Jedné páteční noci v dubnu 2003 se 26-letý Aron Ralston vydal do Utahu, aby zde strávil víkend lezením po odlehlých skalách národního parku Canyonlands. O šest dnů později se znenadání zjevil v civilizaci, bohatší o neuvěřitelný příběh a chudší o pravou ruku. Ralston (James Franco) přežil 127 trýznivých hodin v divočině s rukou přiskřípnutou ohromným kamenem, s malým množstvím jídla a jen několika kapkami vody. Bojoval s přírodou i vlastními démony a vyhrál. Dokázal, že má potřebnou sílu na to, aby se vyprostil z 20 metrů hluboké propasti a zraněný ušel více než 10 kilometrů než konečně najde záchranu. Jen díky neuvěřitelné statečnosti unikl jisté smrti. (oficiální text distributora)

curfew77

Boyle čaruje s kamerou, barvami a střihem, jak on to umí, a Franco odvedl skvělou práci (a že jí tedy bylo hodně). Přesto si neodpustím výtku: film je silný, samotný skutečný příběh je ale silnější a obávám se, že žádné hollywoodské ztvárnění ho nepřebije. Kdo zná fakta a má jen za nehet představivosti, musí mu běhat mráz už jen při strohém novinovém popisu Ralstonovy šestidenní "nepříjemnosti" - a scénář vám vlastně skoro nic nového nenabídne. Navíc mi to všechno přeci jen občas zavání jistou vykalkulovaností. Jinak ale, například po vizuální stránce, 127 HOURS prakticky nelze než pochválit. Ano, tohle Boyle prostě umí. 70 %. ()

alpeew

Velký příběh bez velkých gest, plynoucí i s jemnou ironií a nadhledem, když na to přijde v okamžicích, kdy ještě přeci sakra musí být ještě nejen ta poslední naděje, že je tu ještě i jiná možnost než....Samotný akt, kdy už ta naděje umřela, je krutý a hrozně syrový a je mnohem a mnohem hororéznější než jakýkoli horor, ale ne samoúčelný. Mnohem víc mne sebral Aaronův šílený boj se svědomím a zápas se sebou samým, s beznadějnou zoufalostí a neuvěřitelná vůle žít a dokázat přeprat děsný osud. Na konci filmu, kdy už vše "dobře" dopadlo, jsem se už jen třásla. Ne odporem, ne strachem, ale vlastně ani dojetím ne. Pouze sílou toho, co skutečný a bezmezně houževnatý a statečný Aron Ralston udělal. Bude-li šance si přečíst jeho knihu, nezaváhám ani okamžik. K tomu naprosto ojedinělý herecký výkon skvěle vybraného Franca, výjimeční Sigur Ros v soundtracku a téměř amatérsky podaná domentární kamera. Výsledkem je neintenzivnější filmový zážitek za spoustu let. ()

oasismanik

Boyle je nepochybne nadaný umelec. Vyberá si zaujímavé témy a sám seba presvedčia o tom, že to dokáže pútavo a originálne natočiť a keď to robí, určite zakaždým premýšľa o tom, že si zas raz pôjde pre zlatú sošku. A to sa mi na ňom nepáči, pretože to bije do očí. Trainspotting je síce moja srdcovka, ale je očividné, že sa film natáčal ako kult, Milionár z chatrče je prvoplánový a manipulatívny, aj keď veľmi príťažlivý a krásne jednoduchý. Taká Pláž s Di Capriom je už niečo iné, ale o tom som nechcel.... 127 Hodín poteší hlavne Boylovými vizuálnymi vychytávkami typu CSI, perfektne zahratým hlavným hrdinom / oscar asi nebude, ale ak by bol, vôbec by som sa nehneval/ a dokonale, naozaj dokonale vybratou hudbou. Problém nastáva vtedy, keď flashbacky pribúdajú a pribúdajú, miešajú sa predstavy so skutočnosťou a pôsobí to veľmi zmätene alebo aj nudne. //7/10 ()

Bendiys

Hravy zdramatizovany snimek o cloveku, kteremuc pod tlakem kamene probehl jeho zivot pred ocima. Odvazny Boyluv pocin stoji za zhlednuti... ()

PetrC.

Filmová novela o moderním a "outdoorovém" způsobu poznávání přírodních krás. Dokladem nanejvýš úsporného stylu je fakt, že každý sebemenší detail má ve filmu své opodstatněné místo (nejen telefon či nůž, ale také například zobrazení plynutí času a spousta dalších drobností). Odpovědí na úvodní písničku je samozřejmá odpověď, a sice člověk je a vždycky bude zvíře. Jak dokládá příběh z utažské divočiny, živočišné pudy fungují a v extrémních podmínkách se opět naplno projeví. Nevyhnutelné řešení, které po celou dobu stále jakoby mimochodem viselo ve vzduchu, je v rámci zachování vlastní existence jako nejposlednější možnost také nakonec využito. Udržet spád děje, což bylo bez pochyb největší filmařskou výzvou, se podařilo díky zajímavé hudbě a výborné práci s obrazem. U mě jasný nadprůměr. 79 % ()

Queendom

Nemůžu si pomoct, ale Touching the void tenhle film nesahá ani po kotníky. Husí kůže se dostavila až při pětiminutovce anatomie na téma "kolego, vy jste to přeříz". A to je ještě otázka, jestli mi vlastně spíš z toho naturalismu jenom nebylo blbě. Nejhorší na tom vlastně je, že to nejlepší na celym filmu je ten naspeedovanej začátek, kdy ještě o nic nešlo. ()

unrocker

Říkal jsem si jestli jde natočit takovýto příběh nějak zajímavě, když už takovýchto snímků existuje spousta, ale musím uznat že Danny Boyle je skvělý režisér. Velmi se mi líbily jeho prostřihy a různé pohledy kamer při obyčejných scénách, prostě se mi to moc líbilo a James to skvěle zahrál. ()

