Země bez zákona

Zem bez zákona

Lawless

Krimi / Drama

USA, 2012, 111 min

Naprostá paráda. Lepší gangsterku jsem neviděla už pěkně dlouho. Tento film má snad všechno, co by správná gangsterka měla mít. Skvělou atmosféru, zajímavé charaktery, brutalitu a nechybí ani pořádná přestřelka. Největší sílou filmu je výborný scénář a samozřejmě parádní herecké obsazení. Tom Hardy je můj oblíbenec už delší dobu a zde mi opět ukázal, proč mu tak fandím, škoda, že Gary Oldman dostal tak málo prostoru, ale i ten dokázal patřičně využít, jen ten Shia LaBeouf lehce ztrácí na své kolegy, ten jeho stále utrápený výraz mi nesedl, Jessica Chastain zase jistě potěší mužské oko. Neodpustím si jednu poznámku, jsem snad jediná, kdo stále nedokáže pochopit, jak to, že z Guye Pearce už dávno není velká Hollywoodská hvězda? Já si film náramně užila a návštěvu kina doporučuji.(23.9.2012)

"Není to násilí, co člověka odliší od druhých. Je to míra, kam až je schopen zajít." Přímočará gangsterka z období americké prohibice v nejmokřejším okrese Franklin, kde vlhkost v lesích dělá načerno pálená whisky a světel z palíren je tam víc, než je svíček na vánočním stromečku. Měsíční whisku pálí i rodina drsných bratrů Bondurantů, proti nim stojí zkorumpovaná policie v čele z jedním z největších buzerantů, slizkým zvláštním zmocněncem Rakesem. Snad jen SS plukovník Landa bravurně hraný Christophem Waltzem v Hanebných panchartech by ho mohl ve slizkosti trumfnout... A začíná takřka westernový boj kdo z koho. Dost dobrý film, ale ke konci poněkud ztrácí body díky scénáři s trochou rzi z destilačních trubek. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=DFE7jVqLBns(6.6.2013)

Tehdy v dobách prohibice * chlastalo se mnohem více. * Palírny smrděly z každého křoví, * dělaly vrásky policajtovi. * Kdo se chtěl bránit střízlivosti * přes tlamu dostal pendrekem dosti. * Notorici z prostého lidu * přesto mohli býti v klidu, * protože ti drsňáci paliči, * nenechali si dát po piči. * Ano, ano, máme tady další gangsterku z dob, kdy se Amerika rozdělila na ožralce a abstinenty. Zápletka standardní jak čaj z pytlíku, herecké obsazení příjemné (až na jednu výjimku), dobová atmosféra ucházející, přestože ji chvilkami mrvila divná (moderní) hudba. K záporům je nutno započítat komiksově zlého padoucha, který byl směšný jak Satanova karikatura... a pak toho Bohem Darovaného Vola. Pokud nevíte, na co narážím, jukněte do biografie Šiji La Blabla. Sice mu role nafoukaného uplakánka pasovala, ale i tak jsem si nejvíc užila scénu, kdy mu Guy Pearce dával pořádnou držkovou. Kdyby toho nesympatického frikulína kopal Gáj od začátku až do závěrečných titulků, nadšeně bych tleskala ručkama. Čest filmu naštěstí zachránily jiné postavy (třeba tradičně chlapsky tuhý Tom Hardy, ten klučina v roli Cvrčka a vyloženě zamrzí minimální využití Garyho Oldmana). Žádný zázrak, ale čekala jsem míň, tedy jsem spokojená. 70%(16.8.2013)

No já nevím, podobně laděných filmů jsem už pár viděl a přišli mě mnohem dynamačtější a napínavější. Příběh sice vše směřuje do vrcholného a emotivního finále, ale posralo se to naprosto pitomou vyhroceností, ať mě nikdo neříká že když na něj někdo stříli že se nebude krýt a prostě půjde kulce naproti, koupí ji, lehne, po chvilce vstane a jak magor pokračuje. To jsem si připadal jak na natáčení dalšího Terminátora. Navíc jak se choval státní zástupce, to bylo na Chocholouškam takhle se může chovat snad jedině člověk, který celou noc poslouchá "myšlenky" trenéra český fotbalový repezentace, pana DeBílka. Po herecký stránce to bylo dobrý i když postava Gary Oldamana mě přišla mírně zbytečná a Shia, mám toho kluka rád, ale umím si představit lepší. Vy taky pane DiCaprio, co ? Nicméně za snahu přijít v týhle digi době s něčím filmařsky poctivým dávám nakonec ty tři, ať nežeru.(18.10.2012)

Mírně přivřu oči a dám plný počet hvězdiček. Třeba právě proto, že je snímek inspirován skutečným příběhem. Jinak je Lawless poctivý gangsterský film, jehož hlavní devízou je pro mě atmosféra. K čemu by byl skvělý příběh, realističnost scén (rozuměj krev při poškozování lidí) a skvělá hudba, kdyby film z natolik atraktivního prostředí, jakým prohibice je, neměl atmosféru? John Hillcoat nám ji ovšem naservíroval na zlatém podnose. Při některých scénách jsem si úplně vybavil mise z legendární hry Mafia (ať už Skvělý obchod či Výlet do přírody). Ale zpět k filmu. Tom Hardy zde v roli Forresta válí a je z trojice bratrů rozhodně nejsympatičtější. Shia LaBeouf se zhostil role takového mladého ucha, ovšem s takovou přesvědčivostí, že jsem si nejednou řekl "Co ten chlap zase pose*e?" Guy Pearce v roli slizkého zástupce také docela perlí. Příjemné je však také venkovské prostředí, v němž se snímek odehrává. Aniž bych si chtěl hrát na odborníka, tak bych pochválil i záběry kamery a celkové zpracování, které utvořilo z Lawless tak nějak kompaktní dílo hodné pěti hvězdiček.(6.12.2012)

• - Všechny bratry Bondurantovy v češtině dabují skuteční příbuzní. Howarda (Jason Clarke) dabuje Libor Hruška, Forresta (Tom Hardy) jeho bratr Zdeněk a Jacka (Shia LaBeouf) dabuje Liborův syn Michal Hruška. (Ištván87)

• - Zhruba v 22. minutě filmu, kdy Howard (Jason Clarke) rozcuchá vlasy Jackovi (Shia LaBeouf), je možné si všimnout chybného střihu. Nejdříve si Jack uhladí vlasy, ale v dalším scéně je má rozcuchané, načež je má opět uhlazené. Navíc se ve stejných scénách mění i jeho láhev. Nejdříve je zavřená, v další scéně pak otevřená. (masekjc)

• - Forrest Bondurant měl být o něco štíhlejší, ale jeho představitel Tom Hardy musel během natáčení filmu Temný rytíř povstal (2012), který byl uveden ve stejném roce, nabrat svalovou hmotu. (R´Hell)