Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiální text distributora)

Lucjen

...toto som naozaj nečakala. Vedela som, že spojenie Carter, Rush a Firth už niečo dobré naznačuje. Ale že ma takto umlčí koktajúci Colin Firth? Wow.... ()

runner85

Malo to pár skvelých scénok, hlavne ma bavil ten začiatok, kde aj hrala super hudba ale inak mi to nič nedalo, je to vlastne len príbeh o koktaní, počas ktorého mi žiadne postava neprirástla k srdcu ... ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 2011.. S 12 nominácií získal štyri. V skratke ide o veľmi kvalitne, a hlavne vizuálne skvelo spracovaný film. Herecké výkony na jedničku. Esteticky založený jedinci sa budú, a pohľad interiérov, oblizovať až za uši . Je to presne ten typ akademického filmu na ktorom si zgustnú rovnako tak náročný filmový diváci (cinefilovia) ako aj bežný konzumenti, verím, že nakrútiť niečo takéto rozhodne nieje jednoduché a preto si to cením. V podstate ide o životopisný film ktorý, je jemne šmrncnutý dramatickými momentkami. Rozpráva príbeh kráľa Veľkej Británie, Juraja VI ktorý zápasí s nepríjemným handicapom. Jeho veličenstvo malo problém s koktaním, a to hlavne pred masami ľudí. Práve pred vypuknutím druhej svetovej vojny, keď ľud potreboval počuť pevný hlas vládcu, sa Kráľ uchýlil navštíviť veľmi výstredného logopéda zo slabosťou na Shakespreara. S tohoto formálneho vzťahu pacienta a lekára nakoniec vzniklo veľmi silné kamarátstvo. Jediné, čo by som tejto snímke vytkol, a to ma naozaj hnevalo, bol fakt, že to tvorcovia poňali absolútne šablónovito, človek, čo má už niečo napozerané vedel na čo sa má pripraviť a čo bude nasledovať a aké prvky snímka bude obsahovať. Je to nesmierna škoda ale chápem, že to nemohlo byť až tak náročné, inak by na to ľudia nechodili do kina. Niekedy ma tieto striedme akademické postupy hnevajú. ()

dom156

Casting zde udělal cestu k úspěchu. Zasazení Firth do role koktavého krále Jiřího VI byla trefa do černého. Film mě atmosférou a dějem pohltil. Musím pochválit kvalitní práci režiséra, který za to právem dostal oscara. Vřele doporučuji. ()

major.warren

Králova řeč je silný komorní snímek s vynikajícím Firthem a Rushem. Na Oscara má. Extra snímek. Hravý, vtipný, historicky přesný, kouzelný. Příběh koktavého krále a jeho logopeda je vskutku pozoruhodný. Jiří VI. a Lionel Logue byli přátelé na celý život, a jeden bez druhého by byli nikým, stejně tak Colin Firth a Geoffrey Rush. Jeden bez druhého by to zahráli polovičně, tak jak napsala mladá Spáčilová, jež udělila filmu neuvěřitelných 100%. Tom Hooper není vůbec špatný režisér. Trochu mě zklamal Dánskou dívkou, ale Královou řečí si to všechno napravil, a Oscara za režii dostala právoplatně. Jeho atraktivní a zajímavý styl režie dodává celému filmu na eleganci a noblese. Je to také o film životě, a Hooper nám ukázal skutečného panovníka, a skutečného logopeda. Původní scénář je nesmírně hravý a zároveň neztrácí na své vážnosti, která v posledních deseti minutách filmu vrcholí v úžasné finále. Colin Firth podává výkon kariéry a jeho ztvárnění krále "Bertieho," otce královny Alžběty a princezny Margarety, které se ve filmu sice jen míhají, ale stejně dodávají onen krásný pocit vidět královnu a její sestřičku jako dvě malé nespoutané dívky, by nešlo zahrát lépe. Vlastně dal Firth roli to nejcennější, sebe samého, protože se do ní neskutečně vložil. Koktání, dialogy, strach - to všechno z Firtha cítíme. Oscar právoplatně:-). Stejně tak Geoffrey Rush, kterého jsem si zde zamiloval od první scény, kde se objevil. Též výkon na Oscara a jeho Lionel Logue je také jedna z životních rolí. Zatímco Firthův král je opatrně přesný a málo otevřený pro rozhovor, Rush a jeho logoped je nesmírně klidný a energický. A když se poté dvojice promění v dva "kamarády," divák už nic nepostrádá. Helena Bonham Carter příběhu dodá dávku kouzla a elegance, Derek Jakobi zase typické anglické myšlení a charakter typického Angličana, a Timothy Spall nám předloží ukázkového Churchilla s doutníkem v ruce v každém záběru. Vizuální styl filmu je geniální. Od magických záběrů, přes rychlý střih, pozoruhodně nenápadný zvuk, skvělé efekty, a jako vždy krásnou klavírní něžnou hudbu Alexandra Desplata, která tančí téměř každým záběrem, a také nádherné masky, kostýmy i výpravu. Vlastně je až ironické, že film vyšel na nějakých 15 milionů dolarů. Důkaz toho, že historický výpravný a bohatý film lze natočit za vcelku malý rozpočet. The Weinstein Company si dali záležet. Teď už si bohužel asi ani neškrtnou:-(. Hooperův film má jednu velkou přednost, a to svou nezávislost. Film se vlastně vůbec neopírá o Hollywood. Vystačí si s Weinsteiny, kteří ho distribuovali, pár koproducenty, a s Anglií. Králova řeč je film nesmírně lidský a pozitivní snímek. Příběh přátelství mezi králem a logopedem samo o sobě baví a jsem moc rád, že něco takového někdo natočil a přiblížil dnešnímu divákovi složitou dobu a složité osudy hrdinů, a navíc v krásném vtipném stylu plném extra hlášek, které ale všechny mají svůj dramaitcký účel a podtext pro události děje. Nejlepší scény jsou všechny zasedání krále a Logua, party ve Skotsku, a nejsilnější a vůbec největší je scéna, kde slyšíme onu královu řeč, a to tu skutečnou královu řeč, tu bez koktání:-). U mě nejlepší hodnocení. 85%. Opravdu jeden z nejlepších historických filmů vůbec a rozhodně jeden z nejlepších posledních deseti let. Čtyři Oscary za nejlepší původní scénář, hlavního herce, režii a film. () (méně) (více)

hygienik

Už mesiace uvažujem o tom, či sledovanie filmov nie je nemilou stratou času. Tento nádherný kúsok, skĺbujúci v sebe veľké aj malé - osobné dejiny a súboje, je dôkazom, že film môže mať nielen zmysel ale aj technickú a obsahovú vnútornú kvalitu. GOD SAVE THE FILM! ()

halogenka

Hezké, ale nijaké a britsky kožené. Už jen čekám, kdy vznikne sžíravé komorní drama o Hitlerovi, který se na prahu 2. světové trápí s výcvikem svého vlčáka. ()

TominoLa

Přiznám se, že se mi do toho filmu vůbec nechtělo. Hlavně kvůli tomu jaké velké šance na Oscarech má. Asi to bylo k něčemu dobré, protože mé nadšení je teď veliké. Byl to herecký koncert kde vynikali pánové Firth a Rush. Určitě to oběma přeji. Oscara si zaslouží. Z filmů to přeji Černé labuti, ale kdyby to byla Králova řeč určitě nebudu tak moc zklamán jako loni, když nevyhrál Avatar. ()

higuain

Ono to možná na první pohled vypadá jako film o tom, jak statečný král našel odvahu porazit svojí vadu z dětství a pronesl legendární řeč, ale o tom tento film primárně není. Hlavní roli zde hraje přátelství dvou lidí, kteří nemají prakticky nic společného. Přátelství, které pomůže šlechtici a později králi, jenž má problémy sám se sebou, najít potřebnou sebedůvěru, aby mohl vykonávat funkci, pro kterou nebyl předurčen. Firth podal bez pochyb životní výkon, avšak na Rushe by se nemělo zapomínat, protože bez jeho charismatu by ten vztah dvou hlavních postav fungoval o poznání hůře. ()

*Elfík*

Když se skloubí zajímavé téma, výborní herci, krásné interiéry a exteriéry, úžasná hudba, geniální scénář, velmi pěkná kamera, dobrý střih a chytrý režisér, musí prostě vzniknout něco výjimečného. Zapomněla jsem na něco? Či na někoho? Tentokrát souhlasím s akademiky skoro ve všem. Helena Bonham Carter také měla získat Oscara! Že já do té Ameriky zajedu?! ()

kajas

Čekala jsem úžasné komorní drama a dočkala jsem se. Colinův výkon je naprosto famózní a možná jeho nejlepší, Helena zahrála milující manželku také na výbornou a moc mě mrzí, že se sošky nedočkal Geoffrey. Poprvé v životě jsem si věřila, že bych film v původním znění mohla sledovat i bez titulků. Britská angličtina (doufám, že nemelu nesmysly :D) mi zkrátka přijde mnohem krásnější a srozumitelnější než americká. Ale ukážu i svojí hnidopišskou stránku. Například závěrečný projev jsem čekala trochu víc dojemnější. Po "Počátku" i "Černé labuti" jsem byla přece jenom nadšenější, Oscary bych tedy volila pouze v případě ocenění herců. Colin je ale opravdu fantastický, takže film hodnotím za 1. Mimochodem, český dabing je velice nepovedený, po "Počátku" další hrůza. ()

sssssycak

Skvělý film... vše, co mělo být řečeno, jsem zde již četl. Jak pozitiva, tak i negativa, a tak nezbývá než jen všem doporučit. ()

Skip

Tohle se fakt povedlo. Jedinečně zahrané a natočené drama, i když i zde mám opět problém s Colinem Firthem, který je pro mě jako herec velmi nevýrazný, ve většině filmů prakticky pořád stejný. No ale nechme to být, protože to fakt stojí za vidění a role krále Jiřího VI. je doposud jeho nejlepší. God save the King! ()

Vědma

Klasicky konzervativní film, který byl přesně, ale ppppřesně takový jak jsem čekala. Dokonale jsem si už předem dovedla představit, jak bude hrát Firth, jak Geoffrey. Jediná, která trochu překvapila byla Helena Bonham Carter, která nebyla tak otravná jako obvykle, ale i to se vlastně dalo čekat, protože to bylo dáno rolí. Ale rozhodně nechci říct, že to bylo špatně. Milé byly jen občasné, ale zato velmi povedené vtípky. ()

marleyy

90% Budu opakovat jako všichni zde: mimořádně civilní a trefné výkony ústředního tria Rush, Firth, Carter, které podle mého velmi vtipně doplnil výkon W.Churchila..:-)) Stylizace historického podkresu je taktéž výborná. Po právu oscarový snímek. Shit, Shit, Shit...Fuck, fucking Fuck....:-)) ()

Dont

Jeden z nejlepších filmů roku 2010. Na základě velmi jednoduchého příběhu se podařilo vystavět silné drama, které těží z vynikajícího scénáře a famózních hereckých výkonů (Colin Firth, Geoffrey Rush i Helena Bonham Carter). Precizně natočený film snad bez jediné chybičky. Jen škoda, že ve finále šlo vlastně pouze o to naučit krále plynule mluvit, aby mohl povzbudit národ v nelehkých časech. ()

Aleee89

Na tenhle film jsem se dlouho těšila, zaznamenala jsem jej v souvislosti s různými filmovými cenami. Námět mě zaujal, zaujali mě herci. Pro Colina Firtha, štramáka v nejlepších letech, začínám mít v poslední době slabost a vidět Helen Bonham Carter trochu v jiné úloze než hrát nějakou čarodějnici a podobnou postavu je také příjemná změna. Po zhlédnutí musím říct, že pro mě je to, hned po Black Swan, nejlepší snímek za uplynulou sezonu, kam počítám všechna díla, která nyní jen mohou pomýšlet na Oscary. Pro mě nádherný příklad komorního dramatu, a to já ráda. Je to historický film, a přece není. Nevidíte žádné velkolepé bitvy, milion komparsistů a rozmáchlé záběry či patos, ale vidíte zápas jednoho člověka, který má přesto v dějinách své nezastupitelné místo. Mě jeho zápas ke konci dojal, nestydím se za to. Troufám si říct, že Colin Firth si pro Oscara dojde. A ze srdce bych filmu přála sošek ještě více. (viděno v lednu 2011) ()

L_O_U_S

Na tomto právem ceněném snímku mi přišlo nejsympatičtější herectví obou pánů. Nevadila mi tentokrát ani Helena Bonham Carter, která mě irituje v rolích duševně nevyrovnaných postav. (V případě její Královny Matky jsem si uvědomil, jak moc je podobná Libuši Šafránkové.) (789., 12. II. 2013) ()

Sheldra

Na první pohled emocionálně sporé, ale na druhý by pohnutí necítil snad jenom absolutní idiot. A teď nemám na mysli ani tak králův závěrečný proslov, určený všem a-lidem britského impéria, ale hlavně zpočátku ostražitý a posléze po britsku vřelý vztah mezi na první pohled upjatým a rezignovaným kralevicem a jeho logopedem, který si servítky nebere ani před papaláši, ani před korunovanými voly. Co do slovních výměn a vlastně i všeho ostatního naprosto bohovskej film. Oscara nejen Firthovi a Rushovi, ale vůbec celýmu štábu. Angláni (a Australani) válej! ()

Chrysopras

Je to pěkný film. S velmi dobrými hereckými výkony - CF a GR se dobře doplnují a Helenu přímo žeru. I chutného britského humoru se dostává měrou vrchovatou . Přesto mi v tom něco chybělo. Nejspíš nějaká hlubší analýza vztahů, pronikavější cílení filmu nebo překvapivější momenty... Nelze se vyhnout oscarovému ohodnocení: Já bych pro nejlepší film 2010 nehlasoval. Z kina jsem vycházel výrazně spokojenější po Inception, Black Swan i po ( dost opomenutém ) Shutter Island. A ani Colinovi bych toho plešouna nedal - u mě vyhrál loni Leo právě za proklatého ostrovana ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)