Croodsovi

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 98 min

Yong Duk Jhun
  • Terva

CITÁT - S každým sluncem vyjde nový den........ No na můj vkus je Išha jaksi trochu polotučná na to, že už týden nic nejedí. Jo a co mě dostalo je, že je vyholená v podpaždí, což je upřímně na neandrtálce celkem cool, ne? CITÁT - Všechno nový je špatný........ To vypadá jako kouzlo a bude to jídlo! Laciný ubíjející humor a špatná animace. Jediné co celkem ujde je hudební doprovod. Slaboučký průměr. CITÁT - Jeskynní lidi mozek nepotřebují......(15.3.2014)

Všechno začalo v roce 2005, kdy si studia Aardman a DreamWorks naplánavala další spolupráci - stop-motion komedii Crood Awakening, jejímž hlavní hrdinou měl být prehistorický vynálezce a kterou psal... John Cleese. Co se dělo pak, nevím. Každopádně z Cleesova scénáře nezůstal kámen na kameni (haha), a to je převelká škoda. Neříkám, že Croodsovi jsou špatní, vůbec ne, ale děj postrádá jakoukoliv originalitu. Co však nápady přímo hýří, je zpracování. Digitální pravěk vypadá krásně a snímá ho digitální kamera, se kterou (stejně jako v případě Ranga) měl co do činění Roger Deakins, hraje k tomu výborný Alan Silvestri a především svět obývají neodolatelní tvorové, jaké by si nedokázal představit ani šílený paleontolog ve chvílích největší nudy. Ptáci křížení s berany, suchozemské velryby, papouščí želvy, krokodýlí prasoskunk, plameňáci křížení s piraňami, dva lemuři spojení jedním ocasem... Takových nápadů je opravdu hromada a právě díky nim se na Croodsovy dobře dívá. Ale nic "montypythonovského" nebo "cleesovského" jsem v nich napoprvé bohužel neviděl.(9.11.2014)

• HellFire

Mám rád animované filmy. Bohužel ne takové animované filmy, kde se postavičky chovají jako blbci a všechny situace jsou přestřelené. Prvních 20 minut je bezmezná nuda, kde se jenom kecá o tom, jak moc nebezpečné je chodit ven z jeskyně. Pak se Země pohne a začne se konečně něco dít, i když i tak není moc o co stát. Vtipy se neustále opakují a Nicolas Cage jako otec rodiny začne být opravdu otravný. A dcera/pes? OMG.(31.8.2013)

Flinstones meets Ice Age. Pohodový animák, ktorý využíva príťažlivé prostredie, dokonale sa hrá s postavami a aj keď je príbeh vlastne len akousi obmenou dobrodružstiev typu Ice Age, tak stále ešte má čo ponúknuť. Variácie zápletky na útek pred celosvetovou pohromou už možno niesú také terno a keby sa tvorcovia viac pohrali s pointou filmu, tak dám aj druhý palec hore. Takto som dostal ale kvalitnú porciu zábavy, pomerne slušnej dobrodružnej jazdy, na ktorú nepotrebujete ani tretí rozmer. 80%.(30.9.2014)

Z historického hlediska si nejsem zcela jist, zda jeskynní člověk uměl létat, ale slyšel jsem o tom, že v pohádkách se používá cosi zvané fantazie, tak si tím nebudu dál lámat hlavu. Spíše bych se rád věnoval těm prvním nesmělým krokům Croodsových ven z jeskyně, bizardní fauně i flóře a hlavně optimistickým pohádkám končících smrtí. Při jednotlivostech jsem se zkrátka skvěle bavil, ale celkově bych si to zbavování se strachu dokázal představit daleko potrhlejší či méně temné, neboť hlavy mých dětí občas schovávané pod peřinou nesvědčí nic o tom, že tudy vede ta nejsprávnější cesta k vyspělé civilizaci.(29.1.2014)

• - Celosvětová premiéra proběhla 15. února 2013 na Berlínském IFF. (Varan)

• - Návšteva produkcie v národnom parku Zion v Utahu slúžila ako inšpirácia pre vytvorenie prostredia na začiatku filmu. (beso74)

• - Jedná se o první animovaný film studia DreamWorks, který byl distribuován studiem 20th Century Fox. (Kritiq)