Podporučík Jareš (O. Pavelka) z ostravské kriminálky je pro jisté pracovní nepříjemnosti převelen do Prahy. Jeho spolupracovníky se stávají kolega Bílek (M. Vašut), kterého zná již z dřívějších let, a mladý obětavý Ivan (M. Dlouhý). Při pátrání se Jareš projeví jako člověk nekompromisní a vytrvalý, metody jeho práce se však příliš neslučují s představami nadřízených, a proto se brzy dostává do konfliktů nejen s nimi, ale i s osobami z vyšších společenských kruhů. Vyšetřováním několika zdánlivě nesouvisejících případů, jako je překupnictví, loupež, ale i vražda, odhalí Jareš dokonalou organizaci pražského podsvětí, do kterého patří nejen lidé z nižších společenských vrstev. Jeho překvapivé zjištění, kdo všechno je zapleten do kriminální činnosti, je korunováno šokující skutečností, že ani jeho kolega Bílek není bez viny… (Česká televize)

ASPHALT

Tak u tohoto filmu jsem byl osobně přítomen na začátku,když jdouce si v klidu po Ostravě,najednou naproti mne vyletí "šestsettřináctka" a za ní s majákem za chvilku "esenbáci" s majákem a hrnou si to ke staré Karolíně....radši jsem se dekoval do první knajpy,abych ještě náhodou nepřišel k úrazu... :-)Jinak film asi trochu lepší průměr 60% .Jen jsem nepochopil - odkdy se "za trest" převelovalo z Ostravy do Prahy ??? ()

curfew77

Možná neprávem zapomenuto a přehlíženo, protože tahle snad poslední komunistická detektivka má v některých ohledech své kvality. Kupříkladu nimračka s kamerou mě vysloveně nadchla, využívání barových zrcadélek a průhledů je tady dovedeno k dokonalosti, a taky Pavelka s Vašutem mají na chandlerovsky laděný žánr na rozdíl od jiných pseudodrsňáků charisma i koule. Název Divoká svině je sice vzhledem k zápletce přiléhavý, ale o obsahu neříká zhola nic a diváckému zájmu tudíž moc nepomohl. Navíc film trpí snahou o odvážné scénaristické zpracování, nad nímž ovšem mezitím čas dávno trhl oponou, takže muselo pár měsíců po revoluci nutně vypadat směšně. Ve třiaosmdesátém by to možná byla pecka, ale dlouhých pět let po natočení o dost provokativnějšího Bony a klid, navíc v době, kdy už na Hradě seděl Havel... Nicméně dnes, kdy jsou s odstupem času člověku všechny tyhle okolnosti lhostejné, si Divoká svině zaslouží 60 % - za snahu, za herce a za řemeslnou úroveň. ()

epoh

Na svou dobu překvapivě dobrá krimi s pár akčními scénami a kritickým antikomunistickým ostřím... ()

Pitryx

Mne to moc nezaujalo a tak jsem to celé sledoval jen tak mimochodem. Detektiv tam stále někoho honí, občas je divákovi dáno nahlédnouti do podsvětí a to je tak vše. Rozhodně nic, co by se muselo vidět za každou cenu. Ale úplně ztracený čas to není taky. Prostě taková podprůměrná slátanina. A je to celé zbytečně dlouhé. 2810201110603/10712 ()

krokodlak

Nechápu nízká hodnocení tohoto filmu, vždyť se jedná o silný dobový dokument s výbornými hereckými výkony i kamerou a navíc je tu působivá hudba přední osobnosti české alternativy Pavla Richtera. ()

ostravak30

Najít Ostravu ve filmu před revolucí je skutečný oříšek. Takže mě jako ostraváka potěšilo ji zahlédnout, byť jen na moment. Ale jinak docela průměrná kriminálka, jejíž hlavním problémem je těžko překousnutelná délka. Filmy v druhé půlce osmdesátých let měly za cíl být co nejvíc autentické a přiblížit se divákům. A to je další problém. Ztrácí se filmovost. Tím ale snímek nemá potřebnou dramatičnost, i když se o ni po celou dobu snaží. Film je ale ještě jedním zajímavým ukazatelem. Ukazuje nakolik už komunisté neměli sílu zachraňovat režim. Spoustu věcí, které filmy zobrazovali právě v druhé půlce a hlavně na konci osmdesátek, by v letech předchozích ani náhodou neprošly. Tenhle film už asi natáčeli těsně před revolucí. Bohužel z divokých devadesátých let se vzpamatovává republika dodnes. A všechny kategorie postav dostali díky revoluci, Havlovi a Klausovi svobodu podvodů a zlodějen. Revoluce jim vlastně umožnila dělat to, co do té doby dělali s přimhouření očí režimu. Nově nabytá svoboda nás tak stála velmi draho. ()

stone

Začaly tát ledy a do filmu se dostala korupce policajtů a vysoce postavených soudruhů. Jinak celkem normální průměrná kriminálka. ()

