Croodsovi

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 98 min

Yong Duk Jhun

Jane Hartwell

Nejlepší animák od roku 2010, kdy jsme dostali geniální dvojboj Toy Story 3 a Jak vycvičit draka. Film vypadá naprosto skvěle, kameru mu může závidět kdejaký hraný akční snímek, neustále se něco děje, perfektně se střídají dobrodružné, akční, humorné i emotivní momenty. Celkově je vyváženost až neuvěřitelná, takhle má prostě vypadat perfektně odvedená hollywoodská práce. Do všech těch skvělých vizuálních nápadů a přehršle vtípku navíc autoři nezapomněli přimíchat porci srdíčka, které tepe jednoduše, účelně a upřímně. Smál jsem se, byl napjatý a brečel. Určitě ten film hodlám vídat znovu a znovu.(8.3.2013)

Rozpočet $135miliónovTržby USA $187,168,425Tržby Celosvetovo $587,167,028Tržby za predaj Blu-ray v USA $31,188,876 //počet predaných kusov 1,213,912Tržby za predaj DVD v USA $46,285,782 //počet predaných kusov 2,328,140║ Tak DreamWorks fakt valí na plné obrátky a jasne dominuje v počítačovej animácii, Chris Sanders asi momentálne najtalentovanejší režisér animovaných rozprávok, to čo dokáže ponúknuť je úžasné, príbehovo dokáže dojať, vytvoriť nadrozmernú atmosféru, dotyk s hviezdami bol neskutočný, či burácajúci akciu, zemetrasenia, výbuchy sú spektakulárne, animačne ide o vypiplanú prácu do detailu, slušná zábavnosť, skladateľ Alan Silvestri sa opäť pekne do toho oprel, efektné 3D, výborný Slovenský dabing. Rozprávka pre porovnanie je takým mixom Doby ľadovej, Lorax a Avatar-a ale ide si svojou vlastnou cestou. /videl v kine 3D verziu: 100%/(18.4.2013)

• Terva

CITÁT - S každým sluncem vyjde nový den........ No na můj vkus je Išha jaksi trochu polotučná na to, že už týden nic nejedí. Jo a co mě dostalo je, že je vyholená v podpaždí, což je upřímně na neandrtálce celkem cool, ne? CITÁT - Všechno nový je špatný........ To vypadá jako kouzlo a bude to jídlo! Laciný ubíjející humor a špatná animace. Jediné co celkem ujde je hudební doprovod. Slaboučký průměr. CITÁT - Jeskynní lidi mozek nepotřebují......(15.3.2014)

Animáky jdou krapet mimo mě, na tom se asi už nikdy nic nezmění. Tady máme poměrně dějově řídkou povídačku o tom, kterak jedna pravěká rodina vylezla z díry a našla nové možnosti. Výsledek je skrz naskrz průměrný a předvídatelný, naštěstí se nešetří barvami a neokoukanými animovanými nápady. Rodinné, milé. Nebojím se o to, že své diváky si to spolehlivě najde. Já mezi nimi napodruhé rozhodně nebudu.(27.12.2016)

Je to šílené, vizuálně přeplácané a dějově klasicky šablonovité, ale zároveň dovedené do takových extrémů (ať už se humoru, akce nebo samotných dialogů týče), že jako velký fanda animáků prostě nemohu být nespokojen. V současné době, kdy po nedávné zlaté éře pomalu začíná v americké animované tvorbě převládat kvantita nad kvalitou, jsou Croodsovi takřka ideálním příkladem neutuchající a roztomilé zábavy pro celou rodinu. Jenom se bojím, že snaha o pokračování za každou cenu by mohla mít v budoucnu na "pohodový" pravěk neblahý vliv. 80%(17.12.2013)

• - S celosvětovými tržbami 600 milionů dolarů se v době vzniku jednalo o 8. nejúspěšnější animovaný film studia Dreamworks. Pokud nebereme v potaz sequely, jednalo se o po filmu Kung Fu Panda (2008) o jejich 2. nejúspěšnější snímek. (Edgerton)

• - Návšteva produkcie v národnom parku Zion v Utahu slúžila ako inšpirácia pre vytvorenie prostredia na začiatku filmu. (beso74)

• - Jedná se o první animovaný film studia DreamWorks, který byl distribuován studiem 20th Century Fox. (Kritiq)