Doktor Smrt (TV film)

You Don't Know Jack

Životopisný / Drama

USA, 2010, 134 min

HBO nám opět nachystalo skvělý film s parádním a ožehavým námětem. Tahle role je pro Al Pacina jako stvořená a hrál jako ve svých nejlepších letech. Film i přes delší stopáž uběhl strašně rychle a ani jste se nemuseli dívat na hodinky zda už bude konec nebo ne. Výborné bylo také obsazení vedlejších rolí.(5.10.2010)

HBO si ocekavane vybralo znacne kontroverni a aktualni tema, ktery me sice nejak zvlast nervy netrha, nicmene tema dobry. Na rezii povolalo Levinsona, kterej timhle natocil svuj nejlepsi film za nakejch poslednich 15 let. No a herecky taky sazka na jistotu, Huston, Sarandon nebo Goodman nemuzou zklamat, ale tady to je vse o oskarovym Al Pacinovi, kterej je v roli naprosto stoprocentne presvedcivej. No a jinak k tomu neni moc co dodat, pres dve hodiny dlouhy z casti soudni drama, ktery je do posledni minuty zajimavy, nikdy nezacne nudit, je skvele natoceny i obsazeny, ale presto me uplne nerozdrtilo, abych tam soup tu patou hvezdicku, takle jen hodne silny ctyri.(9.7.2010)

• Morien

Film se staví na Kevorkianovu stranu, to je myslím bez debat. Jenomže ve snaze ukázat ho jako mírumilovného člověka toužícího pomáhat ostatním (Nevím, jaká je pravda a nikdy to vědět nebudu, můžu se rozhodovat jenom na základě /hodně rozdílných/ reflexí v různých druzích médií.) jde až tak daleko, že asi nechtěně podporuje spíš jeho odpůrce. Mluvím konkrétně o tom, když je z tohoto světa odpomoženo postavě Susan Sarandon. Moje matka zemřela na rakovinu a přece se držela každého možného kousku života, každého dalšího dne, kdy s námi mohla být a mohla si povídat a poslouchat a žít. Ale to jsem asi ovlivněná a neobjektivní a nevím co, prostě mi připadalo, že v té chvíli ty hlavičky padaly až moc jako makovičky. Lidé se rozhodují sami.(1.3.2011)

Jacka Kevorkiana jsem vždy považoval jen za trochu bláznivého dědulu s "pokrokovým", ale trochu extrémním smýšlením. Osobnost kterou mi představil Al Pacino nemohla být mým předsudkům vzdálenější. Jako vždy se samozřejmě nabízí otázka, nakolik je jeho ztvárnění věrné realitě. Přesto je zde jeho postava renesančního člověka s humanitními ideály (přitom na hony vzdálenému někomu dokonalému) ve svém boji proti předsudkům, přetvářce a slepému pokrytectví dovedena k dokonalosti. Před shlédnutím tohoto filmu jsem očekával cokoli, jen ne jeden z nejpřesvědčivějších proti-náboženských filmů. Nakonec jsem ale přesně to dostal a s výsledkem nemůžu být spokojenější.(26.5.2010)

Al Pacino nestárne... no vlastně jeho herecký um nestárne, to co zde předvedl je vrchol mnohaleté herecké praxe a já bych tomuto pánovi nejraději zaslal dopis s vyjádřením velkého díku a spokojenosti. Film se mi velmi líbil, ale zároveň mě pěkně nasral, konkrétně jeho téma. Jak může být odsouzen doktor, který pomohl člověku od nesnesitelného utrpení? a navíc, když si postižená osoba přeje zemřít a souhlasí s tím i její blízcí. Eutanazie... věčně diskutabilní záležitost, vražda či pomoc? Můj názor zní asi takhle a myslete si o mě co chcete, ale ti co eutanazii chápou jako vraždu by měli nějaký čas strávit s mokrým hadrem na palici, opravdu nevidím na tom nic složitého. Trpím, nelze mi pomoct, tudíž chci zemřít a nikdo nemá právo odsuzovat mé přání, jedině totální vylízanec.Amen(10.7.2010)

• - Al Pacino získal za ztvárnění doktora Kevorkiana ceny Emmy a Zlatý Glóbus za nejlepší herecký výkon v hlavní roli v minisérii nebo TV filmu. (Bibr)

• - Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)

• - Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)