Země bez zákona

Zem bez zákona

Lawless

Krimi / Drama

USA, 2012, 111 min

Čtyři hvězdy, ale musím přiznat, že váhám.. herci ne vždy mají co hrát, scénář ne vždy ví, co chce vyprávět!! Syrový gangsterský biják, který bez okolků fandí těm, kteří jsou na špatné straně zákona, který tu ale představuje jen nějaký umolousaný kus papíru. Tři bratři tu bez větších obtíží bohatnou z ilegální palírny, kterou si zřídili kdesi v lesích jižanské Virginie. Jsou to až moc samozřejmí sympaťáci, kterým staví tvůrci do cesty jen beztvaré mouly, takže jejich případné trable jsou uhlazeně neškodné a i poměrně nevzrušivé. Tedy až do té doby, než se na scéně objeví Guy Pearce s až klaunským rozměrem. Nějaké vzrušení může divák očekávat i od příběhu Shii LaBeoufa, jenž se snaží své tvrďácké bratry přesvědčit, že i on na kšeft už má koule, nebo linie tichého Toma Hardyho, jehož postava se alespoň „někam“ posouvá. Škoda, že v tom nakonec zůstane sám, protože LaBeouf coby vnitřně nezralé ucho začne velmi brzy prudit. Žádný přesah nebo ambice tahle Země bez zákona s neobjevným vyzněním jednoduše nemá, přesto se na ní dobře dívá a u mixážního pultu nestál úplný nováček!! Prostě tři až čtyři, stačí si vybrat!!(7.12.2012)

Rozpočet $26miliónovTržby USA $37,400,127Tržby Celosvetovo $55,300,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,945,184 //počet predaných kusov 83,057Tržby za predaj DVD v USA $12,791,676 //počet predaných kusov 778,350║ spočiatku slušný rozbeh, prvá polovica filmu výborná druhá až tak neberie, dobré obsadenie spočiatku zaujímavým Tomom Hardym, ktorý je postupne odstavený na druhú koľaj, škoda, nakoniec preberie štafetu Shia LaBeouf, slizký Guy Pearce, nevyužitý Gary Oldman, dobrá dobová atmosféra, záver troška narýchlo upečený tam sa troška pri prestrelke mohli viac pohrať ale aj tak na režiséra Hillcoata spokojnosť /80%/(5.2.2013)

Díky rukopisu Johna Hillcoata hodně netradiční gangsterka. Postavy postrádají jakoukoliv špetku herectví a působí jedinečně civilně. Filmu vládnou Hardy, LaBeouf, Chastain a hlavně Guy Pearce, který si svou roli špinavého zástupce státu vyloženě užívá. Však si také nechal oholit obočí, aby ve své roli vypadal maximálně odpudivě. O Hardyho hereckých kvalitách netřeba polemizovat, ale mě docela překvapil transformeří Shia. Ten chlapec má talent, to je třeba uznat. Chastain překvapila hodně odvážnou scénou, ve které dala na odiv celou svou krásu. Jak jsem již zmínil, film je velice přesvědčivý. Střelecké souboje rozhodně neprobíhají stylem, prásk a je hotovo! U mě spokojenost a těším se na další Hillcoatův film. Tenhle člověk od fochu roste každým snímkem.(27.11.2012)

Vynikající oldschoolová přepálená žánrová gangsteřina, které chybělo už jen trochu víc přitlačit na pilu (cca jako u Rychlejší než smrt), aby byla úplně dokonalá. Finále si totiž zasloužilo pořádnou přestřelku, víc patosu, Hardyho nasraný zmrtvýchvstání, zapojení Oldmana s thopmsonem a hlavně důkladnější vytrestání bombasticky slizáckého záporáka Guye Pearce. Tohle je retro-film pro dospělé kluky mnohem víc než celí Expendables.(21.2.2013)

Zpočátku mě to moc bavilo. Stylová gangsterka, 3 bráchové co se toho nebojí a stojí proti přesile, správně slizký a brutální záporák, fungující romantická linka (záměrně píšu jednotné číslo, myslím totiž tu Jackem a Berthou, ta druhá byla umělá až hanba) a největší zabiják ztvárněný Oldmanem. Ale postupně se to začlo kazit. Z posledního zmíněného se stal hodný strýček od vedle se slabostí pro mladá a neschopná ucha, zlosyn se změnil na trapnou a absolutně nezvládnutou karikaturu (co sakra měla znamenat ta plačící černoška na pokoji?!), Hardyho Forrest se proměnil na nesmrtelné monstrum, které může ze sebe nechat vylít kolik krve se mu zachce, schytat kulek dle libosti, ze všeho se však vylíže (to, že přežil španělskou chřipku, z něj ještě automaticky nedělá nadčlověka) a vše spěje do vcelku jasně čitelného konce. A závěr by byl za těchto okolností ještě snesitelný, kdyby z něj tvůrci neudělali pohádku pro děti (co takhle jít s tím americkým snem do háje?) a tím ho celý zmršili. Ve výsledku bohužel pouze lepší průměr, snaha zavděčit se mainstreamovému divákovi a dát mu to co očekává, nemusí být v některých případech (jako je třeba tento) k užitku, ale spíš ke škodě.(2.7.2013)

• - Zhruba v 22. minutě filmu, kdy Howard (Jason Clarke) rozcuchá vlasy Jackovi (Shia LaBeouf), je možné si všimnout chybného střihu. Nejdříve si Jack uhladí vlasy, ale v dalším scéně je má rozcuchané, načež je má opět uhlazené. Navíc se ve stejných scénách mění i jeho láhev. Nejdříve je zavřená, v další scéně pak otevřená. (masekjc)

• - Film měl obrovský ohlas na festivalu v Cannes a Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde se stal jedním z nejlépe hodnocených titulů. (Lucasion)

• - Shia LaBeouf pil během natáčení kvůli autentičnosti své postavy velké množství pálenky. Herečka Mia Wasikowska, představitelka Berthy Minnix, chtěla kvůli jeho pití a občasné agresivitě opustit natáčení. (Dr Lizal)