Zakázaná zóna

• Velká Británie Monsters (více)

Uplynulo šest let, kdy NASA objevila mimozemský život v naší sluneční soustavě. Sonda, která přinesla tento revoluční objev, se vrací na Zemi se vzorkem neznámé formy života k podrobnému zkoumání. Při vstupu do atmosféry ovšem sonda havaruje nad Mexickým zálivem a dojde k úniku této neznámé formy života, která se velmi rychle adaptuje na zemské podmínky. Na Mexiko je ihned uvalena karanténa. (PetriK12)

flanker.27

Tož špatné to nebylo, ale vzdor tomu, že ústřední dvojice je dobrá a celkem sympatická, jsem nevypozoroval žádnou počínající romanci, která tam asi měla být. Na to je podle mýho vkusu potřeba víc než pár vět o sobě a dlouhé pohledy do krajiny. každopádně za pár šupů to vypadá překvapivě dobře. ()

Morien

(1001) Tak jo, když se film o ufounech jmenuje "Příšery", tak by jeden očekával, že to ve skutečnosti bude o tom, že ty opravdové příšery jsou lidé. Potom jsem taky předpokládala, že současní post-postmoderní autoři by to mohli nějak rafinovaně otočit. Inu, pan Gareth Edwards mě překvapil tím, že je to o ničem. (A možná tedy o tom, že ani příšery nejsou příšery, ať nejsem příliš protivná.) To souvisí s tím, že hlavní náplní filmu jsou postavy - a ty jsou kompletně nezajímavé. Použití takových herců může "fungovat" v Paranormal Activity, kde je hlavní atrakcí formální stránka, ale tady ne. A proč byla ta hudba tak šťastná? Taky je úžasné, jak se ústřední dvojici, která spolu v reálném světě v té době chodila a teď jsou dokonce manželé, podařilo před kamerou dokonalé ukrýt všechny náznaky společné chemie. A proč se pořád tváří, jako kdyby byli v indie road movie? Na druhou stranu právě takovýhle film je asi opravdově nefalšovaná hipster road movie, ale stejně se divím, že na nich není vidět strach nebo nějaké pnutí. Ano, když vidí chapadla, tak se schoulí do klubíčka, ale kdyby si člověk pustil jenom ty scény mezi tím, tak z jejich body language pravděpodobně nepozná, v jaké situaci se nacházejí. Dále mi přišlo, že fotky, které fotil hlavní hrdina fotograf nejspíš nebudou moc dobré fotky, podle toho, odkud ty věci snímal a celkově jak se kolem sebe díval. A taky si říkám, že ujít třináct kilometrů po rovné silnici bez překážek by jim mělo trvat dvě a půl hodiny a rozhodně ne tolik času, kolik je vidět ve filmu. Takže, abych shrnula své myšlenky: Teze je přijatelná a ve spojení s vyprázdněnou narací a romantikou vlastně geniální, ale skoro všechno na faktickém provedení mě odpuzuje. ()

gudaulin

Bráno s odstupem, na Zakázané zóně je nejpůsobivější, že snímek vypadá mnohem dražší než ve skutečnosti, jako by za ním stálo velké a vlivné studio. Obvykle to totiž bývá přesně naopak. Gareth Edwards se zkrátka před producenty předvedl v dobrém světle a dokázal, že má i na áčkovou produkci. Na druhou stranu, ten film vypadá poněkud rozpolceně. Na vkus mnohých je příliš komorní, natáčený dokumentárním stylem tam, kde by běžný divák čekal akci, lekačky, jednoduše aspoň malou dávku oblíbených žánrových klišé. Edwards ale sází spíš na neokázalost, nebezpečí se většinou dá spíš tušit kdesi za hradbou stromů z tropické džungle, z neurčitých pohybů v přítmí či ve vodě a z tajemných zvuků, které dráždí představivost a může se za nimi skrývat cokoliv. Já byl na jednu stranu vděčný, že se nebrodím tím tradičním žánrovým balastem, ve kterém se utopilo tolik jiných titulů, na druhou stranu to mohlo být vymyšlené lépe. Stometrové chobotnice vypadají možná efektně, ale s takovou invazí by si ve skutečnosti pozemšťané poradili ze všeho nejlépe. Zbrojních arzenálů máme, že nevíme, co s nimi, a nebohé snadno identifikovatelné chobotničky by dostaly takovou nakládačku, že by ve chvilce ochránci zvířat neměli co chránit. Nebezpečí kontaminace zemské atmosféry by představovaly mnohem spíš mikroorganismy, které se mohou nekontrolovatelně šířit prostorem. Ve filmu jsem vzrůstající převaze vetřelců z kosmu nerozuměl a už vůbec jsem nechápal, jak to mají přerostlé chobotničky zařízené s gravitací. Ne nadarmo největší planetární organismy žijí v oceánu. Takže to chobotničky nejspíš nějak okecaly nebo uplatily. Stejně tak by stálo za úvahu, proč zazobaný tatíček své dcerce nezařídil vzdušnou přepravu a ještě mě napadá, že... No zkrátka by se dalo dlouze pokračovat. Jako road movie nemocným světem, kde se zhroutily fungující instituce a jistoty, to ale špatné nebylo, takže nakonec ohodnotím Zakázanou zónu 60 % celkového dojmu. ()

Gilmour93

Práce s lokacemi a fantazií diváka, která má určit, co se tady vlastně odehrálo, tísnivý pocit s přibližováním se k "válečné zóně", nezájem USA o to, co se děje "za vysokou zdí", mezilidské vztahy.. Něco mi říká, že fosforeskující hlavonožci, co se muchlují nad benzínkou, až to konečně rozhýbe jazyky i lidských hrdinů, nebyli tím nejpodstatnějším, ale ten druhý plán zkrátka nefungoval a nebo, což je mnohem horší, tam prostě nebyl. Z koláče rozpočtu evidentně nejvíc ukously informační cedule a banány pro vřešťany, aby nelezli do záběru.. ()

TeeAge

|| Scenár: Gareth Edwards | Hudba: Jon Hopkins | Produkcia: Allan Niblo, James Richardson | Distribúcia: Magnet Releasing (US), Vertigo Films (UK) | Štúdio: Vertigo Films | Rozpočet: 500,000 $ | Tržby: 4,242,978 $ || Tento malý zázrak má presne toľko dokonalých prvkov ako ťažko nedotiahnutých. Pôvodne som dal za 3, ale domácne vyrobené záležitosti sa musia podporovať, takže za 4. Predsalen, režisérov, ktorý si film aj sami napíšu a vyplnia vizuálnymi efektmi - takých asi veľa nie je :) Ps: 15 minútová suita Jona Hopkinsa ako soundtrack je najsilnejším elementom celého filmu, ktorý z neho robí to extra viac. ()

genetique

Dať Edwardsovi na tento námet väčší rozpočet, skúsenejších producentov a presvedčivejších hercov, tak máme čo dočinenia s blockbusterom roka. Takto slušný priemer, na základe ktorého si Edwards bude môcť podľa mňa vyberať svoje budúce projekty. 60%. ()

Botič

Velmi mrazivý snímek nahlížející na mimozemskou invazi reportérskou optikou a předkládá tak divákovi ani né dlouhé záběry, jako spíš fotografie - momentky z cesty napříč infikovanou zónou a díky ústřední dvojici se paradoxně stává nejromantičtějším filmem letošního roku! ()

3DD!3

Skvělý a netradiční kousek o monstrech (skoro) bez monster. Edwards umí vymáčknout atmosféru z neviděného podobně jako třeba Abrams nebo Spielberg hlavně díky zvukům a prací s kamerou, se světlem. Mrazení v zádech a napětí o tom tenhle film je, ne o solidně trikově (za ty prachy!) zvládnutých mimozemšťanech. ()

viperblade

Jediné, co na tomto filmu lze obdivovat, je, za jak směšnou částku dokázal někdo natočit film, kterému se povedlo dostat se do podvědomí mainstreamových diváků. Bohužel, film nemá tempo, atmosféru, prakticky nulový a nezajímavý příběh a navíc i přes svou relativně krátkou stopáž se opravdu táhne. Nicméně věřím, že Gareth by mohl mít budoucnost a pokud to bude opravdu on, kdo bude mít na povel remake Godzilly, tak o ten film nemám až takový strach, protože to mu (alespoň doufám :-)) studia nějaké ty peníze na vizuální efekty dají a tady, když už nic, prokázal, že vcelku rozumí řemeslu. Za pár scén a za poměrně fajn režii dávám 40 %. ()

