Černobílý svět

Farba citov

Čiernobiely svet

The Help

USA / Indie / Spojené arabské emiráty, 2011, 140 min

Několikrát jsem prostřídal 3* se 4*, nakonec se přece jen přikláním k červenýmu, i když tohle v žádném případě nepovažuji za nějakou extra parádu. Co je na filmu opravdu výborné, jsou herecké výkony převážně bělošského dámského osazenstva, kdy Howardka a Chastainka jsou ve svých postavách přímo excelentní, stejně jako postavy samotné. Zdatně jim sekundují i afroamerické kolegyně, ovšem jejich postavy mi k srdci přirostly jen málo, navíc se mi asi i pochopitlně zdálo, že je celé vyobrazení situace ve vztahu k rasistické tématicke dost vyumělkované, a po celou stopáž mě až příliš vážná nota plnila pocitem nereálnosti a za vlasy přitaženosti. Asi jsem nevzdělanec, budu si muset nastudovat moderní historii Mississippi. Tím se vlastně dostávám k záporům. Hlavním je už zmíněné uchopení problému rasismu, které mi v tomto vážně nevážném podání vůbec nesedlo, ostatně jsem i očekával, že se místy i zasměju, no bohužel. Pro slípky na nedělní odpoledne asi fajn, ale když tohle srovnám třeba s Formanovým Ragtimem nebo Trierovou Manderlay, kde shodou okolností hraje (tehdy ještě nesrovantelně hůř) také Howardka, tak bych nejradši hodnocení ještě o level snížil. Mám taky subjektivní problém s mojí oblíbenou Emmou Stone, která se mi od začátku v této roli ušišlanca hnusila. Dávám 70% hlavně za obal, protože zpracování rasistické tématiky tady šlo víceméně mimo mě.(31.10.2013)

Výborná šachová partie. Figurky jsou rozestavené tak, aby výhoda (a převaha) byla na straně těch bílých. Jak už to ale bývá, není důležité za jakou barvu se hraje, ale kdo a jak si své piony po šachovnici vodí. Těch černých se chopila životem protřelá služebná Aibileen (doufám, že ji nominace na Oscara neuteče), která už toho nemá moc co ztratit. Naopak za bílé dost nesportovně táhne Hilly Holbrooková (umně zahraná mrcha od Bryce Dallas Howard), ale naštěstí jí občas sloupkařka Skeeter (roztomilá Emma Stone) nějakou tu figurku nenápadně uzme. Můžeme fandit oběma stranám (já držel palce černým, ale nebudu upírat sportovního ducha i příznivcům z Dělnické strany), ovšem nakonec vítězství v téhle hře uzme pro sebe mně nic neříkající režisér Tate Taylor, který nám bez zbytečně ládovaných emocí naservíroval báječnou podívanou, která si alespoň ode mne těch pět hvězdiček naplno zaslouží.(9.1.2012)

Moudré pracovité černošky od rány versus nafoukané tupé maloměšťácké jižanské paničky. Film se až extrémně přiklání na stranu utlačovaných afroameričnek, které jsou všechny naprosto "úžasné", napak - až na nenáviděné vyvrhele - je každá běloška neschopná hnout prstem a především píča až do morku kosti. Takže se ta snaha o rovnoprávnost přehoupla zase na druhou stranu. Také se nás tu někdo snaží dojmout za každou cenu, ale povede se mu to jen občas.(14.1.2012)

Jednou to přijít muselo, a přišlo to s The Help. Prostě už mě unavují všechna ta jednoúčelová dramata, ždímající z diváků za pomocí slz herců a hrozitánsky dojemné hudby slané potoky. Tiché, rádobyvýmluvné a šokující scény, dojemné kamerové nálety... myslel jsem si, že to ještě nějaký rok zkousnu! Tento snímek zachraňuje poslední půlhodina, kdy znamenitě funguje zejména vtip a vážně myšlené dramatické vyústění, jinak je to vcelku průměrná story o dobrých a špatných lidech s několika působivými hereckými (Chastain, Howard!) výkony.(31.1.2012)

• Faidra

To je zajímavý - někdy jsou české verze názvů filmů důvodem pro masivní headwall, někdy se distributorům podaří, zřejmě nechtěně, udeřit hlavičkou o hřebíček. Při pohledu na letošní nominační listinu bych se ale s dovolením filmem inspirovala ve vzkazu pánům akademikům: čím víc se s hovnem mažeš, tím víc smrdí...(22.3.2012)