Univerzální voják 4: Odplata

• Česko Univerzální voják: Den odplaty (více)

John je bývalý voják a žije poklidným životem se svou rodinou. Jednoho dne je však přepaden a jeho rodina nemilosrdně postřílena, sám je těžce raněn. Jediné, co mu zůstane ve vzpomínkách, je, že vrahem je jeho kolega z armády Luc Deveraux. Po několika měsících se John zotaví a jeho jediným hnacím motorem je pomsta. Vše kolem Johna je však velice divné a nepochopitelné. Jakási dívka jménem Sarah tvrdí, že spolu mají poměr, ale John si nic nepamatuje. Postupně si však nějaké okolnosti vybavuje. Vše je ale docela jinak... Kdysi byl vládou vybudován projekt „univerzální voják“, v němž byli všichni účastníci speciálně vylepšeni. Tento projekt se však vymkl kontrole a samotní poloroboti se rozprchli mezi normální lidi. Po nějaké době se Andrew Scott pod vedením Luca Deverauxe snaží shromáždit všechny z programu a zřídit si svou vlastní komunitu. John se postupně dozvídá věci, které nechce slyšet, a v opuštěné chatrči nalezne své „dvojče“, které zabije. Po všemožných útrapách se konečně John dostane do tábora, kde se shromažďují  všichni vojáci z projektu... (TV Prima)

Quint

Univerzální voják 4 splňuje přesně to, co mě na béčkových filmech baví. Díky nízkému rozpočtu se nemusí snažit zalíbit co největšímu publiku a najdete v něm věci, které by v áčkových filmech nikdy neprošly. Tenhle skoro artový akčňák tvrdě nakope pozadí všem, kteří očekávají konvenční hollywoodskou akční zábavu. Děj je poměrně přímočarý (navenek klasická revenge story), ale místy psychedelicky dezorientující a s nečekanými hororovými prvky. Chvílemi máte pocit, jako když se díváte na něco od Davida Cronenberga, Michaela Hanekeho nebo Gaspara Noého. Čtyřka Univerzálního vojáka vás nechá nahlédnout do temných stránek duše zrobotizovaných univerzálních vojáků a zachycuje postupný ponor hlavního hrdiny do „srdce temnoty“, na jehož konci ho čeká novodobý plukovník Kurtz v podání holohlavého Van Damma, který je tentokrát (z obrácené perspektivy) líčený jako padouch. A překvapivě to nepůsobí ani trochu směšně. Film je nekompromisně cynický a supervážný. Absolutně bez humoru, patosu a romantiky. Bez sympatických postav a efektních trikových atrakcí. Jak už to v DTV (direct-to-video) filmech bývá, hlavní i vedlejší aktéři sice nejsou žádní velcí herci (což se dá v rolích chladných zabijáků bez emocí snadno skrýt), zato se skutečně umějí prát. A jejich kontaktní souboje svou extrémní dravostí a brutalitou strčí do kapsy i "gun-fu" Johna Wicka. Film existuje i v NC-17 verzi, což je dneska v tomhle žánru dost neobvyklé. ()

M.i.k.e

nemám tendenci filmy nedokoukávat a snažim se vydržet i u sebevětší blbosti,ale tohle sem nakonec vzdal (respektive mě to uspalo spánkem více než hlubokým).Psychadelický trip kamsi,který je od původního Univerzálního vojáka na míle vzdálen.Tomu všemu navíc vévodí strýček Jean Claude Van Fester.Akční scény jsou sice poměrně vydařené,bohužel to ale nezachrání ten neskutečně ubíjející zbytek.Jedna hvězda právě za akci...20% ()

