Přes zákaz alkoholu se v USA během 20. a 30. let nikdy pít nepřestalo, naopak vznikla rozsáhlá síť podzemních náleven, pašeráckých stezek a tajných palíren napříč státy. Franklin County ve Virginii se dokonce přezdívalo „nejmokřejší okres“, protože díky rozlehlým lesům tu v tichosti mohl pálit whisky kdekdo. Mezi takové podnikavce patří i sourozenecké trio Bondurantových, kterým místní přezdívají nesmrtelní. Nejstarší Howard (Jason Clarke) se totiž jako jeden z mála vrátil z bojišť Velké války a přepil by i duhu. Mlčenlivý Forrest (Tom Hardy) zase jako mladistvý zotavil ze španělské chřipky a při jakékoliv rvačce stojí pevně na nohou. A nejmladší Jack (Shia LaBeouf) se touží svým bratrům vyrovnat, ale zatím marně. Přestože Bondurantovi drží své podnikání s načerno pálenou whisky při zemi a vyhýbají se velkým městům, kde zuří války gangů, střetu se nakonec nevyhnou. Do Franklinu dorazí zkorumpovaný federální agent Charley Rakes (Guy Pearce) s jediným úkolem: ilegální palírny zničit nebo jejich majitele donutit, aby platili tučné výpalné. Bondurantovi se mu jako jediní postaví a Rakes tak udělá cokoliv, aby je pro výstrahu zničil. Přehlížený Jack navíc rozehraje nebezpečnou hru, když se pokusí jednat na vlastní pěst a uzavřít obchod s obávaným chicagským mafiánem (Gary Oldman)... Přestože příběh o pašování alkoholu svádí ke krimi žánru gangsterek, snímek Johna Hillcoata má díky zasazení do ospalého městečka a povaze hrdinů blíže spíš k westernu. Netradičním westernem ostatně byla i předešlá spolupráce Hillcoata s Nickem Cavem na filmu Proposition (2005), který se odehrává v australském vnitrozemí. K oběma dílům napsal Cave scénář a také doprovodnou hudbu, děj Země bez zákona (2012) ovšem vychází ze skutečných událostí a biografické knihy. Matt Bondurant se totiž po skoro sto letech rozhodl složit svému dědečkovi Jackovi a svým prastrýcům Forrestovi a Howardovi neobvyklou poklonu – rodinnou historii sepsal do románu "The Wettest County in the World". V samotném Franklinu řada rodin dodnes pálí whisky mimo zákon, ale už jen pro vlastní potřebu. (Česká televize)

Trailer 1

Recenze (1 180)

Enšpígl

No já nevím, podobně laděných filmů jsem už pár viděl a přišli mě mnohem dynamačtější a napínavější. Příběh sice vše směřuje do vrcholného a emotivního finále, ale posralo se to naprosto pitomou vyhroceností, ať mě nikdo neříká že když na něj někdo stříli že se nebude krýt a prostě půjde kulce naproti, koupí ji, lehne, po chvilce vstane a jak magor pokračuje. To jsem si připadal jak na natáčení dalšího Terminátora. Navíc jak se choval státní zástupce, to bylo na Chocholouškam takhle se může chovat snad jedině člověk, který celou noc poslouchá "myšlenky" trenéra český fotbalový repezentace, pana DeBílka. Po herecký stránce to bylo dobrý i když postava Gary Oldamana mě přišla mírně zbytečná a Shia, mám toho kluka rád, ale umím si představit lepší. Vy taky pane DiCaprio, co ? Nicméně za snahu přijít v týhle digi době s něčím filmařsky poctivým dávám nakonec ty tři, ať nežeru. ()

