Voda pro slony

• Česko Vlak do neznáma (více)

Starý muž stojí před cirkusem a je zcela zjevné, že utekl z domova pro seniory nebo z jiného podobného zařízení. Majitel cirkusu se snaží zjistit, kam starý muž patří, ale on ho přemluví k rozhovoru. Je sice už starý, ale stále má dost duševních i fyzických sil a nepotřebuje být v zařízení, kde mu dávají tlumící léky. Má pět dětí, ale ani u jednoho z nich nemůže bydlet. Vypráví majiteli cirkusu, že jeho život je s cirkusem těsně spjatý a rád by se do něj vrátil. Zde je jeho příběh: V Americe vrcholí hospodářská krize a Jacob Jankowski, jak se náš muž jmenuje, byl třiadvacetiletým synem polských přistěhovalců a studentem veterinárního lékařství na Cornellské univerzitě. Do dokončení studií už mu zbývá jen jedna závěrečná zkouška, když se jeho rodiče zabijí v autě. Bohužel tím nepřichází jen o rodiče, ale také o střechu nad hlavou, protože jeho otec se zadlužil v bance a ručil veškerým svým majetkem. Nešťastný Jacob nevidí žádný důvod, proč dokončovat studia, a vydá se do města, kde by snad mohl sehnat nějakou práci. Ani tam nedojde a naskočí do rozjetého vlaku, který převáží cirkus Bratrů Benziniových. Zpočátku ho chtějí z vlaku vyhodit, ale když majitel cirkusu August zjistí, že je Jacob veterinář, dá mu práci. Jeho prvním úkolem je vyléčit nemocného koně jeho manželky Marleny, která pracuje v cirkuse jako krasojezdkyně, a její číslo cirkusu vydělává i v těžkých časech alespoň nějaké peníze. Jacob okamžitě zjistí, že koně nelze zachránit a jediné, co pro něj ještě mohou udělat, je utratit ho. Marlena je nešťastná, ale svého koně miluje a nechce mu způsobovat další bolest, a tak souhlasí. Jacob koně zastřelí a vzteklý August ho kvůli tomu málem vyhodí z jedoucího vlaku. To ostatně dělá s každým nepohodlným člověkem. August je zlý nejen na lidi, ale i na zvířata a jeho chování je naprosto nevyzpytatelné. Ale Jacobovi odpustí, a dokonce se s ním začne po svém způsobu přátelit. Jednoho dne pořídí cirkusu nové zvíře – slonici Rosie – a přeje si, aby ji Jacob vycvičil a Marlena s ní vystupovala. Doufá, že toto číslo přiláká spoustu diváků. Rosie se však nejeví být dostatečně inteligentní a Augustovi se zdá, že všechno dlouho trvá. Chová se k ní velmi krutě. Jacob zcela náhodou zjistí, že slonice nerozumí pokynům, protože jsou pronášeny anglicky. Když na ni mluví polsky, slonice v pohodě reaguje. Marlena a Jacob se do sebe zamilují. August to zjistí a Marlenu zbije a na Jacoba pošle své zabijáky. Marlena Jacoba varuje a on chce, aby s ním utekla. Oba vyskočí z vlaku a utečou. Augustovi lidé je však najdou. Jacoba skoro zabijí a Marlenu vrátí zpět k Augustovi. To však Jacob nemůže nechat jen tak... (TV Prima)

Seti

Cirkusovému kouzlu jsem nikdy nepodléhal, proto pro mě pozadí této romance nebylo nijak extra přitažlivé. Vztah rozvíjející se v cirkusové manéži a na vlakové soupravě trpěl především nedostatkem chemie a celkové uvěřitelnosti. Skutečnost, že se Christoph Waltz pro role záporáků snad narodil už víme, tak by to chtělo, aby se nás příště pokusil přesvědčit, že umí i něco jiného. Pattinson byl překvapivě snesitelný a příběh celkem sympatický. Voda pro slony ve světové kinematgrafii žádný nesmazatelný zářez neudělá, ale jako odpočinkovka pro romantičtější náladu poslouží vic než obstojně. ()

KoRner

Romanca zasadená do pekného prostredia, ktorá nikoho neurazí. Film sa mi zdal trochu dlhší ako mal byť, no ale možno to bolo len tou zbytočnou postavou rozprávača. Zbytoční avšak neboli Walz a ani Pattinson (!), ktorý napriek všetkému predsa len má nejakú tú hereckú budúcnosť. ()

