Letošní rok spěje českým filmům a tohle není výjimka. Když jsem šel do kina, tak jsem o filmu věděl jen základ, a tak mě hodně překvapilo, že uprostřed filmu skončil film a začal úplně jiný film. První část, která někomu přijde trapná, mě však přišla naprosto skvělá. Vše co vám v ní připadá absurdní nebo laické se poté svýborně vysvětlí. Druhá část filmu mi dost připomínal film Ed wood. Hodně se povedla hudba a výběr herců. Doporučuji k filmu přečíst knihu Mnichovský komplex na který film odkazuje. Od Zelenky jsem dosud nic neviděl, ale po tomhle si něco určitě pustím. Pro mě nejlepší český film roku . 90%.(31.10.2015)

// Jo, pět, čtete správně. Jinak to vlastně ani nejde, když se totiž podíváte, v jaké bažině se aktuálně české komedie topí, je Zelenkův nový zářez něco jako malé zjevení. Tak zaprvé, ten pán umí vyprávět malé příběhy, umí je podávat zábavným způsobem a umí do nich vnést pokaždé kapku něčeho originálního, něčeho osobitého, díky čemuž je automaticky staví o něco výš, než zbytek jeho kolegů od fochu. Zadruhé, jakmile v české komedii jde i o něco víc, než jen pitomý rodinný film pro všechny, je to už regulérní zázrak (stává se max. jednou do roka) a jako takový, si zaslouží všechnu chválu, kterou mu můžu nabídnout. Samozřejmě, že to není bezchybné a na světovou áčkovou produkci se to absolutně nechytá, tentokrát ale oceňuji snahu, že se o to nikdo ani nesnaží. Je to malý, český film o nás, je čestný a fér. A něco takového hold moc českých scenáristů a režisérů dnes netvoří. Za tu snahu, tu osobitost a pana režiséra (teď mluvím o postavě) celkem pevných 9/10. "Hitler je super."(20.10.2015)

Každý národ má své mýty, které ho formují, ať už odrážejí či nikoliv historickou pravdu - což je sám o sobě dost irelevantní pojem. A tenhle film předkládá znepokojivou myšlenku: skoro osmdesát let po Mnichově, neneseme si tenhle mýtus jako kouli u nohy? Není to pro nás jen výmluva pro věčnou ublíženost, věčné stížnosti a hlavně, setrvalé přesvědčení, že, přestože MY máme tu pravdu, tak ostatní jsou vždycky proti nám? ____ Ten film je nebezpečný, drtivě ukazuje, jak neotřesitelná víra v mýty - u nás s větší silou než vyšeptalé náboženství - dokáže ublížit. Když se jimi zaštítí sprostota a nenávist, tupost a omezenost, která ani nechce znát skutečný stav věcí. Jen si libuje ve svém zapařeném rybníčku přesvědčení o vlastní pravdě, do kterého hystericky nepropouští ani závan nových myšlenek a možností. Ten snímek ukazuje, že nás skutečně Mnichov porazil. Nejenom tehdy, ale do teď. ___ Bráno jako film, není to komedie, spíš je to smutné. První část, absurdní historka o papouškovi, který byl svědkem dějinných událostí, mě nudila, ale ty další, dekonstruující, ty byly vážně inspirativní.(25.10.2015)

Petr Zelenka je prostě jinde. Takhle nápaditý, vtipný a hlavně zároveň velice chytrý film jsem od českého režiséra neviděl už hodně dlouho. Pecka, které do absolutna ale něco chybí. Přesto je to výborná alegorie a metafora, která si hraje s divákem po celou dobu, ale není to nefér hra, protože na první pohled skrytá vodítka jsou vidět po celý film... Povedené 4*.(16.8.2016)

Velmi milé překvapení, že tak ambiciózní film se nerozpadl pod rukama. Místy je to trochu polopatické,třeba když se zastaví děj, aby postavy vysvětlily, jak že to bylo s Mnichovem, ale k celkové rétorice Zelenky mi to pasuje. Touha nabídnout plnohodnotnou revizi dějinné události, která je až moc braná jako hotová záležitost s jasným výkladem, řečená skrz funkční příběh... Vlastně nemůžu uvěřit, že to vyšlo jen s dílčími výhradami k pár zkratkám a místům, kdy je okatost až moc okatá.(13.10.2015)

• - Ve filmu si zahráli reportéři České televize Daniela Písařovicová a Jakub Železný. (M.B)

• - V roli papouška žako se vystřídali tři papoušci: Charlie, Pepina a Kuki. (Yalka)

• - Film se natáčel v hlavním městě Praha a obcích Osečná a Svatý Jan pod Skalou. (hendrich6)