*CARNIFEX*

Andrew prichádza do Mexika, aby našiel dcéru svojho zamestnávateľa, ktorej má následne zabezpečiť bezpečný prevoz do USA. Tamojšia časť krajiny je totiž vďaka pohybu neznámych tvorov z vesmíru, ktoré dopadli na zem formou havarovanej sondy NASA považovaná za zakázanú zónu. Keď už sa zdá, že všetko pôjde podľa plánu, Andreuwa okradne počas prehýrenej noci jedna z prostitútok, čím prichádza o lístok na bezpečný prejazd trajektom. Jedinou a zároveň poslednou šancou, ako sa konečne dostať domov, je prejsť cez zónu po svojich. Lacnejšia verzia "Cloverfield" premiestnená z ulíc veľkomesta do prírody, od ktorej som nič neočakával. Popravde, som celkom milo prekvapený, aj keď je pravdou, že tej akcie mohlo byť predsa len viac. Úvodnú polovicu sa totiž nič mimoriadne nedialo, a keď si divák sľuboval aspoň od záveru nejakú tú akciu, dostavil sa cukrovsky poňatý romantický nádych, z ktorého mi padla sánka. Len neviem či ma to potešilo, alebo sklamalo - 50%. ()

D.Moore

Výborný film z uvěřitelně propracovaného světa, ve kterém část Mexika obydleli hlavnožci z vesmíru. Neuvidíme jich mnoho, ale o to lepší scény s nimi jsou . od začátku do konce jsme totiž na jedné lodi se sympaticky obyčejnými postavami, ne žádnými vojáky, vědci nebo superhrdiny. Gareth Edwards má navíc očividně rád Stevena Spielberga a rozumí jeho práci, a tak si může dovolit například ve scéně s útokem na automobil téměř citovat Jurský park, aniž by to bylo směšné nebo namyšlené. Naopak je to super a já už chápu, proč dostal nabídku režírovat Godzillu a proč je taková, jaká je. ()

JAn

I don´t want to go home... Největším problémem filmu je špatně postavená reklamní kampaň; trailery, slibující akční film, i samotný název, lživě vábící na epickou podívanou. Ve skutečnosti se jedná o pomalou road movie, ve které jde především o osudy dvou cizinců a jejich vzájemné poznávání na cestě karanténním územím. Se samotnými monstry je divák v průběhu filmu konfrontován pouze třikrát. Přiznám se, že ´sem sám čekal akční béčko plné krvežíznivých mimozemšťanů a hektolitrů digitální krve, ale ve výsledku ´sem dostal mnohem víc. Monsters totiž oplývají Edwrdsovým nadšením, pílí a formálním pojetím, ohromují nádhernými scenériemi, trikovou složkou, strachem z neviděného (zatěžko říct, jestli to byl původní záměr) a příjemným jiskřením mezi oběma hrdiny. Atraktivní a funkční. Dokonalý příklad toho, jak málo stačí k natočení malého velkého filmu. Navíc v sobě nenese žádný politický podtext a nesnaží se nijak moralizovat, jak je toho u filmů s touto tématikou zvykem. ()

petero

Nie len, že dej je poriadny WTF (armáda si nevie poradiť s debilnými tvormi z vesmíru, ľudia sa plahončia cez zamorené územie len v maskách aj to len niekedy, dvojica sa musí dostať práve teraz na druhú stranu), neponúka ani len adekvátnu dávku napätia vyplývajúcu z danej situácii (snáď len 2 scénky stoja za to). ()

