Země bez zákona

Zem bez zákona

Lawless

Krimi / Drama

USA, 2012, 111 min

Hillcoat má i lepší filmy, ale tohle je taky fajn. Guy Pearce je správná karikatura a když nekompromisně mlátil Shiu do držky, tak mě to fakt začalo bavit. Tomuhle filmu nejde moc co vytknout, ale já jako fanda Boardwalk Empire vím, že se z tohoto tématu dá vytřískat setsakra víc a už mě jen tak něco neuspokojí.(16.12.2012)

John Hillcoat má k westernu blízko a tento film od neho nemá ďaleko. Drsný chlapi v klobúkoch, silný južanský prízvuk a obrovská kuráž, ktorá sa stupňuje po každom dúšku po domácky vypálenej "moonshine" whisky. Obdobie prohibície je vďačná téma a vďaka patrí aj naivne blbej vláde USA, ktorá takýto zákon schválili a takto nechtiac dopriali histórii tému na ktorú vzniklo množstvo filmov. Spolupráca Hillcoata a Nica Cavea trvá už dlho a nepochybne si rozumejú. Obsadenie do filmu zadovážili fantastické. Ako medveď mumľajúci T. Hardy s povahou drsného kľuďasa si vaše sympatie získa bez problémov. Úplne prvý krát chválim Shiu LaBeoufa, ktorý podľa mňa v ničom lepšom a lepšie nehral. Rola mu sadla výborne. Jeho scéna s umývaním nôh i nakladačka od Guya Pearca patrí k silným momentom. Gyry Oldman svoj malý priestor využil a jeho úder lopatou ma fantasticky pobavil. Záporák Pearce je riadne slizký a aj preto tu platí pravidlo- film je tak dobrý, ako dobrý je záporák. Atraktívny, westernovo ladený príbeh ponúka silný zážitok. Zdá sa, že Hillcoat je po Proposition, the Road a Lawless v sakra dobrej forme. 80%.(12.10.2012)

Je to výborně namixované jak v rámci postav, tak i stylizace a audiovizuálního začlenění. Tvůrci dávají hned od začátku jasně najevo, že tu nepůjde o technicky invenční a promakaný film, ale o lehce komorní a zvrhlou jízdu, která v některých aspektech připomíná Tarantina (násilí, záporák, dialogy). Přesto je to klasická, lineárně vyprávěná gangsterka o přátelství, lásce v dobách prohibice. Některé věci možná nefungují tak jak by měly, potažmo jsou trochu neefektivní sázka na jistotu (hudební podkres, aneb vypalovačky kdy bychom je "nečekali", masakr finále). Ale fakt, že scénář je nevyzpytatelný a divák neví, co se bude dít za 10 minut mi říká, že tahle věc si zaslouží zcela jistě vysoké hodnocení a uznání. Je těžké v rámci žánru natočit něco neotřelého, založeného jen na vnitřních, netechnických atributách filmu. Zde se to minimálně z části povedlo.(6.10.2012)

Po čas filmu jsem si celou dobu říkal.. O čem to vlastně je? Hardy je opět drsnák, jako Vždy.. Sem tam se objevila brutální scéna.. ALe celkový Dojem z filmu je zcela průměrný.. Je i dosti vyčerpávající přes tu dlouhou stopáž.. Záporáka, nicméně chválím.. Ale co se týče Konverzaček tak letošně u mně vyhrál Killer Joe !(17.11.2012)

Lawless je velmi silné a brutální krimi o rodině Bondurantovi. Některé scény jsou brutální a nevidí se v každém filmu. Herecké výkony všech postav jsou dobré, dokonce i Shia LaBeouf měl roli, která mu sedla. Nejlepší roli měl Tom Hardy, dokázal svým chováním a výrazem několikrát rozesmát. Já se velmi příjemně bavil a pokud divák přežije pomalejší rozjezd, čeká ho dále pořádná jízda.. 8/10 = 88%(19.11.2012)

• - Tento film o prohibícii sa paradoxne dostal do kín v Českej Republike práve vtedy, keď aj tam trval niekoľkodňový zákaz predaja alkoholu. Dôvody však boli oveľa menej prozaické, pančovanie a jedovatý metyl v liehovinách. (HelenOfTroy)

• - O roli Jacka se ucházeli také Ryan Gosling a Michael Shannon. (slatkac)

• - Forrest Bondurant měl být o něco štíhlejší, ale jeho představitel Tom Hardy musel během natáčení filmu Temný rytíř povstal (2012), který byl uveden ve stejném roce, nabrat svalovou hmotu. (R´Hell)