Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

boo-boo

Neskutočne úprimný príbeh s postavami natoľko očarujúcimi, že nie je možné aby si človeka nezískal. Nikto nič nehrotí, žiadna snaha o zbytočne slzopudné zvraty či over-the-top hranie, tobôž zbytočné exponovanie ľudských osudov. Tu nikto nemá potrebu postavy na dreň pitvať. S čím si film vystačí je jeden jednoduchý príbeh podaný tak jemne, citlivo a úprimne, že ono smoklenie sa dostaví aj samo. Nie som typ človeka, ktorý zvykne slzu uroniť, ale keď ono je to nakoniec tak silné že to inak nejde. Herečky ani neviem vynachváliť, slová sa mi kdesi zasekli. ()

Oudee33

Zde chápu proč může mít film tolik rozporuplné hodnocení... protože sám jsem měl problém nechat se vtáhnout do světa rasové nesnášenlivosti a doby, kdy rovnoprávnost barevných lidí byla teprve na počátku cesty. Né snad ani tím, že bych si nedokázal představit, že takovéto problémy kdysi svět opravdu tížili víc než bylo zdrávo, ale spíš zvláštním feministickým pojetím, kde prostě vládne světu ženská ruka a není pro mě zvykem dávat takovému filmu okolo 90%. Ženský bývají spíš jako třešničky na dortu a zdroj polechtání smyslů. Pár silnějších filmů v podání hlavně žen bych samozřejmě dokázal vyjmenovat, ale zde opravdu vládnou a konec, nebo spíš druhá polovina mě opravdu odzbrojili! Díky za tak silný příběh a velké posleství o pravdě! Sakra, ukápla mi slza ;) ()

Looka

20% Že takovejhle blábol, mohla vymyslet jen bílá čubka je nasnadě. Nejsem žádný odborník na rasouvou problematiku USA, ale toto veledílo je blízko realitě asi jako reklama na Coca Colu. Kladně se dá hodnotit asi jen výprava filmu. ()

DaveSmith

Silnej příběh dělá opravdu hodně. A co se týče historie černochů v Americe od otrokářství až do dnes, máme rázem skoro nevyčerpatelnou studnici filmový inspirace. Když se k tomu přidají kvalitní herecký výkony a režije se zručně chopí scénáře, aby právě tenhle konkrétní příběh odvyprávěla poutavě a divák se nenudil, vznikají pak filmy, na který se jen tak nezapomíná. Plus kouzelná Jessica Chastain. ()

Scraffy

Veľmi pekne natočený film, ktorému nechýba humor, dráma ani akcia. Bavil som sa, ale miestami by tomu neuškodilo viac pritlačiť. Octavia Spencer, Emma Stone a Jessica Chastain sú tu vynikajúce! Škoda, že je tak strašne vidno, ako to je robené na Oscary... ()

Duke90

Film se rozjíždí docela pozvolna a postupně nás seznamuje se všemi postavami, které nás posléze provází celým smutným příběhem o utlačování afroamerických občanů a v tomto případě hlavně tehdejších služebných. Všichni herci byli naprosto dokonalí a Bryce Dallas Howard zvládla být i bezchybně odpudivá takovým způsobem, že i divák musí mít nutkání jí jednu pořádnou ubalit! Jsou tu ale i vtipné momenty a když se Sissy Spacek začala řezat v momentě, kdy si její filmová dceruška Bryce pochutnávala na tom, co zde sama ztvárňuje, tak i já jsem měl co dělat abych nedostal neovladatelný výbuch smíchu, protože to byla opravdu víc než jen úsměvná situace. Samozřejmě jsem ale po celou dobu nezapomínal na morální pointu celého filmu a jsem velmi rád, že mám zase v hlavě o mezeru méně, co se poučných filmů ze života týče. ()

wege

Nikdy jsem nebyl rasista, nikdy nebudu. Ale třeba hnutí BLM je mi z duše protivné, protože se snaží prosazovat něco velmi špatným způsobem. Nelíbí se mi na tom to, že kdo vybočuje, je hned označován za špatného. Myslím, že by si všichni raději místo klekání před fotbalem a podobných věcí měli pouštět tento film, protože podle mě nikdo z nich vlastně nechápe, proč klekají. Vidí celou věc velmi zjednodušeně a bez jakýchkoliv hlubších souvislostí. Vidět to, aspoň něco málo pochopí a pochopili by i to, že klekání ztratilo veškerý smysl a jen pracuje proti nim. Další, kdo by se měl dobře na film podívat a klidně opakovaně, je Kúdela, protože jeho zkrat fakt rozbouřil něco, co je špatně na obou stranách. Nelíbí se mi, jak se k tomu postavil. A jestli někdo začne vykřikovat něco o tom, že nejsou důkazy, tak ve mně jen potvrzuje alibismus (ať je Kamara a ten jeho šílený právník jaký je, tak Kúdela to prostě řekl a nikdy mu to nikdy neodpáře) a rasismus, který je v naší společnosti, někdy skrytě a někdy bohužel ani to ne, plný. Konec úvah, které ve mně ten film vyvolal. Je to dokonalá ukázka v podstatě již v mnohém zapomenuté staré dobré poctivé hollywoodské filmařské práce. Skvěle vystupňovaný děj, silné postavy, dokonale trefená doba, místo a atmosféra. Výborné herecké výkony na všech stranách. ()

peeteno78

Především skvělé obsazení, plné mých oblíbených hereček: Emma Stone, Octavia Spencer, Jessica Chastain, Bryce Dallas Howard, Allison Janney, Cicely Tyson, Mary Steenburgen, Viola Davis. ()

hrumsrt

Někdy mám pocit, že v USA točí jen filmy z minulosti o občanské válce nebo o černoších. A pohledem Evropana jsou tyhle etapy zkrátka nic neříkající, tak jako oni nemůžou absolutně pochopit náš středověk, my se ztrácíme zde. Snímky o černošké kultuře, a jak náročný měli život se objevují s jistou pravidelností a obecně nejsou schopné přijít s ničím inovativním. Ale pak je tu tenhle snímek, který před těmi 10 lety byl právem vyzdvihován. Příjemné obsazení, kterému podle mě vládne mile tupočká Jessica Chastain, si dochází pro nádherně poutavý a milý snímek. Příběh si s sebou bere tolik odlesků všeho možného, že dohromady vytváří dosti pestrou paletu emocí. Spíš než v dramatických scénách funguje film ve svojí odlehčené notě, kde se zpívá a jedí hovna. Ovšem přece jen svoji sílu si to najde a to v nepříjemnostech společenského očekávání, v tomhle pojetí snímek kraluje. Ani nejde o tom, že by se všichni chtěli chovat k černým ošklivě, ale zkrátka velká čast společnosti to dělala a vy jste nemohli vybočovat a přesně tohle je nám několikrát ukázáno. Úplně chápu, proč to sklidilo takové ohlasy a ocenění, když se to nejen plně shoduje s politikou, jakou razí Akademie, ale hlavně v širokosti témat má velkou šanci se zalíbit tolika lidem. 85% ()

