Croodsovi

• Kanada

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 90 min

Yong Duk Jhun

Musím přiznat, že po zhlédnutí tohoto přírodopisného dokumentu cítím velké zadostiučinění, byť zároveň zvažuji žalobu na DreamWorks za copyright. Již v roce 1987 jsem totiž publikoval práci O důvodu pruhů v závislosti na klimatických podmínkách raného holocénu, v které jsem se mimo nosné téma vlivu duhy na výskyt pruhů u zebry Grévyho zabýval i v té době kacířskou teorií evoluce. Při svém výzkumu založeném na propočtu výskytu duh před 12000 lety v oblasti východní Afriky a studiu kosterních pozůstatků zeber jsem totiž při vykopávkách v oblasti Středního Šebeli v Somálsku narazil na nekompletní skelet podivného tvora. Jednalo se o čtyřnožce, pravděpodobně savce, velikosti dnešního morčete, morfologicky připomínal dnešního slona, avšak s jedinou ale velmi podstatnou odlišností, kly měl umístěné na opačné straně těla v oblasti stydké kosti ! Na základě tohoto objevu je více než pravděpodobné, že evoluce se neodehrávala podle scénáře nastíněného Charlesem Darwinem, ale spíše metodou pokus omyl, nikoliv však v průběhu několika miliónů let, jak uváděl Darwin, ale v průběhu jediné generace toho či onoho druhu ! Není totiž možné, aby tvor s kly u prdele přežíval tak dlouho ! Když jsem však své závěry přednesl v Jerevanu na Světové konferenci paleontologů v roce 1984, setkal jsem se jen s posměchem a nepochopením. Nedivte se tedy prosím, milí kolegové, mému nadšení z tohoto dokumentu, který na filmové plátno v podobě animované pohádky propašovala společnost DreamWorks, kde se s podobnými živočichy máte možnost přímo seznámit. Můj boj nebyl marný...Děkuji.(4.2.2014)

• HellFire

Mám rád animované filmy. Bohužel ne takové animované filmy, kde se postavičky chovají jako blbci a všechny situace jsou přestřelené. Prvních 20 minut je bezmezná nuda, kde se jenom kecá o tom, jak moc nebezpečné je chodit ven z jeskyně. Pak se Země pohne a začne se konečně něco dít, i když i tak není moc o co stát. Vtipy se neustále opakují a Nicolas Cage jako otec rodiny začne být opravdu otravný. A dcera/pes? OMG.(31.8.2013)

Jeden z nejzábavnějších animáků, co jsem zatím viděl - s výbornou kamerou (úvodní honička s vejcem je scéna, kterou sem z hlavy pár dní nevytloukl a k tomu ta hudba, to byla paráda). Rodinka se pěkně doplňuje (nejradši sem měl fotříka), prostě to nebyl takovej ten typickej animák, kde se vtipná scéna protahuje na deset minut, aby jí pochopil každej. Zvířátka sou fajn a vůbec neotravujou nějakou infantilností a příroda je udělaná nádherně. 90% a sem s dvojkou.(18.8.2013)

Doba kamenná nemusela být tak nudná a omezená doba. Rozhodně ne s pravěkou rodinkou Croodsových, kterou okolnosti donutily opustit stereotyp jeskyně a objevit neznámý a neprobádaný pravěký svět. Příjemně strávená hodinka a půl s rodinkou Croodsových, s šablonovitým příběhem a celkem roztomilou animací. Průměrná rodinná podívá na sobotní odpoledne.(11.5.2014)

Croodsovi mile překvapili, a i když jsem tušil, že to bude zábava, tak mě přesto překvapilo, jak to bylo dobrý. Vše je nádherné a po celý film jsem se bavil. Jedná se o jeden z nejlepší animáků od doby perfektního kousku Jak vycvičit draka. Studio Dreamworks dlouhodobě patří mezi oblíbené výrobce animáků. Filmový svět dále obohatili třeba o Shreka, Madagaskar nebo Kung fu Pandu. Nyní přišli s něčím novým a neokoukaným - Croodsovými. Jak už z obrázku vyplývá, příběh se točí okolo jeskynní rodinky, kterou otec drží zkrátka a nikdy nedovolí, aby se žádnému z členů rodinky něco stalo (možná kromě tchyně :D). Hlavní hrdinka – Iška toho už má dost a jednou se zatoulá za nedaleký kaňon, kde potká kluka s jednoduchým jménem Boy. Tento chlapec Išku učí nové věci a postupně se sblíží. Nic ale netrvá dlouho a jejich kraj postihne zemětřesení, způsobené rozpadem litosférických desek. Rodina je nucena se přestěhovat a objevovat nové věci. Film je samozřejmě určen, jako většina animáků, pro celou rodinu a je plný humoru. Vše vypadá nádherně, barevně a je radost pohledět např na rozlehlé zelené lesy. Je vidět, že animace od dob prvního Toy Story opravdu hodně pokročila, a to ani tehdy to nebyla žádná bída. Dreamworks letos vyzdvihlo laťku hodně vysoko. Podle mnohých je to zatím nejlepší animovaný film od roku 2010, kdy vtrhly do kin parádní filmy Toy Story 3 a Jak vycvičit draka. Croodsovi mají rozhodně lepší příběh a jsou i vtipnější a zábavnější než loňská Rebelka. Vše zkrátka funguje jak má, a myslím si, že se budou bavit všechny generace. Že by nás do budoucna čekala nadvláda Dreamworks? No uvidíme s čím se vytasí Univerzita pro příšerky. Croodsovi se zkrátka povedli a určitě neprohloupíte, když na ně zajdete do kina. Je to nejlepší volba filmu pro celou rodinu. Dreamworks vs Pixar, 1:0. ...100%...[17.03.2013_Dětská neděle_Cinestar Černý most](17.3.2013)

• - Za ta léta vývoje filmu se příběh změnil ze dvou kamarádů Gruga a Guye na rodinný příběh s několika hlavními postavami. (Miuri)

• - S celosvětovými tržbami 600 milionů dolarů se v době vzniku jednalo o 8. nejúspěšnější animovaný film studia Dreamworks. Pokud nebereme v potaz sequely, jednalo se o po filmu Kung Fu Panda (2008) o jejich 2. nejúspěšnější snímek. (Edgerton)

• - Clark Duke pojmenoval Thunkova mazlíčka "Douglas", což je jméno jeho zástupce. (Miuri)