Figu

Věděl jsem, že film obohacenej o bouráka Adkinse mě nemůže zklamat! Samozřejmě jak jsme u série univerzálních vojáků zvyklí, i teď napočtvrté je příběh naprosto odlišnej od předešlých dílů a vidím opět a znovu pouze spojitost se jmény Luc Deveraux a Andrew Scott. Zase samej klon, i když u našich mlátiček už jde o klony vrásčitý, nicméně oni to kurva ještě umí a né málo!!! Proboha proč si ti hoši, JC a Dolph nedají i nějaký takový podobný sólíčko. Opravdu film suprově natočenej se spoustou brutálních excelentních soubojů (Adkins vs Lundgren, vs JCVD, vs "pitbull" Arlovski), prostě bomba! Arlovski už nám dokázal svojí sílu ve trojce, chtěl bych s ním taky vidět nějaký sólo, ten borec umí! Nicméně film v rámci žánru velice kvalitní! 75% ()

bourec

Člověk si docela rád připomene Emmerichova UV,protože tohle co bylo za děs,hlavně co se týče příběhu,to ani nejde rozkódovat.Tady jsou dvě akční scény natočený na úrovni,ale to je všechno.Vůbec sem nepobíral ten děj plnej psycho sraček,emoce jednání tady vůbec neexistujou,prostě ani rejža(parodie-táta by tě i v tvejch letech měl zmlátit,aby si se probral)neví ,co točí.Špatný,hodně špatný.Hvězdu dám jen za ty dvě akční scény,protože jinak to stojí za hovno.20%. ()

Rodriguez

Hodně smutná pocta "legendárnímu" Universal Soldier! Herecké legendy tu už skoro nebojují a sekundují nějakým mladým cucákům, kteří nic neumí a tak celý film jde do kopru. 40% ()

Wormboy odpad!

Aby film s poradovym cislo styri so JCVD a Dolphom L. odkazoval na Apocalypse Now, tak to je uz fakt silna kava. Univerzalny vojak 4 je katastrofa po scenaristickej,rezijnej, kamerovej a vzhladom na to, ze Majster sa opat objavi len na par minut, aj hereckej strane. Najsmutnejsie je, ze sa to tvari uplne vazne. Polbod davam prave za JCVD, ktory je sice znudeny jak svina, ale aspon je to JCVD ;) 0,5/5* ()

majo25

Van Damme v Univerzálnom vojakovi ako vedľajšia postava? Navyše ako postava, ktorá je antihrdina a v závere dostáva nakladačku? To mi akosi hlava neberie. Dej je príliš prekombinovaný, aj keď mu tá mysteriózna linka svedčí a prvá polka filmu ma navnadila. Ale nad vodou ho držia jednoznačne opäť skvelé súboje. Bohužiaľ, s pôvodným Univerzálnym vojakom to už má pramálo spojené. ()

panMartin odpad!

První díl byl dobrej ale co se odehrává v této čtyřce je pro mě nepochopitelné. Nekoukatelná sračka. Scénář, režie, střih, délka, herecké výkony a souboje = Všechno na blití. Už nikdy to nechci vidět. ()

Deyw

takovou nakladacku sem fakt necekal..cekal sem nekoukatelnou hnusnou debilni sracku podle hodnoceni, ale dostal sem poradnej akcni nasleh, kterej me upoutal hned od zacatku..jakmile aktivovali instalatera v roli bijce arlovskiho tak sem se zestal hned z prvni rezby v bordelu, kde me prekvapilo gore a akce..vsechny strety s adkinsem nemeli chybu..kurva to byla jizda..na konci adkins kdyz drtil..wau..akcni nasleh jako kreten! jcvd a dolph druhy housle, jen louceni s jejich charaktery..skoda jen debilniho pomatenyho pribehu a psycho blikancu z kterych me malem prdla hlava..ale akce top! ()

eye candy

JCVD a DL zde účinkují ve vedlejších rolích a jenom krátce. První zmíněný navíc vypadá jako by se potřeboval pořádně vyspat. Zajímavé vzkříšení série, celé je to takové bizarní, halucinogenní, podivné, chvílemi otravné, chvílemi překvapivě zábavné. ()

