Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny. (mac000)

(více)

Videa (43)

Trailer 1

Recenze (78)

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Vyčítať filmu vychádzajúcemu z reálnych udalostí, jeho historickú vernosť mi príde ako čistý nezmysel. Samozrejme je pravda, že mu to možno uberá na akčnosti či zábavnosti, ale realita môže byť niekedy aj "nudná". Ja osobne som však hodiny dejepisu mala v škole rada a takýto druh výučby si kedykoľvek rada zopakujem! Videné v rámci projektu 52 films by women. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Ač vpravdě již historické téma, není snad lepší doba, kdy si rasismus v Americe připomínat. Toto téma, k mému nepochopení, stále žije a stále s sebou přináší oběti. Už dlouho mi u nějakého filmu nebylo tak nevolno, jako právě u Selmy (patrně i do budoucna jediného skvělého filmu Avy Duvernay). Hodnocení je silně podtaktované, zřejmě i z toho důvodu, že tato problematika v Česku moc nikoho nezajímá, přitom s ní máme taktéž hodně co dočinění. Jenom mě mrzelo, že se projekt nezaobírá delším časovým obdobím v životě Martina Luthera Kinga (nějak se mi nechce věřit, že to má být vůbec první film pojednávající o jeho životě)...8/10 ()

Reklama

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Ako okomentovať tento typ filmu, aby som zo seba nerobil diletanta, či pseudo-angažovaného pokrytca? Neviem sa totiž adekvátne do príbehu vžiť. Nie som černoch v dobe, ktorá mu nepriala, ani rasista v dobe, ktorá mu to tolerovala. A tiež pochybujem, že zo mňa niekedy bude taká osobnosť, ako Martin Luther King. Tak len toľko, že Amerika je skutočne rozprávková krajina. Ubehlo síce 50 rokov, ale pôvodnú obavu o holý život, nakoniec dotiahli až na Obamu. No a spracovanie bolo viac než obstojné, nato, že som tu meno danej režisérky počul po prvýkrát. ()

Coleator 

všechny recenze uživatele

Chápu, že na tenhle film se některým lidem nedívá dobře - problém rasové nesnášenlivosti tady byl, je a bohužel i bude - ale nechápu, že zrovna v naší zemi, kde v minulosti docházelo rovněž k obrovskému potlačování lidských práv, jsou lidé tímto snímkem tak znechuceni, že pálí jedno nízké hodnocení za druhým... Nemůžu si pomoct, ale já jsem viděl velmi dobře zpracovaný historický film se skvělým obsazením, který právě díky svému obsahu a poselství bude aktuální i za několik desítek let... Kéž by takových filmů bylo víc... ()

maddy 

všechny recenze uživatele

Selma aka Lincoln pre tohtoročnú sezónu Oscarov. Ďalší stroho sfilmovaný dejepisný výklad a ešte aj tá učebnica dejepisu na základnej škole je oproti Selme záživnejšia. Selma je film, ktorý ide takmer ruku v ruke s Lincolnom. To je scénu po scéne rozpohybovaná látka z hodín dejepisu (v amerických školách, nie našich), do ktorej bolo vybraných pár základných myšlienok o utlačovaní černošskej menšiny v 60. rokoch v USA a ktoré nesiahajú ďalej ako za všeobecné povedomie, ktoré o udalostiach má bežný človek. Filmu tak chýba nejaký prekvapivý moment a iba prednáša už sto krát počuté. Dej sa navyše zameriava na veľmi obmedzené obdobie Kingovho života, kde neponúka širší pohľad na udalosti a túto pomerne krátku etapu (aj keď zásadnú, to neupieram) rozmazáva dlhé dve hodiny. Samozrejme za doprovodu černošských gospel piesní. To už sa ani nedá nazvať klišé, ale skôr absolútne sterilnou, neprekvapivou, predvídateľne natočenou dejepisnou prednáškou. Po filmovej stránke lineárna, nezáživná a úplne obyčajne vyrozprávaná a zrežírovaná biografia, respektíve iba časť života Martina Luthera Kinga, ktorá aj napriek téme ktorú spracováva nedokáže vyvolať ani záchvev akejkoľvek emócie (za černošské etniku síce hovoriť nemôžem, ale minimálne u nikoho iného to nemôže emočne fungovať). Na zabitie času počas hodín dejepisu asi vhodné, ale inak zbytočné. Oscarové nominácie v tomto prípade skutočne len zo zvyku, respektíve z politickej korektnosti kvôli téme ktorej sa film venuje, ale nie kvôli kvalitám samotného filmu. Dokonca ani výkon Davida Oyelowa mi neprišiel nijako oslniví, Martina Luthera Kinga Jr. mu je síce veriť od prvého momentu, ale celé dve hodiny uhrá s jedným výrazom. Ale to bude skôr chyba látky, ktorá mu neponúka možnosť nejako výrazne zažiariť. CELKOVO: 2* (4/10) ()

Galerie (33)

Zajímavosti (8)

  • Podtitul filmu "One Dream Can Change the World" odkazuje na slavný projev Martina Luthera Kinga Jr. "I Have a Dream", který byl přednesen 28. srpna 1963 ze schodů washingtonského Lincolnova památníku. (Tristan Rafael)

Související novinky

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (více)

Reklama

Reklama