Voda pro slony

• Austrálie

Water for Elephants

Drama / Romantický / Dobrodružný

USA, 2011, 115 min

Od tvůrce Constantina a I Am Legend bych podobný příspěvek moc nečekal. Ale Francis Lawrence potvrdil že je dobrým vypravěčem a že se s ním musí počítat. Voda pro slony je určitě fajn romantika, kdy čekáte až to všechno praskne a něco se stane. Christoph Waltz je definitivně odsouzen k záporným rolím. Jeho August je postava stejně hnusná jako perfektní. A vážení Robert Pattinson není rozhodně tragický herec. Mou nejoblíbenější postavou byla i přesto slonice Rosie. PS:Nečekal bych že mě cirkusová atmosféra natolik zasáhne.(11.11.2011)

Francis Lawrence ukazuje, kterak uchopit profláknutý příběh, zabalit jej do krásného obalu a převázat stužkou tak poutavou, až se dotýká lidských emocí. Voda pro slony není filmem, který by byl zajímavý svou zápletkou či pointou, nýbrž zpracováním jednotlivých scén jdoucích za sebou s jasným atakem na diváka. Těžko se to popisuje, ale z plátna jakoby se na začátku vynořila ruka a vtáhla vás do příběhu. Snažím se pochopit názory, které tu říkají, že se jedná o další zbytečnou variaci již tolikrát zahraného, ovšem sám disponuji odlišným pohledem. A ten mi říká, že ve svém žánru je Voda pro slony extratřídou, od které by se ostatní mohli učit. Samozřejmě, řeč je potřeba stočit také k hlavním protagonistům. Christoph Waltz je předurčen k rolím zákeřných padouchů, jeho výkon mi našeptává něco o další možné nominaci na jisté ocenění. Reese Witherspoon zraje do krásy každou svou rolí, s elegancí zvládla zamaskovat desetiletý věkový rozdíl mezi ní a Robertem Pattinsonem. No a právě Pattinson je asi tím největším tématem. On už ve filmu Remember me naznačil, že by snad i mohl umět hrát. A zde se projevil na plné obrátky. Jistě, občas v jeho pohledu jsou zřejmé odkazy na tolikrát omílané Stmívání, jenže za to Robert nemůže. My všichni se musíme vyrovnat s tím, že Robert Pattinson bude navždy spojován s tím, jehož kariéru nastartovala pubertální srágora, a přes tuto skutečnost se naučit nahlížet na jeho další herecké počiny bez předsudků. A učiníme-li tak u Vody pro slony, je na místě konstatování, že zahrál skvěle! Pokud toužíte ještě po jednom lákadle či argumentu, napíšu stroze; James Newton Howard. Jeho hudba má úděl státi se nezapomenutelnou.(24.5.2011)

Na to, jak je Patizón mizerný herec, tak si kupodivu vybírá v celku zajímavé filmy. Od tohohle filmu jsem nečekala moc, už jen protože cirkus jako takový opravdu nemusim a název filmu mi připadá dost divný. Ale když jsem viděla to obsazení (Christoph Waltz a Reese Witherspoon), rozhodla jsem se znovu překonat svou nechuť k Patizonovi a podívat se. A kupodivu, poprvé v životě, jsem měla pocit, že i občas hrál! Co se týče příběhu, byl rozhodně zajímavý, neokoukaný a mělo to poměrně nepředvídaný konec, protože jsem vážně nečekala, že by to dopadlo tak jak to dopadlo. Herecké výkony, hlavně u Christopha a Reese, byly dobré, ale ze všeho nejlepší byla ta slonice :) Rozhodně dávám 4*(26.8.2011)

Příběh Titanicu aplikovaný na prostředí cirkusu. Titanic nijak v lásce nemám, cirkus také ne a 'inteligentní' dialogy ala "I don't know if I picked that circus. But something told me that circus picked me," už vůbec. Pro sledování 'Water for Elephants' jsem tak měla asi ty nejhorší divácké předpoklady, ale kupodivu to z mého pohledu tak strašně zdaleka nedopadlo. Ten, kdo na tom nese zásluhu, však není ani scénárista, ani režisér, dokonce ani žádný z hlavní herecké trojice. Veškeré moje sympatie totiž tentokrát připadly jedné starší slonici, která mi dokázala, že násilí páchané na zvířatech snáším (minimálně ve filmech) mnohem hůře než násilí páchané na lidech.(19.5.2011)

Water for Elephants ukazuje přesně to, jak vypadá promarněný potenciál. Mohla to být nádherná romance, bohužel skončila někde na půli cesty. Film začíná velice slibně, jenže poté začne slábnout, pak zase přijdou lepší momenty, bylo to jako na houpačce. Miluji dobová drama, takže je jasné, jak moc jsem se na tento film těšila, navíc prostředí cirkusu je pro mě hodně atraktivní. Chtělo to ale mnohem více přitlačit, přitlačit na emoce. Francis Lawrence jakoby se bál, nevím jestli toho, aby v závěru film nevyzněl jako citové vydírání, nebo zase moc kýčovitě, a tak když už přišla nějaká emoční scéna, tak rázem se tam musela objevit nějaká vyloženě nucená a bezvýznamná vtipná scéna, která ihned zkazila celý dojem, divák tak neměl ani moc čas dát průchod svým emocím. Nejlepší chvíle jsou jednoznačně ty, když se objevuje slonice Rosie. Jakmile se na scéně objevila, film rázem začal mít své kouzlo, jak ale zase ze scény odešla, tak to kouzlo se ztrácelo. Bohužel, největším mínusem filmu je to, že tady absolutně nezafungovala chemie mezi hlavní dvojkou. To je to nejhorší, co se u milostného příběhu může stát, když mezi hlavní milostnou dvojicí není cítit ten náboj, který by se přenesl i na diváka. Reese je v tom však úplně nevinně, zahrála to dobře a hlavně přirozeně, i když ji scénář nedovolil se více projevit, nemám jí co vytknout, Reese k sobě zkrátka potřebuje rovnocenného partnera a tím Robert není. Po celou dobu filmu měl jeden výraz, ale říkala jsem si dobře no, jenže jakmile měl ze sebe vydat nějaké emoce, bylo zle. Film si tak pro sebe jednoznačně ukradl Christoph Waltz, který byl jako vždy výborný. Water for Elephants není špatný film, ale potenciál byl mnohonásobně vyšší, zamrzí to o to víc, že se ve filmu objeví pár opravdu výborných a silnějších momentů (ředitel cirkusu si jde vylívat na slonici svůj vztek) a vy si říkáte, jak výborný by to mohl být film, kdyby se nesl v tom temnějším duchu celou dobu. Škoda.(16.5.2011)

• - Reese Witherspoon v rozhovoru prozradila, že milostné scény s Robertem Pattinsonem byly nechutné. Pattinson byl tou dobou nachlazený a pořád potahoval, nebo si nos při taneční scéně "utíral" do jejího příčesu. (megan017)

• - Teriér Uggie je vítězem prvního ročníku Zlatého obojku, udělovaného v Los Angeles pod záštitou časopisu Dog News Daily. Soutěž vznikla právě kvůli výkonům Uggieho ve filmech Voda pro slony a The Artist. (Pepinec)

• - Reese Witherspoon díky natáčení překonala svůj strach ze slonů. (zajda404)