Santiniho jazyk

(TV film)
  • angličtina Santini's Enigma
TV spot

Filmově televizní zpracování známého románu Miloše Urbana organicky propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem. Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jan Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění... Nespokojený zaměstnanec reklamní agentury Martin Urmann je pověřen nesplnitelným úkolem, který má fakticky ospravedlnit jeho náhlý vyhazov ze zaměstnání. Martin úkol přijímá, ale je to spíše gesto vzdoru, než vážně míněná snaha zachránit své postavení. Práce ho nepřímo zavede na stopu tajemných vzkazů dávno mrtvého architekta, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu. Martin se pouští do honby za rozluštěním těchto zpráv. Jeho cesta je lemována záhadnými vraždami, které nějakým způsobem musí souviset s jeho pátráním. Fascinující síla světa, do kterého se postupně propadá, vylučuje možnost, že by od svého záměru odstoupil. Musí dojít až na konec, kde čeká odhalení, které od základu změní celý jeho, doposavad pečlivě udržovaný, pohled na svět. (Česká televize)

togaf

Převod Urbana se povedl, jak nejvíce to šlo. Potíž je v tom, že Urbanova poetika je v atmosféře, v míchání umění a kýče, v sakrálnosti a světskosti. To se filmu sice moc nedaří, ale i tak to byl příjemný zážitek. Na Sedmikostelí nečekám s nedočkavostí, ale podívám se. ()

hygienik

ďáblova past sa mi pred rokom veľmi páčila, o to hlbšia bola priepasť sklamania, do ktorej ma uvrhla táto fraška a da vinciho kód po česku. Niežeby bola ďáblova past kvalitnejšia, ale tá bola aspoň zaujímavá, zatiaľ čo toto na mňa ako diváka vôbec nefungovalo. ()

vegetol.mp

Zmatenej nesmysl, kterej od naprostýho krachu zachraňují některý dobrý herci a pěkná kamera. To, proč se Strach, kterej evidentně svojí řemeslnou zručností převyšuje většinu tvůrců ČT pouští do podobných debilit, ví snad jen Bůh. Jinak naprostá tragédie s dementním vyústěním a otravnou dvojící sester, který furt pobíhají všude v bílým jako saniťáci. Ať si Šifru mistra Leonarda kritizuje kdo chce, faktem ale je, že amíci mají ánunk o tom, jak mají podobný filmy vypadat. My ani omylem. ()

radektejkal

Ze zahrady své usedlosti na Veselíčku vidím Zelenou horu s kostelem sv. Jana Nepomuckého, na druhou stranu, přes pole, to mám do Obyčtova, Bobrové a Zvole. Ale se Santinim jsem splatý už od doby, kdy jsem dostal občanku, na kterou mně/nám správce zámku, pan Šulák, dával klíče od zámku (zámecká zahrada byla běžně přístupná, než ji uzavřeli staronoví majitelé) a od kostela na Zelené hoře. Všechno patřilo jen nám, nikde nikdy nikdo, snad jen když hrobaři kopali nový hrob. Proto, i když celkem bez elánu, jsem si přečetl Urbanovu knihu a podíval na Strachův film. Každý artefakt představuje jiný svět, z nichž ani jeden není s mým kompatibilní. Pozn.: Nepomůckého kostel považuji na nejpěknější stavbu (Santini se jako myslitel vyjadřoval převážně stavbami) vůbec, pokud to ovšem není Cappella degli Scrovegni v Padově, ale to jen díky Giottovým freskám, a taky to mám odsud dost z ruky... Strachourbanův "jazyk" je filmem typu fantasy: to jest detektivka s pseudo-mystickou zápletkou, "šifrou" (jazyk je samozřejmě také šifra). Nedávno jsem se dozvěděl, že když se do mozku, třeba přes pokožku, pustí nějaký elektrochemický signál (třeba slovo), mozek ho po čase rozluští. To je ovšem už ona čirá mystika. Ale propojení pěti největších (proč?) Santiniho staveb v pentagram informací, vzkazů a pokynů, nebezpečně připomíná pokročilé hledání "kešek". Naopak proti komentovanému provádění po Santiniho kostelech nic nemám. ()

Petfruf

Santiniho jazyk je opět krásným příkladem toho, jak z Urbanova námětu a za relativně málo peněz lze natočit zajímavý a napínavý thriller. Doslova ohromená jsem byla z toho, jak je ve filmu využité světlo (geniální Martin Šec) spolu s působivou hudbou Jana Jiráska. Santiniho jazyk není film pro všechny, není pro diváka, který je líný trochu popřemýšlet nad hloubkou sdělených informací (a těmi informacemi rozhodně nemyslím překombinovanou zápletku okolo hledání šifer nebo náboženskou tématiku - jestli je tohle jediné, na co se divák dokáže zaměřit, tak se nedivím tomu, že před uvedením v TV tu měl film 74% a nyní se ocitl takřka na 50%), které se ukrývají v naprosto jednoduchých věcech. Přála bych si, aby se filmy Jiřího Stacha, dostaly na plátna kin, kde by ještě víc mohla vyniknout jejich kvalita. Film bych normálně ohodnotila 3*, ale po tom, co tu na mě vykouklo to odpadové hodnocení, nehodlám být objektivní. A už se moc těším se na Sedmikostelí! ()

dyfur

.....príliš mystické, príliš  chorálne, priveľa architektúry - žiaľ málo detektívne.....hodne slabé.....škoda režisér vie točiť dobre filmy.... ()

honajz2

Tak nic, pořád mi Strach přijde krapet přeceňovaný. Ještě teda někdy zkusím ten všemi opěvovaný BrainStorm a asi i Ztracenou bránu, ale jestli ani to mě nějak víc nezaujme, tak fakt nevím. On ani Santiniho jazyk není špatný, děj je zajímavý (nutno pominout nějaká zahraniční inspirace - pokud v tom skutečně jsou a všichni (včetně mě) je v tom nevidí jen proto, že ty zahraniční filmy jsou o dost slavnější - navíc u českých pokusů o mysteriózní film na to fakt moc nehledím) a ve finále z toho vypadne zajímavá myšlenka, na televizní film je to docela dovře natočené a nějakou atmosféru to taky má. Jenže ta atmosféra není natolik silná, aby pořádně zaujala a ačkoli nemůžu říct že bych se nudil, stejně z toho filmu nemám silnější pocity než lepší tři. Přitom potenciál to má na víc, ale nedokázalo si mě to tolik získat. Navíc herecky to bůhvíjak zdařilé není a snad poprvé jsem měl pocit, že Švehlík přehrává... Lepší 3* ()

SallyZen

Jako český film to nebylo špatný, ale chybělo tomu pořádný rozuzlení, vyvrcholení a trochu více osobitější atmosféry. Švehlík je nijakej a Stropnický pořád stejnej. Takový menší podprůměr. 45% ()

rakovnik

Na mysteriózní thriller pod režijním vedením Jiřího Stracha jsem se po zhlédnutí Ďáblovy lsti a Ztracené brány opravdu těšil. Nicméně, očekávání, která jsem měl, rozhodně nedošla naplnění. Scénář filmu je příšerně přitažený za vlasy a popravdě, vlastně téměř celou dobu jsem příliš netušil, za čím se to vlastně hlavní hrdina žene. Motivace jeho protivníka byla sice zištnější, o to ale pitomější. Zcela neadekvátně působí hudba, která velmi ruší při dívání se. Jako by si režisér říkal, že když se není moc na co dívat, tak alespoň může divák poslouchat. Pro mě zklamání a další film, který rozhodně nemusím vidět podruhé. ()

ic odpad!

Rozhodně nejhorší film roku 2010, a to nejspíš i celosvětově... jak takovou kravinu může vůbec dávat televize nechápu. Opravdu neuvěřitelné je nelogické chování všech a všeho, celý film. Úplně jsem cítil jak se mi při tomhle vypařuje mozek... děsivý. ()

pakobylka odpad!