POMO

Na takýto zážitok som onehdy spoliehal od Mannovych Public Enemies, a nedostal sa mi. Hillcoat s Caveom a bandou sviežich hereckých tvárí stvorili gangsterku z doby prohibície, v ktorej nejde o obrazovú epickosť (vizuál je naopak z nepochopiteľných dôvodov neživotne vyblednutý), ale o postavy a znovu len postavy. Ultra záporák, krv a brutalita, priateľstvo, bratská súdržnosť, čierny humor, ženská krása a neha, masakrálne on-the-edge finále. To všetko namixované tak, aby vznikla stopercentná žánrová zábava osobitého rázu. Medzi štyrmi a piatimi. Vo festivalovej atmosfére päť. ()

Gemini

Je ironií jak je Země Bez Zákona zmítána žánrovými zákonitostmi a klišé a jak natřískaná je charakterovými typy z každé správné šestákové gangsterky (samozřejmě nejde nevzpomenout slizkého sadistického úchyla Guye Pearce). Dost pochybuju, že to má s realitou společného víc než jména a geografickou polohu. Ženské hrdinky jsou tu jen určitými rekvizitami - máme tu nevinné děvče, kterému se dvoří nejmladší Bondurant, a pak záhadnou cizinku s problémy... a tělem a rudou hřívou Jessicy Chastain, což objektivně vzato nemůže žádnému filmu uškodit, zvlášť když je tu z obojího vidět docela dost:) A to je vlastně hlavní problém filmu - není v něm nic, co by už někde nebylo k vidění, a jede si to vyšlapanými cestičkami až k dokonale nepřekvapivému finále. Jenže na druhou stranu nejde nevidět, že je to celé pečlivě dobově stylizované, a že herci jsou typově dokonale obsazení a svoje role si docela užívají (Gary Oldman přece tak rád mlátí lidi lopatou;) - bohužel ale nikdo nemá co hrát. A někomu může přijít cool i to jak štědře se tu pracuje s krví a podobnými "srandami". IMHO to Hillcoatovi v tomhle případě moc nevyšlo, a spíš to působí jako by maskoval, že vlastně nemá co říct. Proposition si aspoň s Nickem Cavem hrála na Mrtvého Muže a velebila drsné krásy Austrálie. Lawless prostě jenom je drsná jako neoholená brada Toma Hardyho, a je taky stejně prostá. Takže 70%, přinejlepším. ()

Isherwood

Výsek z rodinné historie, který funguje pouze ve svých dvou hodinách stopáže, kdy boduje dobrými herci a brutálním násilím, přičemž zapomíná na postavy, takže Hardy jenom mručí a LaBeouf buduje impérium jaksi zničeho; tedy nachlup stejné pocity jako u Proposition, kdy se opisovalo odevšad, jen to mělo krásný rukopis – Marigoldův příměr o padělané whisky je více než namístě. ()

Tsunami_X

Není to tam. Na Zemi bez zákona je krásně vidět, jak moc důležitý je pořádný dramaturg, který dokáže zastavit autorský chtíč. Připravte se na špatnou práci s časem, tradiční vršení pecek v hudebním podkresu, které vyznívá do ztracena a soubor herců, kteří jsou sice fajn, ale kromě hlavního lůzra nemají moc co hrát. Ve druhé půlce už jenom čekáte na to, až Guy Pearce zase někoho sejme a jestli ještě dá Oldman někomu lopatou. ()

• Ve filmu se Jack (Shia LaBeouf) chlubí autorádiem, které však v době, do které je snímek situován, neexistovalo. Autorádia obecně již existovala, ale nemohlo po zapnutí ihned začít hrát. Muselo se jednat o rádio elektronkové, kterým zahřátí chvíli trvá. (Lucasion)
  • Zhruba v 22. minutě filmu, kdy Howard (Jason Clarke) rozcuchá vlasy Jackovi (Shia LaBeouf), je možné si všimnout chybného střihu. Nejdříve si Jack uhladí vlasy, ale v dalším scéně je má rozcuchané, načež je má opět uhlazené. Navíc se ve stejných scénách mění i jeho láhev. Nejdříve je zavřená, v další scéně pak otevřená. (masekjc)