Mr.Husts

Když člověk nakouká ty dvě dobrodružství Juriho Boyky nastokrát, nastane čas vrhnout se na další filmy s jeho představitelem Scottem Adkinsem, pro mě obrovským frajerem a vzorem. Problém byl pro mě asi ten, že jsem žádný z předchozích Univerzálních vojáků neviděl, takže se mi tak nějak nechtělo smířit s tím, že film vůbec není o cápkovi, co se mstí za smrt svojí rodiny, jak je nám od začátku prezentováno. Po počátečních "wtf" pohledech a nasraností v srdci jaká je to překombinovaná sračka jsem se ale zamyslel a nakonec ocenil originalitu filmu. Nasralo mě tak tedy jen na dvě hodiny poměrně málo akčních scén a slušné nevyužití Adkinsnových dovedností, na těch pár strkanic a kopů co Scott v reálu předvádí při rozvičování a protahování mohli hlavní roli dát Jacku Blackovi. Nicméně v posledních 10 minutách se přece jenom Scott rozjel a vypráskání Dolfíka Greena s Vandammem bylo fajn. Pro mě však bylo vrcholnou scénou procházení podzemní jeskynní a rozkopávání vojáků na potkání bez jedinného střihu. No, dalo se z toho vytáhnou mnohem víc ale i tak jsem se bavil dobře a Scott Adkins je prostě bůh. ()

Jizni Tlapa

Stejně tak,jako si pvc vojáčci dokážou sekat všechny údy, měl být Vojáček 4 osekaný o první hodinu. Průšvih každého béčka tkví v tom,když jeho tvůrci snaží vymýšlet všemožný duchaplný příběh a kazit tak celkový dojem pravé akční podívané. To přesně zasáhlo již zmiňovaného Vojáčka 4ku, kterému bych usekl/uřízl první hodinu, přidal čtvrtý,páty a šestý fight (ano jsou tam jen opravdu tři) a dal více prostoru JCmu a Dolphimu.. oba mají stále charisma na rozdávání.. Pořád je to ale krásná podívaná,když, dneš už sehraní, Adkins s JCVD a Švédská mašina Lundgrenek dostanou prostor pro těch pár facek... ()

Johnny.ARN

Po prvých fightoch som sa zľakol, že z Adkinsa urobili čuráka, čo sa nevie biť. Našťastie, súboj v obchode ma vyviedol z omylu. tento diel je môj prvý, preto nepoznám históriu a nechytal som sa na kontext, preto budem hodnotiť len tento diel, nie celú sériu. Hyamsovi by som zakázal doživotne režírovať. Dala sa z toho spraviť krásna oldschoolová akčná 90minútovka, namiesto toho je to rozvláčne a nemá to to správne tempo. Záver je silne videoherný. Lokácie nič moc, kamera fajn, Adkins nemal čo hrať, JCVD a Lundgren starnú. Preto buďme vďační za new generation. Záverečná krvavá akcia v jaskyniach bola asi najpozeratelnejšia pasáž filmu. Nech sa toho ujme prosím nejaký schopný režisér, zoberie mladých borcov a nech opäť z toho spraví akčnú a nadupanú sériu. Chabý základ by bol. Za Adkinsa, "operáciu" a záver 3 z 5. ()

ecceHOMMO

Už to nebol ten klasický príbeh okolo univerzálnych vojakov, lež akási pschodelická halucinácia okolo nich. A na to som zjavne pripravený nebol.... ()

ywo666

Čo si Hyams myslel. Že skríži nízkoropočtové akčné béčko s existenciálne-industriálnou psycho-drámou? Tak 20 mega naviac a lepší režisér aj scénarista, možno by sa podarilo. Tak to vyznie veľmi zvláštne. Celý film som rozmýšlal, či sa mi to páči alebo nie. Prvá polka je slabšia druhá lepšia. Lundgren a Van Damme v menších úlohách. Nejedná sa však o cameo, ale plnohodnotnú vedlajšiu úlohu. Hlášok je tu strašne málo na takýto film. Arlovski snáď nepovie slovo (inak má viac priestoru ako JCVD alebo Lundgren). Adkins tiež moc zmyslu pre humor nepobral. Takže nám ostáva solídna akcia. Na zbesilý strih ala Seagal zabudnite. Tu však možno tých hrátok so spomalovačom a zrýchlovačom bolo trochu priveľa. Ale aj tak solídne. Hyams sa neuspokojil s rutinou a takúto akciu fakt nevidíme každý deň. Čo ďalej? Gore. Asi mali niekde výpredaj umelej krvi. Brutalitou sa tu rozhodne nešetrí. Keď pričítame temný netradičný vizuál a nejaké tie odhalené prsia a zadky dostaneme sa celkovo na 65%. Čiže u mňa spokojnosť. Ale je to veľmi divné. Takže opatrne s tým. ()

