Reklama

Reklama

VOD (1)

Když unikne jen jediný, bude to vítězství. Frank Sinatra jako strůjce troufalého útěku za hranice fašistické Itálie... Na sklonku fašistické diktatury Benita Mussoliniho se plukovník letectva americké armády Joseph Ryan ocitá v italském zajateckém táboře. Jako zajatec s nejvyšší hodností se stává vůdcem spojeneckých vojáků, kteří plánují útěk z tábora řízeného italským tyranem Battagliou. Po kapitulaci Itálie se podaří vězňům dostat na svobodu, záhy se ovšem ocitnou v rukou německé jednotky, která jim vystaví jednosměrnou jízdenku do Říše. Plukovník Ryan ale vymyslí plán, jak se zmocnit celé vlakové soupravy pod přísným dohledem vrchního nacistického vedení. Stačí využít vhodné příležitosti k převzetí německého expresu. Začíná zběsilá vlaková jízda za nepřátelskou linii v režii neohroženého Ryana, jehož ztvárnil hvězdný Frank Sinatra. Když se podaří dostat za hranice Itálie alespoň jednomu, bude to představovat vítězství. (Česká televize)

(více)

Recenze (114)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděl kdysi, a musím říct že už je to poměrně dost dávno, ještě snad jako malý kluk, myslím že ho tenkrát vysílala ČT 1 k nějakému výročí F. Sinatry, už tenkrát se mě ale moc líbil, po všech stránkách mě zaujal, mile překvapil a především dojal. Frankie Sinatra jako Plk. americké armády J. L. Ryan který s hrstkou svých kumpánů společně uprchnou z italského zajetí, podá v hlavní roli, alespoň si to myslím, skutečně mimořádný výkon kterého se ujal se vší ctí a jeho noblesou. Škoda jen toho smutného konce s tím dobíhajícím vlakem, ten jsem fakt nečekal, ale takový už je někdy osud, mnoho kladných filmových hrdinů, by o tom mohlo povídat. Nejlepší scéna ve filmu? Bylo jich takřka za dvě hodiny víc než dost. Ale kdybych měl vyzdvihnout alespoň dvě, tak určitě tu s těmi hodinkami J. L. Ryana, které se líbili jednomu gestapákovi, a pak třeba ta na nádraží, kde jsou už převléknuti do německých uniforem, a kdy kolem sebe budí značný rozruch! Kolikrát jsem si říkal, vyjde jim to nakonec, nebo ne? 4,5/5* mám pro tento film prostě slabost a považuji ho za jeden z nejlepších, ale myslím si že i celkem neprávem opomíjených a polozapomenutých válečných snímků. ()

Arachneuss 

všechny recenze uživatele

V šedesátých letech se ve filmech utíkalo z nacistických táborů snad každou chvíli. Steve McQueen si postačil se skopčáckou motorkou, Frank Sinatra naopak myslí ve větším měřítku a tak si ukradnul rovnou celý vlak. Nápad dobrý, provedení slušené, místy ale značně pokulhávající v příběhové lince a hlavně po stránce technické. Spojenci mají nekonečno munice, nacisti naopak netrefí ani vrata od stodoly. Zkrátka poctivá válečná filmařina ze staré školy. Nic víc, nic míň. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Lítalo tam pár mušek. Tak předně, když byl zajatecký tábor osvobozen, proč plukovníka Ryana pustili z izolace až v době, kdy v táboře už nebyl jediný nepřátelský voják a probíhal "soud" s italským velícím důstojníkem? Čím to proboha messerschmitty střílely, takhle vypadá střela z kanónu nebo laserovka z dob Terminátora? Německý vlak jedoucí přes osmdesát kilometrů v hodině dokáže zastavit na padesáti metrech, ze kterých je vidět chybějící kolejnice? Proč ve vlaku během přestávek v jízdě nehlídali zajatého důstojníka a italskou dívku nepřetržitě, ale nechali je spoutané bez dozoru a jen je chodili kontrolovat?____Už podle mého hodnocení je ale vidět, že mušky nevadí, když to nejsou komáři. Von Ryan's Express je opravdu nutno bez bázně zařadit mezi filmové válečné milníky, které tu vzpomíná kolega monolog. Pro Frankovy příznivce jeden z nejdůležitějších snímků. A mimochodem, k filmu existuje opravdu povedený trailer. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Je to sice spíš dobrodružný než válečný film, trochu naivní, ale je to docela příjemné a sympatické pokoukání, které válku jako takovou nezlehčuje. U těchto starých válečných filmů se mi navíc líbí, že v nich vystupují spojenci jako spojenci, ne že si v nich např. Američani honí vlastní triko jako v jiném zachraňovaném Ryanovi. Shlédnuto po asi deseti letech dne 23.6.2010, slabší než Vlak (ten nezestárne) nebo Velký útěk, ale vzpomínka na staré časy. Malá technická: Němci během války neužívali neřízené rakety k bitevním útokům letectva na pozemní cíle (s výjimkou pokusů s raketami panzerschreck odpalovanými z letadel). Neřízené rakety (upravené verze pozemních "Nebelwerfer") užívali pouze proti vzdušným cílům, zejména bombardérům. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Doteraz som videl z tohto filmu iba pár krátkych záberov v upútavkach k vojnovým filmom, kde si pamätám F.Sinatru. Až teraz som to konečne mohol vzhliadnuť a to vďaka 65. výročiu ukončenia vojny, kvôli ktorému akoby sa roztrhlo vrece s vojnovými filmami, prevažne staršími, ktoré som doteraz nevidel. Na dvd väčšina z nich zatiaľ nevyšla , takže mám radosť. Musím povedať, že to bol príjemne strávený čas. Herecké výkony zúčastnených sú primerané, príbeh je zaujímavý a dobre je, že v českom dabingu ostala otitulkovaná taliančina a nemčina. Napriek tragickému záveru má film niekoľko vtipných momentov , ale najviac ma dostal kňaz , ktorého chceli prezliecť do nemeckej dôstojníckej uniformy. "Veď sa na nich vôbec nepodobám...", pričom kamera zoberie do detailu jeho tvár a na nej sa lesknú krásne blonďavé vlasy a výrazne modré oči...nácek ako vyšitý. 80%. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (8)

  • Průměrná délka jednoho záběru není ani 5.5 sekundy. (džanik)
  • Roli letounů účtočících na konci filmu na vlak si zahrály Messerschmitty Bf 108 Taifun. Tyto letouny byly ve skutečnosti používány jako spojovací a kurýrní, nikoliv jako stíhačky. Navíc nikdy nenesly výzbroj, už vůbec ne pak neřízené rakety, které se začaly používat v roce 1944 - ve filmu je ale zmíněn rok 1943. (Foxhound#1)
  • Frank Sinatra trval na tom, aby se natáčelo ve studiích Panavision a ne v předpokládaných prostorech, patřících studiu 20th Century Fox. (TheSantiago)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno