Černobílý svět

Farba citov

Čiernobiely svet

The Help

USA / Indie / Spojené arabské emiráty, 2011, 140 min

Nemuzu si pomoct, ale tenhle film je fakt pekelne nadhodnocenej. Je mi jasny, ze to je kuli tematu, staci nekam narvat rasismus a minimalne nominace na oscara a vychvalovani je jista, jenze ja uz filmu na podobny tema videl nekolik a vetsina z nich byla daleko pusobivejsich. Obcas se tu sice silna scena najde, obcas bohuzel i nejaka vtipna, ktera sem moc nesedne, ale vetsinou to pusobi jako trochu serioznejsi telenovela o zlejch beloskach, ktery jednaj se svejma sluzkama jako se spinou a ty je za to pomlouvaj. Navic ma film naprosto silenejch 140 minut. Jediny stesti je, ze je film docela solidne natocenej a hlavne perfektne obsazenej. Akorat teda Stone me vcelku zklamala, furt ma ten svuj roztomilokyselej xichtik a navic musi nosit fakt sileny ucesy. Proste trochu lepsi drama, ktery vypravi o vaznejch vecech, ale boji se jit vic do hloubky a tak neni ve vysledku skoro vubec pusobivy.(21.2.2012)

Jistě velmi kvalitní film, ale pro mě osobně možná až příliš. Tenhle kousek je totiž zcela zjevně natočen hlavně pro potěchu filmové akademie, to jednak a druhak je určitým americkým vyrovnáním (samozřejmě ne jediným) s černošskou problematikou a jistě nejde jenom o minulost. Já však občan USA nejsem a Oscary také nerozdávám (jakože Černobílý svět je pro mě asi největším letošním favoritem, a to hned v několika kategoriích), a proto je mi přisouzena role obyčejného diváka, který viděl jistě nadprůměrné drama, přesto nijak fantastické. Jinak film nabízí slušný příběh, důležité téma a samozřejmě hromadu výborných hereckých výkonů (a pro mě osobně ještě překvapivě nepřeslazený konec). I když můj komentář vyznívá možná spíš kriticky, film se mi rozhodně hodně líbil, jen reaguju na zbytečně velký, ne úplně oprávněný humbuk (který brzo odezní, alespoň v Evropě určitě) a nápadně velký počet nekritických a opěvných ohlasů.(25.2.2012)

Moudré pracovité černošky od rány versus nafoukané tupé maloměšťácké jižanské paničky. Film se až extrémně přiklání na stranu utlačovaných afroameričnek, které jsou všechny naprosto "úžasné", napak - až na nenáviděné vyvrhele - je každá běloška neschopná hnout prstem a především píča až do morku kosti. Takže se ta snaha o rovnoprávnost přehoupla zase na druhou stranu. Také se nás tu někdo snaží dojmout za každou cenu, ale povede se mu to jen občas.(14.1.2012)

S každým dnem, kdy se blíží Oscary začínám být čím dál větším skeptikem, že má šanci vyhrát dobrý film. Nevím na co koukali zdejší uživatelé, ale ke mě se dostalo obyčejné drama, které je zajímavé hereckými výkony i námětem a také scénami, které mají za cíl za každou cenu rozbrečet diváka. To se samozřejmě nedaří, uznejte sami nikdo zde neumřel, nikomu nebylo fyzicky ublíženo. Jen jedna služebná přišla o práci. Omlouvám se dvě. Whau. Jestli tohle má být důvod abych začal žmoulat kapesník, tak jsem asi rozený necita. Nepopírám fakt že hlavně Chastain s Howardovou hrají výborně. Ale aby měl film v hodnocení 88%?!? Minulý režirérův počin má 15%. To se teda Tate Taylor sakra zlepšil. Kdepak The Help není špatný film, ale nadsazený zcela určitě.(6.2.2012)

Nádherný snímek, který mě opravdu dostal. Herecká představení byla dokonalá, především musím vyzdvihnout herecký koncert Octavie Spencer (Minny), která zaslouženě za roli dostala Oscara. Skvělý námět, stopáž možná moc dlouhá, ale nevadilo mi to, film přirozeně plynul. Několik úsměvných scén usměrňovalo vážnost tématu, ale vše bylo perfektně natočené. Emma Stone se mi tu moc líbila a celkově styl hudby, oblékání, ta doba na mě jen dýchala... Donutí vás jim všem držet palce a chtěla jsem těm ženuškám nejradši ten koláč kydnout do ksichtu!(4.1.2013)

• - Duet „Jackson“ od Johnnyho Cashe a June Carter se ve skutečnosti objevila až v roce 1967, tedy o několik let později, než se děj snímku odehrává. (Pavlínka9)

• - Malbu nad krbem v domě Celie štáb nalezl ve sklepě nemocnice. (HellFire)

• - Kniha Kathryn Stockett, na níž je film založen, byla před vydáním celkem 60krát odmítnuta. (HellFire)