Země bez zákona

Zem bez zákona

Lawless

Krimi / Drama

USA, 2012, 111 min

Mírně přivřu oči a dám plný počet hvězdiček. Třeba právě proto, že je snímek inspirován skutečným příběhem. Jinak je Lawless poctivý gangsterský film, jehož hlavní devízou je pro mě atmosféra. K čemu by byl skvělý příběh, realističnost scén (rozuměj krev při poškozování lidí) a skvělá hudba, kdyby film z natolik atraktivního prostředí, jakým prohibice je, neměl atmosféru? John Hillcoat nám ji ovšem naservíroval na zlatém podnose. Při některých scénách jsem si úplně vybavil mise z legendární hry Mafia (ať už Skvělý obchod či Výlet do přírody). Ale zpět k filmu. Tom Hardy zde v roli Forresta válí a je z trojice bratrů rozhodně nejsympatičtější. Shia LaBeouf se zhostil role takového mladého ucha, ovšem s takovou přesvědčivostí, že jsem si nejednou řekl "Co ten chlap zase pose*e?" Guy Pearce v roli slizkého zástupce také docela perlí. Příjemné je však také venkovské prostředí, v němž se snímek odehrává. Aniž bych si chtěl hrát na odborníka, tak bych pochválil i záběry kamery a celkové zpracování, které utvořilo z Lawless tak nějak kompaktní dílo hodné pěti hvězdiček.(6.12.2012)

John Hillcoat může být nový Scorsese. Pokud dostane v Hollywoodu více prostoru, dostatek peněz a skvělé scénáře není o čem. Jeho svižná režie a výborná práce s herci funguje perfektně (zejména záporák – Guy Pearce, mladý bratr LaBeouf v doplnění něžné romantické vlnky v podání Jessic Chastainové). Jeho atmosféra se přibližuje do Scorseseho optiky. LAWLESS mi připomněl krásné vzpomínky na Leoneho filmařský uskutečněný sen TENKRÁT V AMERICE, má charakteristické postavy, krásnou výpravu, výbornou atmosféru a skvělý obsah. Až Tarantino skončí s režií a bude psát filmové scénáře, doufám, že jeho scénář s gangsterovým obsahem svěří Hillcoatovi. P. S. Hillcoat zobrazil postavu Forresta ve skvělém podání Toma Hardyho. Jako nikým nevyužitelné zbrani.(13.4.2013)

,,NENÍ TO NÁSILÍ, CO DĚLÁ CHLAPA CHLAPEM. ALE TO, KAM AŽ JE PŘIPRAVEN ZAJÍT“….. /// Časy prohibice na vesnici se nesou v jiným duchu než ve městech. Rodinnej biznis bratrů Bondurantů postavenej na chlastu se s narůstající korupcí začíná kapku srát. Film není žádná růžová (ani oranžová pičo) knihovna pro navoněný slečinky, který přišly slintat na Šiju, ale DRSNEJ SVĚT PRO DRSNÝ CHLAPY, takže si na svý přijdou spíš hrubší povahy. Příběh plnej záporáků (G.Pearce je aspirant na titul hajzl roku!) totiž šíří převážně negativní náladu. Skoro furt mě sžírá nepříjemnej pocit, že se všechno posere ještě víc a že to vodserou ty nevinní. Jo, ten příběh je k nasrání, ale bohužel je to super filmařina. Proč bohužel? Páč jinak bych ty 4* nikdy nedal! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na filmy podle skutečných událostí a knihu ,,The Wettest County in the World“, kterou napsal v roce 2008 Matt Bondurant číst nebudu. 2.) Věřím, že bych dokázal ujít 20 mil s uříznou hlavou. 3.) Zjistím, jak vypadá chlap, o kterým se říká, že nemá koule. 4.) Thx za titule ,,-OverLord-„ a ,,Thorn“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(19.11.2012)

Na tohle jsem se fakt tesil, ale uprimne receno, cekal jsem drobet vic. Nemame tu zadnej mafianskej epos, proste trojku bratru, co behem prohibice palej alkohol a jde jim po krku policie. To by bylo v pohode, kdyby tu byl ale nejakej poradnej pribeh. Vetsina policajtu je nezajimava a vsimnete si tak akorat slizouna Pearce. Trojka brachu je na tom ale bohuzel podobne, nejstarsiho si prakticky nevsimnete, Hardy jakozto vrchni drsnak nema co hrat a vse se tak toci kolem LaBeoufa, kterej hraje svyho klasickyho frajirka s plnou hubou kecu, ale jakmile ho nekdo placne, uz breci jak maly dite. Dej tak nejak pomalu plyne, tu se strhne rvacka, jindy prestrelka, ale bohuzel se neda rict, ze by tu byl nejakej vyraznej tah na branu a finale je vylozene odflakly. Na druhou stranu, pokud je film skutecne podle skutecnejch udalosti, tvurci meli asi krapet svazany ruce. Proc teda vlastne 4*? Jednoduse proto, ze se na to prijemne kouka a tech necelejch 120 minut jsem se i pres nejaky ty vytky bavil.(29.12.2012)

Pro mě určitě jeden z nejočekávanějších snímků na festivalu a zklamání se rozhodně nekonalo. Přiznávám, že mé hodnocení z velké části zastiňuje náklonost k tomuhle žánru/námětu, ale tady jsou fakta. Už teď je jasné, že strávím v blízké budoucnosti hodiny a hodiny posloucháním bezchybně sestaveného OST. Hardy v roli bručounského správňáka zaválel a nejednou donutil Thermal tleskat - slizký bad boy v podání Guye Pearce mu po celou dobu zdatně sekundoval. Zbytek hereckého ansáblu byl, i když v mírném stínu obou zmíněných, rovněž výborný. Nemůžu si pomoct, ale po několika dnech mnohdy vysilujících projekcí nezávislých snímků jsem dostal přesně to, co jsem potřeboval - dvou hodinový relax, který se nebojí utahování si ze sebe sama. Jen mě možná trošku mrzí, že Gary Oldman nedostal víc prostoru - 90%. [47. MFF Karlovy Vary](3.7.2012)

• - Ačkoli Shia LaBeouf, Jason Clarke a Tom Hardy hrají bratry, každý z nich se narodil v jiné zemi. LaBeouf je ze Spojených států, Clarke z Austrálie a Hardy z Velké Británie. (kedl)

• - Forrest Bondurant měl být o něco štíhlejší, ale jeho představitel Tom Hardy musel během natáčení filmu Temný rytíř povstal (2012), který byl uveden ve stejném roce, nabrat svalovou hmotu. (R´Hell)

• - Ve filmu se Jack (Shia LaBeouf) chlubí autorádiem, které však v době, do které je snímek situován, neexistovalo. Autorádia obecně již existovala, ale nemohlo po zapnutí ihned začít hrát. Muselo se jednat o rádio elektronkové, kterým zahřátí chvíli trvá. (Lucasion)