Beky

Výrazně horší než trojka!! Je to vůbec možný? Je!! Někteří lidé se na čsfd totálně pomátli...už mě fakt sere tady to nadhodnocování filmů, třeba jen kvůli tomu že to je krvavý a že je tem jedna dobrá bitka...tady jsou dokonce dvě!....Komplexně je to něco nekoukatelnýho a neuvěřitelně nudnýho!!! Kdyby film měl o třicet min. méně, možná díky akční stránce zapomenu na debilní scény v jeskyni nebo co to bylo, v uličkách nějakého klubu, debilní blikance a debilní automobilovou honičku...honička kde auta do sebe drbou 5 min v rychlosti 20km v hodině....protože jednoduše by to tam nebylo!! P.S. Poslední souboj je sračka všech sraček, přesně jako ve filmu Pastýř!! Ach jo!! Přetočte na bitky mezi Arlovsky vs. Adkins, na jeden záběr pobíhání a likvidace vojáku hmm...v jeskyni?? a pak bitku Lungren vs Adkins a máte 20min tří hvězdičkové zábavy!! Film jako celek je přesně na těch 20%!!! ()

PetrVabruscak

Úvod filmu byl skvělý psychologický rozklad, že se mi ani nechtělo věřit, kdo je režisér. John Hayms se nechal v pár ohledech inspirovat T.Malickem a D.Lynchem, jenže narozdíl od nich nám sice dal nádhernou krabici, ale takovou ve které nic není! Film, který mohl trvat nádherných 70 minut a na nic si nehrát, tak trval bez mála 2 hodiny. O tom, že Hayms umí udělat dobrou akci sme se přesvědčili v minulém díle, proto je pro mě záhadou, že té akce je tam jak šafránu. Dolph Lundgren oproti ostatním hercům předvedl oskarový výkon a znovu ukázal, že celá série Univerzálního vojáka se zvedá a padá s jeho postavou, proto je smutné, že nedostal více prostoru. JCVD, který si musel vytepat a zmalovat palici, aby jeho akční scénu mohl odřít plešatý dablér, škoda mluvit. Doufal jsem, že je to poslední díl, ale když žánkloud ve filmu řekl, "Tonhle nikdy neskončí!", uvedl mi docela do rozpaků. ()

Yoshimitsu

Tenhle díl univerzálního vojáka mi už nepřišel, tak univerzální jako předešlé díly.S výzkumem vojáku už to nemělo nic moc společného a chvilama mi to přišlo nepřehledné, kdo je člověk a kdo je univerzální voják.První polovina filmu mě moc nenadchla žádná pořádná akce se nekonala.Jediná asi v tom "bordelu" se povedla.Zbytek filmů už spadá pod klasickej béčkovej akční film na, který se koukalo dobře.Doplh Lungren mě docela zklamal jen, tak někdo ho nezabil a tady toho moc nepředvedl, ale bylo to taky tím, že hlavní BOSS tu byl Jean-Claude Van Damme, který potřeboval pořádný výprask.Scott si vzpomněl, že je vytrénovaný zabiják a bylo hezké podívaní, jak ničí celou základnu zloduchu a záverečný souboj proti Van Dammovi, co předtím strčil hlavu do cementu, byl taky obstojný.Nebýt Scotta Adkinse dal bych 2 hvězdičky. ()