Voda pro slony

• Austrálie

Water for Elephants

Drama / Romantický / Dobrodružný

USA, 2011, 115 min

Příběh Titanicu aplikovaný na prostředí cirkusu. Titanic nijak v lásce nemám, cirkus také ne a 'inteligentní' dialogy ala "I don't know if I picked that circus. But something told me that circus picked me," už vůbec. Pro sledování 'Water for Elephants' jsem tak měla asi ty nejhorší divácké předpoklady, ale kupodivu to z mého pohledu tak strašně zdaleka nedopadlo. Ten, kdo na tom nese zásluhu, však není ani scénárista, ani režisér, dokonce ani žádný z hlavní herecké trojice. Veškeré moje sympatie totiž tentokrát připadly jedné starší slonici, která mi dokázala, že násilí páchané na zvířatech snáším (minimálně ve filmech) mnohem hůře než násilí páchané na lidech.(19.5.2011)

Podiv(uhod)ná romance, kterou žádné jiné šapitó široko daleko nenabídne. Lawrence přichází s dech beroucím potulováním se po cirkusovém zákulisí a ukazuje kousky, o jakých se samotným cirkusákům může pouze zdát, ale i tak téhle atmosférické pohádce místy chybí správná jiskra, kterou mělo Moulin Rouge a nakonec i ta Australie. (Něco, co dokáže pozvednout kýč ve famózní spektakulární spektákl.) Tu se nakonec daří vykřesat, ale až v závěrečné černobílé koláži. Pro někoho málo, pro mě příjemné cosi.(1.9.2011)

Cirkusové prostředí není pro mě atraktivní, tudíž jedna hvězda hned dole. Příběh nebyl ucelený, žánrově balancoval a v celku se nikam pořádně nezařadil, čímž vytvořil chaos, který odpustím jedině zvířatům. Pořadí výkonu herců od nejlepšího Waltz→Pattinson→Witherspoon. Paradoxně mě víc než linie cirkus a láska zaujala hospodářská krize a její vrtochy. Např. způsob vypořádání se s malou tržbou. Žádné postupné propouštění, výpovědní doba, odstupné, aj. sociální ústupky. Pěkně natvrdo vyhazov z vlaku. V případě potřeby i celou noc. ;-)(9.10.2012)

Od prvních minut podívaná a pastva pro smysly - přitom nelákavý titul a škaredina Robert Pattinson - nic, do čeho by se mně dvakrát chtělo... Jasně, trochu limonáda, ale evidentně připravená podle poctivého receptu - dali si s ní práci - od dobového oparu atmosféry prohibičních let, přes špinavé zákulisí cirkusových nádeníků i blyštivou pompu představení, až po scény se zvířaty, dvě tváře principála (pro kterého nemohl být vybrán nikdo lepší než Christoph Waltz) a stylově oslnivou krasojezdkyni Reese Witherspoon, a ani ten Robert se nakonec neukázal být úplně marný, o to víc zamrzela nefunkční chemie v romantické rovině. Jako milovník zvířat chci nadále věřit, že pro lidi u cirkusu není podobné zacházení ze zvířaty normou a kritikům málo dramatického vyobrazení krizových let vyslovuji hlubokou účast v souvislosti s jejich pracovním poměrem, kde jim zřejmě hrozí drsnější formy propuštění bez náhrady mzdy, než je vyhození z jedoucího vlaku. A ještě něco - kašlu na tragické konce!! :-)(8.4.2013)

Zatímco Varieté jen opatrně zužitkovalo syžet jakoby vystřižený ze 30. let, ale vsadilo ho do současnosti, Voda pro slony se rokem 1931 doslova opájí v každém záběru. Cirkusové prostředí, nadoblačná Reese, naprosto přesný Christoph a předsudky kořící Robert (už nemám strach z jeho kreace v Bel Ami), to je, co na velkém plátně potřebuju zdaleka nejvíc. Velkolepý melodram, který si je vědom svého poslání.(24.5.2011)

• - Pri natáčaní zebry prerazili svoju ohradu a boli na celom pľace. (ash99)

• - Natáčelo se především v jižní Kalifornii. Místo bylo zvoleno s ohledem na dostupnost k exotickým zvířatům. Vlakové scény se natočily v okolí města Chattanooga v Tennessee. (Taninaca)

• - 42-ročný slon ázijský (vo filme pod menom Rosie) bol v zákulisí počas výcviku cirkusantmi bitý palicou s hákom a trestaný elektrickým prúdom. Aktivisti z Animal Defenders International (ADI) zverejnili začiatkom mája 2011 usvedčujúce videá. (whack)