Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)

Skayler

Název Avatar: The way of water Vám říká v podstatě všechno: je to Avatar, akorát ve vodě. Jednička Avatara je prostě legendární film. Dokonce tak geniální, že snese i remake, tedy tuhle "dvojku". Páč The way of water kopíruje původní film až zarážejícím způsobem. Struktura příběhu, role přírody, zvířat i záporák - všechno stejné, jako minule. Jenom ta message už, zdá se mi, ztratila dost z původního kouzla. Jenže ono to až tak moc nevadí. Kopíruje totiž moc krásně. Ta Pandora je tak nádherně udělaná, že ji zvládnu obdivovat i těch 192 minut (i když 130 by myslím bohatě stačilo). ()

Sashmen13

Bacha spoilery! No, kdyby někdo řekl, že je to skoro jako 1 akorát ve vodě, neměl bych mu to za zlé. Předně efekty, svět, technologie co lidi používají atd. TOP, opravdu TOP. Tohle se nevidí moc často, jenže co naplat, když nám Cameron trošku zešílel. Ano, ano, víme všichni kdo nakonec vyhraje, ale to provedení. V jedničce NaVi vyhrajou, ovšem s pomocí planety atd. Tady to tak není, ta finalní bitka, to je hroznej masakr. Snad 100+ lidí umře a NaVi umře jen pár a jedna hlavní postava, to je vše. Celé Quaritch komando zařve, většina posádky zemře, občas opravdu krutou smrtí (rozmačkaní, udušení, rozkousání, rozsekání), obvzláště brutální byla smrt posádky ponorky, to už opravdu bylo trochu přes čáru, myslím, že Cameron a jeho tým by měli trošku ubrzdit s tou nenávistí lidstva, protože už to ani není uvěřitelné, lidstvo? To je tady spíše karikatura. No uvidíme, kam se příběh posune dál, za mě rozhodně mnohem horší než 1, ale pořád nadprůměr oproti většině sci-fi. Jo a těhotná žena jde do první linie v útoku, klasika... ()

DanlinDan

Extra skvělý film. Emoční bomba, která se táhla celým filmem a to CGI? Ach.. . Jiná galaxie toto. Tomu není skoro co vytknout. Maximálně nijak převratný děj, ale v tomto filmu to ničemu nevadí. James Cameron je borec a Avatar 2 splnil vše, co se od něj očekávalo ()

Dext

192 minut je opravdu hodně a posledních 30 minut dýchacích cvičení na to aby někdo vyplaval na hladinu mě opravdu nudilo. Každopádně film jsem viděl ve 3D a opravdu je to velice povedený kousek. Škoda jen že mě ničím nepřekvapil ale jak se říká v jednoduchosti je kouzlo. ()

roswell47

Najlepší kinový zážitok tohto roku! Neviem ani kde mám začať, Avatar 2 mi už naozaj prišiel ako keby nič nenaťahoval ako v predošlom diely, aspoň teda nie tak že by to bolo nudné, skôr pre Avatara 2 zábavné a už vôbec nehovoriac o tom že je tu výborné (teda najlepšie) CGI. Predtým než som bol v kine som sa pripravil na 48fps, čo vyzerá ako cut scenes z nejakej fakt výbornej hry ale našťastie som si to veľa krát nevšimol ako tuto niektorí hovoria. Ale hej, niečo na tom je ale nie je to niečo vyslovene zlé len to hrozne bije do očí. Ďalej tu máme rozbor/vývoj postáv, no príbehy postáv som pochopil až až, zas a opäť neviem prečo niektorí hovoria že vývoj postáv bol úbohý, mne v Avatarovi 1 prišlo že skoro všetky postavy nemali vôbec vyvinutý príbeh, to bolo ako: zrazu sa vyjavila postava na plátne (jedna z najdôležitejších postáv) a potom asi v strede filmu jej začnú rozvíjať príbeh. Približne na konci filmu som si poplakal nad dosť smutnou vec ale nebudem spoilovať, na to tu nie som :). Opening fight bol super ale finál bol úplne top, James Cameron nechá vždycky to najlepšie na koniec, nie že by celý film bol zlý ale finále bolo super. Prišlo mi trochu divné že zrazu sa nebude ťažiť unoptánium ale nejaká kyselina z Tulkunov, v podstate také niečo ako veľryba. Herci vynikajúci, k tomu nemám čo ani dodať, dali si veľkú námahu a to sa cení. Scenár nemal chybu, v predošlom diely mal sám Cameron problém čo napíše ďalej a tuto mi to prišlo tak že žiadny problém nebol. Soundtrack vynikajúci, cením si že skladateľ si neberie hudbu od niekoho iné pretože veľa OST mi príde ako na jedno kopyto, no ale samozrejme že pri Avatarovi sa to stať nemohlo a proste OST musí byť pre Avatara jedinečný. Páčilo sa mi že príbeh minulého záporáka rozšíril James Cameron a ešte sa neskončil, áno neskončil sa! Niekedy pri veľmi dobrej scéne som sa dosť pousmial s tým pocitom že toto je film roku! Niekedy mi prebehli zimomriavky po chrbte z toho aké je to úžasné. Snažím sa vystihnúť obe strany, aj tú zlú aj tú dobrú, ale tá dobrá samozrejme že zvíťazí. Jednoznačne 10/10, ešte sa rozhodujem či je lepší Bullet Train alebo Avatar: The Way of Water, ale odpoveď už asi mám. ()