Eilem

Natáčať skutočný príbeh je vždy riskantné.V tomto prípade sa to určite vyplatilo.Úvod filmu určite upútal a bol som zvedavý ako sa to bude vyvíjať ďalej.Potom prišiel ten náhly zvrat. Otázka bola ako sa režisér vysporiada z celým jadrom filmu ,ktoré mohlo byť podľa viacerých oničom.Ja si myslím ,že to bolo spravené majstrovsky a cel čas sa bolo na čo pozerať.Potom príde záver plný emócií na ktorý sa určite oplatilo počkať.James Franco podal vývorný herecký výkon a hudba ktorá nás sprevádzala počas filmu bola to najlepšie ,čo mohlo dodať filmu šmrnc. ()

dol2004

Scéna amputace ruky je šílená (bombasticky natočená, skoro jsem tu bolest taky citíl) a VELMI dobrý soundtrack ()

Grondal

Hneď na začiatok musím povedať že filmy s takouto a podobnou tematikou vážne nemám rád. Večne sa nakoniec zvrhnú na srdcerivné rozprávanie o ľudskom utrpení, odvahe, túžbe prežiťalebo naposledy vidieť kde koho atď. atď. a aby toho nebolo málo je to zabalené do veľkého nápisu "Podľa skutočnej udalosti" čo má dopomôcť žmýkaniu sĺz z ľudí a peňazí z ich peňaženiek. Tento film je v podstate presne takýto avšak predsa iný. Mal som pocit, že áno, toto sa mohlo skutočne stať(pretože celý film pramení v hlboko zakorenenej ľudskej hlúposti) a viac menej sa to mohlo stať ako je prezentované vo filme. Neustála stiesnená atmosféra ktorou je film predchnutý po tom čo prišlo danému "incidentu" ostro kontrastuje s náladou filmu v úvodných pasážach a s celým postojom k životu hlavnej postavy. Záver aj keď absolútne očakávaný, na mňa pôsobil tak, že ma doslova nútil odvracať zrak. Z danej látky sa nedalo vytrieskať viac, rovnako ako z Jamesa Franca po hereckej stránke, a to nemyslím tak že by nebol dobrý herec, práve naopak. ()

Pharlap

Vzpomněl jsem si hned na začátku na film Útěk do divočiny. A ono se to ukázalo jako správné!! Nezávislej frajírek, co má svět na háku a chce si užívat, dělat věci po svém. Nonkomformně. Přesně hrdina z výše uvedeného film. A hle.. pak Aron žuchne do díry, spadne na něj šutr a je vymalováno. A rozjíždí se neuvěřitelné drama, u kterého jsem fakt ani nedýchal a a živě si představoval, co za muka, ten člověk prožil. A jakou neskutečnou kliku, odvahu, sebezapření a pudu sebezáchovy nakonec z hloubi sebe vydoloval..a zachránil se. Ty záběry na kaňony v Utahu, kde projde jeden člověk za měsíc. Ty byly dech beroucí a jen celkově dokreslovaly tu děsivou bezmocnost a nemožnost zvrátit svůj osud. Jen kvůli blbýmu lezení po skalách, kde nikdo není. Pro mne jednoznačně nejsilnější filmový zážitek z posledních několika týdnů. ()

takytabornik

Hanks měl svého Wilsona, Franco má svoji Staminu, která je daleko zábavnější a jejíž baterky vydrží zatraceně dlouho, skoro celý film. No a když dojdou, nezbývá nic jiného než si uříznout konečně tu ruku (v kině na to všichni čekáme, ale pak se na to nikdo nedívá !?) a můžeme jít všichni domů. Úžasné! ()

Borecz

"Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...", tak by se dal vystihnout děj tohoto filmu. Líbilo se mi, že film ukazuje člověka, který se (vlastní blbostí) dostane do prekérní situace a musí si v zájmu přežití nějak poradit. Hlavního "hrdinu" (hlavního pitomce, chcete-li) jsem ani neodsuzoval, ani neobdivoval, jen jsem sledoval, co udělá, aby se zachránil. A tato část byla podle mého zpracována i podána velice dobře. Za to 4*. ()

LukKon

Keď som šiel pozerať tento film, vedel som o čom to bude a myslel som si že to bude neuveriteľná nuda. Pozerať sa na niekoho kto je uviaznutý v kaňone a bude trepať blbosti, blúzniť a histerčiť - nepripadal mi to ako najlepší námet na film. Ale bolo to podané naozaj výborne a Jamesovi som uveril asi každý výraz tváre, sklamanie a bolesť a prežíval som to spolu s ním. Naozaj pre mňa veľmi veľké prekvapenie. ()

krydy

Parádní, geniální, jenom škoda, že se to skutečně stalo... Film je úžasně natočen, krásné scény scény, výborné záběry a vůbec nevadilo, ze nebyly (·) (·) !!! ()

Cikinko

Ak toto má byť Oscarovi film tak to je výsmech. Uznávam herecký výkon , kameru , hudbu , strih ale námet , klišé flaschbacky , prevažná nuda a predvídavosť až dokonca filmu urobili z tohto kúsku priemer. ()

Danny Boyle natočí Metuzaléma

Danny Boyle natočí Metuzaléma

16.05.2020

Režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče, Steve Jobs) si vybral svůj příští projekt. Bude jím biblický příběh Metuzalém s Michaelem B. Jordanem (Black Panther, Creed) v hlavní roli. Scénář napsal… (více)

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání