Země bez zákona

Zem bez zákona

Lawless

Krimi / Drama

USA, 2012, 111 min

Tehdy v dobách prohibice * chlastalo se mnohem více. * Palírny smrděly z každého křoví, * dělaly vrásky policajtovi. * Kdo se chtěl bránit střízlivosti * přes tlamu dostal pendrekem dosti. * Notorici z prostého lidu * přesto mohli býti v klidu, * protože ti drsňáci paliči, * nenechali si dát po piči. * Ano, ano, máme tady další gangsterku z dob, kdy se Amerika rozdělila na ožralce a abstinenty. Zápletka standardní jak čaj z pytlíku, herecké obsazení příjemné (až na jednu výjimku), dobová atmosféra ucházející, přestože ji chvilkami mrvila divná (moderní) hudba. K záporům je nutno započítat komiksově zlého padoucha, který byl směšný jak Satanova karikatura... a pak toho Bohem Darovaného Vola. Pokud nevíte, na co narážím, jukněte do biografie Šiji La Blabla. Sice mu role nafoukaného uplakánka pasovala, ale i tak jsem si nejvíc užila scénu, kdy mu Guy Pearce dával pořádnou držkovou. Kdyby toho nesympatického frikulína kopal Gáj od začátku až do závěrečných titulků, nadšeně bych tleskala ručkama. Čest filmu naštěstí zachránily jiné postavy (třeba tradičně chlapsky tuhý Tom Hardy, ten klučina v roli Cvrčka a vyloženě zamrzí minimální využití Garyho Oldmana). Žádný zázrak, ale čekala jsem míň, tedy jsem spokojená. 70%(16.8.2013)

• FlyBoy

Kostýmovo vyfešákovaná, na niektorých postoch herecky nedôveryhodná (kamenný/brumkájúci Hardy či slizký/úkladný Pearce to válcujú, naproti tomu ženské neprekračujú priemer, ostatní buď nemajú dostatok priestoru - Oldman alebo sa stávajú len potrebným doplnkom - DeHaan + Clarke a hlavný geroj LaBeouf sa do pozície dravého kriminálnika nehodí) a populisticky zosnovaná fairytale o tvrdých bratoch Bondurantových. Konštrukt vratký jak prasa, tlačí sa v ňom na pílu až přespříliš a úvahy o štedrejšom hodnotení definitívne ukončuje premrštený záver kde to smrdí premotivovanosťou. Samotný námet je však záživná látka, ktorej by pristal formát minisérie vrátane fabulačnej striedmosti aby tak magnetické udalosti nepopudzovali prevažne k uštipačným posmeškom, ale skôr k patričnej sympatizácií. V tomto vyhotovení je to skrátka o pár rozohnených okamihoch, šikovne vnútenej náklonnosti a detinsky iluzívnej nesmrteľnosti.(28.10.2012)

Po čas filmu jsem si celou dobu říkal.. O čem to vlastně je? Hardy je opět drsnák, jako Vždy.. Sem tam se objevila brutální scéna.. ALe celkový Dojem z filmu je zcela průměrný.. Je i dosti vyčerpávající přes tu dlouhou stopáž.. Záporáka, nicméně chválím.. Ale co se týče Konverzaček tak letošně u mně vyhrál Killer Joe !(17.11.2012)

,,NENÍ TO NÁSILÍ, CO DĚLÁ CHLAPA CHLAPEM. ALE TO, KAM AŽ JE PŘIPRAVEN ZAJÍT“….. /// Časy prohibice na vesnici se nesou v jiným duchu než ve městech. Rodinnej biznis bratrů Bondurantů postavenej na chlastu se s narůstající korupcí začíná kapku srát. Film není žádná růžová (ani oranžová pičo) knihovna pro navoněný slečinky, který přišly slintat na Šiju, ale DRSNEJ SVĚT PRO DRSNÝ CHLAPY, takže si na svý přijdou spíš hrubší povahy. Příběh plnej záporáků (G.Pearce je aspirant na titul hajzl roku!) totiž šíří převážně negativní náladu. Skoro furt mě sžírá nepříjemnej pocit, že se všechno posere ještě víc a že to vodserou ty nevinní. Jo, ten příběh je k nasrání, ale bohužel je to super filmařina. Proč bohužel? Páč jinak bych ty 4* nikdy nedal! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na filmy podle skutečných událostí a knihu ,,The Wettest County in the World“, kterou napsal v roce 2008 Matt Bondurant číst nebudu. 2.) Věřím, že bych dokázal ujít 20 mil s uříznou hlavou. 3.) Zjistím, jak vypadá chlap, o kterým se říká, že nemá koule. 4.) Thx za titule ,,-OverLord-„ a ,,Thorn“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(19.11.2012)

Najväčším tromfom Krajiny bez zákona je bezpochyby Caveov scenár, ktorý má skvelý spád a je prostý väčšiny gangsterských klišé. Pod precíznym Hillcoatovým vedením herci vytvárajú nezabudnuteľné postavy a veľa im k tomu napomáha aj dokonalá vzájomná chémia. A to, že hudba Nicka Cavea a Warrena Ellisa dokonale dokresľuje celú atmosféru snáď už snáď nikoho neprekvapí. Krajina bez zákona je poctivá gansterská pecka. Pre fanúšikov žánru povinnosť, pre tých ostatných pravdepodobne dôvod na to, aby mu tiež prepadli.(10.12.2012)