Roland Deschain (Idris Elba), poslední z řádu rytířů, vede odvěkou bitvu s Walterem O'Dimem, známým též jako Muž v černém (Matthew McConaughey) a je odhodlaný zabránit mu ve zničení Temné věže, která svou existencí drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů, protože Roland je jediným, kdo je schopen Temnou věž před Mužem v černém ochránit. (Falcon)

váca

Po strašidelných recenzích jsem šel do kina s určitým strachem, co čekat. Ale nakonec jsem byl i mírně pozitivně překvapen, že to nebylo tak strašný. Pěkná pohádka, která asi měla sice větší ambice, vzhledem ke knižní předloze a super obsazení, ale jako sci-fi jednohubka super. Obsazení parádní, Matthew opět nezklamal, ale ani další dva hlavní představitelé. Vtipné dialogy, pozitivní stopáž. Škoda jen, že celkové pojetí bylo spíše televizního ranku. Přesto tenhle film beru jako příjemný počin, na který se někdy znovu rád podívám, protože mě ve výsledku bavil. ()

BMW12

Nevím co se kritkům a divákům nelíbilo. Za mě se jedná o parádní fantasy film. Příběh se mi líbil a má to skvělé herecké obsazení. Ve filmu se pořád něco děje, ze začátku to tajemno, proč má Jake ty temné sny a pak už jenom akce a boj s mužem v černém. Mrzí mě tedy, že film neuspěl a doufám, že se alespoň natočí seriál se stejnými herci. ()

honajz

Nějak tomu chybí šťáva. Vybavil jsem si podobné teenagerovské filmy z 80. let, kde samozřejmě nebyly tak vychytané digitální triky, jako třeba Poslední hvězdný bojovník, The Gate, Labyrinth, Dragonslayer a podobně. Tam taky puberťák (-ci/-čka) zachraňují svět, ale tak nějak to má jisté kouzlo právě těch osmdesátek. S rozvojem digitálních triků nějak to kouzlo ustoupilo a nahradil je chladný počítačový kalkul. Knihou nejsem moc dotčen, neb jsem ji nikdy nedočetl, tedy ani jednu ságu, pamatuji si z prvního dílu, že Pistolník jde několik stránek vyschlou pouští a hledá Muže v černém, a má žízeň a dojde do nějakého města, a tam se taky nic nestane, tak jsem nudou knihu odložil a již nikdy se k ní nevrátil. Film alespoň staví na nějakém příběhu, i když je průhledný jako český politik u korýtka, kluk mi moc charismatický jako herec nepřijde, naštěstí Pistolník a sem tam Matthew tomu občas nějaké ty jemné vlnky napětí a zajímavosti dodají. Ale zkrátka, takový ten film z ranku neurazí, nepotěší, ani ryba, ani rak, kouknout se na to dá, ale že by z toho byl člověk nějak odvařený, to ne. Prostě průměr. ()

rikitiki

Ježkovy voči, to byla volovina! Předlohu jsem nečetla, ale to už musel zvorat King. Nebo z jeho grafomansky tlusté knihy namátkou vytrhli pár stránek a pak podle toho narychlo spíchli scénář. Patrně tam šlo o hledání otce. A do toho se jaksi připletla nějaká věž, démoni, pistolníci, psychopatický muž v černém, brány do jiných světů a zcela nekompetentní newyorský orgán státní péče o dítě. ()

Othello

Ten film má neuvěřitelnou schopnost nedokoukatelnosti. Vše v něm je natolik bezbarvé a suché, že napojit se na něj je nadlidský úkol i pro shaolinské mistry empatie, kteří si k snídani dávají maratony Lasse Hallströma. Až do poslední akční plískanice tam není jediný zajímavěji postavený záběr, uvedená postava či řečená informace. Ani případná demence není natolik monumentální, aby vytrhla z nepříjemné apatie, srovnatelné tak leda s tím být někde spoutaný, zatímco se vás někdo snaží hodiny umlátit plastovým kladívkem ze sady Malý stavitel. V závěru to maličko vystrčí růžky videoherní akcí, kde zejména fight s Mužem v černém připomíná souboje s bossy ve videohrách, k čemuž napomáhá zejména časté snímání zpoza ramene a malý operační prostor, kde se může hrdina skrývat jen za sloupy a uhýbat tak gradujícím atakům protivníka, přičemž klíčem k jeho poražení je využití interaktivního okolí. Nicméně já se ptám: není to málo? Pche. Málo je jen slovo. ()

HellFire

Jedno z těch horších zpracování Kingovy předlohy. Série Temná věž je moje srdcovka, ale na film jsem se vůbec netěšil, protože chápu, jak složité by bylo všechny díly převést na filmové plátno. Musel by se stát zázrak z ranku Pána prstenů. Jenže za kameru zasedl prakticky neznámý režisér a studio šetřilo, kde mohlo. Výsledkem je zhovadilost, která se na ploše necelé půl hodiny! snaží odvyprávět smysluplný příběh a přitom nás vtáhnout do fantasy světa z mysli Stephena Kinga. Jenže to v jednom filmu vůbec nejde (i když nutno přiznat, že tvůrci se nepokoušeli adaptovat knižní sérii, ale pokračování). Tudíž nám všechny důležité informace postavy jednoduše řeknou. I přesto to musí být pro nezasvěceného diváka totální chaos, protože se v první půl hodince nedozvíme skoro nic o samotných postavách (Matthew McConaughey jako záporák nemá co hrát, protože jeho postava byla ve scénáři popsaná jednoduše jako „dělá zlé věci, protože je to záporák“; film tak drží nad vodou Tom Taylor). Film mlží, jak to jde, snad ve snaze působit tajemně jako hrad v Karpatech. Spíše si tím ale hází klacky pod nohy a není divu, že v kinech totálně pohořel a jeho prach odnesl čas. Na věky věků. Ono to totiž místy byla povedená komedie. „Stop breathing“. SPOILER: McCounaghey nemůže zabít Rolanda, protože odolává jeho magii a ke konci ho převálcuje tak, že ho zasype kamením a hází po něm všechno možné. Co mu teda sakra doteďka bránilo, aby si s sebou vzal ocelovou tyč a prohnal mu ji srdcem? Roland proti němu nemá žádnou obranu, když McCounaghey chytá kulky do ruky. ()

Janek

No bylo to špatné, hlavně ke konci, ale tři hvězdy dám, protože jsem si během filmu uvědomil, že bych na tom v kině skejsl mnohem radši, než na áčkovém Blade Runnerovi či poslední Planetě opic! ()

ARI50

Celkem jsem se bavil a dost mě to zaujalo jen je Škoda že to místy bylo strašné jednoduchý. Elba opět výborný. ()

Necrotongue

Kingovu ságu Temná věž jsem četl již několikrát a jsem teď poněkud zmatený. Proč se film jmenuje Temná věž, když se evidentně jedná o velmi špatné zpracování prvního dílu ságy- Pistolník? Proč hraje Rolanda černoch? Pokud dojde na filmové zpracování Třech vyvolených, jak mu bude moct Detta Walker nadávat do běloušů? Je jasné, že není možné vyřešit situaci tak, že by byla Detta bílá, protože pak by musela použít zakázané slovo na n. a USA by zalila vlna rasových nepokojů. Těžké, ale očekávané zklamání. ()

luka4615

Stephen King má na ty filmové přepisy vážně smůlu! Po nemastném a neslaném "IT", je i The Dark Tower velmi špatně zvládnutou podívanou, u níž fungují jen scény s Idrisem Elbou a jeho "šestiraňákem". Knižní podoba je totiž úžasně vrstevnatá a nabízí spoustu detailů, z nichž si čtenář může udělat poměrně přesný obrázek o aktuálním dění. Ve filmu je to přesně naopak. Po většinu času totiž sledujeme šílené dialogy, naprostou absenci solidního scénáře a CGI, za které by se museli stydět i v televizi. Jedinými světlými body v této režisérské, potažmo i filmové temnotě jsou Idris Elba a Matthew "Muž v Černém" McConaughey, avšak ani ti nezakryjí fakt, že v jádru je snímek The Dark Tower ostudně nezvládnutou filmovou adaptací. Shame! „I do not aim with my hand. He who aims with his hand has forgotten the face of his father. I aim with my eye. I do not shoot with my hand. He who shoots with his hand has forgotten the face of his father. I shoot with my mind. I do not kill with my gun. He who kills with his gun has forgotten the face of his father. I kill with my heart.“ ()

JASON_X

Kingovy knihy ani jejich adaptace mě zatím nikdy nijak výrazně nezklamaly, mám jeho styl hodně rád. Pro děti je příliš drsný a pro dospělé zase dětinský, prostě takovej horrorovej pohádkář, baví mě. Hlavní hrdina tohohle příběhu je sice kulhavej rachitickej klučina s žabím obličejem, ale byl mi sympatičtější než většina jeho vrstevníků v podobných rolích. Ani černej klaďák mi nevadil, i když už ze mě tohle otravné klišé plíživě vyrobilo zavilého rasistu. Tentokrát to není žádnej vylízanej rapper se zlatejma zubama a řetězama, ale pistolník Roland z Gileádu, z Eldova rodu, jehož kolty jsou vyrobeny z oceli Excaliburu, no potěš prso, na negra slušnej titul. Ještě lepší je ovšem hlavní superzáporák McConaughey, kterej to dobře umí s lidma ("přestaň dejchat") a má jemnej smysl pro humor (někomu odkráglovat maminku, a pak mu na zeď nakreslit smajlíka a napsat "ahojky", je fakt cool). No ale celej ten finálově soubojovej a happyendovej závěr už je dost přes čáru, to je spíš Špílberg než King. Proč sakra taky někdy nemůže ve filmu zvítězit temnota nad světlem a lež a nenávist nad pravdou a láskou? ()

