Země bez zákona

• USA Lawless (více)
Trailer 2

Bratři Bondurantovi jsou tvrdí hoši. Nejstarší z nich Howard (Jason Clarke) přežil 1. světovou válku, ale to co v ní prožil, v něm zanechalo hluboké následky. Prostřední Forrest (Tom Hardy) málem zemřel, když se spolu s rodiči nakazil španělskou chřipkou. Na rozdíl od nich nemoc přežil a tento zážitek ho zocelil. Nejmladší Jack (Shia LaBeouf) se od bratrů trochu odlišuje, svou vnímavostí a citlivostí jako by se do drsného prostředí ani nehodil. Zatímco většina obyvatel městečka živoří, podnikavým bratrům se daří, vybudovali si totiž prosperující byznys s načerno pálenou whisky. Nekalému podnikání ve Franklin County ale začínají krušné časy, když do města přijede zkorumpovaný zástupce šerifa Charlie Rakes (Guy Pearce). Zatímco většina obyvatel se podvoluje jeho teroru, bratři Bondurantové se nehodlají nikomu podřizovat. Ačkoliv proti Rakesovi bojují jako rodina, jejich vztahy se začínají měnit. Jack dospívá, sní o drahých autech, luxusních oblecích a krásných ženách a také jeho ambice v prodeji načerno pálené whisky se čím dál víc rozšiřují. A tak se svým přítelem Cricketem (Dane DeHaan) rozjíždí proti vůli Forresta vlastní obchod s whisky a kvůli tomu se zapletou s největším gangsterem ve městečku, Floydem Bannerem (Gary Oldman). Do životů bratří Bondurantových vstupují i dvě krásné ženy. Tajemná a živelná Maggie (Jessica Chastain) padne do oka uzavřenému Forrestovi a tichá křesťanka Berta (Mia Wasikowska) zaplane pro Jacka. Situace ve městečku se začíná vyostřovat a bratři se rozhodnou hájit, co si tvrdě vybudovali. Postaví se přesile, která si říká Zákon, aby definitivně rozhodli, kdo má nad městečkem kontrolu. (Bontonfilm)

Trailer 2

Recenze (1 182)

POMO

Na takýto zážitok som onehdy spoliehal od Mannovych Public Enemies, a nedostal sa mi. Hillcoat s Caveom a bandou sviežich hereckých tvárí stvorili gangsterku z doby prohibície, v ktorej nejde o obrazovú epickosť (vizuál je naopak z nepochopiteľných dôvodov neživotne vyblednutý), ale o postavy a znovu len postavy. Ultra záporák, krv a brutalita, priateľstvo, bratská súdržnosť, čierny humor, ženská krása a neha, masakrálne on-the-edge finále. To všetko namixované tak, aby vznikla stopercentná žánrová zábava osobitého rázu. Medzi štyrmi a piatimi. Vo festivalovej atmosfére päť. ()

Tsunami_X

Není to tam. Na Zemi bez zákona je krásně vidět, jak moc důležitý je pořádný dramaturg, který dokáže zastavit autorský chtíč. Připravte se na špatnou práci s časem, tradiční vršení pecek v hudebním podkresu, které vyznívá do ztracena a soubor herců, kteří jsou sice fajn, ale kromě hlavního lůzra nemají moc co hrát. Ve druhé půlce už jenom čekáte na to, až Guy Pearce zase někoho sejme a jestli ještě dá Oldman někomu lopatou. ()

Gemini

Je ironií jak je Země Bez Zákona zmítána žánrovými zákonitostmi a klišé a jak natřískaná je charakterovými typy z každé správné šestákové gangsterky (samozřejmě nejde nevzpomenout slizkého sadistického úchyla Guye Pearce). Dost pochybuju, že to má s realitou společného víc než jména a geografickou polohu. Ženské hrdinky jsou tu jen určitými rekvizitami - máme tu nevinné děvče, kterému se dvoří nejmladší Bondurant, a pak záhadnou cizinku s problémy... a tělem a rudou hřívou Jessicy Chastain, což objektivně vzato nemůže žádnému filmu uškodit, zvlášť když je tu z obojího vidět docela dost:) A to je vlastně hlavní problém filmu - není v něm nic, co by už někde nebylo k vidění, a jede si to vyšlapanými cestičkami až k dokonale nepřekvapivému finále. Jenže na druhou stranu nejde nevidět, že je to celé pečlivě dobově stylizované, a že herci jsou typově dokonale obsazení a svoje role si docela užívají (Gary Oldman přece tak rád mlátí lidi lopatou;) - bohužel ale nikdo nemá co hrát. A někomu může přijít cool i to jak štědře se tu pracuje s krví a podobnými "srandami". IMHO to Hillcoatovi v tomhle případě moc nevyšlo, a spíš to působí jako by maskoval, že vlastně nemá co říct. Proposition si aspoň s Nickem Cavem hrála na Mrtvého Muže a velebila drsné krásy Austrálie. Lawless prostě jenom je drsná jako neoholená brada Toma Hardyho, a je taky stejně prostá. Takže 70%, přinejlepším. ()

Isherwood

Výsek z rodinné historie, který funguje pouze ve svých dvou hodinách stopáže, kdy boduje dobrými herci a brutálním násilím, přičemž zapomíná na postavy, takže Hardy jenom mručí a LaBeouf buduje impérium jaksi zničeho; tedy nachlup stejné pocity jako u Proposition, kdy se opisovalo odevšad, jen to mělo krásný rukopis – Marigoldův příměr o padělané whisky je více než namístě. ()

Enšpígl

No já nevím, podobně laděných filmů jsem už pár viděl a přišli mě mnohem dynamačtější a napínavější. Příběh sice vše směřuje do vrcholného a emotivního finále, ale posralo se to naprosto pitomou vyhroceností, ať mě nikdo neříká že když na něj někdo stříli že se nebude krýt a prostě půjde kulce naproti, koupí ji, lehne, po chvilce vstane a jak magor pokračuje. To jsem si připadal jak na natáčení dalšího Terminátora. Navíc jak se choval státní zástupce, to bylo na Chocholouškam takhle se může chovat snad jedině člověk, který celou noc poslouchá "myšlenky" trenéra český fotbalový repezentace, pana DeBílka. Po herecký stránce to bylo dobrý i když postava Gary Oldamana mě přišla mírně zbytečná a Shia, mám toho kluka rád, ale umím si představit lepší. Vy taky pane DiCaprio, co ? Nicméně za snahu přijít v týhle digi době s něčím filmařsky poctivým dávám nakonec ty tři, ať nežeru. ()

• Než se film dostal do kin jako Země bez zákona, respektive pod anglickým názvem Lawlees, chvíli měl název literární předlohy „The Wettest Country in the World“, poté „The Promised Land“ a později došlo ke zkrácení původního názvu na „Wettest Country“. (movieband)