"Šifra mistra Leonarda" po česku se Jiřímu Strachovi hrubě nevyvedla. Zápletka je poněkud slabomyslná a tak není divu, že jednání hlavních hrdinů postrádá jakoukoli logiku. Jejich obtížnou cestu za poznáním lemuje několik mrtvol, k nimž se chovají s cynismem otrlých kriminálníků. Dopadení vraha evidentně nikomu z nich na srdci neleží, takže pochopitelně ani spolupráce s policií nepřipadá v úvahu. Ve finále si všichni bez výjimky víceméně potvrdí pravdivost rčení "mluviti stříbro, mlčeti zlato" - zatímco já jsem dospěla k závěru, že hledání univerzálního reklamního sloganu se vyznačuje stejným stupněm obtížnosti jako hledání pověstného Kamene mudrců ... ;-) ... P.S.: Se zmateně pobíhajícími lepými děvami v bílém nechci mít pokud možno vůbec nic společného. ()

dr.fish

Četl jsem od Urbana jen jednu knížku a můžu říct, že jsem z ní měl přesně ten pocit, jak z tohoto filmu. Urban je mimoň, kterej to zamotá jak klubko nití a hrozivě si vymýšlí, vykonstruuje cokoliv, jen aby z toho vymačkal nějakou mystiku. Taková látka se těžko točí a v rámci těchto mantinelů se povedlo Strachovi natočit velmi slušné dílko. Já Urbana moc nežeru, ale přesto jsem se dodíval a přefiltroval jsem, co bylo třeba. Navíc si myslím,na rozdíl od mnoha zdejších "nepraktikujících katolíků", že ta schematičnost byla cílem a snahou tvůrců. 70% ()

forsythia

Že v dnešní době tento Strachův snímek působí nesrozumitelně, je celkem pochopitelné a je to škoda. Holt ne každý rozumí každému jazyku. Mezi tím, co člověk v televizi běžně vidí, působí tento příjemný pohled do historie a architektury a jeho tiché poselství jako balzám. Díky za něj. ()

papaJA21 odpad!

Strašný filmový zážitek. Ve všech směrech. Neskutečně nelogické chování postav, příšerná kamera, která by byla špatná i na poměry Toulavé kamery, nejhorší herecké výkony co jsem v české televizi zaznamenal. Celá osa zla je reklamní slogan - santiniho architektura - mysteriozní náboženský přesah. Abych pochopil autora, snažil jsem se najít nějaký rozhovor s autory, proč to na točili tak jak to natočili a našel jsem rozhovor s režisérem Strachem kde říká "Divák se zakouká do detektivky a najednou si ani nevšimne, že uvízl v síti myšlenek a filosofických úvah. V určitém smyslu má Miloš Urban velmi blízko k Umbertu Ecovi." Trochu jsem doufal, že to byl necitlivý zásah střihače, nedostatek financí, nebo nějaké jiné problémy díky nim vyšlo tohle strašné dílo. Ale jako Eco? Urban, vážně? ()

Šimpy

Zajímavá záležitost. ale Strach by si zasloužil větší rozpočet a trochu to roztáhnout. Spousta věcí je zde nerozvinuta, především motivace postav...například postava Stropnického se tam objeví úplně jak Deus ex machina apod. Kdyby to ěmlo tak tři díly, mohlo by tam být víc vysvětlivek, delší odhalování pravdy o záhadné dívce apod. Ale neznám předlohu, možná je sama o sobě tak trochu plytká. ()

fantassia

Tvorba režiséra Stracha se dá skutečně nazvat mysteriozní, na rozdíl od mnoha různých děl, která se tak nazývají a vůbec nejsou. Mystérium znamená tajemství a stejně jako symbol, vidíme jen půlku a druhá půlka zůstává skrytá, odkrývá ji pouze duch, není tělesná a jak je psáno : tělesný člověk " nemůže přijmout věci Božího Ducha; jsou mu bláznovstvím a nemůže je chápat, protože se dají posoudit jen Duchem" Proto se bude hodně lidí vztekat a vášnivě brojit proti, to se bouří ten tělesný člověk, s tím se počítá:-)Za odvahu s tímhle tématem pracovat a celkem zdařilý počin dávám tři, popravdě, mohlo to jít ještě líp, ale určitě se ještě dočkáme. ()

alchac

S Urbanem jsem se srazil knižně jen jednou, přičemž dojem z této adaptace, u níž bych scénář hodnotil čistým odpadem, mě jen utvrdil v původním dojmu, že bude záhodno se tomuto škrabalovi i nadále vyhýbat co nejširším obloukem. ()

Psycho Film 2011

Psycho Film 2011

21.05.2011

Psycho Film 2011 se uskuteční ve dnech 3. – 5. června 2011 v Praze a 8. – 10. června 2011 v Opavě. Věnuje se tématům psychiky člověka, letos se zaměřuje na hranici mezi vírou a duševní nemocí.… (více)