papadoce

Emma Stone má v tomto filme tie najkrajšie vlasy. Jednostranné vyobrazenie rasovej otázky, kedy bieli sú jednoznačne tí zlí a čierni tí dobrí. Bieli sú bohatí utlačovatelia, čierni srdeční a utlačovaní. Tým nejdem a nechcem spochybňovať otázku rasizmu v Amerike o ktorom film je, ani rasizmus ako taký. Je to zlo, ktoré treba vyhubiť. Len poukazujem na jednostrannosť filmu, ktorá sa mi nepáčila. Skúste si vypočuť zopár repových skladieb, pozrieť sa na zločinnosť na základe rasových motívov a poďme sa potom baviť o tom, kto je väčší rasista. Ľudia. Ľudia sú proste hovädá. Každopádne, každého utlačovaného je mi ľúto bez ohľadu na farbu pleti. Niektoré veci sa jednoducho nikdy nemali stať a otroctvo v Amerike a všetky ďalšie následky, ktoré prinieslo, k nim patria. Viola Davis aj Octavia Spencer hrali perfektne, ale film ako celok ma nebavil. Veľa veľa veľa kecov, občas v dialógoch herci pritvrdia témou ako spoločné wc a podobne, ale takmer dva a pol hodiny ma veľmi ubilo. Paradoxne akoby naschvál, je najsilnejším momentom pochovávanie potratených detí v záhrade a nie nejaký rasistický čin. To bola ozajstná sila. Herecky sa tomu nemôže vytknúť vôbec nič. Jedná sa však skôr o dvojdielny naivný tv film spojený do jednej prééédlhej časti. A zátvorečná hláška, ženy čiernej pleti sú prekrásne ako všetky ženy. Chlapov posúdiť neviem. Amen. Rasizmu 0⭐️, ženám tmavej pleti 5⭐️, filmu 3⭐️. ()

DoubleJo

Pribeh z obdobia amercikej spolocnosti 60tych rokov, kde bola segregacia obcanov tmavej pleti "normalna". Film plny emocii a vybornych hereckych vykonov. Film, ktory zaujme uz len preto, lebo podava obraz o najslobodnejsiej krajine (ako ju nazyvaju jej obyvatelia), kde sloboda nebola pristupna kazdemu rovnaky dielom.Silna tema, vyborne spracovanie a maximalna spokojnost. ()

Swayne

Film, ktorý má všetko čo potrebujete a všetko čo od takéhoto filmu po zhiladnutí traileru aj očakávate. Dve a pol hodiny zbehnú až podivuhodne rýchlo, pretože aj napriek tejto dlhšej stopáži sa naozaj vždy niečo deje, dej je gradovaný postupne a presne krok za krokom, herecké výkony úžasné, scnár úžasný, príbeh úžasný, postavy úžasné, vskutku celé úžasné! A Viola Davis... 2x také perfektné ako všetko ostatné. ()

PetrC.

Tento film je bez nadsázky jedním z nejlepších, jež jsem kdy měl možnost vidět. A to po všech stránkách. Není divu, že se Paulu Robesonovi svého času zdál být Sovětský svaz svobodnější než Spojené státy. 93 % ()

miki68cz

Sympatický snímek o úsvitu rasové segregace v USA, úžasné herecké výkony ( vyzdvihl bych Octavii Spencer ). Řekl bych, že dobrá zpráva je, když jakýkoli národ či národnost, stát nebo část populace uzná chyby minulosti, a ještě lepší zpráva je, když jakýkoli úkrok od pravidel lidskosti uznají veliké a „neomylné” USA. Sice nebylo ve filmu uvedeno dle skutečné události, ale vězte, že podobných příběhů proběhlo na jihu „neomylných" tisíce a řekl bych ještě daleko horších. Souhlasím s volbou většiny, jeden z nejlepších filmů loňského roku. Vřele DOPORUČUJI ()

pajush.baraque

Právě shlédnuto. Opravdu velice, velice silný film, který zanechá stopu na hodně dlouhou dobu... Prozatím se podepisuju pod komentář od "Radek99", více později, až vstřebám. Doporučuji všem :) ()

Martix

Výborný příběh, který si zaslouží být oceněn. Pro jeho atmosféru, rozmanité charaktery vystupujících postav a především za jeho opomíjené poselství o zachování lidské důstojnosti. Nejlepší scéna: emociální odchod Aibee od Elizabeth v závěru filmu. ()

monikka87

Hlavnou devízou The Help sú skvelé herecké výkony (Emmu Stone som konečne videla aj v nekomediálnej úlohe). Postavám sa nedalo nefandiť a film ma bavil po celú stopáž, tak som sa priklonila k 4 hviezdičkám. Na druhej strane ani mne nehrá prílišná korektnosť a čierno-biele charaktery. P.S.: Spomenula som si pri tom na poviedku o opatrovateľke v Paríž, milujem ťa. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů