Doktor Smrt (TV film)

You Don't Know Jack

Životopisný / Drama

USA, 2010, 134 min

Jack Kevorkian neboli "Doktor Smrt" - to jméno jsem měl v hlavě (už nevím proč) zařazeno mezi masovými vrahy, ale nikdy jsem o něm nic nečetl, neměl jsem představu kdy vlastně působil a tak vůbec. Netušil jsem, že dělal co dělal až tak neskrytě. Odteď už ho budu vnímat značně odlišněji. Jsem rád, že mě s ním tento film konečně pořádně obeznámil, a k tomu mě ještě dojal a dal mi velký podnět k zamyšlení. Al Pacino je zase jednou bezkonkurenční, těžko bych si představil jak to lépe zfilmovat.(15.11.2010)

Perfektní Al Pacino v rolik Jacka Kevorkiana, který chtěl jen pomáhat lidem od bolesti a nesnesitelného života. Skvěle natočený film, který se pochlubí i dobrým obsazením v dalších rolí (Susan Sarandon hraje také skvěle). Během filmu a po jeho konci si budete přemílet otázky a to je účelem tohoto filmu.(28.3.2012)

Narozdíl od mnoha místních uživatelů netvrdím, že Jack Kevorkian je Al Pacinova nejlepší role, ale k názorům, že ji zvládl stoprocentně a dechberoucně, se už přidám rozhodně rád. Film, který trvá více než dvě hodiny, je strhující především díky němu (doktora, jak už má ve zvyku, nehraje, ale prostě jím je) , ale chyba by byla zapomenout na Barryho Levinsona a vynikající sestavu herců ve vedlejších rolích - k nepoznání změněnou Susan Sarandon, jako vždy sympatického Johna Goodmana nebo Dannyho Hustona s fakt blbým účesem. Eutanazie je pořád ožehavé téma (ovšem nechápu proč) a bylo fajn vidět, že k němu filmaři přistoupili stejně, jako doktor Kevorkian ke smrti - citlivě a důstojně. Díky ti, stanice HBO, že jsi tohle natočila. A díky ti, jedna místní uživatelko, že jsi mi to z ní nahrála.(20.2.2011)

Na to jakým tématem se tento film zabývá a že by to mělo být stvárněno jako drama, mi to přišlo slabé, zdlouhavé a příliš nad věcí. Al Pacino hraje zase to své, pomalu začínám pochybovat o jeho kvalitách, když si nevybavuju z posledních filmů, že by hrál jinak. Ale byl dobrý, to ano. Podle mě neměli autoři zcela jasno co chtějí natočit podle toho to vypadá. Chvílemi jako dokument, chvílemi jako životopisný film, pak zase prvky drama i komedie. Nevím nakolik to vystihuje skutečný osud doktora Kevorkiana, ale tohle zpracování mě nijak zvláště neoslovilo. Soudní mašinérie byla zpracována už lépe a to ostatní? Chyběly mi v tom hlubší emoce. Potěšil mě asi jako jediný John Goodman, dlouho jsem ho neviděl v trochu důstojnější roli.(9.9.2011)

Málokdy píšu něco tak za čerstva a tak pln dojmů jako teď. Na problém eutanázie jsem si samozřejmě udělal názor už dávno, přesto jsem se o doktora Kevorkiana osobně nikdy příliš nezajímal. A teď jsem dostal víc než dvě hodiny materiálu, který je neuvěřitelně plný myšlenek a úvah, ale také odvahy a lidské vůle. Kevorkian je (alespoň zde ve filmu) velice silná a charismatická osobnost, jejíž myšlenky jsou možná pro někoho kontroverzní, vždy ale vzešlé z čistého rozumu a logiky. Nikoli logiky právnické, která tu dostává pěkně na frak. Tím nenapadám ani tak rozhodnutí poroty ani soudní verdikt, který je celkem pochopitelný, ale jeho odůvodnění z úst soudkyně, které vyznívalo spíše jako nejistá obhajoba systému než vyjádření ke konkrétnímu činu. Chválím HBO za odvahu přistoupit k tématu tak drsně a od podlahy, chválím Adama Mazera za vynikající scénář, chválím Barryho Levinsona, který od Vrtěti psem natočil svůj nejlepší film, chválím všechny herce, a pochopitelně chválím herce jménem AL PACINO, který po Satanovi ztvárnil dokonale postavu, kterou náboženští blouznivci nenávidí snad ještě více. Jo, a chválím taky vynikající dabing, kterým české HBO film opatřilo. Jiný film na stejné téma: Mar Adentro. Sice kompletně odlišný přístup, ale stejně silný výsledek. "I have a religion. His name is Bach… Johann Sebastian Bach. And at least my God isn't an invented one." P. S. Jestli se něčeho v případě legalizace eutanázie bojím, tak je to riziko jejího vyžadování.(6.2.2011)

• - Když mluví Neal (John Goodman) s doktorem Kevorkianem (Al Pacino) o tom, jak mu vpravil do krevního oběhu krev z mrtvého člověka, jedná se o událost, která se opravdu stala. Kevorkian chtěl využít poznatky z tohoto experimentu v případné válce, kde by krev padlých posloužila jako transfuze raněným přímo na bojišti. (syphonn)

• - Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)

• - Jack Kevorkian zemřel v Detroitu 3. června 2011, více než rok po premiéře filmu. (LudeCZek)