GariCZ

Cameron se vrací na Pandoru a dopadlo to skvěle. Film na nic nečeká a okamžitě se rozjíždí, představí vše potřebné a co se událo za tu dobu, která následovala po prvním filmu. Vodní scény jsou na neskutečné úrovni. Jde vidět, že si s tím režisér dal opravdu hodně práce. Nicméně film se musí vidět v kině, zážitek to je skvělý a srdceryvný. Pro mě je škoda, že nejde dát 4.5 hvězdy, přece jenom jednička byla o kousek lepší a dvojka mohla být klidně trochu kratší. 90% ()

Warapeidza

Překvapení se bohužel nekonalo a dvojka není lepší než jednička. Forma opět vítězí nad obsahem, ale překvapivě mi ani nevadilo že to tentokráte trvá přes tři hodiny. Po první hodině kochání se vizuálem člověk bohužel začne hlouběji vnímat děj s několika wtf chvilkami, a začne mu chybět i nějaký důkladnější a detailnější vhled do motivace postav které se chovají nelogicky a jejichž pohnutky se film sice snaží nějak nastínit, bohužel se mu to ale moc nedaří. Všechny dějové chvilky táhnou dopředu děti, "staré" dějové linky a hlavní hybatelé dění mizí bez vysvětlení (koukám na tebe Unobtainium) a nahrazují je nové. U některých scén (ruka) jsem si říkal že jsou u v podstatě ekologického a rodinného filmu úplně mimo.  Navíc to vlastně opět nemá žádný konec a všechny tedy směřuje nevyhnutelně k dalšímu dílu. Za shlédnutí v kině to určitě stojí, víckrát to ale určitě vidět nepotřebuju. Čtyři hvězdy v hodnocení se tentokráte blíží spíš těm třem dole než pěti nahoře. Cinestar Jihlava. ()

HlySh1t

Všichni tak nějak víme, že první Avatar nebyl zase takové terno, a že hlavním tahounem byl úchvatný svět Pandory do které byl příběh zasazený. Ta se nám ale okoukala a Way of The Water bohužel zůstává tím samým, a zároveň na silách svého předchůdce nijak víc nestaví. Staré postavy ustupují do pozadí těm novým a stávají se z nich tak nesympatické pasivní figurky. Oblouky nových hrdinů jsou méně výrazné a klišovitě a téma, které se snaží působit hluboce je prakticky neexistující. Tam, kde Cameron dříve vyprávěl obrazem, se nyní uchyluje k těžkopádným dialogům, což filmu vůbec nesedne. První půlka filmu vleče prakticky bez napětí, scénár je plný děr, nesmyslných situací a před svou funkčnost klade budování půdy pro budoucí filmy, bez ohledu na vlastní koherentnost, až díky tomu film místy působí jako spin-off, který má pokračovat skutečným druhým dílem. Je třeba ale vyzdvihnout očekávatelný vizuální spektákl a pro mě osobně Zoe Salandu, která hraje vypjaté emoce naprosto perfektně. Jinak je za mě film jedno velké zklamání. ()

ondyGAMESTV

Avatar se po dlouhých 13 letech konečně vrací a je ukázkou toho, jak James Cameron opět zvládl nemožné a znovu ukazuje, že v oborech sci-fi/CGI je tím nejlepším režisérem všech dob. Vizuál neuvěřitelný, hudba překrásná, příběh dojemný a překrásný zároveň. Z nových postav se mi moc líbila postava Kiri a její spojení s Eywou. A ještě víc to že je to dcera Grace, to sice vyvolává spoustu otázek, ale i tak bylo moc krásné znovu vidět Grace. Lidé tentokrát šli přes mrtvoli mnohem více než minule a mohu říct, že za celý život jsem ve filmech a reálu nenáviděl lidskou rasu víc, jak za 3 hodiny stopáže tohohle filmu. Jednoduše řečeno, až tak úžasné že nepopsatelné slovy, musíte "zřít" abyste pochopili 🐳 100% ()

MoziMedve

Hodnocení na CSFD je moc hrubé... 4/5 se mi zdá moc, 3/5 málo. Koukám že jedničce jsem dal 3/5. Inu je to film který chci v kině vidět víc krát? Ne. Je to film na který bych hnal lidi do kin? Taky ne. Film je to OK. 3D je fajn, ale v roce 2023 už to nijak neoslní, za těch 13 let jsem již viděl pár srovnatelných kousků. Animace je top, akce a zvuky jsou taky supr. Opravdu bylo nutné film točit pod vodou a vyvíjet novou technologii? Nevím. 3 hodiny jsou však docela dlouhá doba aby mě zabavili jenom efekty. Nejsem mimino aby mě oblblo cinkání klíčů. Avatar 2 působí jako mezidíl. Filler, takovej díl seriálu kde se nic moc neděje. Vyprávění je bohužel slabší. Jednoduchý příběh mi nevadí, třeba Top Gun byl taky jednoduchý, a fungoval. Problém je v deus ex mašinách. Pár krát se postavy dostanou do složitějších situací a dostanou se z nich pomocí prvků které dřív nijak nenastínili, že existují a shodou okolností vhodně řeší problém, tudíž deus ex machina. Jindy se postavy dostanou do situace které by měli být jasně řešitelné ale neřeší je, protože drama musí být. Pro normálního diváka, je to docela OK scifi s dobrou akcí a postavami. Je to ale top událost roku hod a všeho toho nadšení? To bych řekl je přehnaný... ()

Zix.

Co se týče prostředí a jak je film natočený, tak nejde nic vytknout a je to super. Jen u děje to trochu vázne a připomíná mi westernovku, akorát v jiném světě, s tím že k tomu přidali po vzoru Rychle a zběsile neustálé zdůrazňovaní na rodinu. ()

Skyw4lker7

Železný Cameron opäť ukazuje ,že svet Pandory 🌎 je jeho veľká srdcovka tak podobne ako Titanic a predovšetkým druhý Terminator.  Dúfam že sa poponáhľa a dokončí tento príbeh sám aby to nepadlo do rúk niekomu inému a nepostihlo to kvalitný prepad ako u pokračovaní Terminátora...pretože Avatar od Camerona je niečo čo by žiadny iný tvorca nedokázal. Precíznosť a 100% vyšperkovanosť je ešte väčšia ako v prvom filme. Veľkoleposť a technická dokonalosť spojená s krásnymi zábermi podmorského sveta 🌊🐋. Prekvapením možno bude pre niektorých ,že sa viac jedná o osobnejší príbeh čo ale vôbec nevadí pretože emócie tu fungujú ako u jeho predchodcu. Skvelo je zvládnuté dramatické finále (žiadny CGI bordel) a za to má Cameron u mňa veľké plus. Povinnosť vidieť v kine a jedenkrát asi bude málo. ()

UncleMorty

V dalším díle se naši oblíbení Šmoulové tentokrát vydají do cákalandu, aby nám ukázali jak se dělá pořádný CGI vody a dalších Pokémoních potvor, což Šmoulové předvádějí na jedničku. Jenže oproti dobrodrůžu ve Zvrhlým lese z jedničky tu dost věcí pro kvalitní Šmoulí biják chybí a já se nemůžu ubránit pocitu že jsem byl okraden. Cesta vodky je totiž čirým technologickým benchmarkem, který nám chce prodat budoucnost filmového průmyslu v tom smyslu, že s CGI dnes fakt dokážete už všechno. Jenže já nechtěl benchmark tý zlý korporátní NVidie, já chtěl opět kvalitní audiovizuál se zajímavým příběhem podobným jedničce. Místo toho jsem dostal remake Avatara kdy je jediným posunem v ději banda nevybouřených Šmoulospratků, kteří si s těma vocasama chtějí smočitospojit nějakou světlejší Šmoulinu. A já se ptám proč? Komentovat zastoupení lidské rasy, která se chová úplně retardovaně jak Zergové bez Královny se fakt nedá, obzvlášť v případě kdy tu doslova buší na plátno silná nelogičnost. Šmoulí Führer Cameron totiž jaksi zneužil tu moc, kterou mu první díl dal a místo audia a kvalitního scénáře jsme dostali zelenou masírku ve stylu Zachraňte Willyho. Tři chcíplý bráchové z pěti. ()