Kratas558

Dala bych 3*, ale na to mě příběh moc okouzlil a je jedno, jak moc obyčejný byl. Neuchvátily mě ani herecké výkony, ani výborná režie, i když by samozřejmě mohly. Těžko říct co to bylo, možná cirkus samotný, možná chuť na to, hledat krásu v něčem obyčejném. Proto hodnotím štědřej. ()

BlackTom

Nevyhnutné žánrové klišé mi prekvapivo nevadili, aj ten bledý pahliak Pattinson celkom ušiel. Cirkusové prostredie ma zaujalo, očarilo a to isté môžem povedať aj o milej slonici. Christoph Waltz opäť exceluje, no v závere tak trochu kopíruje svoju postavu z Tarantinových Hanebných parchantov, a hoci je film takmer dokonale predvídateľný (až na vynikajúci záver), musím uznať, že ma strhol. Sám by som sa nato asi nepozrel, takže dobrá spoločnosť tomu len prospela. A ako fanúška ma ešte k tomu všetkému potešila účasť Kena Foreeho. Veľmi pekná snímka. ()

Lisabellla

Já nemohu dát méně. Ten film byl příliš hezký, poetický, melodramatický, s krásnou hudbou a dokonalým ponuřešedým prostředím plným lásky, zoufalství a romantiky. Můj oblíbený režisér, mí oblíbení herci .. Ach ano a můj velmi neoblíbený žánr. Film mne nemohl zklamat, nic jsem od něj nečekala. Naopak celkem mile překvapil, že se mi nechtělo vstávat a odcházet, že se mi nechtělo smát, když to režijně smíchem oplývat nemá a že se mi nechtělo až příliš často pít a následně čurat. Stárnoucí Reese ukázala, že ještě nepatří tak docela do starého železa (stejně si myslím, že to nebude jiskřit mezi ní a nikým jiným, než je Ryan Phillippe) a Robert opět ukázal divákům tu svou (někdy až protivně) nevinnou tvářičku, kterou pohlcovala jednou infantilní radost a hloupý úsměv, jednou strach a nedůvěra a jednou nejistota v polibku (i když jsem byla příšerně zvědavá na to, jak se ujme milostné scény od prvního dílu Stmívání a vlastně jsem se ani tentokrát nedočkala). A já dnes mohu jen děkovat Lawrencovi, který mne sice pohladil mírně proti srsti právě tím, že se propůjčil takovému hloupému nápadu natočit romantické drama (nebo snad dramatickou romantiku?), nicméně alespoň on tomu dal nádech čehosi, co jsem já osobně vnímala jako pozitivum. ()

korndaddy

Kdo by řekl, že z posledních 6ti filmů, dám nejvyšší hodnocení romantice. Ješte když v tom hraje cukrouš jako je Pattinson Ale kupodivu jsem se bavil. Třícátá léta jsou opravdu úžasná a film ze zákulisí cirkusu je opravdu zajímavé téma. Chápu, že kdyby film postrádal svojí romantickou část o trojúhelníku mezi Marlene, Jacobem a principálem, asi by to tolik lidí neoslovilo, ale mě to ani celkem neotravovalo. Sečteno podtrženo. Příjemný herecký výkony (Waltz samozřejmě vede, ten chlápek neumí bejt hodnej), nádherná výprava, kamera a sympatickej scénář.4 puntíky. ()

islanzadi

Klasický romantický příběh v neobvyklém prostředí, dokonce i Pattinson vypadá normálně, ale to bude tím, že nehraje upíra. Takže dobrá oddechovka, u které si možná někdo chvílemi i zapláče..... ()

Madluska

V podstatě prostinká love story u mě zabodovala díky několika elementům - jednak díky příjemnému obsazení (nikdy bych si nepomyslela, že mi Robert Pattinson bude připadat nejen snesitelný, ale přímo až sympatický, naštěstí nezklamali ani prověřené tváře: Christopher Waltz nebo Reese Witherspoon), dále díky "exotické" polštině ("Nemám čas." z úst amerického herce znělo až překvapivě věrohodně), Howardově soundtracku a - zejména - díky neokoukanému cirkusovému prostředí, díky jakémusi světu o sobě samém. Příjemné podívání, i když vyvolávající dotěrné otázky po vině či (ne)vděčnosti. ()

