Doktor Smrt (TV film)

You Don't Know Jack

Drama / Životopisný

USA, 2010, 134 min

Škoda, že televízne filmy sa nedočkajú toľkého docenenia, pretože ísť tento film do kín, tak by určite dosiahol nemenší úspech než nedávna, podobne koncipovaná Sociálna sieť. Jedno je isté. Kontroverznosť témy je veľká len do tej miery akú kontroverznú otázku eutanázie vidia samotní diváci. A zväčša platí-čím kontroverznejší, tým zaujímavejší. Levinson však nevsadil len na prítomnosť tejto témy, ale vyžmýkal do maxima hlavne príbehovú stránku. Rozpätie desiatich rokov je veľmi zručne scelené do súvislej dejovej línie, bez toho aby som sa pozastavoval nad aktuálnymi dátumami, či rokmi. Aj veľké množstvo postáv (obzvlášť pacientov) sa mohlo javiť ako rušivý faktor, pretože vstrebať tak veľké množstvo vedľajších príbehov niekedy nie je jednoduché, v tomto prípade to však šlo úplne prirodzene. Trošku viac emotívny a lepšie zvládnutý mohol byť samotný záver filmu. No a nakoniec samozrejme nemôžem opomenúť hercov. Priam oscarové výkony všetkých zúčastnených len podtrhujú súhru všetkých ľudí, ktorí sa na tomto filme podieľali. Niekde pozadu ostali asi len ľudia, ktorí sa starali o hudbu. 85%.(26.3.2011)

Musím uznat, že jsem dříve TV filmy opovrhoval ale později jsem začal poznávat, že se v některých případech jejich kvality vyrovnají i filmům, které jsou uváděny v kinech. U těchto filmů většinou stačí jen dobrý režisér a dobrý výběr herců. "Doktor Smrt" má oboje. Skutečný příběh o doktorovi, který pomáhal lidem zemřít, což samozřejmě společnost nedokázala přijmout je natočený opravdu profesionálně a Al Pacino je jako vždy dokonalý stejně jako ostatní herci ve větších i menších rolích.(20.2.2011)

Uzasny film z dielne HBO o neuveritelne odvaznom muzovi, ktory ma moj obdiv a vdavam mu holt. Am I a criminal? The world knows I'm not a criminal. What are they trying to put me in jail for? You've lost common sense in this society because of religious fanaticism and dogma. Jack Kevorkian Al Pacinova najlepsia rola od cias Vone zeny a ja len lutujem, ze nemoze byt nominovany na OScara, pretoze to, co predviedol, si tohto Plesuna zasluzi. Viac ako dve hodiny som aj napriek tomu, ze som vedela, ako to dopadne, hltala kazde jedno slovo, kazdy jeden jeho pohyb. Naozaj bravurny vykon.(8.8.2010)

HBO se pokaždý chytne zajímavého námětu, proto si ho pamatuju jako televizní kanál, ale i jako společnost, která když se do něčeho vloží, tak to většinou z průměrnosti vybočuje dost záměrně. Do toho s nimi rádi spolupracují velké společnosti, velcí herci, herečky a režiséři s režisérkami. HBO je prostě pojem a já jsem rád, že ve světě existuje společnost, která, tedy dle mého uvážení, točí filmy pro diváky, a ne pro peníze. Doktor Smrt je tak příběhem doktora, který se snaží prosadit euthanasii. Už to Vám zajišťuje celou řadu nesmírně silných scén, které se ve filmu objeví. A že jsem z toho kolikrát měl opravdu nepříjemný pocit. Al Pacino se od poslední role, kterou jsem s ním viděl, šíleným způsobem změnil, ale pro film to bylo jen přínosem. Zvládl totiž ztvárnit zvláštního muže, který to se životem nemyslel zle, snažil se lidem pomoci, svým způsobem. Nicméně každý si to může vysvětlit po svém. Fakt, který každého vyvede z míry je ve filmu záměrně uvedený a při sledování některých scén to každému s city zacloumá. Ještě aby ne...ale to už až v samotném filmu.(20.2.2011)

HBO si ocekavane vybralo znacne kontroverni a aktualni tema, ktery me sice nejak zvlast nervy netrha, nicmene tema dobry. Na rezii povolalo Levinsona, kterej timhle natocil svuj nejlepsi film za nakejch poslednich 15 let. No a herecky taky sazka na jistotu, Huston, Sarandon nebo Goodman nemuzou zklamat, ale tady to je vse o oskarovym Al Pacinovi, kterej je v roli naprosto stoprocentne presvedcivej. No a jinak k tomu neni moc co dodat, pres dve hodiny dlouhy z casti soudni drama, ktery je do posledni minuty zajimavy, nikdy nezacne nudit, je skvele natoceny i obsazeny, ale presto me uplne nerozdrtilo, abych tam soup tu patou hvezdicku, takle jen hodne silny ctyri.(9.7.2010)

• - Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)

• - Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)

• - Děj filmu je situován do 90. let, přesto je v něm zmíněna zákonná eutanazie v Nizozemsku, kde ale byla uzákoněna až od roku 2002. (bohhous22)