Croodsovi

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2013, 90 min

Yong Duk Jhun

Musím přiznat, že po zhlédnutí tohoto přírodopisného dokumentu cítím velké zadostiučinění, byť zároveň zvažuji žalobu na DreamWorks za copyright. Již v roce 1987 jsem totiž publikoval práci O důvodu pruhů v závislosti na klimatických podmínkách raného holocénu, v které jsem se mimo nosné téma vlivu duhy na výskyt pruhů u zebry Grévyho zabýval i v té době kacířskou teorií evoluce. Při svém výzkumu založeném na propočtu výskytu duh před 12000 lety v oblasti východní Afriky a studiu kosterních pozůstatků zeber jsem totiž při vykopávkách v oblasti Středního Šebeli v Somálsku narazil na nekompletní skelet podivného tvora. Jednalo se o čtyřnožce, pravděpodobně savce, velikosti dnešního morčete, morfologicky připomínal dnešního slona, avšak s jedinou ale velmi podstatnou odlišností, kly měl umístěné na opačné straně těla v oblasti stydké kosti ! Na základě tohoto objevu je více než pravděpodobné, že evoluce se neodehrávala podle scénáře nastíněného Charlesem Darwinem, ale spíše metodou pokus omyl, nikoliv však v průběhu několika miliónů let, jak uváděl Darwin, ale v průběhu jediné generace toho či onoho druhu ! Není totiž možné, aby tvor s kly u prdele přežíval tak dlouho ! Když jsem však své závěry přednesl v Jerevanu na Světové konferenci paleontologů v roce 1984, setkal jsem se jen s posměchem a nepochopením. Nedivte se tedy prosím, milí kolegové, mému nadšení z tohoto dokumentu, který na filmové plátno v podobě animované pohádky propašovala společnost DreamWorks, kde se s podobnými živočichy máte možnost přímo seznámit. Můj boj nebyl marný...Děkuji.(4.2.2014)

Absolutna spokojnost, cakal som, ze to bude trosku slabsie. Su tam krasne kamerove nalety, teda dnes je s pocitacom mozne vsetko a uz teda nic neprekvapi, ale dobre sa na to diva a hlavne je to specialne natocene pre 3D, hlavne ta krasna priroda, takze vyplatilo sa to vidiet v kine. Postavy, ich dialogy a akcie su humorne, hudba od Alana Silvestriho je uzasna, pacila sa mi aj ta skladba pri zaverecnych titulkoch. Nemam tomuto animaku co vytknut, kludne si ho pozriem rad niekedy znovu. _________ Nicolas Cage - (Grug) +++ Emma Stone - (Eep) +++ Ryan Reynolds - (Guy) +++ Catherine Keener - (Ugga) +++ Cloris Leachman - (Babi) +++ Clark Duke - (Thunk) +++ Chris Sanders - (Belt) +++ Randy Thom - (Sandy) +++ Produkcia: Christine Belson, Jane Hartwell +++ Námet: John Cleese +++ (Videl v nemeckom v 3D kine 26.03.13) +++(27.3.2013)

Samozřejmě očekávat, že z Croodsových bude podobná pecka jako v případě How to train your dragon, by bylo trošičku naivní, přesto jsem měl nároky velmi vysoké. Musím říct, že do dokonalosti opravdu kus chybí, ale když to vezmu shora dolů, žádný propadák se nekonal a bavil jsem se taky dobře. Takže hodnocení dávám takové jaké dávám. 75%(24.9.2013)

Po dlouhé době animák, který jsem nedokázal dokoukat. Tudíž nehodnotím. Animace, hlavně v detailech na vysoké úrovni, ale plytký děj a hlavně účelná afektovanost postav a jednotlivých scén pro mě byla nesnesitelně ubíjející. Zklamání jako hrom. Třeba to někdy zkusím znovu a trefí se mi to lépe do nálady, ale první projekci jsem musel po čtyřiceti minutách ukončit. Z postaviček mě lehce zaujal jen lenochod Pásek, který mi ovšem v mnohém připomínal chameleona Pascala z Tangledu a Pascal je jen jeden :) EDIT: Druhá šance přišla o Vánocích 2016, tentokrát dokoukáno do konce, ale dojem bohužel nevylepšen. Animace ohromující, ale jinak...? No, nemohou mi sednout všechny animáky, že...(21.9.2013)

• HellFire

Mám rád animované filmy. Bohužel ne takové animované filmy, kde se postavičky chovají jako blbci a všechny situace jsou přestřelené. Prvních 20 minut je bezmezná nuda, kde se jenom kecá o tom, jak moc nebezpečné je chodit ven z jeskyně. Pak se Země pohne a začne se konečně něco dít, i když i tak není moc o co stát. Vtipy se neustále opakují a Nicolas Cage jako otec rodiny začne být opravdu otravný. A dcera/pes? OMG.(31.8.2013)

• - Clark Duke pojmenoval Thunkova mazlíčka "Douglas", což je jméno jeho zástupce. (Miuri)

• - Za ta léta vývoje filmu se příběh změnil ze dvou kamarádů Gruga a Guye na rodinný příběh s několika hlavními postavami. (Miuri)

• - Návšteva produkcie v národnom parku Zion v Utahu slúžila ako inšpirácia pre vytvorenie prostredia na začiatku filmu. (beso74)