Davies182

Bravo. Edwards si bere lepší věci ze snímků jako je Mlha, District 9 a libovolného romantického survival thrilleru (tady mě fakt nic nenapadá), a zručně smíchává všechny důležité ingredience do chutného pokrmu, jehož sladká pachuť zústává na patře úst ještě několik hodin po skončení titulků. Filmu se daří fungovat v několika sférách: je to svižná romanťárna, působivé sci-fi i napínavé drama. Každý si vezme, co má rád, nikdo neodejde zklamaný. Respekt patří tvůrcům zejména za výjimečné zpracování - realizace vysněného projektu snad ani nemohla dopadnout lépe. Z nezávislého sci-fíčka číší profesionalita, vášeň k žánru a ještě mnohem, mnohem více. Dva lidé, každý se svými osobními hlubokými šrámy na duši, odkázáni sami na sebe a putující nebezpečnou krajinou domů... Bonusovou hvězdičku přidávám za nezapomenutelný konec. P.S. Ty obrázky z "infekční zóny" jsou prostě úžasné. ()

Xmilden

Zajímavý film, který rozhodně není tak monstrózní jak by mohl naznačovat název. Docela pochopím že je spousta lidí, kteří očekávají variaci na District 9 a tak budou zklamáni absencí akce. Místo toho zde probíhá jakýsi milostný příběh dvou lidí, kteří se chtějí dostat přes infikovanou zónu v Mexiku zpět do USA. Film u mě bezproblémově bodoval, vyjímkou je ovšem hluché místo asi 20 minut před koncem. Samotný závěr sice opět vše napravil, ale to už přicházejí titulky. Gareth Edwards v budoucnu může jistě dokázat ještě zajímavé věci. Prozatím nechám své hodnocení na 70%. ()

FlyBoy

[AFF 2011, Trenčianske Teplice] Po druhej projekcii lepšie, ale stále mi to (aj v rámci nízkorozpočtovej produkcie) príde ako solídny priemer. Veď uvidíme ako Edwardsovi sadne očakávaná "Godzilla" inu obrovská zmena produkčného zázemia. Podľa posledných ohlasov kritiky to zatiaľ vyzerá sľubne... ()

-bad-mad-wolf-

Na příběh stačí tři věty: Mezi Mexikem a USA se na velikém území rozmohla nebezpečná forma mimozemského života. Mladý muž jede nedaleko od tohoto území vyzvednout dceru svého šéfa. Vlivem okolností jsou oba nuceni cestovat zamořeným územím. Akční monster scífko? Monsters jsou ve skutečnosti latentní romancí, která je decentně započatá na samém začátku, decentní zůstává po celou svou stopáž a v závěru se dočká rovněž decentního a překrásně elegantního upgradu. Oni jsou ti dva mírně statické a neoriginální figurky, ale jsou také bez problému uvěřitelní. Poněkud nedoceněný film doplatil v hodnoceních diváků možná na to, že se nestal další Válkou světů, Dnem nezávislosti či jinou trikovou megalománií o mimozemské invazi, ovšem tady pozor - tahle věc, která stála jen několik tisíc dolarů, má chvílemi přesvědčivější vizuál, než někteří jeho mnohonásobně dražší vrstevníci (a že těch triků a různých postapokalyptických panorámat není zase až tak málo). Nádhera. Edwards pojal celý nesložitý příběh formou jakési pseudodokumentární road movie, přičemž až na několik (strategicky zcela ignorovaných) logických nedostatků úspěšně buduje dojem, že by to takhle nějak vážně mohlo vypadat. Sugesce šlape na sto procent, v patřičných momentech pomáhá atmosférická hudba, monstra jsou působivá a v několika scénách film zdařile reflektuje odvěkou potřebu lidstva vytřískat cokoliv z čehokoliv. Těšily mě i různé detaily, třeba všude rozeseté cedule a plány s infikovanou zónou, reportáže v televizi a drobné komentáře civilistů, které skutečně znějí jako drobné komentáře civilistů a ne jako repliky bezvýznamných komparzistů. Pokud bych měl vybrat přívlastek nejlépe vystihující tenhle film, bylo by to vedle slov "sympatický" a "osobitý" zejména slovo "zajímavý". Gareth Edwards, který je podepsaný pod režií, scénářem, kamerou a vizuálními efekty, má obrovský potenciál. Snad neshoří v monstrózních Hollywoodských stodolách, kterým hodil lákavou vizitku. ()

