Doktor Smrt (TV film)

You Don't Know Jack

Životopisný / Drama

USA, 2010, 134 min

Perfektní Al Pacino v rolik Jacka Kevorkiana, který chtěl jen pomáhat lidem od bolesti a nesnesitelného života. Skvěle natočený film, který se pochlubí i dobrým obsazením v dalších rolí (Susan Sarandon hraje také skvěle). Během filmu a po jeho konci si budete přemílet otázky a to je účelem tohoto filmu.(28.3.2012)

Skvelý námet, podnetný a poskytujúci veľa myšlienok na premýšľanie. Forma ma ale akosi minula. Niežeby som sa nudil, to nie, ale dejom som len preplával, pričom v oceáne priemerných miest sa občas vyskytol ostrovček vysoko nadpriemerný a pointovo či emočne výraznejší. Filmu našťastie pomohol Pacino, ktorého herecký prejav som si vyslovene užíval, ale to nie je vlastne nič nové, je to pán herec, ktorý dokáže do výšin potiahnuť aj slabší film. Bez neho by u mňa snímok upadol do priemeru. 70/100(15.8.2014)

• Morien

Film se staví na Kevorkianovu stranu, to je myslím bez debat. Jenomže ve snaze ukázat ho jako mírumilovného člověka toužícího pomáhat ostatním (Nevím, jaká je pravda a nikdy to vědět nebudu, můžu se rozhodovat jenom na základě /hodně rozdílných/ reflexí v různých druzích médií.) jde až tak daleko, že asi nechtěně podporuje spíš jeho odpůrce. Mluvím konkrétně o tom, když je z tohoto světa odpomoženo postavě Susan Sarandon. Moje matka zemřela na rakovinu a přece se držela každého možného kousku života, každého dalšího dne, kdy s námi mohla být a mohla si povídat a poslouchat a žít. Ale to jsem asi ovlivněná a neobjektivní a nevím co, prostě mi připadalo, že v té chvíli ty hlavičky padaly až moc jako makovičky. Lidé se rozhodují sami.(1.3.2011)

• MartinezZ

19.2.2011 ~ Mají nevyléčitelně nemocní a trpící bolestmi právo rozhodnout se, zda chtějí nadále trpět nebo konečně zemřít? Jack Kevorkian věřil a věří, že ano. Ano, jde o vážné téma, ale film samotný mě nijak neohromil. Snad jen Al Pacino, který je už sám nad hrobem. ~ Životopisný film na motivy života a práce Doktora Smrt, Jacka Kevorkiana, který začal nabízet asistovanou sebevraždu nevyléčitelně nemocným a zároveň trpícím pacientům. Eutanazie měla každému možnost rozhodnout se, jak naloží se svými posledními dny a minutami. Rozpoutal tak celonárodní a celosvětovou diskuzi nad tím, co je a není humánní, co může a nemůže ovlivňovat Bůh a jestli lékař má právo pomoci pacientovi zemřít. ~ Po celém světě se toto téma řeší dodnes a po celém světě jsou zastánci i odpůrci eutanazie. Film vypráví o tom, jak všechno začalo, kdo se vším pomáhal, jaké strasti měl Jack a jemu blízcí s policií i médii a jak se ne vždy všechno dařilo. Způsob vyprávění příběhu penzionovaného doktora mi ale dost neseděla nelíbil se mi. Místy mi film přišel dost nudný a o ničem, místy se celý příběh najednou přesunul o hodně velký kus dál, aniž by bylo dáno divákovi vidět co se mezitím stalo. Takové příliš komorní a příliš nízkorozpočtové a, bohužel, ani Al Pacino mě nijak neohromil. Nějak jsem totiž nevěděl, jestli hraje nebo sám umírá. Každý stárne a na kráse to nikomu nepřidá, ale postava Dr. Smrt tady Al Pacinovi padla jak ulitá a pro efektnost měl s sebou nosit kosu. Ne ne, jakkoliv je to téma zajímavé a šlo z toho udělat zajímavý film (celé je to jen TV film z produkce HBO), tak to na mě jako film nepůsobilo, resp ve všech ohledech působilo "levně", cokoliv si pod tím pojmem představíte.(30.4.2013)

Zrovna píšu jednu práci zabývající se eutanázií a svou činost jsm pozastavil do doby než se na TO NEZNÁTE JACKA podívám. Četl jsem nějáké knihy samozřejmě, ale říkal jsem si, že Pacino mi poskytne jakousi vášeň pro tuto problematiku a bude se mi líp psát. Nemýlil jsem se, Kevorkian je jeho nejlepší role za poslední pár let a je radost ho vidět hrát s takovým zanícením. Rozhodně ale nesmím zapomenout na Johna Goodmana, který Ala skvěle doplňuje a některé scény až hraničí s prohláškovanou buddy movie. Barry Levinson vytahuje z rukávu stará režisérská esa, příběh ladně plyne přes všechna ta léta bojů Kevorkiana se systémem. Měl jsem obavy jestli televizní produkce neubere filmu na razantnosi, ale je to právě naopak. Tohle je osobní drama, které by lidé měli vidět doma a měli by mít možnost nad ním v klidu popřemýšlet aniž by jim někdo za zády žvýkal sýrový popkorn. Je to snímek o úctě k lidskému životu a o možnosti volby. Jestli to nejsou ty nejzákladnější témata, tak co potom je? Seš borec Jacku!(15.7.2010)

• Al Pacino

• - Děj filmu je situován do 90. let, přesto je v něm zmíněna zákonná eutanazie v Nizozemsku, kde ale byla uzákoněna až od roku 2002. (bohhous22)

• - Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)

• - Jack Kevorkian zemřel v Detroitu 3. června 2011, více než rok po premiéře filmu. (LudeCZek)