8 hlav šílenství

8 Heads of Madness

Životopisný

Česko / Slovensko, 2017, 107 min

• Gekacuk

OBSAHUJE FORMULACE, KTERÉ BY NĚKDO MOHL POVAŽOVAT ZA SPOILER. Shlédnuto v předpremiéře na LFŠ. Po pomítání proběhla beseda s režisérkou, Vladivojnou La Chia a Zuzanou Fialovou. O kvalitě filmu napovídá už to, co si o něm myslí Fialová, která prohlásila, že po půlhodině filmu zjistila, že se režisérka zbláznila. To bych si tvrdit nedovolil, ale film je to divný a nepovedený. První a osmá hlava (kapitola) byla zřejmě ještě natočena s dostatkem financí. Odehrávají se v zajímavých exteriérech. Prvních pět minut to vypadalo na zajímavý film. Pak trošku znejistíte, když při cestě vlakem do pracovního tábora uprostřed SSSR uslyšíte kromě češtiny slovenštinu. Ale po následném slédnutí smršti absurdit, divadelních kulis a hereckého neumětelství Anety Langerové už si na to divák ani nevzpomene. Z dalších hlav už přímo tryská levnost. Režisérka zřejmě v důsledku nedostatku prostředků zvolila levné dekorace a barevně velmi výraznou omalovánkovou animaci (např. kreslený Kreml se spoustou rudých praporů). Ve filmu je několik pokusů o vtip a nadsázku, které však vycházejí naprázdno (odpočinek v Parku kultury a oddechu Felixe Edmundoviče Dzeržinského – zakladatele Čeky, později NKVD a KGB, domorodci šlapající v kravských výkalech, animovaný pes v hrané scéně, Stalin volající básnířce přímo do Gulagu, z nebe spadlé kyje přesně jako v sovětském Mrazíkovi apod.). Jedna scéna v pracovní táboře se opakuje 3x. Na konci vždy Langerová řekne: „Ale já to tak nechci“ a scéna se celá opakuje pohledem jiné kamery. Aneta v průběhu filmu nestárne, takže vypadá stejně ve 13 i 50 letech. Neustálé flashbacky také nejsou přínosem. Mnoho výborných herců se zde objevilo jen na okamžik. Zedníčkova role byla nazvána „ďábel“. Ve filmu uslyšíme recitace básní a zpěv písně (zpívá muž v ženském rodě) v ruštině. Rovněž se z vložených titulků dovíme mnoho životopisných údajů. Pro Fialovou nebylo nejtěžší natáčení v mraze, kdy trestankyně musely ručně kácet stromy, ale lesbická scéna s Langerovou. La Chia měla jen několik dní na složení filmové hudby a při závěrečných titulcích zní píseň „Ruská zima“, kterou nahrála v roce 2001, když jí bylo 16 let. Debata s tvůrci se nesla v odlečeném duchu. Režisérka se vyjádřila, že Fialová s Langerovou by mohly být věkově jako matka s dcerou, což je samozřejmě hloupost a Fialová si to nenechala líbit. Vážné téma osudů lidí nespravedlivě odsouzených k mnohaletému věznění a vyhnanství si zaslouží serióznější zpracování. Film nepřináší nic nového a pravděpodobně bude těžko hledat své publikum.(8.8.2017)

Viděno na LFŠ. Opravdu netradiční životopisný film. Nabízí hodně nevšední zážitek, který nesedne každému. Ale stojí za pozornost, pokud vám není lhostejná historie, (gulagová) literatura, Rusko atd. Mám ráda, když jsou filmy nepředvídatelné. A to 8 hlav šílenství splňuje, navíc je mi blízký jeho humor. Jediným highlightem rozhodně není Zedníček bez kníru.) V říjnu si film zopakuju.(6.8.2017)

• HonzaBez

"Myslíš, že někdo tady z těch potřebuje poezii? Království za trochu vody, ne za Puškina..." Trošku mě překvapilo, že už to tu někdo hodnotil, když do filmové distribuce to jde až v říjnu. Tematicky mě to rozhodně láká. A doposud velmi nízké hodnocení od zhruba 15 uživatelů vůbec neodrazuje. Nevěřím, že by to mohlo být tak zlé, aby si to zasloužilo hodnocení "odpad". No možná lidi odrazuje ruská tematika. Mě (po shlédnutí traileru) naopak v tomto případě docela přitahuje.(7.9.2017)

• Bystrozraký

Jsem zvyklý, že filmy takového žánru si dokáží udržet jednu a tu samou strukturu. Bohužel při sledování jsem si říkal, že se asi třikrát změnil režisér, který si film natočil po svém a úplně jinak. Zpočátku se film tvářil jako neobvyklý životopisný film, doprovázený docela zajímavou grafikou, poté se celý film zvrhl v ujetost před green screenem, levnými divadelními kulisami a nakonec děj nabral naprosto jiných otáček a změnil se v suchou až depresivní sondu do nitra ženského pracovního tábora. Aneta Langerová se do této role nehodila, nebyla mi sympatická a přišlo mi, že se nechovala přirozeně, což možná byl záměr, kdo ví... Taky se mi zdálo, že se skoro všechen rozpočet utrácel na scénách z pracovního tábora, až si tvůrci uvědomili, že musí natočit i scény z 'raného' dětství, tak do těchto scén za posledních pár korun nacpali divadelní kulisy. Pro mě je film nevyvážený mišmaš, který se pokouší předat jakousi myšlenku, kterou nakonec předá, ale jen tomu divákovi, který si spojí film s dostatečnou znalostí historie a současně bude tu myšlenku hledat.(19.10.2017)

• Hanka_M

Pseudo-intelektuální paskvil. V příběhu s ruskými postavami nemůže být míchána slovenština s češtinou (ano chápu, Marta potřebovala peníze ze Slovenska - ale jak sama vidí, nevyplatilo se jí to) a už vůbec ne verše říkané v ruštině a dialogy v češtině, občas verše i v češtině a pak píseň v ruštině. Film musí mít jeden jazyk! (pokud jsou všechny postavy stejné národnosti) I kdyby to byl příběh o Italce a dělali to Španělé a míchali to s Portugalskými herci, nefungovalo by to. Tohle byl základní dramaturgický balvan úrazu - celý film tímto absolutně nefunguje a vůbec nepatří do distribuce. Hudba má nějaké nápady, ale je zcela nevhodně použita - Vladivojna nemá hudebně-dramaturgické uvažování, nebo jí to prostě režisérka špatně zadala - takže také nefunkční. Aneta v sobě talent má, ale nebylo s ní pracováno a neměla o čem hrát. Další lítost. A když prostě se plazí jako zajatkyně po sněhu, opravdu nemůže mít krásnou plěť a udělané řasy - masky opravdu nezvládnuté - další vyklan úrazu. O scénáři a režii bych musela napsat další komentář. Kéž by už na FAMU začali točit filmy pro lidi a ne pro sebe. Kameře nerozumím, ale přišlo mi to, jako kdyby každou epizodu točil někdo jiný a navíc jsem ve filmu postrádala emoce - nikdo z herců se tam vůbec nekoncentroval. Co tam dělala Cibulková s Boudovou? Pro naší gereraci, která se ještě učila rusky je projev Anety i jiných herců v ruštině směšný, nefunkční a myslím, že jim tím tvůrci velmi ublížili, když je do toho nutili. Já nevím, nedalo by se z toho třeba 20 minut vyhodit, aby to alespoň mělo nějaký spád a bylo to třeba šest hlav? Takhle by životopisný film a vůbec film politický neměl vypadat - už fakt nevím, na co jít do kina.(14.10.2017)

• - Oficiální trailer k filmu vytvořil režisérský tandem Jan Bušta a Jiří Kunst. (Zdroj: MARFAFILM)

• - Natáčení začalo v listopadu 2012. Probíhalo pak ve Skanzenu Řepora v Praze, v Rabštejně, v Lužné u Rakovníka, v Příbrami, u Kaštic a v Krušných horách, konkrétně v lesech okolo Jáchymova. (SeanBean)

• - Ve spolupráci s portálem Moderní-Dějiny.cz vznikl k filmu výukový materiál (metodické listy) pro střední školy. (Zdroj: MARFAFILM)