Croodsovi

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 98 min

Yong Duk Jhun

Jane Hartwell

Pokaždé, když lezu do sálu, kde jede animák, odkládám všechna očekávání hned za dveřma. A když mi navíc přijde do cesty tak originální nápad, jako kreslený příběh o pravěké famílii, mám skoro nutkání taky zůstat za dveřma a hrát s očekáváním třeba na slepou bábu. O to větším překvápkem pro mě Croodsovi byli. Animace jak z partesu, hudba jak od Silvestriho, svižné tempo a hlavně několik vtipů tak dobrých, že i ta moje očekávání určitě vykukovala zpoza dveří a chlámala se smíchy. S takovou možná zas někdy na animák do kina rád zajdu. Tak a teď - "Douglasi, překul se!"(8.4.2013)

Niektorý z producentov určite v živote natrafil na zlú svokru, keďže minimálne 3 krát sa starostlivý otec Grug predčasne tešil z jej neprítomnosti. Rodinný animák to teda určite je, možno by som povedal, že o niečo viac pre dospelých, ale samozrejme svojou farebnosťou, nápaditosťou a rôznymi činmi jednotlivých postáv zapadá do detského vnímania veľmi atraktívne. Ani humorná stránka nie je zlá a aj chodiace ryby po suchu či podobné stvorenia pôsobia bláznivo a príťažlivo. Film niet za čo karhať, ale ani veľmi vychváliť, keďže laťka v týchto filmoch je nasadená strašne vysoko a tak závisí len každom ako si ho dokáže vychutnať. Predsa by som len pozdvihol úžasnú,úvodnú akciu - tá by stačila v pohode aj ako krátkometrážny film, ktorému by som dal 100%. Za mňa lepší lepší priemer 60%.(13.10.2013)

Croodsovi mile překvapili, a i když jsem tušil, že to bude zábava, tak mě přesto překvapilo, jak to bylo dobrý. Vše je nádherné a po celý film jsem se bavil. Jedná se o jeden z nejlepší animáků od doby perfektního kousku Jak vycvičit draka. Studio Dreamworks dlouhodobě patří mezi oblíbené výrobce animáků. Filmový svět dále obohatili třeba o Shreka, Madagaskar nebo Kung fu Pandu. Nyní přišli s něčím novým a neokoukaným - Croodsovými. Jak už z obrázku vyplývá, příběh se točí okolo jeskynní rodinky, kterou otec drží zkrátka a nikdy nedovolí, aby se žádnému z členů rodinky něco stalo (možná kromě tchyně :D). Hlavní hrdinka – Iška toho už má dost a jednou se zatoulá za nedaleký kaňon, kde potká kluka s jednoduchým jménem Boy. Tento chlapec Išku učí nové věci a postupně se sblíží. Nic ale netrvá dlouho a jejich kraj postihne zemětřesení, způsobené rozpadem litosférických desek. Rodina je nucena se přestěhovat a objevovat nové věci. Film je samozřejmě určen, jako většina animáků, pro celou rodinu a je plný humoru. Vše vypadá nádherně, barevně a je radost pohledět např na rozlehlé zelené lesy. Je vidět, že animace od dob prvního Toy Story opravdu hodně pokročila, a to ani tehdy to nebyla žádná bída. Dreamworks letos vyzdvihlo laťku hodně vysoko. Podle mnohých je to zatím nejlepší animovaný film od roku 2010, kdy vtrhly do kin parádní filmy Toy Story 3 a Jak vycvičit draka. Croodsovi mají rozhodně lepší příběh a jsou i vtipnější a zábavnější než loňská Rebelka. Vše zkrátka funguje jak má, a myslím si, že se budou bavit všechny generace. Že by nás do budoucna čekala nadvláda Dreamworks? No uvidíme s čím se vytasí Univerzita pro příšerky. Croodsovi se zkrátka povedli a určitě neprohloupíte, když na ně zajdete do kina. Je to nejlepší volba filmu pro celou rodinu. Dreamworks vs Pixar, 1:0. ...100%...[17.03.2013_Dětská neděle_Cinestar Černý most](17.3.2013)

Rodinný animovaný Avatar. Příběh patří k nejklasičtějším - konflikt mládí a stáří, tradice a pokroku, otce s rebelující dcerou - ale upevňování rodinných hodnot při pravěkém tripu za sluncem doprovází nádherné a vymazlené obrázky fantaskního pravěkého světa a humor, za který se divák při sledování nemusí stydět.(6.10.2013)

Rodinka úžasných tak trošku inak. Croodsovi su praveká família, ktorá sa striktne drží pravidiel hlavy rodiny, Gruga. Teda, nie tak úplne všetci. Pre dcéru Išku, ktorá je v puberte, sú otcove zákazy, ako hádzanie hrachu na stenu. Jedného večera útekom z jaskyne objaví niečo nepoznané. Rodinku čaká dobrodružstvo na ktoré len tak ľahko nezabudne. Milá rozprávka, ktorá zabaví nejedného diváka. Malého skromného i náročnejšieho veľkého. Vrátane dobre vyobrazeného príbehu rozprávka obsahuje niekoľko slušných, originálnych frkov. Pár krát som sa naozaj schuti zasmial - 75%.(16.9.2013)

• - Návšteva produkcie v národnom parku Zion v Utahu slúžila ako inšpirácia pre vytvorenie prostredia na začiatku filmu. (beso74)

• - Pracovným označením filmu bol názov Crood Awakening. (MikaelSVK)

• - S celosvětovými tržbami 600 milionů dolarů se v době vzniku jednalo o 8. nejúspěšnější animovaný film studia Dreamworks. Pokud nebereme v potaz sequely, jednalo se o po filmu Kung Fu Panda (2008) o jejich 2. nejúspěšnější snímek. (Edgerton)