Doktor Smrt (TV film)

You Don't Know Jack

Drama / Životopisný

USA, 2010, 134 min

HBO se pokaždý chytne zajímavého námětu, proto si ho pamatuju jako televizní kanál, ale i jako společnost, která když se do něčeho vloží, tak to většinou z průměrnosti vybočuje dost záměrně. Do toho s nimi rádi spolupracují velké společnosti, velcí herci, herečky a režiséři s režisérkami. HBO je prostě pojem a já jsem rád, že ve světě existuje společnost, která, tedy dle mého uvážení, točí filmy pro diváky, a ne pro peníze. Doktor Smrt je tak příběhem doktora, který se snaží prosadit euthanasii. Už to Vám zajišťuje celou řadu nesmírně silných scén, které se ve filmu objeví. A že jsem z toho kolikrát měl opravdu nepříjemný pocit. Al Pacino se od poslední role, kterou jsem s ním viděl, šíleným způsobem změnil, ale pro film to bylo jen přínosem. Zvládl totiž ztvárnit zvláštního muže, který to se životem nemyslel zle, snažil se lidem pomoci, svým způsobem. Nicméně každý si to může vysvětlit po svém. Fakt, který každého vyvede z míry je ve filmu záměrně uvedený a při sledování některých scén to každému s city zacloumá. Ještě aby ne...ale to už až v samotném filmu.(20.2.2011)

Jacka Kevorkiana jsem vždy považoval jen za trochu bláznivého dědulu s "pokrokovým", ale trochu extrémním smýšlením. Osobnost kterou mi představil Al Pacino nemohla být mým předsudkům vzdálenější. Jako vždy se samozřejmě nabízí otázka, nakolik je jeho ztvárnění věrné realitě. Přesto je zde jeho postava renesančního člověka s humanitními ideály (přitom na hony vzdálenému někomu dokonalému) ve svém boji proti předsudkům, přetvářce a slepému pokrytectví dovedena k dokonalosti. Před shlédnutím tohoto filmu jsem očekával cokoli, jen ne jeden z nejpřesvědčivějších proti-náboženských filmů. Nakonec jsem ale přesně to dostal a s výsledkem nemůžu být spokojenější.(26.5.2010)

Film nezaujme ani tak svojimi technickými vecami, ako sú kamera, strih, hudba atď., ale samotnou myšlienkou, ktorú má stvárňovať. Eutanázia či riadená smrť je kontroverzná téma. Je to naozaj tak? Či stále lipneme na stredovekých kresťanských hodnotách a tvárime sa ako humanisti. Snažíme sa hendikepovaných ľudí začleniť do spoločnosti, staviame bezbariérové čačky-mačky, ale aj tak im nieje dovolené úplne všetko. Zdravý človek nemá problém skončiť zo svojím životom a nikto mu vtom nebude brániť, ale človeku pripútanému na lôžko, ktorý si tú slučku už nedokáže uviazať je toto právo odopreté. Keď sa človek potrebuje poškrabať na chrbte tam kde nedosiahne, tiež poprosí niekoho iného o malú službičku. Vety typu všetci ľudia sú si rovní a mali by mať rovnaké možnosti sa síce pekne počúvajú, ale v našej prudérnej spoločnosti je realita niekde úplne inde. Ale k filmu. Opäť stopáž, ktorá je pri nie veľmi záživnom obsahu prepísknutá. Žiadny s hercov sa kvôli svojej roli veľmi nepretrhol a všetci odohrali to čo museli. Priemerný film, ktorý ešte raz zaujme skôr svojou myšlienkou ako obsahom. Hviezda navyše za skutočný príbeh.(19.4.2011)

Dej Al-ovi roli, kde může dělat šaška a on to udělá, udělá takové divadlo, že konec. Každopádně Al je pan herec, nemám důvod ho hanit... ústřední téma je přitom "hodně" silné, ehm ehm. Pan "doktor" Kevorkian je umělec tělem i duší, potom co musel opustit svou milovanou práci v rámci důchodové reformy, snaží se najít vhodné zaměstnání. V mládí se mladý Jack vyžíval v mučení malých zvířátek a co se v mládí naučíš, ve stáří jak bys našel. Tenhle snímeček poukazuje na mentální zdatnost hlavní postavy, která doslova bojuje o svá práva ulehčovat lidem jejich poslední chvilky. 6/10(17.6.2011)

film o souboji dvou protichůdných přesvědčení, kde na jedné straně stojí nezlomitelný Jack Kevorkian bojující za "svou" správnou věc a na straně druhé banda konzervativních "právo nebo Ježíše hájících" Američanů.. zároveň film o lidských právech, o tom, co je správné či etické a co není, který jasně ukazuje, že "morální" se nutně nemusí rovnat "zákonné".. není pochyb o tom, že eutanazie je rozhodně kontroverzní téma, ať už jde o možnost zneužití či jiná úskalí práva zemřít, ale v případě Jacka Kevorkiana musím kroutit hlavou nad tvrdohlavostí amerického právního systému, který i přes očividnou dobromyslnost Doktorova jednání (jímž, ačkoli bylo ve finále pak i protizákonné, nikoho nepoškodil) neměl pro jeho činy pochopení.. v tomto emotivním snímku se každopádně veškerou tuto problematiku podařilo vyobrazit výborně (především poslední půlhodina byla parádní) a celé to ve mně stále intenzivně doznívá i půl hodiny po skončení.. ty nejsilnější 4*(29.3.2012)

• Al Pacino

• - Al Pacino získal za ztvárnění doktora Kevorkiana ceny Emmy a Zlatý Glóbus za nejlepší herecký výkon v hlavní roli v minisérii nebo TV filmu. (Bibr)

• - Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)

• - Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)