Lucasion

Mnoho lidí asi bude na Temnou věž nadávat, dalších spousty fanoušků knížek bude film zatracovat. Jako neznalý knížek jsem šel na projekci s čistým štítem. Trailer mě docela zaujal a hlavně jsem se těšil na Oscarového Matthewa. Moje znalost knížek předlohy od Kinga sahá tam, že jsou pekelně dlouhé. A tím to tak asi hasne. Mohu povytáhnout obočí, že tohle chtějí vtěsnat do hodiny a půl. Ale jak už bylo řečeno, já měl při začátku filmu klidnou mysl. Příběh na mě působí jako temnější pohádka pro děti i dospělé. Místy jsem se pousmál, ale napětí bylo nulové. Též nějaká obava o charaktery nebo fandění jsem nezažil. Story jako takové má King jistě promakané, v kině to na mě působí jako "jen další z mnoha univerzů". Idris Elba hraje jako mnohokrát předtím, ale hvězda filmu je Muž v černém. Těšil jsem se na McConaugheyho a on je prostě skvělý. Z filmu si vybavuji především jeho. Jeho záporný čaroděj je prostě charismatický a on to zahrál pekelně dobře. Každou větu, každé gesto, všechno mu to žeru. Oscarový Matthew pozvedl tento film o jednu hvězdu, toť můj názor. I když má film totiž krátkou stopáž, tak jsem se dvakrát koukal na hodinky. Příběh chlapce s vidinami mě nedojal, ale místy bavil. [Csfd projekce22] (50 %) ()

Morholt

Knížku si tedy moc nepamatuji, ale jsem si skoro jist, že to určitě nebyla dětská fantasy a tou Arcelovo zpracování rozhodně je. Co hůř, je to dětská fantasy se vším, co k tomu patří, takže tu máme outsidera, který se postupně stává z vykuleného jelita sidekickem zachránce světa a takhle by se dalo pokračovat. Snad jediné, co tu chybělo, byla dívka jeho snů, na kterou udělá ve finále dojem. A poplatné své věkové kategorii bylo i zpracování snad bez jediné kapky krve a drastickými scénami mimo záběr. Co se povedlo byl casting, přičemž McConaughey by měl ty záporáky hrát častěji a ušla přestřelka a spřivřenýma očima závěrečný souboj. Další zpackaný King. 30% ()

ScarPoul

Nuž žijeme vo svete, kde treba zjednodušovať. Temná veža patrí pre mňa k najlepším dielam aké som kedy čítal. Komplexný svet fungujúci intertextuálne a hlavne s neuveriteľným presahom a uveriteľnými postavami. Arcel spravil jednoduchú verziu alá Ghost In the Shell, lebo čo keby niekto nedokázal čakať na presahy a potreboval by ukončiť zápletku hneď. Film nenecháva doznieť scény, ktoré sú dobré. Charakterizácia postáv je takmer nulová, ale ich fungovanie v rámci filmu je okej, pretože kamera a prostredie posúva celú hlúpu zápletku o triedu vyššie. Je sa na čo pozerať a možno práve preto zamrzí, že je to krátke, nedotiahnuté a bez osobitej scény. To čo začínalo relatívne dobre skĺzne do roviny absolútneho klišé, nezáujmu a prostoduchosti, kde aj akčná scéna nemá dramatizáciu. 2 hviezdy dávam za to, že to nie je väčší prúser.. a že sa to dá dopozerať bez ujmy. Ale je to škoda. Aj keby ostatné dieli boli v pohode ( ak k nim vôbec dôjde) tento je veľmi, veľmi nedotiahnutý. Čo je vzhľadom k 4 scénaristom obrovská hanba. ()

Lacike

Trailer ma nebavil, knihu som necital, takze som od toho absolutne nic necakal. Nie je to uplna katastrofa ale ani vydareny film. Citit v tom zaujimavu mytologiu o ktorej by som sa rad dozvedel viac v nejakom lepsom spracovani. Najlepsie v podobe niekolkodielnej miniserie. V tejto podobe to pôsobi ako zbrkly pilot detskeho serialu o vyvolenom chlapcovi, ktory preziva jedno dobrodruzstvo za druhym. Alebo ako zostrih predoslej serie pred zaciatkom novej, aby si divak spomenul co sa stalo minule. Vdaka tomu to v jednotlivostiach vôbec nefunguje. Rychlo sa skace z jednej sceny na druhu bez poriadneho vysvetlenia. Niektore postavy funguju maximalne vdaka charizme ich predstavitelov. Celkom sympaticky hlavny hrdina alebo akotak zabavny zaporak McConaughey. Elba je nevyrazny. Zvysok postav si po par dnoch nepamätam. Akcie je minimum a ked na nu dôjde tak je to klasicky sterilny digibordel. Najsmutnejsia je prestrelka v ktorej vdaka bezzubemu PG-13 ratingu nevidno ani jeden zasah. Koho nieco take môze bavit? Mna nie. 4/10. ()

Gwaihir

Asi můžu v tomto případě mluvit o štěstí, že jsem zatím četbě knih Stephena Kinga nevěnoval svůj čas, protože nezatížen předlohou jsem si mohl film perfektně užít. Samozřejmě, mohlo to být určitě drsnější a temnější, což by rozhodně bylo ku prospěchu věci, ale na druhou stranu i takto je to z mého pohledu výborný akční mix, v němž pistole stojí proti magii a pro porážku temnoty je třeba vydat se ze všech sil. Je jasné, že během hodiny a půl se dá těžko blíže objasnit celé mytologické pozadí, které je tak spíše jen naznačeno. Nicméně, atmosféra je, kromě pár skutečně podařených odlehčení, poměrně strhující, a to také díky skvěle padnoucí hudbě, muž v černém v podání páně McConaugheyho je úžasně démonický a závěrečný souboj je skoro dechberoucí. ... Mířím zrakem, střílím myslí, zabíjím srdcem. 80 % (ČSFD premiéra) ()

BoPo

Temná věž sa podobá inému neúspechu s názvom Doctor Strange. Aj tu jeden inak výborný herec zbytočne mácha jazzovými ručičkami. Aj tu sa skáče zo sveta do sveta, či vesmíru? To je šumák. Ako názov napovedá, tak je to celé hodené do black verzie. No horor fakt nečakajte. Scenáristi sa rozhodli, že poskytnú divákovi minimum informácií. A tie čo poskytnú, budú jemne vykostené. Vďaka tomu absentujú záchytné body. Kto je vlastne kto a prečo je taký aký je? Prečo sa vlastne všetko deje? Prečo je dôležitá detská myseľ? Prečo...no dalo by sa pokračovať ešte zopár riadkov. A čo ten záver k*rva? To vážne stačilo nakoniec tak málo? No nič, našťastie to malo 95 minút, takže gratulujem budúcim dedičom pána Kinga k ďalším dukátom do vačka a Vám odporúčam nikomu neodporúčať. ()

GeusX

Slibně rozjetý motiv (knižní předlohu jsem neznal), který zanedlouho však z hororového sci-fi poněkud zabředává do nepříliš záživné příšerkové fantasy. Technicky fajn, herecky taky, nuda to taky není, ale celkově je to jen taková jednohubka, na kterou dosti brzy zapomenete neb byla fajn, ale nijak vyjímečná a zapamatovatelná. Slabé 3*. ()

kepiash

Největším problémem je scénář, který je napěchovaný těmi nejohranějšími klišé, které už jsme viděli nespočetkrát. Je to škoda, potenciál film měl, ale to by nesměl odhalit všechny karty hned na začátku. Přestože jsem knihy nečetl, něco mi říká, že chyba nebude v knižní předloze... ()

Temnou věž čeká restart

Temnou věž čeká restart

22.03.2019

Nejspíš si ještě vzpomínáte na ambiciózní plány studia Sony, které si před pár lety zajistilo práva na adaptaci Temné věže od Stephena Kinga. Vedle prvního filmu měl vzniknout také seriál, který by… (více)

Raimi a Kronika Královraha

Raimi a Kronika Královraha

30.01.2018

Možná si ještě pamatujete, že se Sam Raimi motal kolem Hobita a Warcraftu. Nakonec by se ale měl vrátit k fantasy jinudy, upsal se totiž režii Jména větru, což je první kniha z kouzelnické ságy… (více)

Temnou věž čeká seriálový reboot?

Temnou věž čeká seriálový reboot?

21.10.2017

Stephen King je letos jednou nahoře a jednou dole. Zatímco nové To zabodovalo na všech frontách, Temná věž zklamala po kritické i po finanční stránce. Studio Sony pochopitelně chystalo další díly a… (více)

PF 2017

PF 2017