Croodsovi

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 90 min

Yong Duk Jhun

Rodinka úžasných tak trošku inak. Croodsovi su praveká família, ktorá sa striktne drží pravidiel hlavy rodiny, Gruga. Teda, nie tak úplne všetci. Pre dcéru Išku, ktorá je v puberte, sú otcove zákazy, ako hádzanie hrachu na stenu. Jedného večera útekom z jaskyne objaví niečo nepoznané. Rodinku čaká dobrodružstvo na ktoré len tak ľahko nezabudne. Milá rozprávka, ktorá zabaví nejedného diváka. Malého skromného i náročnejšieho veľkého. Vrátane dobre vyobrazeného príbehu rozprávka obsahuje niekoľko slušných, originálnych frkov. Pár krát som sa naozaj schuti zasmial - 75%.(16.9.2013)

Nebylo to špatné, ale pravěký svět je mi nějak příliš vzdálen, čemuž se není ani moc co divit.☺Animáky beru jako směsku kvality grafiky, bezmezné fantazie a potřebné dávky poučení. Tady jsem si vzala poučení o tom, jak neskutečně pohodlně se máme, když momentálně jedna jediná generace poznala posun pokroku kupředu srovnatelný s krůčky v řádu tisíce let v prehistorii. Jak tehdy nemohli mít vlastní pokoj, zrcadlo, hračky, výlety a především pestrou stravu, aj. samozřejmosti, to vážně nepochopím.(29.9.2014)

Samozřejmě očekávat, že z Croodsových bude podobná pecka jako v případě How to train your dragon, by bylo trošičku naivní, přesto jsem měl nároky velmi vysoké. Musím říct, že do dokonalosti opravdu kus chybí, ale když to vezmu shora dolů, žádný propadák se nekonal a bavil jsem se taky dobře. Takže hodnocení dávám takové jaké dávám. 75%(24.9.2013)

Je to šílené, vizuálně přeplácané a dějově klasicky šablonovité, ale zároveň dovedené do takových extrémů (ať už se humoru, akce nebo samotných dialogů týče), že jako velký fanda animáků prostě nemohu být nespokojen. V současné době, kdy po nedávné zlaté éře pomalu začíná v americké animované tvorbě převládat kvantita nad kvalitou, jsou Croodsovi takřka ideálním příkladem neutuchající a roztomilé zábavy pro celou rodinu. Jenom se bojím, že snaha o pokračování za každou cenu by mohla mít v budoucnu na "pohodový" pravěk neblahý vliv. 80%(17.12.2013)

Přiznám se, že Shrek mi moc nesednul, tohle je lepší. Nabízí se srovnání s Dobou ledovou – podobný trip, ale tady trochu naivní, postavičky vtipné, ale ne jako v DL. Bavil mě hlas Emmy Stone, dostal mě tygr. Vadil mi klasický patos k závěru. Dobře koukatelný, něco tomu chybělo. # [viděno: monitor, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 5 | hudba 7 | humor 3 | akce 7 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6(5.7.2013)

• - Po závěrečných titulcích je ještě krátká scéna s mamutími myškami. (necisty)

• - Clark Duke pojmenoval Thunkova mazlíčka "Douglas", což je jméno jeho zástupce. (Miuri)

• - S celosvětovými tržbami 600 milionů dolarů se v době vzniku jednalo o 8. nejúspěšnější animovaný film studia Dreamworks. Pokud nebereme v potaz sequely, jednalo se o po filmu Kung Fu Panda (2008) o jejich 2. nejúspěšnější snímek. (Edgerton)