to mohlo být tak zlé, aby si to zasloužilo hodnocení "odpad". No možná lidi odrazuje ruská tematika. Mě (po shlédnutí traileru) naopak v tomto případě docela přitahuje.(7.9.2017)

Osm hlav je vyprávěno filmařskou makarónštinou, která je ve výsledku srozumitelná, chvílemi překvapivě humorná v dobrém slova smyslu a chvílemi ve špatném. Nejde o přímočarou honbu za silným biografickým příběhem, což se mi líbí, ale na druhou stranu mě film nechal poměrně chladnou. Silněji než cokoli jiného ve mně rezonuje "odrhovačka" Lagernaja v podání Jevgenije Rubilina. Asi bych se nebránila druhé projekci – v jiném rozpoložení to třeba budu vnímat jinak. PS: Trochu podobný závan čehosi jako Hlava-ruce-srdce.(6.8.2017)

• Gumrice

A co že to je? Utrpení! Utrpení to bylo, ale pro mě. Šla jsem na toto dílo docela připravená, ale bylo pojato ještě hůř, než jsem čekala. Režisérka, ani herci dle mého názoru abslutně nedokázali sdělit to poselství, který měl film přinést a vybrat si Langerovou jako hlavní postavu, která to v podstatě celé táhne byl krok sakra vedle. Žádné dramatické prvky jsem bohužel neviděla, jediné velké plus je hudba Vladivojny, která tomu dala šmrnc. Nechci film nikterak shazovat, ale opravdu z toho vznikla chujovina na entou.(13.10.2017)

• 255085349

Obsahově je to nicneříkající a stylisticky strašná slátanina. Po zhlédnutí filmu vím o Anně Barkovové přesně to samé, co jsem si o ní předtím přečetla na ruské wikipedii - byla nonkonformní, žila dlouho v lágrech, tam byly hrozné podmínky a ona byla lesba - prostě nic nového, nulové obohacení. Stylově je to haluz poznamenaná dlouhým natáčením a nedostatkem peněz na dané sekvence. Smysl množství některých scén jsem vůbec nepochopila. Filmařsky nejkvalitnější je poslední osmá kapitola. Našlo se tam i pár vtipných okamžiků, není špatná ani hudba. Jsem moc ráda za větší roli pro Máju Štípkovou, která je nejenom filmem trestuhodně opomíjená. Aneta Langerová je na neherečku docela ucházející, ale ta její ruština, to je bída. Přijde mi až trochu nedůstojné zneužít příběh životem zkoušené postavy z historie na (nepodařené) cvičení z filmových stylů.(16.10.2017)

• horovska

Před pár léty jsem čirou náhodou viděla v kině prvotinu Marty Novákové s názvem Marta a byla jsem nadšená. Měla jsem tedy velká očekávání, zvláště pak, když jsem si přečetla, kolik let příprav a kolik práce do filmu 8 hlav režisérka vložila. Film je pro mne tedy velkým zklamáním. Jakási hra na intelektuálskou zajímavost, jež zcela postrádá smysl a kompaktnost.Katastrofální herectví-neherectví Anety Langerové je úplná minela. K tomu stěží snesitelná dávka trapných pokusů o humor. A horkou jehlou šitý hudební podkres - shrnuto podtrhnuto - smutný pokus o výjimečný film skončil podivnou křečí.(13.8.2017)

• - Scenáristka a režisérka snímku Marta Nováková pracovala na projektu od roku 2008. (Olík)

• - Představitelka hlavní role Aneta Langerová o své postavě prohlásila: „Zaujal mě její bohatý vnitřní svět, díky kterému přežila všechny hrůzy té doby.“ (Olík)

• - Režisérka Marta Nováková hledala pro hlavní představitelku výraznou osobnost spíše než v hereckých kruzích mezi ruskými hudebnicemi, výtvarnicemi či tanečnicemi. S Anetou Langerovou se původně setkala kvůli tomu, aby do filmu nazpívala „lágrovou odrhovačku“ v ruském jazyce. (Olík)