Zagros

Voda pro slony mě vůbec nebavila, mělo mě varovat cirkusové prostředí, ve kterém se odehrávala. To totiž nemám moc rád, cirkusy nevyhledávám a byl jsem v nich asi dvakrát v životě. Ale zpět k filmu. Ten nabízí stokrát omletý romantický příběh, jen se změnily kulisy. Celkový vizuál je sice pěkný, ale možná až moc. Připomíná mi to až příliš barvité sny cirkusáka. Bohužel to nevytrhla ani pěkná Reese Witherspoon, ani odporný (herecky a v dobré slova smyslu) Christoph Waltz. Oba hrát umějí, ale potřebují k tomu mnohem lepší příběh. ()

Loki_Six

Jacob: Who's the woman who works with the horses? Camel: That ain't no woman, that's the boss' wife and she don't talk to nobody and you don't talk to her. ()

Wally

Tohle zahrálo na mou skrytou romantickou filmovou strunu...krásné prostředí, hezký příběh, příjemní herci a démonický Ch. Waltz na kterého nikdo nemá...pan herec, který každý film zvedne o level výš a i tentokrát se mu to podařilo! ()

joshula

Možná trochu málo propagovaný film. Zasloužil by si větší pozornost. Na druhou stranu je zbytečné klišé z některých scén. ()

bloodline

Dojímavý príbeh v znamení bezcharakterného, ale maximálne charizmatického Christoph-a Waltz-a, v "nadupanej" výprave, podchytenou parádnou kostymérskou prácou, aj o tom je Water for Elephants. Pán Waltz zatienil svojim výkonom (tradične výborným v hollywoodskej produkcii) aj samotnú držiteľku Oscara, ktorá mu jediná dokázala herecky vzdorovať a pán Pattinson sa iba mohol nečinne pozerať v úlohe štatistu, že skutočné herectvo nie je o depresívnom upírskom hnoji. Zatiaľ som sa s jeho hereckým prejavom nestotožnil, ale jeho kumšt mi tentokrát nebol výrazne "proti srsti". Dovolím si učiniť porovnanie Whiterspoon/Phoenix z Walk the Line versus Witherspoon/Pattinson z Water for Elephants. A výsledok? Zatiaľ čo vo Walk the Line to Phoenix/Witherspoon "valcovali" jedna radosť, v druhom prípade to dokázala iba Reese... ()

ti88na

Veľmi dlho som čakala, kým som sa odhodlala pozrieť si tento film, no napokon som sa premohla a nakoniec som nebola sklamaná, ale zase ani prekvapená. Voda pre slony je romantická dráma v pravom zmysle slova, nechýba v nej nič, čo má fungovať to funguje, ale zase ani ničím neprekvapí a žiadna sláva sa nekoná. Pri Robertovi Pattinsovnovi som sa snažila zabudnúť na presladeného Edwarda a nakoniec to celkom zvládol až na pár priblblých a zbytočných úsmevov. Reese Witherspoon bola očarujúca a Christoph Waltz úžasne zvládol úlohu principála - despotu. Takže bez hanby 4 hviezdy. ()

Hanys_

Osudová láska ve své další podobě s Waltzem jako překážkou, kterou musí naši mladí hrdinové překonat..Vážně se na to moc hezky kouká, ale pocitově mě to míjelo i kvůli tomu většímu množství scénaristických berliček. Btw - Velké překvapení v podobě sympatického Pattionsona, ze kterého jsem měl popravdě největší strach. 6/10 ()

kedl

Krásná, romantická, klišém prošpikovaná, trojúhelníková love story na dobrou noc s ďábelsky charismatickým Christophem Waltzem, krásnou Reese Witherspoon a strništěm pokrytý Robertem Pattinsnem. ()

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

21.02.2010

Pattinson chodí Pennovi za ženou

Pattinson chodí Pennovi za ženou

26.01.2010

Podivuhodnou hereckou sestavu a ještě podivuhodnější milostný trojúhelník uvidíme v adaptaci kritikou uctívaného a mnoha literárními cenami ověnčeného bestselleru Sary Gruenové Water for Elephants.… (více)