Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

J*A*S*M

Pěkný film se silným tématem a - no nebudeme to přehánět - velmi dobrým hereckým výkonem Al Pacina. TV film ale zůstane TV filmem, i kdyby čert na koze jezdil. Osobně mě také docela iritovalo, že v pozici Kevorkianovy opozice se zde objevila pouze hrstka náboženských fanatiků a arogantní právník. Ačkoli jsem v otázce euthanázie spíše "pro", setkal jsem se i s lidmi zastávajícími opačný názor. A ti lidé byli schopni velmi dobře argumentovat. Takováto silná opozice mi prostě v "You Don't Know Jack" citelně scházela, proto se budu v porovnání s ostatními uživateli držit při zemi. 7/10 ()

Malarkey

HBO se pokaždý chytne zajímavého námětu, proto si ho pamatuju jako televizní kanál, ale i jako společnost, která když se do něčeho vloží, tak to většinou z průměrnosti vybočuje dost záměrně. Do toho s nimi rádi spolupracují velké společnosti, velcí herci, herečky a režiséři s režisérkami. HBO je prostě pojem a já jsem rád, že ve světě existuje společnost, která, tedy dle mého uvážení, točí filmy pro diváky, a ne pro peníze. Doktor Smrt je tak příběhem doktora, který se snaží prosadit euthanasii. Už to Vám zajišťuje celou řadu nesmírně silných scén, které se ve filmu objeví. A že jsem z toho kolikrát měl opravdu nepříjemný pocit. Al Pacino se od poslední role, kterou jsem s ním viděl, šíleným způsobem změnil, ale pro film to bylo jen přínosem. Zvládl totiž ztvárnit zvláštního muže, který to se životem nemyslel zle, snažil se lidem pomoci, svým způsobem. Nicméně každý si to může vysvětlit po svém. Fakt, který každého vyvede z míry je ve filmu záměrně uvedený a při sledování některých scén to každému s city zacloumá. Ještě aby ne...ale to už až v samotném filmu. ()

larelay

Uzasny film z dielne HBO o neuveritelne odvaznom muzovi, ktory ma moj obdiv a vdavam mu holt. Am I a criminal? The world knows I'm not a criminal. What are they trying to put me in jail for? You've lost common sense in this society because of religious fanaticism and dogma. Jack Kevorkian Al Pacinova najlepsia rola od cias Vone zeny a ja len lutujem, ze nemoze byt nominovany na OScara, pretoze to, co predviedol, si tohto Plesuna zasluzi. Viac ako dve hodiny som aj napriek tomu, ze som vedela, ako to dopadne, hltala kazde jedno slovo, kazdy jeden jeho pohyb. Naozaj bravurny vykon. ()

Superpero

Bacha můžou tu být spoilery. Film Jacku Kevorkianovi vyloženě fandí, ale nedělá to nějak podlézavě a po zhlédnutí stále můžete mít protichůdný názor. Po skončení mi je pan doktor sympatický a plně ho chápu, přesto jsou mi jasné důvody jeho odsouzení. Al Pacino opět podal skvělý výkon a hodně pomáhá tomuto dráždivému filmu v divácké atraktivitě. A poučení na závěr je Nikdy se u soudu neobhajujte sami. Ne nadarmo je právničina, tak lukrativní job. ()

Galadriel

Je mi doslova špatně, když vidím, jak je možné v zemi, která stále vesele popravuje a považuje sama sebe za světovou velmoc, odsoudí takovým způsobem člověka, který pomohl zemřít lidem v krutých a nekonečných bolestech a že taková země stále nedokáže rozumně uvažovat o eutanázii. Film Barryho Levinsona umně kritizuje americkou společnost, pěkně se naváží do náboženských fanatiků, perfektně zobrazuje spoustu amerických paradoxů a donutí vás přemýšlet o tom, co se před vámi vlastně odehrává a to nejen přímo při sledování filmu, ale i hodně dlouho po dojetí závěrečných titulků. ()

• Děj filmu je situován do 90. let, přesto je v něm zmíněna zákonná eutanazie v Nizozemsku, kde ale byla uzákoněna až od roku 2002. (bohhous22)
  • Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)
  • Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)

Související novinky

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,…

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.…