VOD (1)

Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

Falko

Myslim si, ze toto je film, ktory stal za to aby sa zfilmoval a aby sme sa mohli nad tym zamysliet. Mame brat eutanaziu ako vrazdu, alebo ako umiernenie bolesti pred istou smrtou alebo utrpenim pred nevyliecitelnou chorobou? Uplne som chapal doktora Kervorkiana, ktory tym chcel presadit, aby sa zmenil zakon a dovolil ludom sa slobodne rozhodnut, ci chcu dostojne zomriet alebo trpiet v bolestiach, ale hlavne, ak by mal on sam podobny problem, mohol zavolat na niektorich zo svojich kolegov, aby mu v tom pomohli. Samozrejme, ze je to kontroverzna tema a hlavne veriaci ludia su urcite proti eutanazii, pretoze zivot moze vziat iba Boh a nie clovek, ale v tom pripade, ak je clovek v kome pripojeny na pristrojoch, aby zil, by sme tiez nemali rozhodnut o odpojeni toho pristroja po niekolkych hodinach, ako spomenul Jackov advokat na sude. Namiesto toho sa pani sudkyna pyta doktora Kervorkiana: ,,Videli ste film Vykupenie z väznice Shawshank, pan Kervorkian? Viete, ako Vam tam bude?" Zacinam mat stale radsej filmy z produkcie HBO a Al Pacino si Zlaty Globus za hlavnu ulohu pravom zasluzil. ________ Al Pacino - (Jack Kevorkian) +++ Brenda Vaccaro - (Margo Janus) +++ John Goodman - (Neal Nicol) +++ Susan Sarandon - (Janet Good) +++ Danny Huston - (Geoffery Fieger) +++ Deirdre O'Connell - (Linda) +++ Todd Susman - (Stan Levy) +++ Adam Lubarsky - (Brian Russell) +++ Produkcia: Barry Levinson +++ ()

Kryšpín

You Don't Know Jack je vynikající studie charakteru a provokativní morální dilema. Kevorkian (Al Pacino), stojí na tenkém ledě a obhajuje svou pozici. To však film nedělá. Režisér Barry Levinson, to řeší politicky přes charaktery, přičemž každý život je kompletní a důležitý. Není to jen nějaký obyčejný údaj k diskusi. Ať už přijmáme nebo odsoudíme Kevorkianovo chování, je důležité vidět, jaký byl. Proces smrti je těžký sledovat, prohlašování je srdcervoucí. Nechceme na to myslet, ale musíme. Tvůrci filmu jsou jasně na doktorově straně. Ale film je vyvážen i náboženskými fanatiky a moralisty, kteří mají opačný názor, což brání v zobrazení Kevorkiana do obrazu hrdiny. Al Pacino hraje navenek velkou osobnost, ale s velmi citlivým vnitřním životem. Jen ten dabing mě přiváděl na pokraj smrti. ()

nascendi

Sú to problematické štyri hviezdičky. Ak by som hodnotil iba film, tak je to o hviezdičku menej. Ale film je silný nielen tým, ako príbeh pretvorí do filmovej reči, ale aj výberom dostatočne zaujímavého príbehu. A to sa v tomto prípade stalo. Samotný príbeh jedného, spočiatku anonymného doktora, je mimoriadne zaujímavý, rozporuplný a polarizujúci, okrem iného aj preto, že sa bezprostredne týka každého z nás a našich najbližších. Nájsť v tejto dileme pravdu, nejaké optimum je veľmi ťažké. A aj keď súdna moc štátu Michigan sa príliš nevyznamenala, jej posledné rozhodnutie, ktorým oddelila asistovanú samovraždu od aktívnej eutanázie, bolo jedno z najlepších. Za stvárnenie postavy doktora Kevorkiana si Al Pacino zaslúži absolutórium. A na záver môj súhlas s obľúbenou evapetrou, ktorá upozornila na odfláknuté premenovanie originálneho názvu filmu, ktoré neprípustne priblížilo dr. Kevorkiana k dr. Mengelemu. ()

dobytek

Když nepomůže doktor Sova ani doktor Štrosmajer, zbyde vám už jenom možnost obrátit se na doktora Kevrokiana, kterýho skvěle zahrál Al Pacino. Poměrně velký role ve filmu navíc dostali moji oblíbenci John Goodman a Susan Sarandon. Jelikož Jack Kevorkian zhruba před měsícem zemřel a ta zpráva se dostala i do českejch médií, tak jsem si o něm toho v poslední době celkem dost přečet a tim pádem jsem se z filmu celkem nic novýho nedozvěděl. S eutanazií samozřejmě souhlasim, ale nebudu dávat filmu 5 hvězdiček jen za to, že se přiklání k mýmu názoru. Film se mi líbil tak na 3-4 hvězdy, ale tentokrát zaokrouhlim nahoru. 70% ()

H34D

Uctění velkého a také velmi kontroverzního doktora Kevorkiana snad nemohlo dopoadnout lépe, film nevykresluje svět jen černobíle, nedělá z Kevorkiana mučedníka, neklade si za hlavní úkol působit na divákovy city, ale na druhou stranu také nesklouzává k "dokumentaristické nudě". Kevorkiana nesraly média, zákony, ani nějaký bůh, byl to tak jaksi všedně moudrý člověk, který si šel za svým, protože věřil, že dělal správnou věc. Bohužel místo diplomacie, šel doslova přes mrtvoly... Až narazil. Narazil na zákon a ten prorazit nejde. Ne nadarmo se říká, že republika není vláda lidu, ale vláda práva, Norimberský proces je jedna věc, jenže Spojené Státy si na zákony tak lehce sahat nenechají. Osobně považuji nefunkčnost eutanazie za jedno z největších selhání dnešní společnosti, ovšem přestože se s bojem Kevorkiana stotožňuji, soud zkrátka prohrát musel. Pocit z filmu pak není ukřivdění, utrpení, či nespravedlnost, nýbrž jen poznání, že tady něco vážně nefunguje a lidi kvůli tomu trpí... Abych podtrhnul důležitost filmového sdělení, dorovnávám na 5*. 9/10 ()

• Děj filmu je situován do 90. let, přesto je v něm zmíněna zákonná eutanazie v Nizozemsku, kde ale byla uzákoněna až od roku 2002. (bohhous22)
  • Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)
  • Jack Kevorkian zemřel v Detroitu 3. června 2011, více než rok po premiéře filmu. (LudeCZek)

Související novinky

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (více)