Ďábel

V pasci

Diabol

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2010, 77 min

V jednom z moderných amerických mrakodrapov uviazne päť ľudí vo výťahu. Dve ženy a traja muži. Čo spočiatku vizerá ako bežná, menšia nepríjemnosť sa zmení na desivú drámu. A z desivej drámy sa stane strašidelný horror. V zaseknutom výťahu sa začnú diať vskutnu zvlášne veci. Pretože samotný "Diabol" tu rozhoral svoju pekelnú partiu. Od filmu s tak klišé názvom som nečakal, že ma dokáže zaujať. Ale prišlo príjemné prekvapenie. Je to celkom solidný, dosť dobre natočený okultný horror. ***(18.12.2016)

Největší průser je v tom, že od začátku víme, že vrahem je samotný Ďábel. Kdyby nás tvůrci trochu nechali věřit tomu, že v tom výtahu je jeden z uvězněných nějakej vraždící magor, odhalování jejich minulosti a celá atmosféra by byla úplně na jiné úrovni. Takhle jen čekáme, až všichni zdechnou, protože je jasné, že všichni zdechnou, a zajímá nás až co se bude dít potom. Ale nelze tomu upřít zajímavý a zručně natočený příběh. Příjemný horůrek s ideální stopáží.(8.8.2011)

Lidi tady píšou, jak se nebáli, jak všecko očekávali včetně pointy, jak ani efekty jim nepřišli nijak zajímavý a jak je atmosféra nudila tak, že si museli na pětkrát zkontrolovat čas, a to i přesto, že film má sotva 80 minut. A já se ptám proč...proč se tohle tady musí řešit každý horor. Já sám horory v lásce nemám, ale když se nějaký zajímavý nápad objeví, rád se na něj podívám. A Ďábel je přesně to, co jsem od tohodle filmu očekával. Já si teda popravdě nedokážu představit, co by mohlo, například v takovém kině, navodit lepší atmosféru než tma a nejistota, co se v té tmě děje s pocitem, že určitě nic dobrého, protože zvuky z ní rozhodně nepřipomínají zvuky včeláka sbírajícího med z květu pampelišky. O co těm lidem pořád jde. Co od těch filmů očekávají? Ví to někdo? Já to zřejmě nikdy nepochopím. Pro mě osobně byl tenhle horor jedním z nejlepších za poslední dobu. Proč? Protože právě nabídl neskutečně jednoduchej nápad natočený naprosto perfektním způsobem. To mi stačilo k tomu, abych nad tím přemýšlel právě takhle.(29.3.2011)

Zvláštne... ničím výnimočné, žánrovo známe, dalo by sa povedať 100x videné aaa predsa zaujme. Vyrovnávanie účtov zo samotným diablom (aaaa), z nie to lákavo no v konečnom dôsledku to až tak nebolo. Atmosféra bola fajn, miestami behal mráz po chrbte... no záver ma sklamal a popravde? čakal som to, čakal som presne to čo bolo v závere vyslovené aaa sklamalo ma to, myslel som si, že to bude o čosi zložitejšie. 6/10(20.11.2010)

Sympatická žánrovka, který sice výtečný nápad nevytěží úplně na dřeň, ale v potemnělém sále, s výborným zvukem, funguje na jedničku. Na otázku ‚Kdopak asi by to mohl…?‘ si zřejmě nakonec hodně lidí tipne správně, ale vzhledem ke stopáži to funguje docela slušně, i když kamera stráví hodně času poletováním po budově a ne v inkriminovaném výtahu. Konec diskutabilní, ale přeci jenom to vychází z obyčejné povídačky... a Shyamalanovy hlavy. Dowdle je každopádně talent.(17.11.2010)

• - Skladba hrající ve výtahu stále dokola se jmenuje „Don't Sit Under The Apple Tree“. (Linkyc)

• - Film se odehrává ve Philadelphii a detektivové jsou z policejního oddělení ve Philadelphii. Jde o jeden ze Shyamalanových trademarků. (becki_tu)

• - Zápletka a pointa filmu je převzata z knihy „Deset malých černoušků“ od Agathy Christie. (Natabar)