8 hlav šílenství

8 Heads of Madness

Životopisný

Česko / Slovensko, 2017, 107 min

Opravdu velmi netradičně zpracovaný úsek života ruské básnířky a novinářky Anny Alexandrovny Barkovové. Pokud si myslíte, že jde o mainstream nebo klasickou komerci, tak na to rovnou zapomeňte.Není to klasický životopisný filmy, který můžete dnes a denně vidět v televizi. Není to film pro masy a popcornožrouty. Je rozdělen do osmi kapitol, které ve finále do sebe zapadnou jako puzzle. Finále se smějící se Annou nasadilo všemu korunu. Film je směsicí absurdit, deprese, schízičky a ironického až sarkastického nadhledu. Anna kolikrát něco plácne a tím to celé naprosto dokonale zazdila, ale mělo to smysl. Aneta Langerová byla dobrá. Zhostila se toho hezky. Občas se tvářila až moc zarputile a urputně, chvilkami jako debilek po náletu nebo pacient z Bohnic na vycházce v parku. Na začátku filmu jsem si myslela, že blbě slyším, protože jsem měla pocit, že Aneta Langerová je předabovaná Bárou Hrzánovou. Paní režisérka je buď to magor nebo velmi odvážná žena, když se s takovým zpracováním osudových událostí rozhodla jít na světlo boží a předložit ho diváckým vlčákům, kteří umí být velmi nemilosrdní a svou oběť uštvat. Musím před ní smeknout. Tohle zpracování mi sedlo přesně akorát. Podařilo se jí natočit film pro lidi, kteří mají v hlavě mozek a nebojí se ho kdykoliv použít k přemýšlení. Tenhle film jen tak nezapadne a to je dobře. Anetu Langerovou chci vidět i v dalších filmech. Viděno 21.10 v kině Radotín.(22.10.2017)

• horovska

Před pár léty jsem čirou náhodou viděla v kině prvotinu Marty Novákové s názvem Marta a byla jsem nadšená. Měla jsem tedy velká očekávání, zvláště pak, když jsem si přečetla, kolik let příprav a kolik práce do filmu 8 hlav režisérka vložila. Film je pro mne tedy velkým zklamáním. Jakási hra na intelektuálskou zajímavost, jež zcela postrádá smysl a kompaktnost.Katastrofální herectví-neherectví Anety Langerové je úplná minela. K tomu stěží snesitelná dávka trapných pokusů o humor. A horkou jehlou šitý hudební podkres - shrnuto podtrhnuto - smutný pokus o výjimečný film skončil podivnou křečí.(13.8.2017)

• Bystrozraký

Jsem zvyklý, že filmy takového žánru si dokáží udržet jednu a tu samou strukturu. Bohužel při sledování jsem si říkal, že se asi třikrát změnil režisér, který si film natočil po svém a úplně jinak. Zpočátku se film tvářil jako neobvyklý životopisný film, doprovázený docela zajímavou grafikou, poté se celý film zvrhl v ujetost před green screenem, levnými divadelními kulisami a nakonec děj nabral naprosto jiných otáček a změnil se v suchou až depresivní sondu do nitra ženského pracovního tábora. Aneta Langerová se do této role nehodila, nebyla mi sympatická a přišlo mi, že se nechovala přirozeně, což možná byl záměr, kdo ví... Taky se mi zdálo, že se skoro všechen rozpočet utrácel na scénách z pracovního tábora, až si tvůrci uvědomili, že musí natočit i scény z 'raného' dětství, tak do těchto scén za posledních pár korun nacpali divadelní kulisy. Pro mě je film nevyvážený mišmaš, který se pokouší předat jakousi myšlenku, kterou nakonec předá, ale jen tomu divákovi, který si spojí film s dostatečnou znalostí historie a současně bude tu myšlenku hledat.(19.10.2017)

• Hanka_M

Pseudo-intelektuální paskvil. V příběhu s ruskými postavami nemůže být míchána slovenština s češtinou (ano chápu, Marta potřebovala peníze ze Slovenska - ale jak sama vidí, nevyplatilo se jí to) a už vůbec ne verše říkané v ruštině a dialogy v češtině, občas verše i v češtině a pak píseň v ruštině. Film musí mít jeden jazyk! (pokud jsou všechny postavy stejné národnosti) I kdyby to byl příběh o Italce a dělali to Španělé a míchali to s Portugalskými herci, nefungovalo by to. Tohle byl základní dramaturgický balvan úrazu - celý film tímto absolutně nefunguje a vůbec nepatří do distribuce. Hudba má nějaké nápady, ale je zcela nevhodně použita - Vladivojna nemá hudebně-dramaturgické uvažování, nebo jí to prostě režisérka špatně zadala - takže také nefunkční. Aneta v sobě talent má, ale nebylo s ní pracováno a neměla o čem hrát. Další lítost. A když prostě se plazí jako zajatkyně po sněhu, opravdu nemůže mít krásnou plěť a udělané řasy - masky opravdu nezvládnuté - další vyklan úrazu. O scénáři a režii bych musela napsat další komentář. Kéž by už na FAMU začali točit filmy pro lidi a ne pro sebe. Kameře nerozumím, ale přišlo mi to, jako kdyby každou epizodu točil někdo jiný a navíc jsem ve filmu postrádala emoce - nikdo z herců se tam vůbec nekoncentroval. Co tam dělala Cibulková s Boudovou? Pro naší gereraci, která se ještě učila rusky je projev Anety i jiných herců v ruštině směšný, nefunkční a myslím, že jim tím tvůrci velmi ublížili, když je do toho nutili. Já nevím, nedalo by se z toho třeba 20 minut vyhodit, aby to alespoň mělo nějaký spád a bylo to třeba šest hlav? Takhle by životopisný film a vůbec film politický neměl vypadat - už fakt nevím, na co jít do kina.(14.10.2017)

• Gumrice

A co že to je? Utrpení! Utrpení to bylo, ale pro mě. Šla jsem na toto dílo docela připravená, ale bylo pojato ještě hůř, než jsem čekala. Režisérka, ani herci dle mého názoru abslutně nedokázali sdělit to poselství, který měl film přinést a vybrat si Langerovou jako hlavní postavu, která to v podstatě celé táhne byl krok sakra vedle. Žádné dramatické prvky jsem bohužel neviděla, jediné velké plus je hudba Vladivojny, která tomu dala šmrnc. Nechci film nikterak shazovat, ale opravdu z toho vznikla chujovina na entou.(13.10.2017)

• - Natáčení začalo v listopadu 2012. Probíhalo pak ve Skanzenu Řepora v Praze, v Rabštejně, v Lužné u Rakovníka, v Příbrami, u Kaštic a v Krušných horách, konkrétně v lesech okolo Jáchymova. (SeanBean)

• - Představitelka hlavní role Aneta Langerová o své postavě prohlásila: „Zaujal mě její bohatý vnitřní svět, díky kterému přežila všechny hrůzy té doby.“ (Olík)

• - Dokončovací práce na filmu se prodražily natolik, že se tvůrci rozhodli pro finanční pomoc oslovit fanoušky prostřednictvím komunitního financování, kdy na české crowdfundingové platformě vybrali částku 428 416 korun. (Tom_Lachtan)