Ďábel

Diabol

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2010, 77 min

• Šakal

Od filmu s názvem Devil, tak nějak očekáváte, že byste se mohli alespoň chvílemi bát. Můžu vás ubezpečit (bohužel), že toho se zde nedočkáte. Pokud se tedy nebojíte svého vlastního stínu, když se trochu smrákne. Tvůrci se snažili příběh trochu „ ozvláštnit „ a nejít cestou zaběhnutých současných šablon, nicméně nemám rozhodně pocit, že by se to setkalo s úspěchem ( alespoň v mém případě nikoliv). Když je člověku tak nějak jedno, kdo bude oním „ ďáblem“ , nebude „ něco“ v pořádku. Výsledkem je tak naprosto tuctová záležitost. Moc dloouho se připravuje samotná „ hlavní podívaná „ , následuje vždy střih, naprostá tma a výsledkem je zase o jednoho „ špatného člověka „ méně. To vše párkrát zopakováno, abychom se v závěru dozvěděli....na tuhle chvíli jsem čekal dlouho, ale teď Ti ODPOUŠTÍM. Pokud tvůrci tímto chtěli dohnat dosavadní absenci humoru a nadhledu ( přičemž nejhorší je, že to myslí vážně), tak se to opravdu nepodařilo. Tomu říkám hodně špatný vtip :o( Možná si dotyční mohli ještě zajít na pivo, pokecat si a říct si: já to chápu, to se stává...Já jsem na tento snímek ( lístek ) nečekal u kasy ani 30s, přesto vám pánové Drew a Johne Ericku Dowdle( a zejména tobě Shyamalane ) neodpouštím. Neusnul jsem, nicméně to nebude vaší zásluhou, ale spíše toho 1l coly, co jsem do sebe během těch 80min vpravil. Možná nebudu ten správný typ diváka (či potřebná cílová skupina ), ale myslím, že úskalí bude jinde. Největší překážkou ( spíše průserem ) celého tohoto snímku je skutečnost, že tvůrci " honí moc zajíců najednou " , jakoby sami do poslední klapky nevěděli, zda chtějí natočit horor, mysteriózní thriller, či psychologické drama. Výsledkem je tak dosti nepovedený kočkopes. 2* víc ze sebe nedostanu a to sice za úvodních slibných 5 minut ( ke kterým se snímek již bohužel nepřiblíží ), hudební doprovod ( ikdyž lehce vykrádající ) a pár světlých momentů, kdy se daří navodit jakási atmosféra a člověk si říká, že to někde v těch tvůrcích je, pouze by to chtělo mnohem inteligentnější scénář. p.s. přesto všechno, co jsem tu doposud napsal, naprosto souhlasím s prvními dvěma řádky komentáře uživ. J*A*S*M(18.11.2010)

• BadoXXII

Keď nejde výťah v mrakodrape, je to nepríjemné. Keď sa nachádzate v tej plechovej krabici, je to peklo. A keď je tam s vami niekto, kto vás chce zabiť, je to horor. Solídne remeslo. Nápad s výťahom veľmi dobrý a tajomná podozrievavá atmosféra funguje tiež. Vadila mi však kamera, ktorá krúžila neustále aj okolo celej budovy a zbytočne tak uvolňovala atmosféru. Stačil len výťah, pár ľudí a kamera (a na už tak prijateľnom rozpočte by sa ešte ušetrilo). A dojem mi pokazil aj moralizujúci záver, ktorý spravil z celých atmosférických predošlých minút len jednu neškodnú báchorku.(15.3.2012)

SPOILER ALERT!!! Jste lháři, zloději, násilníci, vrazi, prostě amorální, asociální ksindl? Pak používejte k vertikálnímu pohybu v interiérech výhradně schodiště. Utužíte fyzičku a znepříjemníte silám zla svou likvidaci a následný transport do plamenů pekelných. Jak mě "Devil" překvapil vcelku solidní atmosférou a kupodivu zajímavým dějem (který nepřináší vůbec nic nového a přesto baví, také díky přiměřené stopáži), tak mě nasral závěrem, kde už mi chyběly akorát andělské chóry a svatozáře planoucí nad hlavami kajícníků. Vyřešit to fízl dle Starého zákona, byla bych spokojená, ale na ty pseudohumánní sračky o odpuštění (kdo do tebe tvárnicí, ty do něj bagetou... nebo tak nějak) fakt nejsem zvědavá a málem to "Ďábla" stálo hvězdičku. 71%(29.3.2011)

Já vím, proč nejezdím (rád) výtahem s cizími lidmi. Nikdy totiž nevíte, kdo jsou, co mají za sebou a jestli náhodou jeden z nich není samotný pán zla… :-) Devil je zpočátku hodně parádní atmosférický horor (místy jsem se opravdu bál) s ne moc známými herci (což je dobře, podporuje to atmosféru). No co vám budu povídat, už v polovině filmu jsem vymýšlel krásný komentář, který obhájí plný počet, jenže od takové poloviny filmu napětí postupně klesalo, atmosféra už nebyla tak krásně "hororová", co na začátku, a já se přestával bát. Navíc, to rozuzlení… no, řekněme, že jsem si přál, ať to skončí trochu jinak (nechci tu spoilerovat, schválně jestli vy dobře odhadnete, kdo je kdo). Nicméně na ploše 80 minut je tohle přímo zázrak. Dowdle se u mě dost solidně zapsal a jsem zvědavý, jaký projekt si vybere příště a jestli znovu spojí síly se Shyamalanem (který napsal vcelku dobrý scénář). 80 % s tím, že za nějaký čas si tuhle (ne)jízdu výtahem dám určitě znovu.(8.1.2011)

Přesná režie a opravdu rychlý scénář s množstvím nápadů a efektních vychytávek povyšují tento spíše béčkový horůrek nad hromadu svých klišovitých duchařských bratříčků. Atmosféra sice není kdovíjak mrazivá, ale na udržení bedlivé pozornosti bohatě stačí, herci v rámci možností slušní a přesvědčiví. No a závěrečná pointa, na kterou jsem byl s přibývajícím časem a zjištěními čím dál více zvědavý, byla podána poměrně smysluplně a nenarušila pečlivě budovaný příběh opírající se o jednu jednoduchou stěžejní myšlenku, která mi ale tak dobře podaná zajistila (ne)příjemnou a nepolevující podívanou.(1.8.2011)

• - Skladba hrající ve výtahu stále dokola se jmenuje „Don't Sit Under The Apple Tree“. (Linkyc)

• - Zápletka a pointa filmu je převzata z knihy „Deset malých černoušků“ od Agathy Christie. (Natabar)

• - Všech pět postav ve výtahu má na sobě něco červeného: starší paní má červené vlasy, mladá žena nehty, obchodník kravatu, mechanik aktovku a červená je i insignie na uniformě člena ochranky. (becki_tu)