futislav

Vizuálně určitě film desetiletí. Ale co je to platné, když se dá děj přes tři hodiny dlouhého filmu vtěsnat do jednoho odstavce. Zbytečně dlouhých scén je tam jako much. Vše je následně okořeněno pravým americkým chlapáctvím, hraním na vojáčky a kdybych si měl dát panáka pokaždé, když některá z postav řekne "hej brácho", tak bych po svých neodešel. Z celého filmu vyzařuje nefalšovaná americká radost z ničení, utlačování a dobývání, jakož i scény typu "musíme všechny zachránit" a "nemůžeme ho tam nechat, vrátíme se". Když už tam nemohli nacpat černochy, tak dali modráskům afro účesy. Jediná pozitivní věc na celém filmu je snaha ukázat (hlavně mladým divákům), že se mají chránit zvířata. A to je málo. Tři čtvrtiny filmu se řeší rodinné hodnoty, což je po dvou hodinách už tak otravné, že chcete odejít, ale setrváte ze zvědavosti, jestli bude zbytek filmu stejně slabý, jako začátek. Ke konci se konečně začne něco dít, ale na závěr vás utlučou dalšími rodinnými hodnotami. Za mě 60% je moc. ()

Polux

9/10 | Přísloví o vstupování podruhé do stejné řeky tady nemá moc smysl uvádět, protože Cameron to dělá opakovaně a pokaždé s úspěchem, tj. v jeho případě jde v podstatě o pravidlo a nikoliv výjimku. Překvapení se tudíž nekoná (kdy se u něj v negativním slova smyslu, vyjma debutu, vůbec konalo:-)?) a to nekonečné čekání na pokračování předlouhých 13 let stálo za to, protože Cameron zase a znova po technologické (počkat, vlastně po jakékoliv:-)) stránce věci ukazuje veškeré konkurenci - jak dosavadní, tak lze očekávat i blízké budoucí - záda a diváka si s velkým přehledem po celý čas filmu vodí přesně tak, jak v té které části příběhu právě potřebuje. Další revoluce v oboru, jako se tomu stalo u jedničky a některých předchozích filmů, tentokrát sice není na pořadu dne, ale dvojky (ať už navazující na vlastní, nebo na cizí jedničky) Cameron umí na poli scénářů i režie jako málokdo a zde to v precizně evolučním stylu opět dokazuje. Je to škoda? Rozhodně ano. Je to potřeba? Vlastně moc ne. Je to zklamání? Ani náhodou. | Předně jde o přímé pokračování, takže se nelze příliš divit tomu, že Cameron nevynalézá znovu kolo a spousty motivů, témat a příběhových prvků se v průběhu děje recykluje z originálu. Vtipné na tom třeba je, že Lang zde podstupuje podobnou indoktrinační cestu jako Worthington v původním filmu a do jisté míry tak Quaritch přebírá roli divákova průvodce fikčním světem, tak jako tomu bylo s JakeSullymu v jedničce. Antikoloniální a eko agitka samozřejmě nechybí ani tentokrát, jen kritiku kácení a/nebo pálení pralesů vystřídala kritika lovu, respektive vybíjení, mořských savců, přičemž na obecnější úrovni poukazování na kapitalistické vykořisťování původních obyvatel a drancování přírodních zdrojů je v této frančíze zakotveno v samotných základech, tudíž je přítomno i ve dvojce. Výtky na přílišnou podobnost vyprávění s jinými klasickými díly podžánru "cizinec, nebo rovnou nepřítel, se ocitne mezi domorodci, postupně se začleňuje do jejich kultury a nakonec se stává jedním z nich" v případě pokračování vcelku logicky padají, děj si ve dvojce jde svou vlastní cestou a možná pro leckoho trochu překvapivou, protože příběh tady má mnohem komornější měřítko než v jedničce, přestože celkovým provedením si film zachovává patřičnou epiku. | Příběh tak není rozmáchlým navazováním na původní dějovou linku ve stylu větší, rychlejší (tedy kromě HFR:-)), hlasitější, početnější, bombastičtější, atd., ale v podstatě jen taková drobná (tříhodinová:-)) epizodka, která fikční svět frančízy nijak zásadně neposune vpřed směrem k očekávané celoplanetární celoměsíční konfrontaci všech obyvatel z řad Na'vi s RDA a definitivní porážce/vyhnání kolonizátorů z Pandory, což bude jistě středobodem následujících pokračování. | Stran rozestavění šachových figurek v podobě postav a událostí se ve dvojce začíná prakticky nanovo a tak jako v jedničce šlo především o worldbuilding a story setup pro celou ságu (jelikož Cameron už v době přípravných prací na jedničce počítal s tím, že budou následovat další díly), tak to kupodivu