Croodsovi

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 98 min

Yong Duk Jhun

Jane Hartwell

Je to šílené, vizuálně přeplácané a dějově klasicky šablonovité, ale zároveň dovedené do takových extrémů (ať už se humoru, akce nebo samotných dialogů týče), že jako velký fanda animáků prostě nemohu být nespokojen. V současné době, kdy po nedávné zlaté éře pomalu začíná v americké animované tvorbě převládat kvantita nad kvalitou, jsou Croodsovi takřka ideálním příkladem neutuchající a roztomilé zábavy pro celou rodinu. Jenom se bojím, že snaha o pokračování za každou cenu by mohla mít v budoucnu na "pohodový" pravěk neblahý vliv. 80%(17.12.2013)

Kvalitní animák o putování pravěké rodině v zábavném kabátku se spousty úsměvnými momenty. Taková příjemná oddechovka. Sice byly okamžiky, kde jsem si říkal "Tak a teď už by to mohlo skončit", ale jak říkám divoká pravěká rodinka Croodsových to svým humorem zachránili. ___ (Cinestar, Hradec Králové)(18.6.2013)

Od DreamWorks nejde čakať nič iné ako vysokú kvalitu. Krúdovci nemajú už podľa náčrtu jasný dej a nečakajte rozvinutú zápletku ani v ďalších minútach - rodinka stále iba putuje, raz za útesom, inokedy za slnkom, horou či zdoláva priekopy. Na ceste ju čakajú rôzne atrakcie, ale zväčša sú postavené na bránení sa či postupnému zdolávaniu nového. Divák je postavený do pasívneho módu. necháva sa unášať niečím novým a striedavo pestrým, občas interesantným. Áno, roj lietajúcich piraní je dobrý nápad. Vynález topánok tiež. Minimálne striedanie lokalít je vhodne zvolené, inak by bola cesta na koniec miestami neprekonateľná. Ešte som zďaleka nevidel všetky animáky, ale aj tak si myslím, že to bude jeden z najlepších, možno najlepší animovaný film roku 2013. Príbeh nasleduje nejaké dané pravidlá a v rámci žánru skrátka nemá kam vybočiť. Krúdovci majú tak roztomilé a sympatické postavy vrátane tradičných zvieratiek a absolútne odzbrojujúci zmysel pre humor, že si ich jednoducho nemožno neužiť.(26.5.2019)

Ďalšia pecka od DreamWorks. Nečakal som, že sa to stane, ale momentálne mám animáky od tohto štúdia radšej ako od Disneyho, alebo Pixaru. The Croods sú výborne napísanou a naanimovanou zábavkou pre malých aj veľkých. Film obsahuje niekoľko dychberúcich akčných scén. Je plný rôznorodých bytostí a prostredí a hlavne veľmi dobrého a trefného humoru. Cage a Stone samozrejme vládnu. Čo sa týka roztomilosti, jednoznačne vyhráva leňochod Belt. Ten dáva toho hlupučkého Sida s Ice Age do vrecka. Sanders a De Micco vytvorili naozaj krásny filmík, u ktorého by bola naozaj škoda, keby nevzniklo pokračovanie. Pre mňa rozhodne animák roku a Silvestri zase raz v plnej forme.(28.9.2013)

Rodinka úžasných tak trošku inak. Croodsovi su praveká família, ktorá sa striktne drží pravidiel hlavy rodiny, Gruga. Teda, nie tak úplne všetci. Pre dcéru Išku, ktorá je v puberte, sú otcove zákazy, ako hádzanie hrachu na stenu. Jedného večera útekom z jaskyne objaví niečo nepoznané. Rodinku čaká dobrodružstvo na ktoré len tak ľahko nezabudne. Milá rozprávka, ktorá zabaví nejedného diváka. Malého skromného i náročnejšieho veľkého. Vrátane dobre vyobrazeného príbehu rozprávka obsahuje niekoľko slušných, originálnych frkov. Pár krát som sa naozaj schuti zasmial - 75%.(16.9.2013)

• - Celosvětová premiéra proběhla 15. února 2013 na Berlínském IFF. (Varan)

• - S celosvětovými tržbami 600 milionů dolarů se v době vzniku jednalo o 8. nejúspěšnější animovaný film studia Dreamworks. Pokud nebereme v potaz sequely, jednalo se o po filmu Kung Fu Panda (2008) o jejich 2. nejúspěšnější snímek. (Edgerton)

• - Jedná se o první animovaný film studia DreamWorks, který byl distribuován studiem 20th Century Fox. (Kritiq)