Černobílý svět

Farba citov

Čiernobiely svet

The Help

USA / Indie / Spojené arabské emiráty, 2011, 140 min

[imdb: 8.0/10] | me: Herecký koncert, ktorý neuveriteľne emotívne a pútavo ukazuje zložitosť a komplikovanosť americkej "farebnej" histórie. Je to silný film, ktorý má veľkú filmársku aj ľudskú hodnotu. Je skvelo vyvážený - úsmevné pasáže veľmi elegantne striedajú ťažké a bolestivé situácie ... Je to proste film odzrkadľujúci pestrofarebné životné momenty bez príkras využívajúc dokonalé herecké výkony k dosiahnutiu krásneho filmového zážitku. Klobúk dole. Your eggs are dying. Would it kill you to go on a date? (17.2.2012)

Skvělý film, jehož projekci jsem léta odkládal skrze jeho delší stopáž, avšak když už jsem se k jeho zhlédnut odhodlal, nelitoval jsem a začal jsem chápat, proč jej moji oblíbení uživatelé již od roku 2011 tak vysoko hodnotí. Příběhy, které nastavují zrcadlo lidské intoleranci, rasismu a předsudkům, přičemž umí být i emotivní, aniž by tlačily na pilu a násilně si vynucovaly potoky slz, mají můj obdiv, pozornost a zájem. V případě Černobílého světa potěší celé jeho pojetí, hudba, herecké výkony jak Emmy Stone, tak Violy Davis, Octavie Spencer, ale rovněž Jessica Chastain a Bryce Dallas Howard ve svých rolích potěší. Závěrečná scéna, jež není prosta emocí, mě již jen utvrdila v plném počtu hvězdiček.(18.2.2015)

Bezzubé sentimentální "drama", jehož český distribuční název nechtěně věrně vystihuje hrdinky filmu, jež mají skutečně jen dva zcela rozdílné povahové rysy: černá, to je "ušlechtilý domorodec", moudrý jako Morgan Freeman a důstojně trpící pod nadvládou těch bílých - tedy tupých "zoufalých manželek" 60. let. Mezi nimi se nachází nevhodně typově obsazená Emma Stone a několik mužů, kteří žádnou pořádnou úlohu ve filmu stejně nemají. Film bez jakékoliv vůle skutečně tít do živého a trochu diváka (a své postavy) potrápit. Místo toho snímek klouže po povrchu a mísí scény humorné s těmi jakože drsnějšími... ale divák se nemůže zbavit dojmu, že skutečnost musela být mnohonásobně zajímavější, barvitější, drsnější, vyostřenější (vždyť vydali knihu, jejíž obsah odporoval zákonům!), a i smutnější... Filmy jako tento jsou samozřejmě potřeba, ale asi by bylo lepší, aby se jejich realizace ujal nezávislý filmař, spíše než Hollywoodská mašinérie, která si s pomocí plačících děcek, natahovaného konce a podobných citových vydírání jede pro Oskara, ale hlavně pro milionové zisky.(7.2.2012)

Můj černý kůň letošní sezóny a vsadila jsem si opravdu dobře. Má očekávání byla velká a film je splnil na 100%. Vážně mě to chytlo za srdce, už úvodní scénou mě měl Černobílý svět v hrsti. Právě jsem strávila nádherné filmové dvě a půl hodiny, neměla jsem potřebu dívat se na hodinky, protože ten film vážně rychle utíká a hlavně strašně příjemným způsobem. Konečný zážitek už jen podtrhla závěrečná nádherná skladba "The Living Proof". Je mi jasné, že spousta lidí bude filmu vyčítat jistou šablonovitost - všechny černé hrdinky téměř svaté, zato všechny bílé totálně na zabití, ale prostě na mě to emočně zapůsobilo přesně tak, jak nejspíš mělo. Když se na to člověk pak podívá pořádně, tak uvidí i v každé bílé ženě úplně jinou osobnost, jen je tady jedna, za kterou jdou všichni jak poslušné ovečky, protože se nechtějí ocitnout na okraji společnosti. Ale to je i dnešní realita no ne? Největší sílou filmu je výborný scénář a prvotřídní herecké výkony. Zejména Viola Davis mě totálně dostala. Jsem si jistá, že tento film na Oscarech určitě uvidíme .(24.11.2011)

Nemám rád filmy, které na svůj naviják dávají pouze návnady, na které se loví plešatý pozlacený sošky. A nic míň prostě neberou. The Help, ač se to tak zdá, takový není! A ani moc na Oscarech neuspěje, ale to přece neznamená, že Černobilý svět není filmovou perlou a dokonalým snímkem. Ženské drama plné utlačování, uspokojilo šovinistu jako jsem já, tohle si prostě plný počet zaslouží! 95%(9.1.2012)

• - Octavia Spencer získala za svůj výkon ve filmu Zlatý globus v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. (Terva)

• - Duet „Jackson“ od Johnnyho Cashe a June Carter se ve skutečnosti objevila až v roce 1967, tedy o několik let později, než se děj snímku odehrává. (Pavlínka9)

• - Vo filme sa mihne aj Kathryn Stockett, autorka románu „The Help“, podľa ktorého bol film natočený. (JančiBači)