Černobílý svět

Farba citov

Čiernobiely svet

The Help

USA / Indie / Spojené arabské emiráty, 2011, 140 min

Zajímavé téma, přestože jsem čekal trošku něco jiného, byl jsem mile překvapen. Není jednoduché natočit takový snímek, přesto to režisér zvládl dobře. Délka v tomto případě vůbec nevadí a to se divím. Herecký výkon Octavia Spencer a zasloužená nominace na Oscara. I další role byli skvěle zahrané, na plný počet mě přesto neuchvátil. Pokud získá Oscara za nejlepší film, nezlobil bych se.. 8/10 = 85%(26.2.2012)

Je zajímavé, že se amíci vrhají do látky z padesátých let o pracujících černošských služkách v domech bohatých bělochů, přitom i dneska mají všichni služky, chůvy, zahradníky.. Skrze mladou ambiciózní dívku, která chce být novinářkou, se tak či onak seznamujeme se zaoceánskými poměry, kdy černoši v té „kruté“ době nesměli používat bělošské záchody. Neudržitelnost situace na americkém jihu rozhýbe pomocí sepsání vzpomínek několika služebných a už tady se objevuje první problém. Vůbec to totiž nemá obtížné. The Help je totiž víc limonádovou sondou do života jednoho městečka, než nějakou skutečnou výpovědí o zakořeněném rasismu. Je jasné, že tehdy to černí neměli ani trochu snadné, nicméně ani ty vážnější momenty (kupříkladu potrat nebo zatýkání jedné ze služek) nejsou ve skutečnosti nijak dramatické. Scénář je na mě až příliš šablonovitý, cesta předem jasně dlážděná. Srdíčko tu má tlouct pro ty utlačované, nicméně mazané služky, špína se pak hází pouze a jenom na zlé, neschopné paničky. Ale co je špatného na tom, když pošlu policii na služku, která mi čmajzne zlatý prsten..? Utajované psaní vzpomínek navíc není tak úplně silné/nosné téma. Prostě tu máme pohádku o boji dobra se zlem, nic víc, nic míň, The Help se navíc bez okolků hlásí o nejrůznější filmová ocenění. Vše tak tkví víc v kvalitně odvedeném řemeslu a v hereckém obsazení. Tomu vévodí Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Jessica Chastain (mimochodem, výborná) nebo Octavia Spencer. Právě za ně je ta čtvrtá hvězda.. Po Moneyball tu máme druhého oscarového kandidáta, který by měl zůstat pouze a jenom u nominací!! Čokoládové dortíky nebrat!!(30.1.2012)

Uff. No nemyslím si, že by lidstvo mělo znát své dějiny jen proto, aby se vyvarovalo opakování těch nejhorších chyb, ale i z důvodu prostého nezměrného podivení se nad tím, co se kdy a kde mohlo běžně dít. I třeba relativně úplně nedávno - v půlce minulého století a na úplném vrcholu tehdejší civilizace. Tak o tom je první hodina a půl. Co se zbytku týče... Dlouho mě nic nesebralo tak jako ta výjimečně lidská poslední půlhodinka. A udělat správnou věc, to chce hold někdy vážně tu největší odvahu na světě. A nemyslím to jako klišé.(5.5.2013)

S každým dnem, kdy se blíží Oscary začínám být čím dál větším skeptikem, že má šanci vyhrát dobrý film. Nevím na co koukali zdejší uživatelé, ale ke mě se dostalo obyčejné drama, které je zajímavé hereckými výkony i námětem a také scénami, které mají za cíl za každou cenu rozbrečet diváka. To se samozřejmě nedaří, uznejte sami nikdo zde neumřel, nikomu nebylo fyzicky ublíženo. Jen jedna služebná přišla o práci. Omlouvám se dvě. Whau. Jestli tohle má být důvod abych začal žmoulat kapesník, tak jsem asi rozený necita. Nepopírám fakt že hlavně Chastain s Howardovou hrají výborně. Ale aby měl film v hodnocení 88%?!? Minulý režirérův počin má 15%. To se teda Tate Taylor sakra zlepšil. Kdepak The Help není špatný film, ale nadsazený zcela určitě.(6.2.2012)

Není to sice tak jednoznačně skvělé jako například Spielbergova Purpurová barva, ale dobré je to dost a dost. A vůbec ne černobílé. Scénář umně míchá dojemné příběhy s citlivým humorem a nepotřebuje ukazovat násilí a jiná zvěrstva, která by jistě ukázat mohl, aby nám řekl, co nám říct chce. Navíc nejde jen o téma různých barev pleti, ale zároveň i o dost dobrou kritiku mezilidských a rodinných vztahů... Člověk má skoro pocit, že v tom filmu je všechno. Včetně poněkud nahořklého závěru, který je však v knize ještě drsnější (a ve filmu měl původně být také, viz vynechané scény na DVD). Obě hlavní černošské herečky byly úžasné, moc se mi líbila i obyčejněji (a podstatně lépe) vypadající Emma Stone, ovšem naprosto mě nadchla Jessica Chastain! Příběh její jedinečně zahrané postavy, o níž jsem zpočátku vůbec nevěděl, co si myslet, na mě nakonec zapůsobil ze všech nejvíce. Dvě hodiny dvacet utekly jako hodina a půl.(4.8.2013)

• - Keďže vo filme hrá dôležitú úlohu južanská kuchyňa, kuchárky sa dosť zapotili. Navyše museli zohľadňovať aj špeciálne požiadavky herečiek. Pre vegánku Jessicu Chastain (Celia Foote) pripravili vyprážaný sójový závitok v tvare kuracieho stehna a Bryce Dallas Howard (Hilly Holbrook) zasa neje pšenicu a cukor, tak do hotovej torty vložili kus špeciálne upečeného koláča, z ktorého si potom nenápadne odkrajovala. (krasomama)

• - Obchod s knihami Avent & Clark Booksellers, který se ve filmu objevil, byl pojmenován po Aventu Clarkovi, produkčnímu asistentovi. (oje)

• - Duet „Jackson“ od Johnnyho Cashe a June Carter se ve skutečnosti objevila až v roce 1967, tedy o několik let později, než se děj snímku odehrává. (Pavlínka9)