platí do značné míry i pro dvojku. Příběhovým prvkům, okolo kterých by se v jiných filmech točil úplně celý děj (výstavba a existence Bridgehead City, změna strategie RDA a nový dlouhodobý cíl přeměnit Pandoru terraformací v plnohodnotného nástupce Země jako domovské planety lidstva, rybářský průmysl, propojení Weaver s Eywou a její schopnosti, atd.), je tady věnováno doslova pár okamžiků a jsou zmíněny jen tak mimochodem, ovšem již nyní je jasné, že v nadcházejících pokračováních značně nabydou na významu. Podobné střípky rozprostřené v ději napomáhají nejen komplexitě a hloubce daného světa, ve kterém se hlavní postavy nacházejí, ale taktéž divákovu pocitu, že za pomyslnou oponou filmu, který právě sleduje, je ukryt skutečně funkční fikční svět (přestože pochopitelně není). | Samotná příběhová linka je paradoxně ještě jednodušší a přímočařejší než minule a jak Cameron předem avizoval, ústředním bodem celého filmu je téma rodiny. To ovšem neznamená, že by Cameron stran děje nezvládl dodat svůj obvyklý (nad)standard. Většina přítomných postav se dočká ukázkového charakterového oblouku, seznamování hlavních postav (a tím i diváka) s novým, dosud neznámým, vodním prostředím funguje na výbornou (stejně jako minule v pralese), nově představené postavy (jak v rámci rodiny, tak vodní komunity a lidských kolonizátorů) jsou většinou alespoň něčím zajímavé, když už ne výborné a žádná z nich neslouží jen jako zbytečná stafáž, charaktery postav představují sice nadále archetypy, ale dostávají zde o něco větší hloubku (včetně některých záporáků) a události v závěru dvojky rozehrávají pro jednotlivé postavy i celý fikční svět docela slibnou partii do budoucna. | Přestože je primárně důraz kladen na rodinu a vztahy mezi jejími jednotlivými členy (strasti a radosti mateřství a především otcovství included:-)), Cameron současně zvládá rozehrát několik dalších, neméně zajímavých, vedlejších linek (aby ne, s ohledem na masivní stopáž filmu:-)), ať už jde o přistěhovalectví/uprchlictví, hledání vlastní identity, generační rozdíly, ostrakizaci v rámci komunity z důvodu tělesné odlišnosti, nebo balancování mezi ochranou svých blízkých a potřebou postavit se vůči zlu na odpor a v rámci příběhu se dokonce nebojí ani zábavně odkazovat na klasické umění typu Shakespeareovské scény Langa s vlastní lebkou v ruce, nebo po vzoru Michelangela lyrický záběr na synchronizované plavání Na'vi a zástupce mořské fauny, vzájemně spojených letmým dotykem ruky a ploutve. | I na povinné blockbusterové atrakce samozřejmě v průběhu děje dojde. Nechybějí působivé momenty (přílet lodí RDA k Pandoře a vylodění jednotek na povrchu, Langovo ohledání "místa činu" svého skonu v jedničce), nechybějí dojemné momenty (většina scén s Weaver, navazování přátelství s vyhnancem z řad mořských savců, skon potomka a jeho pohřeb), nechybějí strhující momenty (útok na zásobovací konvoj, "rande" po letech Worthingtona, Saldany a Langa, honička s mořským predátorem, celé akční finále a závěrečná mano a mano konfrontace Worthingtona s Langem), nechybějí vtipné momenty (zvýšená tepovka v nevhodnou chvíli, Worthingtonův zrychlený výcvik jízdy/plavby, slovní přestřelky Langa s Championem) a pochopitelně nechybějí ani eye candy momenty (nad rámec toho, že money shot je v podstatě celý film od začátku do konce:-)). | Cameron je věrný osvědčené tříaktové dějové struktuře, přičemž v prostřední části, která je regulérním NatGeo dokumentem o podmořské mimozemské fauně a flóře a současně vztahovkou jak v rámci rodiny, tak nové komunity, ve které se hlavní postavy ocitly, se děj prakticky zastaví a divák dlouhé minuty sleduje "jen" scény o tom, jak to chodí u domorodců žijících nikoliv hluboko v pralese, ale blízko vody a pod hladinou. V každém jiném filmu by většina publika volala po urychleném nástupu čehokoliv dramatického a nejlépe akčního ve snaze zahnat nastupující nudu, zatímco tady si divák užívá každou další úchvatnou scénu s pocitem dojetí a/nebo úžasu a současně s vědomím, že dramatické a samozřejmě akční pasáže budou následovat, ale nyní je ještě čas se pěkně kochat všemožnými zástupci zdejšího ekosystému:-). | Technofetišista/environmentalista Cameron ale ani tentokrát nezapomněl na hračičky v publiku a divák se opět dočká jak spousty nové techniky, zařízení a vybavení, které jednak vypadá skvěle a jednak působí, že kdyby něco z toho, na základě blueprintů návrhářského týmu (snad je Cameron dříve nebo později publikuje:-)), někdo skutečně postavil, bez problémů by to fungovalo přesně tak, jako se to prezentuje ve filmu, tak opět spousty nových druhů zvířat a rostlin, pro které platí totéž co pro techniku a to vše v souvislosti s dějištěm příběhu především z námořní/podmořské oblasti. | Jak je u perfekcionisty Camerona zvykem v průběhu celé jeho kariéry, technická preciznost a celková řemeslná "vyleštěnost" v každém myslitelném a možná i nemyslitelném:-) ohledu vyloženě sálá z každého záběru a sekvence. Celková audiovizuální kvalita filmu, způsob práce s 3D efektem tak, aby sloužil příběhu pro větší diváckou imerzi a nikoliv jen pro efekt (prvoplánové scény s libovolnými předměty "vyskakujícími" z plátna se zde prakticky nekonají) a kvalitativní úroveň všudypřítomných triků je i ve dvojce daleko před všemi svými soupeři na poli vysokorozpočtových blockbusterů, což vlastně ani není moc k údivu vzhledem k faktu, že už letošní re-release jedničky názorně ukázal, že konkurence nebyla schopna po řemeslné stránce doteď dorovnat 13 let starý (byť pro obnovenou premiéru vylepšený) originál, tak jak by se jí to asi tak mohlo podařit s aktuálním pokračováním:-)? | Natáčení pod skutečnou vodou s dlouhými minutami, během kterých museli herci zadržet dech, v kombinaci s technikou performance capture znovu nese své ovoce a digitální modré postavičky na plátně i na podruhé doslova ožívají, přičemž lze zase pro jednou hovořit o regulérním hereckém výkonu, při kterém dokáže divák zaznamenat každou, byť nepatrnou, emoci ve tváři dané postavy a vytušit tak její momentální emocionální a myšlenkové rozpoložení. Z pohledu technické realizace je interakce lidských a digitálních postav v digitálním prostředí opět naprosto dokonalá. Po herecké stránce staří známí z minula, tj. Worthington, Saldana, Weaver a Lang (který si svým parádním záporákem i na podruhé tak trochu krade celý film pro sebe), předvádí i v pokračování výborné výkony a totéž lze soudit o nově příchozích v čele s Winslet, Curtisem nebo třeba Championem (něco mi říká, že jeho postava bude v dalších dílech hodně podstatná). | Nicméně pár drobných nedostatků se ve filmu přece jen najde. Je třeba lehce s podivem, že celá myšlenka, na které stála motivace RDA kolonizovat Pandoru a totiž vzácný prvek, Cameronem vtipně pojmenovaný jako Unobtanium, je tady kompletně uklizena z cesty a nahrazena úplně jiným, ovšem stejně neuvěřitelně výnosným MacGuffinem, který se ale nikdo už ani neobtěžoval konkrétně pojmenovat. Také je trochu škoda, že oproti minulému filmu není v řadách lidských kolonizátorů žádná morálně alespoň trochu nejednoznačná postava (natož z pohledu vykonaných skutků) a totéž se týká i domorodců, což sice platilo i pro jedničku, ale jistá nečernobílost nejen lidských postav by dvojce určitě prospěla. | Další výtka směřuje na obvyklou scénáristickou berličku související s mnohočlennou rodinou, což je prvek, který se dost často ve storytellingu využívá pro to, aby některý z jejích členů tragicky/násilně zahynul (a vytvořil tak motivaci pro zbylé postavy porazit padouchy, případně uzavřít spojenectví, nebo se pomstít), aniž by ovšem silné téma rodiny ztratilo na významu, protože zbývá mnoho dalších postav, které danou rodinu nadále tvoří. Postavy v trilogii The Godfather nebo v sérii Game of Thrones by mohly vyprávět:-). Takže jsem hned zpočátku filmu očekával, že někdo z potomků se závěrečných titulků rozhodně nedožije a jeho existence ve vyprávění bude "obětována" pro vyšší příběhové dobro. A k mému zklamání jsem se také dočkal. | Horner se bohužel produkce filmu již nedožil a tak musel zaskočit náhradník Franglen. Ten se, asi naštěstí, nepouští do žádných větších akcí, protože vyjma značného citování známých Hornerových hudebních motivů z jedničky je zbytek jeho OST obyčejná výplň, téměř na úrovni nějakého temp tracku, na kterou divák zapomene po skončení závěrečných titulků. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby ze strany Camerona padlo rozhodnutí, že hudba ve dvojce bude stát čistě na práci Franglena a Hornerovy motivy by se ve filmu vůbec neobjevily. Naštěstí se to nestalo a Horner tak mnohé zachraňuje. | Na konto velkorysé stopáže je potřeba podotknout, že zvláště prostřední "dokumentární" část, ve které znatelně zvolní tempo, by zajisté šlo významně zkrátit, aniž by logika a návaznost příběhu nějak výrazněji utrpěly, ale tak jako u všech podobných epických látek nejde jen o striktní vyprávění faktů kdo, co, jak a proč, ale taktéž o navození patřičné atmosféry, divákovu emoční angažovanost a v případě této frančízy i předání určitého poselství publiku, což uvedené scény plní skvěle. Ale pravda, o něco úspornější stopáž by tempu filmu možná prospěla. Jsem v tomto ohledu zvědav, zda s vydáním dvojky na domácí video nosiče přichystá Cameron, tak jako u mnoha svých předchozích filmů a jedničku v tomto nevyjímaje, prodlouženou/režisérskou verzi, protože si nedovedu moc představit, kam dál by případně ještě chtěl zajít:-). | Celkově jde ale o naprosto špičkový zážitek, který je svou kvalitou nepodobný ničemu, co se v kinech objevilo … už ani nevím za jak dlouho. Zkrátka v Hollywoodu jsou v posledních několika dekádách top class tvůrci, šikovní řemeslníci, průměrní rutinéři, notoričtí packalové … a pak jeden, údajně tvrdohlavý, inovativní vizionář z Kanady, který jednoduše hraje úplně jinou ligu jiný sport. Nezbývá, než se těšit na již natočenou trojku a vyhlížet natáčení čtyřky s pětkou a do té doby si klást otázku, jak je to vlastně možné, že se historie stále opakuje a Železný Jim to zase a znova dokázal:-). | P.S. Viděno v IMAXu a tudíž ve 3D se standardní snímkovou frekvencí, dopad variabilního HFR na divácký zážitek tak prozatím nemohu posoudit. | P.P.S. Respekt a díky všem těm několika málo neohroženým odvážlivcům, kteří dočetli výše uvedený elaborát až sem:-). | REVIZE | Po mém “debutu” v IMAXu u druhé projekce další “poprvé”, tentokrát v HFR (Hobbita jsem po ne-až-tak-pozitivních ohlasech, týkajících se vyšší snímkové frekvence, pro jistotu vynechal, Gemini Man totéž) a výsledný dojem je (podle očekávání) … ne-až-tak-pozitivní:-). Zatímco stran 3D nemám s formátem absolutně žádný problém a pokud je u daného filmu na výběr další rozměr, tak volím právě jej (protože kromě VR headsetů v současné době není jiná možnost, jak a kde si film užít i jinak než ve 2D klasice), s HFR je tomu v mém případě jinak. | Okamžitě po přepnutí filmu na vyšší rychlostní stupeň se u mně dostavil pocit sledování cinematic in-game scén, případně rovnou gameplay sekvencí (jelikož doba pokročila), ve hrách a podvědomě jsem při vyhrocených sekvencích, zejména v akcí napěchovaném finále filmu, na plátně hledal nějaké QTE tlačítka:-). Vtíravému pocitu “papundeklovosti” kulis a “inscenovanosti” probíhajícího děje dodává vHFR na důrazu a k tomu se přidává další nepříjemný efekt při neustálém střídání mezi SFR a vHFR, podobný razantním propadům fps ve hrách. Hráč/divák je okamžitě pozná a slouží tak akorát k tomu, že jej průběžně vyrušují a vytrhávají z koncentrace. Alespoň já jsem si na to během celého filmu nedokázal přivyknout. Vyšší fps jsou samy o sobě jistě pokrok, všechno vypadá tak nějak ostřejší a (jak jinak) plynulejší, ale neustálé přepínání fps na mě působilo, jako by u filmu v SFR projektor pravidelně přecházel z rozlišení 480p na 1080p a zpět. Kromě toho, když odhlédnu od faktu, že jsem film už jednou viděl a věděl jsem tak, co bude následovat, vHFR slušně spoilerovalo další vývoj, protože scény s vyšším fps častokrát začaly pár okamžiků před tím, než nastala nějaká akce a člověk tak měl v daných momentech okamžitě jasno, jak bude tempo filmu dál pokračovat. | Některé dlouholeté návyky na papírově “nedokonalejší” způsob konzumace obsahu jsou prostě neotřesitelné a i když je k dispozici technicky