yntelygent

Film hodne dobry,velmi verne vystihuje dobu,hudbu ma na svedomi P.Richter,nepozna ho sice moc ludi,ale znalci vedia ze je to nestor ceskeho experimentalneho gitaroveho rocku a vo filme je to hodne poznat.Myslim si ze  film doplatil na cas svojej premiery,bolsevik uz bol na lopatkach a k nam zacali  prudit vo velkom filmy zo zapadu...bolo to take bezcasi...nikto uz nevedel co je vlastne este dovolene a co uz nie.No skratka hodne dobry film a zrkadlo doby. ()

infernet

Není to žádná sláva,ale koukat se na to dá.Ondřej Pavelka má plus. Zato náš bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák byl se svými "potetovanými" pažemi spíš k smíchu... . Scéna s klobásou z Václaváku: "To neni ani těch 150 gramů! Jeden je velkej a druhej malej a pivo došlo!", mě dost pobavila :-) ()

Cascabel odpad!

Škoda. Mohl to být první a poslední porevoluční trezorový film, kdyby s ním Barrandovu nebylo blbé jít do kin v roce 1990 (v titulcích je jako rok natočení uvedeno 1989). Otřepaná pohádka o chudácích esenbácích, ve které se divácky vděčná kritika režimu realizuje v nadávkách na "panské kočí". Jediné zajímavé snad je, že se před kamerou sešli ve vedlejších rolích hned 4 herci plzeňského divadla. ()

brasek

Drsná krimi, či len nešťastný pokus o drsný krimi snímok?! Nuž... videl som film dvakrát s odstupom viac ako desať rokov a momentálne zdieľam oba tieto pocity. Určite však tento snímok vidím ako veľmi neprehľadný, žiadna priama dejová línia, len guláš. ()

blekekeke

Porevoluční prvotina, a na tu hektickou dobu to ještě ujde ... i když je film zanesen do doby socialismu, už se tam zřetelně promítá kapitalismus, který už v době natáčení nešlo potlačit ... a herci? Grázl grázlem, hoďnous policajtem ... ()

maara666

Zajímavá detektivka z prostředí Prahy těsně před sametovou revolucí. Pavelka si drží dobrý herecký standard, Vašut ztvárnil záporáka velmi přesvědčivě. Film má slušnou atmosféru - Václavák plný kure.v a šmelinářů, zkorumpovaní policajti včetně krytí na nejvyšších místech. ()

xentrixx

Zamiloval jsem si tuto detektivku, i když je třeba říct, že až po čase, asi po třetím či čtvrtém zhlédnutí, při tom prvním -ještě televizním - jsem usnul. Říkám tomu efekt Lebowski, který se mi napoprvé také vůbec nelíbil a dnes ho zbožňuji.... Film může v začátku působit trochu chaoticky, neboť děj se velmi rychle přenese z Ostravy do Prahy, hned nato do Sokolova a poté zpět do Prahy. Do toho se současně objevují stále nové a nové figury - cikáni, veksláci, pinglové, štětky, překupníci, šmelináři, vožralové, nepoctiví pézeťáci a další dekadentní postavy tehdejší doby, které celkově vytváří nános, pod nímž se chvílemi ztrácí hlavní dějová linka filmu, a sice pátrání po recidivistovi Parusovi. Dojít k poznání, že jsou všichni tak nějak vzájemně propleteni, lze bohužel až po několikerém zhlédnutí. A proč se mi film vlastně tolik líbí? Na prvním místě je to atmosféra, proložená místy dosti thrillerovými záblesky. Možná je to lehce zvrácené, ale mám rád to chvilkové ponoření se do tehdejších pražských reálií, jak je pamatuji. Konec osmdesátých let, vše zvláštně šedivé, ponuré, mrazivé, obskurní, úpadkové, špinavé a otlučené a přesto něčím magické, na rozdíl od nynějšího kýče a skanzenovosti. Tu scenérii zároveň dokresluje geniální hudba Pavla Richtera, který se nebojí experimentovat s různými zvuky na pomezí industriálu, kupříkladu onen šílený ženský křik v pozadí záběru na denní Václavák s pobíhajícími dětmi navozuje až hororovou atmosféru. Vynikající je rovněž finální scéna z opuštěného baráku, zde všemi opovrhovaný V. Jandák působí chvílemi jako opravdový fantom,, myslím, že mu role sedla. Body dávám rovněž za Pavelku a Vašuta. Toho prvního mám rád pro ten jeho zvláštní, floutkovsko výsměšný výraz, druhého pro takovou tu frajerskou suverenitu kombinovanou s nevrlostí, prostě i oni do filmu, myslím, výborně zapadli. Zajímavostí filmu je i téma možné korupce v policejních řadách, do té doby pro autory kriminálek tabu...a závěrečný Pavelkův smích opravdu nahání husinu..... ()

Cesty timem

Teda já mám rád retro a vykopávky, ale toto se opravdu nepovedlo. Také se docela divím, že za ty cikány, což je dnes sprosté slovo to není v trezoru i pro programy typu CSfilm apod. Takže ty dvě hvězdy jsou za vzpomínky na staré časy, které byly ve filmu patrné, ale i z tohoto hlediska jsou lepší filmy, kde jsou ty staré časy lépe vidět. ()