Voda pro slony

• Austrálie

Water for Elephants

Drama / Romantický / Dobrodružný

USA, 2011, 115 min

Francis Lawrence vizuelně umí, což potvrdil v předchozích filmech. Přesně na to sází i v tomto příběhu, byť poněkud scénáristicky prázdnějším. Jednoduchá zakázaná lovestory situovaná do doby prohibice odehrávající se v cirkusovém prostředí přesto má něco do sebe. Rozhodně mě neuchvátil svět šapitó nebo přestárlá slonice, která je nevinnou hrdinkou vyprávění, ale režisérovo charisma poctivě odvyprávět sebebanálnější story. A stejně tak potěšil trojlístek Pattinson/Witherspoon/Waltz.(1.5.2012)

Water for Elephants ukazuje přesně to, jak vypadá promarněný potenciál. Mohla to být nádherná romance, bohužel skončila někde na půli cesty. Film začíná velice slibně, jenže poté začne slábnout, pak zase přijdou lepší momenty, bylo to jako na houpačce. Miluji dobová drama, takže je jasné, jak moc jsem se na tento film těšila, navíc prostředí cirkusu je pro mě hodně atraktivní. Chtělo to ale mnohem více přitlačit, přitlačit na emoce. Francis Lawrence jakoby se bál, nevím jestli toho, aby v závěru film nevyzněl jako citové vydírání, nebo zase moc kýčovitě, a tak když už přišla nějaká emoční scéna, tak rázem se tam musela objevit nějaká vyloženě nucená a bezvýznamná vtipná scéna, která ihned zkazila celý dojem, divák tak neměl ani moc čas dát průchod svým emocím. Nejlepší chvíle jsou jednoznačně ty, když se objevuje slonice Rosie. Jakmile se na scéně objevila, film rázem začal mít své kouzlo, jak ale zase ze scény odešla, tak to kouzlo se ztrácelo. Bohužel, největším mínusem filmu je to, že tady absolutně nezafungovala chemie mezi hlavní dvojkou. To je to nejhorší, co se u milostného příběhu může stát, když mezi hlavní milostnou dvojicí není cítit ten náboj, který by se přenesl i na diváka. Reese je v tom však úplně nevinně, zahrála to dobře a hlavně přirozeně, i když ji scénář nedovolil se více projevit, nemám jí co vytknout, Reese k sobě zkrátka potřebuje rovnocenného partnera a tím Robert není. Po celou dobu filmu měl jeden výraz, ale říkala jsem si dobře no, jenže jakmile měl ze sebe vydat nějaké emoce, bylo zle. Film si tak pro sebe jednoznačně ukradl Christoph Waltz, který byl jako vždy výborný. Water for Elephants není špatný film, ale potenciál byl mnohonásobně vyšší, zamrzí to o to víc, že se ve filmu objeví pár opravdu výborných a silnějších momentů (ředitel cirkusu si jde vylívat na slonici svůj vztek) a vy si říkáte, jak výborný by to mohl být film, kdyby se nesl v tom temnějším duchu celou dobu. Škoda.(16.5.2011)

S vodou pro slony jsem měl dost velké problémy. Na jednu stranu je zde určitá velkolepost (dobové kostýmy, zvířata, stavění cirkusu) na tu druhou tuctový příběh zakázané lásky s jasným koncem, který je však roztažený na zbytečné dvě hodiny. Pak je tu skvělý Christoph Waltz (který dává vzpomenout na proslulého Hanse Landu) kombinující hodného strýčka s cholerickým bastardem, kterému bohužel sekunduje Parkinson tedy Pattinson. "Bohužel" je tu hodně na místě, protože mi zde byl stejně nepříjemný jako v roli vybledlého upíra a svým výkonem i zjevem absolutně zabíjí myšlenku, že by se do něj mohla zamilovat starší ale stále skvěle vypadají žena, tudíž tím zabíjí hlavní premisu celého snímku. "Voda pro slony" tedy mohla být minimálně velice dobrá "velkolepá" romantika ale chtělo by to lepší scénář a jiné herce. Režie byla na úrovni, ačkoliv mi od Lawrence více seděly jeho předchozí snímky.(22.6.2011)

Francis Lawrence ukazuje, kterak uchopit profláknutý příběh, zabalit jej do krásného obalu a převázat stužkou tak poutavou, až se dotýká lidských emocí. Voda pro slony není filmem, který by byl zajímavý svou zápletkou či pointou, nýbrž zpracováním jednotlivých scén jdoucích za sebou s jasným atakem na diváka. Těžko se to popisuje, ale z plátna jakoby se na začátku vynořila ruka a vtáhla vás do příběhu. Snažím se pochopit názory, které tu říkají, že se jedná o další zbytečnou variaci již tolikrát zahraného, ovšem sám disponuji odlišným pohledem. A ten mi říká, že ve svém žánru je Voda pro slony extratřídou, od které by se ostatní mohli učit. Samozřejmě, řeč je potřeba stočit také k hlavním protagonistům. Christoph Waltz je předurčen k rolím zákeřných padouchů, jeho výkon mi našeptává něco o další možné nominaci na jisté ocenění. Reese Witherspoon zraje do krásy každou svou rolí, s elegancí zvládla zamaskovat desetiletý věkový rozdíl mezi ní a Robertem Pattinsonem. No a právě Pattinson je asi tím největším tématem. On už ve filmu Remember me naznačil, že by snad i mohl umět hrát. A zde se projevil na plné obrátky. Jistě, občas v jeho pohledu jsou zřejmé odkazy na tolikrát omílané Stmívání, jenže za to Robert nemůže. My všichni se musíme vyrovnat s tím, že Robert Pattinson bude navždy spojován s tím, jehož kariéru nastartovala pubertální srágora, a přes tuto skutečnost se naučit nahlížet na jeho další herecké počiny bez předsudků. A učiníme-li tak u Vody pro slony, je na místě konstatování, že zahrál skvěle! Pokud toužíte ještě po jednom lákadle či argumentu, napíšu stroze; James Newton Howard. Jeho hudba má úděl státi se nezapomenutelnou.(24.5.2011)

Příběh Titanicu aplikovaný na prostředí cirkusu. Titanic nijak v lásce nemám, cirkus také ne a 'inteligentní' dialogy ala "I don't know if I picked that circus. But something told me that circus picked me," už vůbec. Pro sledování 'Water for Elephants' jsem tak měla asi ty nejhorší divácké předpoklady, ale kupodivu to z mého pohledu tak strašně zdaleka nedopadlo. Ten, kdo na tom nese zásluhu, však není ani scénárista, ani režisér, dokonce ani žádný z hlavní herecké trojice. Veškeré moje sympatie totiž tentokrát připadly jedné starší slonici, která mi dokázala, že násilí páchané na zvířatech snáším (minimálně ve filmech) mnohem hůře než násilí páchané na lidech.(19.5.2011)

• - Režisér Francis Lawrence strávil spoustu času s trenérem slonů a učil se, čeho je slon schopný a čeho ne. (AngelusCZ)

• - Christoph Waltz odstoupil z projektu Davida Cronenberga „The Talking Cure“, aby si mohl zahrát v tomto filmu. (Taninaca)

• - Spoiler: Když Jacob poprvé krmí lva a ten po něm chňapne, August se pobaveně směje a vysvětluje, že zvířeti vytrhali všechny zuby, takže je neškodný. Lev následně zařve a lze vidět, že August říká pravdu. Jenže v dalších záběrech před a po této scéně můžete zuby ve lví tlamě zřetelně vidět. (LoLaa)