preciznější varianta, stará klasika u jisté části cílovky (me included:-)) nadále vítězí (viz třeba vinyly vs cd, natož hi-res audio). HFR, ať už fixní nebo variabilní, je na tom imho podobně. Cameronem zvolené řešení vHFR namísto fHFR je dobré akorát v tom, že divák, naštěstí, nemusí scény ve vyšších fps sledovat celý film, ale jen ve vybraných momentech, jinak to na celkovém diváckém zážitku spíše ubírá než přidává. Cameron se zkrátka pustil do bitvy, kterou v podstatě nemohl vyhrát (tak jako před ním Jackson nebo Lee). | Co se týká samotného filmu, tak i na podruhé u mě extra pozitivní zážitek přetrvává. Je fakt, že obecně platí, že když člověk uvidí třeba T2 v nějakém kinoripu, tak i přes obraz v 480p a stereo zvuk v mp3 tam někde “uvnitř” tu kvalitu pořád bez problémů najde, i když pozlátko okolo si člověk moc neužije, zatímco v případě Avatara má faktor “pozlátko” mnohem důležitější roli, než u jiných standardních blockbusterů, takže pokud film člověk poprvé uvidí ve 2D v TV, nebo v kině právě ve vHFR, tak to na výsledný dojem asi může mít značný dopad. Pokud bych film neviděl prvně v IMAXu, ale ve 3D vHFR, tak bych možná také šel s hodnocením trochu dolů (takže jsem rád, že tomu bylo naopak a IMAX šel na řadu jako první:-)). | Jinak jsem během sledování filmu nacházel nějaké drobné (nepodstatné) nuance, které mi napoprvé unikly. Třeba to, že film má dost podobnou vyprávěcí strukturu jako True Lies – po akcí nabité expozici se příběh na hodinu jakoby zastaví a děj se věnuje úplně jiné záležitosti (Arnieho manželské peripetie zastoupil NatGeo dokument o krásách podvodního světa), aby v závěru přepnul opět na akční orgie a Cameronem patentovaný opakovaně prodlužovaný klimax, nebo třeba to, že odložení/zatracovaní synové zachrání životy svým otcům, aby si následně mohli jmenovaní dát nezodpovědně a nevděčně “když už jsme tady a máme u sebe zbraně” po hubě:-)). | A kromě toho mi došlo,  jak moc se dvojka Avatara v překvapivě mnoha aspektech podobá ještě jednomu filmu, a totiž dvojce Matrixu:-). Pokračování filmu, které žádné pokračování vlastně nepotřebovalo – check. Jisté vystřízlivění publika (řekněme ztráta prvotního okouzlení z formy, případně obsahu, originálu) u dalšího filmu – check. Ještě jednodušší příběh, než byl iniciační hero’s journey v jedničce – check. Souběžné natáčení dvojky a trojky – check. Prvotřídní triky, možná překonávající originál – check. V podstatě zbytečná “epizoda” po cestě k hlavnímu cíli (poražení strojů/vyhnání lidí) – check. Recyklace oblíbeného záporáka z jedničky – check. Nabytí silnějších schopností záporáka po smrti v jedničce – check. Dominantní postavení dějové linky “pomsta vzkříšeného záporáka hlavní postavě” – check. Otevřená vrátka ke trojce – check. | Kdyby mi někdo v 2010 řekl, že pokračování Avatara dorazí až v 2022 a bude to v podstatě obdoba Matrix Reloaded vůči originálu, tak bych mu ani náhodou nevěřil a pravděpodobně cítil i jisté zklamání (a to mám Reloaded (neplést s Revolutions:-)) dost rád), protože Cameron asi nejen podle mého soudu “má na víc”. Nicméně slovy klasika “myslet znamená hovno vědět (v tomto případě zažít)” a přes veškerou přímočarost/předvídatelnost děje dvojky to železňák Jim zase dokázal a je i s “kopírkou” Reloaded zdaleka nejlepší (by far) hráč na současném blockbusterovém hřišti:-). | P.S. Polední představení v mutliplexu v Ově a i po 14 dnech v distribuci sál narvaný k prasknutí. Hail to the BO king Cameron:-). | Polux Zone () (méně) (více)

Jaroslaw

8/10 Nevím jak,ale James Cameron nás opět zavedl na dechberoucí Pandoru a opět dokazuje,že je králem blockbusterů.Vizuálně nádherný snímek,který se nebojí spomalit,nabídnout nám velmi silné emoce,velmi bravurně zvládnutou akci a velmi silné příběhové oblouky at už starých,tak i nových postav.Jen škoda první hodinky,na kterou se sice pěkně kouká,avšak nelze přehlédnout jistou klišovitost a ukazování toho samého jako bylo v jedničce,i přesto jsem si druhého Avatara neskutečně užil a určitě na něj zajdu minimálně dvakrát. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara