Zneužitá

Drama / Thriller

USA, 2010, 104 min

Téma snímku mi přišlo velmi zajímavé, ale taky jsem byl zvědavý, jak si bude počínat David Schwimmer na režisérské stoličce. A musím říct, že rozhodně nezklamal. Trust má velmi silný příběh, žánrově má nejblíže k psychologickému dramatu ( prvky thrilleru jsem tam teda neobjevil). A pak je to hodně o hercích. Catherine Keener mi přišla nevýrazná, její postava mi dost lezla na nervy a na matku mi přišla příliš nezůčastněná. Mnohem zajímavější bylo sledovat otce a dceru. Liana Liberato na mě působila docela zvláštně, kdy jsem chvílemi nevěděl, jestli jí jeji roli úplně věřím nebo ne, nakonec u mě ale převažuje pozivitní pocit z jejího hereckého projevu. Cliva Owena ve filmech nijak nevyhledávám, tady mi však předvedl, že opravdu dokáže být charakterním hercem. Celkově mi přišla jeho postava nejzajímavější a nejuvěřitelnější (ok, možná někomu přišlo chování otce nedůvěryhodné, přehnané, ale řekl bych, že bylo naprosto pochopitelné a donutilo mě se každou chvíli ptát, co bych já dělal na jeho místě, jak bych se zachoval a musím uznat, že bych se nejspíš cítil stejně jako on). Závěr se mi moc líbil (měl jsem docela strach, aby to neskončilo nějakým zběsilým honem na čarodejnice v podání drsného Owena, ale David to tím monologem otce a následným zneklidňujícím videem pěkně ukončil). Jen mě trochu mrzí zdejší docela nízké hodnocení; možná plyne z nedůvěry k počínání 14-leté puberťačky, sám nemůžu s jistotou tvrdit, jestli by se v dnešní době nechalo ještě nějaké trdlo takhle zblbnout, ale z mého pohledu mi to nepřišlo tak úplně mimo vzhledem k tomu, že jí ten úchyl opravdu zprvu dával vše, co potřebovala, po čem toužila (sexuální styk tím samozřejmě nemyslím).(22.10.2011)

Víceméně realistické drama s trochu trhanou a od druhé půle již dost zmatečnou kompozicí a nejasným sdělením. Žánrově snímek balancuje mezi psychodramatem a kriminálkou s thrillerovým tempem a moralistním přesahem. Námět i zpracování jsou poměrně všední, bez světlejších, ale i bez výrazně slabších momentů. Urážky hlavní postavy nejsou na místě, neb právě ony podrývají u mladého člověka sebevědomí. You are beautiful, no matter what they say. 67%(23.9.2011)

• Phobia

PRVNÍ DEN: On: "Čauki, jsi supa kost!" Ona: ""Ahojík! Pošli mi fotečku!" On: "Je mi 16. I love U!" Ona: "Jůů, jsi hezkej! I love U 2!" On: "Určo máš hezký kozy, chci si na ně sáhnout!" Ona: "Lolinky:-) Kdy a kde?" On: "Zítra v bordelu! I love U!" Ona: "I love U 2! Mocinky se těším! Páček miláček." On: "Shledáček poštěváček! Jo a je mi vlastně 25..." DRUHÝ DEN před bordelem: On: "Čauki, jsi supa kost!" Ona: "Tobě není 25, fňuk, ty jsi mi lhal." On: "Co na tom záleží? I love U! Tady máš sexy prádélko." Ona: "Tak jo." On: "Pojďme do šmajchlpokoje." Ona: "Když já nevím..." On: "Jsem to já, pořád já, stejný člověk, se kterým jsi chatovala! Nevšímej si té francouzské hole, jaterních skvrn a vyndavacích zubů. I love U!" Ona: "No tak jo." On: "Oblíkni si to prádélko." Ona: "No tak jo..." On: "Jsi seksy!" Ona: "Jako fakt jo? Nezklamala jsem tě?" On: "Počkej, jen si sundám slipy..." Ona: "Když já nevím... no tak jo. Mhhhhhmmmmmm....ano... ano... ano! I love U!" TŘETÍ DEN: Oni: "Byla jsi znásilněna." Ona: "Ne! Lžete! On mě miluje! Já ho miluju! Nenávidím vás!" PÁTÝ DEN: Oni: "Měl i několik jiných." Ona: "Ach můj bože! On měl i jiné, takže mi lhal, že jsem výjimečná! On mě znásilnil!" Grrrr, co je tohle za debilní dobu! Sexuálnímu loudilovi jsem se nijak extra nedivila, prostě využil své mentální převahy, aby si zašustil se zajíčkem. Ale tu pubertální čulinu jsem měla celý film chuť vyfackovat tak, že by po každém "plesk" chytila druhé "dup" od zdi! Ten film mě strašně iritoval, ba přímo sral, je to oslava stupidity. A nepomohl ani afektovaný dabing Clivea Owena. Verbal to shrnul naprosto dokonale. 39%(23.5.2013)

Nejdem hodnotiť príbeh a dialógy. Niekedy sa ma zmocňovalo tiché zúfalstvo. Ale na druhej strane ma potešilo niekoľko aspektov vnímania onej udalosti nepripraveným otcom a jeho rovnako obdarenou dcérenkou. Škoda, mohol to byť celkom zaujímavý film s výrazným posolstvom. Ale to by museli mať v rukách iní tvorcovia.(1.8.2015)

Trust je zajímavým filmovým počinem. Nestane se sice v žádném případě nějakým milníkem ... o to se snad ani nesnaží, ale spíše sází na aktuálnost celého dění ve filmu - anonymita na internetu. Schwimmer tímto dokazuje, že je opravdu schopný režisér a že dokáže citlivě převést scénáristický záměr na plátno. Nějaký thriller v žádném případě nečekejte, byli byste totiž zklamání ... taky jsem se nechal nachytat tím, že strohé nastínění děje nabízí krvavou odplatu. Trust však funguje na jiném principu, a to je drama, v němž sledujeme dopad pedofilního znásilnění pomocí internetu na nejbližší postavy v rodině oběti a samozřejmě na oběť samotnou. Viník v tomto případě odchází do ústraní, a i když by jste mu třeba tak jako já, udělali nejraději díru do hlavy, tak stejně nakonec přijmete schwimmerovu hru, která víc než cokoliv jiného nabízí kvalitní a uvěřitelné herecké výkony a hlavně ten zdvižený ukazováček, který na nás hrozí takřka v každém záběru - bohužel, protože postupem času by si Trust možná zasloužil jiné finále ... i na vzdory přechodu dramatu na krvavější žánr. 85%(16.1.2012)

• - Scénář k filmu si David Schwimmer dopilovával s velkou dávkou osobního nasazení. Začal sním dokonce dlouho před prací na svém prvním filmu Maraton lásky (2007) (Mr. Filuta)

• - Když si Will (Clive Owen) píše s neznámým mužem na interentu, jde o autentickou konverzaci mezi uživateli "fleet_captain_jaime_wolfe" a "sadlilgrrl" převzatou z webu www.perverted-justice.com. (Mr. Filuta)