darkrobyk

Z žádného velkého očekávání se vyklubal příjemný film, který našel jistě inspirace v řadě snímků - Válkou světů počínaje, přes Monstrum a Mlhou konče. Mexiko obývají zmutovaná monstra mající původ v mimozemské formě života (líbil se mi nápad s infikovanými stromy, které jsou prvotními hostiteli mimozemšťanů). Jednou v roce, na dlouhých 6 měsíců, vylézají mutanti z moře a putují do pralesů, aby zde nakladli vejce do stromů. Trochu to připomíná migraci lososů. Sledujeme příběh novináře, který se snaží dostat do USA dceru svého bohatého zaměstnavatele, jelikož migrace začala dříve než v jiných letech. Naštěstí se hned nedočkáme vášnivé lásky na první pohled, ale sledujeme strastiplné putování zamořenou zónou... Dokumentární forma působí věrohodně, zničená krajina tísnivě. Neklidná atmosféra, noční útok a vydařené obludy. Triky nejsou bombastické, přesto neurazí. Solidní podívaná s dobrou kamerou a atmosferickou hudbou. ()

Hrabka

Pozor spoilery: Film se snaží být úplně jiný než ostatní sci-fi a sází na minimum akčních scén, pomalý scénář a děj, kde se nic zásadního neděje. Někteří to zde vychvalují, že film je právě tímto zajímavý, ale já za sebe musím říct jedno velké ne! Už začátek je hrozný. Kde se vzaly, tu se vzaly, objevily se dvě postavy. Nic se o nich nedozvíme, prostě se najednou vyskytly v Mexiku a mají se přemístit do nejlepší země na světě - do USA. Nápad infikované zóny od pobřeží Pacifiku až ke Karibiku spolu s neznámými monstry z vesmíru je zajímavý, ale bohužel je podaný naprosto nezáživně. Ještě než samotná výprava začne, tak se tam objeví X stupidních a nelogických situací a ani poté, co se naši hrdinové s několika domorodci vydají na nebezpečnou pouť, se vůbec nic nezlepší. Mně by ani nevadilo, že se tam toho zas tolik neděje, ale jakým způsobem je to divákovi podáno, tak z toho bych blil. Nuda, nezáživnost, sem tam něco zašustí, sem tam nějaká houba na stromě, chvilka napětí a jsme skoro doma. Za tou obrovskou zdí (btw pěkné kulisy, to jo) je naše země, jsme v bezpečí. A nebo ne? Je to tu nějaké jiné, pozor, možná se ještě něco stane... Ne, ne, to je jen rande dvou chobotniček, které si nejdřív chtěly koupit nějakej chlast na benzínce a mrknout na telinu. Happy end. Nepředvídatelný polibek. Romantiku z vesmíru střídá romantika lidská. Konec. Chtěl jsem dát aspon 2*, protože nápad je to dobrý, prostředí pěkné a atmosféra je místy taky slušná, ale konec to úplně zabil. 30% ()

Kdo natočí Ostrov lebek?

Kdo natočí Ostrov lebek?

17.09.2014

Přidělování monstrózních blockbusterů režisérům malých nezávislých filmů pokračuje. Gareth Edwards se po Monstrech dostal ke Godzille. Colina Trevorrowa po Vlastní zbraň podmínkou čekal Jurský svět.… (více)

Trochu tradiční, trochu jiná Godzilla

Trochu tradiční, trochu jiná Godzilla

10.02.2013

Natáčení má odstartovat už příští měsíc (s premiérou plánovanou na květen 2014), ale Frank Darabont prý ještě na poslední chvíli piluje dialogy. Tvůrce nejlepšího filmu všech dob (alespoň podle… (více)

Nová Godzilla bude „realistická“

Nová Godzilla bude „realistická“

19.09.2012

Studio Warner Bros. a produkční společnost Legendary Pictures plánují nový film o legendárním monstru už několik let. Až teď ale projekt konečně dostal zelenou a jeho premiéra je stanovena na 16.… (více)

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V

Pokračování: Wanted 2, Monsters 2, M:I:V